A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Azért jó lenne, ha azok azt vizionálják, hogy Magyarországot akármelyik szomszédunk épp, hogy rohanja le, azt is végig gondolnák, hogy mi lesz azután. Ugyanis egy háborút nem csak elkezdeni kell tudni, hanem be is kell tudni fejezni.

Rendeben, az ellenség a magyar felderítés előtt teljesen rejtve támadást indít, és szétveri a MH-t. OK! És mit csinál azután, csak akkor kezd el mozgósítani, vagy már előbb mozgósított és erről az ott élő magyar kisebbség egyetlen egy tagja sem értesít minket. Ezt hogy akadályozza meg? Megtiltja a hatátforgalmat a telefonálást, az internetet, ami nekünk nem tűnik fel.

Így vagy úgy de átlépi a határt és megkezdi Magyarország megszállását. Mondjuk Szlovákia, mind a hat zászlóaljával, meg mellé 10 tartalékos illetve szabad csapattal. A szabadcsapatok általános harcértéke nagyon jól ismert Vukovár ostroma óta, ahol az Arkan-féle csapat kivételével csak a fosztogatásban jeleskedtek. A románok és a szerbek már talán 20-25 zászlóaljat is ki tudnak állítani. Vajon Budapest megszálláshoz hány zászlóalj kell és többi, több ezer magyar településre, mekkora helyőrség jutna?

Ha a háború kitör, akkor vajon Angela Merkel, mit fog mondani a Mercedes és az Audi gyár tulajdonosainak? Bocs de nem tehetünk semmit, nyeljétek le azt a pár hónapos, vagy akár éves termeléskiesést, és nyugodjatok meg, még véletlenül sem fog a német tőke érdekében politikai nyomásgyakorlást végezni, sőt akár katonailag fellépni, az amerikaiak, és a többi nyugati befektető hatalom dettó.
Az ukránok, miközben legfőbb vágyuk Európa felé közeledni, a lehető leglogikusabb döntés részükről egy uniós és egyben NATO állam lerohanása, és ha már az, akkor az mindenképpen mi lehetünk, és nem pl szlovákok, vagy a románok.

Érdemes megnézni a mi európai haderőket, egy-kettő kivételével nem tudnak komoly támadó hadműveletet végrehajtani olyan szinten vannak leépülve. Ezen hadseregek közötti összecsapások nagyon hamar, egy elhúzódó, a jugoszláv polgárháborúhoz hasonló igen súlyos polgári áldozatokkal járó adok-kapokhoz vezetne. Egy ilyen háborút csak egy olyan szélsőséges kormányzat válhat be, amelynek az országában már akkora a válság, hogy egy háborúval járó életszínvonal csökkenés, már nem veszélyeztetné a hatalmát, sőt rövid távon növelné a népszerűségét. Ilyen volt Milosevics, de ma már mindenki látja, hogy ezért a szerbek igen súlyos árat fizettek.
A másik tényező a globalizáció, amelyet szidunk de ugyanakkor pont ő az, amely képes egy háborút megakadályozni, mivel ez veszélyezteti a befektetését, ha valamit nem szeretne és meg fog akadályozni az a profitvesztés. És ne legyenek illúzióink meg van az eszköze akárkit megbuktatni. És mielőtt valaki megkérdezi, hogy a Mercedest miért érdekli, hogy a gyára magyar, vagy épen piréz területen van, ez valóban nem érdekli, de az, hogy amíg a háború tart addig a dolgozó elmenekülnek az beszállított alkatrészek ne jutnak be, a kész termék nem jut ki, és általában a szállítmányait kifosztják, az nagyon is érdekelni fogja.

Más.
Kezdetben valóban rossz volt a román MiG-21 Lancer-ek baleseti statisztikája (összesen 14 veszett el) de az utóbbi 10 évben összesen 4 és ebből az utolsó 2010-ben. Tehát ez a potyognak folyamatosan erős túlzás, ugyanakkor az is tény, hogy összesen modernizált 110 darab gépből jó ha három, de inkább két tucat az amely bevethető. Viszont a Lancerek képesek precíziós csapásmérésre, és van is hozzá fegyverzetük.

TG
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Ők a szárazföldi erőknél vannak elsöprő fölényben , de ha bevetik a teljes haderejüket azzal a számukra igazán problémás keleti végeket teljesen védelem nélkül hagynák (pl Moldáviánál ).
Ezt nem tehetik meg !

A képzelet kártékony drogján bármi lehetséges.

