A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
De nincs ilyen ellenfél.Még Kina is csak honi védelmi szerepben tudná felvenni a harcot az amikkal.
Hol van ma olyan erő,amit a VSz jelentett?Sehol.Jelenleg nyilt csatában,klasszikus összfegyvernemi harcban senki nem egyenrangú az amerikai hadsereggel.Oroszok már nem,kinaiak még nem.Izrael meg kicsi hozzá képest,meg a többi jobb hadsereg isJelenleg ez a helyzet.De nincs ebben semmi extra.1430ban a kinai flotta volt elsöprő fölényben.A poén a mai helyzetben csak az,hogy az usák haderő is csak árnyéka a 30évvel ezelötti nagyságának.És bár bárkit le tudnának győzni nyilt csatában,de nem tudnák elfoglalni sem Oo-t,sem Kinát.És ezzel tisztában vannak.
Mi az, hogy usák??
Illetve egy ellenség nem ellenség az usa-nak. De mi a helyzet ha több is van?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mi az, hogy usák??
Illetve egy ellenség nem ellenség az usa-nak. De mi a helyzet ha több is van?
Sok lúd disznót győz.:)
Szerintem klasszikus manőverező harcban még az egyesitett oroszkinai erők is vesztenének-amig az USAF uralja a légteret.Viszont nincs erejük megszállni egy nagy országot,ha komoly általános ellenállás van.
Elvileg több fronton,több komoly haderő túlterhelhetné az ami hadigépezetet.De gyakorlatilag övék a tengeri fölény,és a logisztikai kapacitásuk fölénye.Részenként vernék szét az ilyen szövetséget.
Azt azért kijelenthetjük,hogy továbbra is az amerikai haderő a legerősebb.De nagyon is megvannak a korlátai.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Kíváncsi vagyok mikor jön már egy bejelentés, húsvét már rég elmúlt.

Egyébként aki hivatásos az tudja nagyjából hogy mikor lesz valami nagyobb dolog bejelentve vagy még az is titkos hogy miről ki mit tud?

Erre válaszolni is lehet hogy tilos mivel ez is titok? :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 435
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator and Anti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?

https://www.cbc.ca/news/canada/cost...le-initial-estimate-o-connor-reveals-1.671562

12 éves hír

"The capital acquistion is $650 million and the support for 20 years is about $650 million; about the same range,"

Igaz, nem tudom hogy a 1.76 milliárdba van-e szerviz, csak belinkeltem hogy nyilvánvaló legyen hogy nem úgy van hogy megvettük a 44 tankot és ennyi... :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 435
113
https://www.cbc.ca/news/canada/cost...le-initial-estimate-o-connor-reveals-1.671562

12 éves hír

"The capital acquistion is $650 million and the support for 20 years is about $650 million; about the same range,"

Igaz, nem tudom hogy a 1.76 milliárdba van-e szerviz, csak belinkeltem hogy nyilvánvaló legyen hogy nem úgy van hogy megvettük a 44 tankot és ennyi... :D
Értem, csak amit belinkeltem, az egy pénzügyi report, ami teljesítés alapú. A supportot nem tudod beleszámolni a szektor éves, vagy féléves teljesítményébe, mert a support csak egy jövőbeni teljesítés. Egy support megállapodást fel is lehet bontani.
Én szolgáltatásra mint olyanra, a heliknél a különböző helikopter és földi személyzet kiképzést, szimulátorokat, üzemeltetési eszközöket, miegymást számítanék. A nehéz technikánál szintén. De ennyire előre ez szinte esélytelen, hogy kiszámlázták, és ki is fizettük... Ezért tűnik nekem soknak az 1,7MRD EUR.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Nagyon fontos adalék, hogy - politikai cikk lévén - természetesen tartalmaz csúsztatásokat.
A 2020-as dátum alapvetően nem azt jelenti, hogy abban az évben, hanem hogy 2020-ig. Ezek a számok a járműcsereprogram számaival hasonlatosak.
Erről bővebben itt.
Gyakorlatilag azt jelenti, hogy szinte minden kőzúti jármű cserélve lesz 2020-ig.
Ez amellett, hogy komoly tétel, egyúttal komoly megtakarítás is tud lenni. (Szerviz, üzemanyag, idő)
Ráadásul ezek tekintetében lehet a legnagyobb magyarországi hozzáadott értéket realizálni.
900 jármű nagyon kevésnek tűnik. 2020 ig cserélve lesz az összes közúti jármű? Mégis hogyan?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 435
113
900 jármű nagyon kevésnek tűnik. 2020 ig cserélve lesz az összes közúti jármű? Mégis hogyan?
Olvasd el a linkelt tanulmányt!
Nem azt mondtam, hogy az összes, hanem "szinte minden". A tanulmány szerint 1594db közúti jármú van a rendszerben. Ahhoz képest tényleg kevés a 900db, azonban
ha azt veszed, hogy a rendszerben van jópár (210db) 10 év alatti (a tanulmány elkészítésekor) és 1000km/év futásteljesítményű jármű is (230db).
Természetesen ezek között lehet átfedés! Azt hiszem bármelyik fenti kritérium teljesülése indokolatlanná tesz egy esetleges cserét.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Aha.Szóval hülyék az oroszok,az amerikaiak,a zsidók és a dél-afrikaiak is.
Ezt nem mondtam. Amit felhoztál, a "rakjunk légvédelmi rakétát gyalogsági harcjárműre" egyértelmű kudarc, fentebb egy tájékozottabb kollega írta hogy mi lett a sorsuk az amcsi haderőben.
Azt tegyük rögtön hozzá hogy Izrael évtizedek óta gerillák ellen harcol, az alapján fejleszt, a ruszkik külön történet(mint régebben írtam egyszerűen azért 57mm-el próbálkoznak mert nincs ennél kisebb de 30-nál nagyobb űrméret náluk), Dél-Afrika meg teljesen más éghajlat. Azt nem hiszem hogy mondjuk a Rheinmetall vagy más cég nem harci tapasztalatok alapján fejleszt. :)
Véleményem szerint nekünk továbbra is elsősorban az ukrán konfliktus a fő támpont, az ottani konfliktusból kell kiindulnunk.
És kicsit nézz utána az angolai háborúnak.
Rendben megteszem, te pedig tanulmányozd az ukrán topikot amíg még elérhető. :)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Anonymus