Viszont a Lancerek képesek precíziós csapásmérésre, és van is hozzá fegyverzetük.

Ezek a gépek egyébként rendelkeznek valami kézzelfogható BVR-képességgel?
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
dudi:

A Gripen nem radargép. Nem lát maga körül 360 fokban több száz km-re. Egy Gripen géppár fel-alá repked a román határ mentén. Jórészt a határral párhuzamosan és nem arra merőlegesen. Amerre repülnek arra maguk előtt és kissé oldalvást látnak be korlátozott távolságig román területre. Egy Mig-21-essel szemben a felderítési távolságuk max. 70-90 km ha a Mig földháttrében repül. A román-magyar határ mellé fektetett egyenes kb. 250 km hosszú. Még maguk előtt is a határszakasznak csak a kisebb részét látja a géppár. Maga mellet, meg mögött pedig semmit.

A román radarok vígan látják a járőröző Gripeneket, hiszen azok nem földközelben mozognak. Semmibe nem kerül mögöttük, vagy felderítési távon kívül, előttük megközelíteni a határt.

Ha jól számoltak a románok, akkor amikor a Gripenek észbe kapnak, úgy 80-100 km-re vannak a támadó köteléktől. Nagy magasságon, fegyverzettel megpakolva a Gripenek kevéssel hangsebesség fülé tudnak gyorsulni. Azaz a Gripenek percenként 22-25 km-t megtéve üldözhetik a percenként 15 km-el repülő támadókat. Nagy magasságon, kicsivel hangsebesség felett indítva egy 900 km/h-val menekülő földközeli céllal szemben az AIM-120 C5 megsemmisítési zónája 30 km-en belül van. A Gripenek 5-10 perc alatt kerülhetnek lőtávolba. A rakétáknak is kell közel 1 perc. A támadók meg 7-8 perc alatt elérik Kecskemétet. Tehát a járőr géppár közel sem biztos, hogy még csapásmérés előtt bele tud szólni a küzdelembe.
Ugyanígy esélytelen időben rakétát indítani a járőr géppár, ha a románok kisakkozták, hogy mikor kevés benne a nafta. Ilyenkor 5-8 perces utánégetős üldözésre a Gripenek már az üzemanyag miatt nem képesek.
Ha a támadó köteléket kísérő vadászok feladatuk szerint szembe fordulnak a Gripenekkel és harcra kényszerítik őket, akkor ugyancsak elég biztos a csapásmérők átjutása.

Úgyhogy az általad említett "B" verzió a valószínű, azzal a különbséggel, hogy:
- A készültségi géppár időben történő felszállása sem garantált, még a legmagasabb harckészültségi fokozatnál sem. Felszállás után meg kell nekik 0,5-1 perc, hogy magasságot, sebességet szerezzenek irányba forduljanak, felderítsék és befogják a támadókat. Addig a támadókkal maradó pár vadász változatú Lancer van előnyben
- A járőröző géppár a támadók ellen valószínűleg nem tud rakétát indítani, legfeljebb a kísérő vadászok ellenük forduló példányaiból szedhetnek le párat.

Ez így azért elég karcsú.

A 4. generációs gépek általában meglévő NCTR képessége esetünkben konkrétan annyit jelent, hogy a radar meg tud különböztetni kis és nagy célokat, de a célokat főleg a távolságuk, sebességük alapján rangsorolja. Egy modernizált Mig-21 MF-et (Lancer C) egy gyakorló Mig-21 UM-től (Lancer B) sem a visszavert jel jellege, sem a repülési karakterisztika alapján nem tud megkülönböztetni. Ezen kívül az NCTR keretében a besugárzás jelző dolgozik. De attól még, hogy egy gép nem használja a radarját nem biztos, hogy nincs is neki és az akkor B változat lesz. A besugárzás jelző nem tudja megmondani, hogy egy köteléken belül melyik gép sugároz, mert nem nem tud ennyire pontosan szöget mérni. Ha egy 4 gépes köteléken belül 1 gép használja a radarját, a többi nem, mert felesleges, akkor vizuális azonosítás nélkül a Gripenek csak annyit fognak tudni róluk, hogy legalább 1 vadászváltozat van köztük. Ha ezekből a gépekből 2 előrébb van, akkor azokra fognak menni a Gripenek rakétái akkor is, ha ez a 2 történetesen UM.