Member
2019. február 6.
27
64
13
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/

Ez alapján már biztos a mesterlövész puska gyártás.

"A fegyvergyártás kapcsán kiemelte, hogy egyelőre a kézi fegyverek, pisztoly, géppisztoly, gépkarabély, majd hamarosan a mesterlövő fegyverek gyártását végzi a minisztérium gazdasági társasága."

Gondolom ez szintén valami licence gyártást takar Kiskunfélegyházán. Nekem eddig ez kérdéses volt...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 788
113
Gyerekek! Kéne egy gyors fejszámolás!
Ezt találtam most: A német fegyverexport ugrott egy nagyot. A 2018-as 4.8Mrd EUR éves forgalomról felugrott 2019 első 6 hónapjában 5,3Mrd-ra.
És itt a lényeg: Ebből csak mi 1,76Mrd-ot hoztunk össze. forrás
Hoppá!
Ez az összeg egészen "meglepő, és mulatságos". A teljes Airbus megrendelés a németeknek számít? Szerintem a H225M-ek még biztosan nem lettek kifizetve, ha csak 2022-23-ra várjuk őket. A nehéz technika pedig szintén későbbi fizetésűnek tűnik nekem. A szolgáltatások nem lehetnek ilyen nagy tételek. Akkor mi? Mit hagytam ki?
Jó ez a cikk! Azon sír benne a Zöldek iráni bevándorló politikusa, hogy miért adnak el ennyi fegyvert a nacionalista Magyarországnak és fikázza a német szocikat, hogy ez ellen nem lépnek fel.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Ezt nem mondtam. Amit felhoztál, a "rakjunk légvédelmi rakétát gyalogsági harcjárműre" egyértelmű kudarc, fentebb egy tájékozottabb kollega írta hogy mi lett a sorsuk az amcsi haderőben.

Én nem feltétlenül mondanám az M6 Linebacker-re, hogy kudarc. Egyszerűen csak az is áldozatul esett a hidegháború végének, mint oly sok minden. Tevebaszók kergetésére nem kellett a Stinger, de most egy újabb hidegháború az oroszokkal és Kina térnyerése miatt, nem véletlenül találják fel újra a Bradley és Stryker alvázakon a hasonló feladatkörű új rendszereket...

Bradley%2BVSHORAD%2B1.jpg

ZLQQ4RXGPFEKRJ5VFXV6PQ2KUM.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 788
113
Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter évet értékelt: 15 PESCO projekt, nem tud se F22-esről, se F35-ösről, alakulóban a C4ISR képesség, folyamatban a kis és közepes, valamint a nagy hatótávolságú páncéltörő eszközök beszerzése, cserélik a BTR-eket, a T-72-re nem költenének. Átadták a kiberakadémiát, tervezésnél már 2032 a cél. https://jogalappal.hu/dr-benko-tibor-honvedelmi-miniszter-meghallgatasa/

"Elmondta, hogy komoly páncéltörőeszköz-beszerzés zajlik, kis és közepes, nagy hatótávolságú páncéltörő eszközökre van szükség."