Arról az apróságról nem is beszélve, hogy a Lancer gépeken van önvédelmi zavaró (meg értelemszerűen dipólszóró is). Úgyhogy nem olyan egyértelmű, hogy az AMRAAM tudja hozni ellenük a 80 %-os találati arányt. A román gépeknek némileg kevesebbet tud a radarja. Nincs BVR fegyverük, ami egyértelmű hátrány. Ettől nyilvánvalóan kedvezőtlen lesz számukra a lelövési arány. Viszont a Gripenek AMRAAM készlete is elég korlátozott, és a románok infravörös rakétái jobbak. Létszámfölényben, üzemanyag készlet fölényben - veszteséggel ugyan - de csak lenyomják azt a járőr géppárt.

Azért azt remélem te sem gondolod komolyan, hogy egy járőr és egy nagy szerencsével esetleg felszálló készültségi géppár legyalulja az égről a teljes román légierőt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 557
79 708
113
Már mint semmilyen BVR képességgel nem rendelkeznek de van nekik Python 3 rakéta hozzá.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 942
123 482
113
Laiki

Ugye azt vágod, hogy van földi légvédelmünk az ország kritikus pontjain? Több helyen vannak statikus és mobil légvédelmi egységek szétszórva, nagyrészt KUB-okkal. Szerinted majd pont a magyar légierő legnagyobb repterét nem védik? Egyszer kell megjelenniük, az ellenséges gépeknek akármelyik radaron, ott a vége.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
A Gripen nem radargép. Nem lát maga körül 360 fokban több száz km-re. Egy Gripen géppár fel-alá repked a román határ mentén. Jórészt a határral párhuzamosan és nem arra merőlegesen. Amerre repülnek arra maguk előtt és kissé oldalvást látnak be korlátozott távolságig román területre. Egy Mig-21-essel szemben a felderítési távolságuk max. 70-90 km ha a Mig földháttrében repül. A román-magyar határ mellé fektetett egyenes kb. 250 km hosszú. Még maguk előtt is a határszakasznak csak a kisebb részét látja a géppár. Maga mellet, meg mögött pedig semmit.

A román radarok vígan látják a járőröző Gripeneket, hiszen azok nem földközelben mozognak. Semmibe nem kerül mögöttük, vagy felderítési távon kívül, előttük megközelíteni a határt.

Ha jól számoltak a románok, akkor amikor a Gripenek észbe kapnak, úgy 80-100 km-re vannak a támadó köteléktől. Nagy magasságon, fegyverzettel megpakolva a Gripenek kevéssel hangsebesség fülé tudnak gyorsulni. Azaz a Gripenek percenként 22-25 km-t megtéve üldözhetik a percenként 15 km-el repülő támadókat. Nagy magasságon, kicsivel hangsebesség felett indítva egy 900 km/h-val menekülő földközeli céllal szemben az AIM-120 C5 megsemmisítési zónája 30 km-en belül van. A Gripenek 5-10 perc alatt kerülhetnek lőtávolba. A rakétáknak is kell közel 1 perc. A támadók meg 7-8 perc alatt elérik Kecskemétet. Tehát a járőr géppár közel sem biztos, hogy még csapásmérés előtt bele tud szólni a küzdelembe.
Ugyanígy esélytelen időben rakétát indítani a járőr géppár, ha a románok kisakkozták, hogy mikor kevés benne a nafta. Ilyenkor 5-8 perces utánégetős üldözésre a Gripenek már az üzemanyag miatt nem képesek.
Ha a támadó köteléket kísérő vadászok feladatuk szerint szembe fordulnak a Gripenekkel és harcra kényszerítik őket, akkor ugyancsak elég biztos a csapásmérők átjutása.

Ez megint egy olyan helyzet, hogy a Gripen géppár, meg úgy a komplett magyar hadvezetés hülye, viszont a románoké meg tele van zsenikkel. Egy eleve vesztes eljárást állítasz szembe egy "jó szerencsés" radikális támadással, mert hogy

Ad 1) a berepülő gépek kapásból helyzeti hátrányból indulnak, ugyanis ellenséges légtérben kell repülniük,

Ad 2) a magyar radarok kereszttüzében,

Ad 3) vijjogó besugárzásjelző háttérmuzsikával,

Ad 4) és mindezek tetejébe még valahogy haza is kéne jutniuk.

Ambasa nagyon jól rátapintott az egyik nagy hiányosságra az egészben: mi történik a támadás után?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Laiki

Ugye azt vágod, hogy van földi légvédelmünk az ország kritikus pontjain? Több helyen vannak statikus és mobil légvédelmi egységek szétszórva, nagyrészt KUB-okkal. Szerinted majd pont a magyar légierő legnagyobb repterét nem védik? Egyszer kell megjelenniük, az ellenséges gépeknek akármelyik radaron, ott a vége.

Egyedül Győrben van légvédelmi egység, az ország többi pontján nem rémlik, hogy telepítve lennének*. A Kubokat normál időben 2 hét, feszített tempóban 3-4 nap alatt tudják áttelepíteni, a Mistralok azért ennél szerintem gyorsabbak.

*Paksra is, pontosabban Bölcskére is csak 2001.09.11 után települtek ki egy időre.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 355
11 314
113
<blockquote rel="ambasa">Viszont a Lancerek képesek precíziós csapásmérésre, és van is hozzá fegyverzetük.

Ezek a gépek egyébként rendelkeznek valami kézzelfogható BVR-képességgel?</blockquote>

Nem.
És van egy olyan sanda gyanúm, hogy amint elkezdene csipgni a besug.jelző, azonnal szétválna az alakzat, ha nem húznának haza rögtön.
Sőt, azt is meg merem kockáztatni, hogy a géppár egyik fele kicsit eltávolodna a betolakodóktól, a másik pedig aljas, sunyi módon földháttérben oldalvást odasomfordálna a közelükbe szemből kapná a besugárzást, menne egy kis adat a két JAS közt, aztán ellentétes irányból kitárazna a másik.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Laiki

Ugye azt vágod, hogy van földi légvédelmünk az ország kritikus pontjain? Több helyen vannak statikus és mobil légvédelmi egységek szétszórva, nagyrészt KUB-okkal. Szerinted majd pont a magyar légierő legnagyobb repterét nem védik? Egyszer kell megjelenniük, az ellenséges gépeknek akármelyik radaron, ott a vége.

A KUB-ok Győrben vannak és a Lancereken rendszeresítve vannak zavaró konténerek (a beépített önvédelmi zavarón kívül). Van egy sejtésem, hogy a románok által használt 90-es évekbeli izraeli elektronika nyerne a az általunk használt 70-es évekbeli orosszal szemben.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 942
123 482
113
Hidjétek el, hogy elég sok helyen vannak elszórva légvédelmi csapatok az országban minihelyőrségekben. Egy lérakos őrnagy mutogatta még az ország légvédelmi térképét nekünk, az összes légvédelmi egységet, hatókörrel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 942
123 482
113
A KUB-ok elektronikája azóta egyszer már fel lett újítva a NATO integrációhoz.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Hidjétek el, hogy elég sok helyen vannak elszórva légvédelmi csapatok az országban minihelyőrségekben. Egy lérakos őrnagy mutogatta még az ország légvédelmi térképét nekünk, az összes légvédelmi egységet, hatókörrel.

Azok radarszázadok Kupon, Debrecenben és Békéscsabán. Jután már felszámolták, Medinán pedig már az olasz radar működik. Lérakosok csak Győrben vannak, előtte voltak Nagyorosziban is (Mistralok), de úgy tudom, őket egybevonták az Arrabonásokkal.

<blockquote rel="krisss">Laiki

Ugye azt vágod, hogy van földi légvédelmünk az ország kritikus pontjain? Több helyen vannak statikus és mobil légvédelmi egységek szétszórva, nagyrészt KUB-okkal. Szerinted majd pont a magyar légierő legnagyobb repterét nem védik? Egyszer kell megjelenniük, az ellenséges gépeknek akármelyik radaron, ott a vége.

A KUB-ok Győrben vannak és a Lancereken rendszeresítve vannak zavaró konténerek (a beépített önvédelmi zavarón kívül). Van egy sejtésem, hogy a románok által használt 90-es évekbeli izraeli elektronika nyerne a az általunk használt 70-es évekbeli orosszal szemben. </blockquote>

A Gripeneken élvonalbeli EW van. A román Lancer akkor sem látná, ha az orra előtt kacsázna (ennyi erővel...).

Összességében vizsgáld a felvetésedet, ne 1 vs 1-ben. A román határ mentén két helyen van radarszázad felállítva, egy harmadikat pedig nem tart semeddig odatelepíteni Medináról, vagy éppen Kupról mondjuk Hódmezővásárra. Emögött van Kecskemét a Gripenekkel, a kettő között meg egy jó 150 km-es sáv, ahova bárhova lehet légvédelmet telepíteni, akár több helyre is.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Hidjétek el, hogy elég sok helyen vannak elszórva légvédelmi csapatok az országban minihelyőrségekben. Egy lérakos őrnagy mutogatta még az ország légvédelmi térképét nekünk, az összes légvédelmi egységet, hatókörrel.

Egyébiránt itt fent vannak az aktív honvédségi objektumok is, köztük a radarszázadok is:

https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=zk5O8e7r5Cdc.kUOOJxa62DYw
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
GrGLy:

"Ad 1) a berepülő gépek kapásból helyzeti hátrányból indulnak, ugyanis ellenséges légtérben kell repülniük,"

Ez konkrétan milyen hátrányt jelent számukra?

"Ad 2) a magyar radarok kereszttüzében,"

Ez konkrétan milyen hátrányt jelent számukra? Überoptimistán eleve azzal számolok, hogy a határátlépéstől annak ellenére látni fogjuk minden mozdulatukat, hogy alacsonyan repülnek. Ha látjuk akkor mi van? Odakocsikázik az útjukba valaki Mistrallal? Elég esélytelen, ha nincs akkora szerencsénk, hogy pont 1-2 Mistral kilövő felett repüljenek el, akkor nincs mivel rájuk lőni. A KUB-okat simán zavarják.

Amúgy a román radarok is látni fogják a magyar gépeket. Ennyit arról hogy szétválik a Gripen géppár és az egyik fele elkezd lopakodni. A román földi radarok is meg a Lancer C-k is látni fogják.

"Ad 3) vijjogó besugárzásjelző háttérmuzsikával,"

Idegesítésre jó. De ez még nem nagyon állított meg támadást.

"Ad 4) és mindezek tetejébe még valahogy haza is kéne jutniuk."

Miután kicsinálták a légierőnket mi nehézségük van a hazajutással?

Nézzük ezt a konkrét felállást: 12-15 db csapásmérő változat Kecskemét ellen, 12 vadászváltozat kísérőnek 4 gyakorló változat szecskaszóróval extrán telerakva, esetleg 2-2 nem irányított rakétával aminek a robbanófejét szögvisszaverőre cserélték (a vontatott radarcsali buhera változata). Ahogy felfedezzük őket és elkezd "vijjogni a háttérmuzsika" a 12 vadászból 4 előre rohan. 1-1,5 perccel korábban érnek Kecskemétre, mint a csapásmérők, így gyakorlatilag biztos hogy még akkor tudják elkapni a készültségi géppárunkat amikor az éppen csak felszállt és nagyon sebezhető, kellő sebesség és magasság nélküli könnyű célpont. Elméletileg ellenük 4 jó helyzetben lévő vadász, 16 rakétával bőven elég. A készültségi géppárunk lövéshez sem jut. Fújhatja a BVR képességét.
A maradék 8 vadász és 4 gyakorló a feléjük sprintelő járőr géppár elé megy. A 4 gyakorló előrébb megy egy kicsit. Ők kapják az AMRAAM sorozatot a Gripenektől. Mint őrült, manővereznek, szecskát szórnak, csalit indítanak. Ha ki tudják, kivédekezik a rakétáinkat, ha nem, katapultálnak. A BVR fegyverkészletét elhasználó 2 Gripen ellen, amin marad 4 infravörös rakéta, 8 vadász változatú Lancer megy. A Gripenekenek legfeljebb arra van esélyük, hogy 1-2 románt leszedjenek mielőtt lelövik őket, de biztosan lelövik őket. A többi Gripenünk a földön pusztul el.

Mi gondjuk lesz a románoknak a hazajutással? Max. a légvédelmi rakéták, amiket egyébként lefognak.

Megjegyzem a 12 KUB nem 12 rakéta osztályt jelent, hanem 12 indítót. Ezek egyszerre max. 4 célra tudnak tevékenykedni.

"Ambasa nagyon jól rátapintott az egyik nagy hiányosságra az egészben: mi történik a támadás után?"

Esetleg még egy hullám csapásmérés történik a támadás után. Csak a biztonság kedvéért. De arra már IAR-99-esek is elegendőek, Lévén nincs légierőnk. Szétszednek mindent Kecskeméten, amit a Lancer csapat meghagyott.
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Marcaliban, Taszáron, Nagyatádon, mi van pontosan? Tapolcán pl. szerintem már csak enyészet. Elég sok bezárt helyet mutat a térkép.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 278
68 263
113
Nemrég írtátok hogy Debrecenben megszűnik/megszűnt a radarszázad. Attól a pár Noé idejéből ittmaradt KUB-ra a max 25km hatósugarával nem igen tojna be senki. A Mistraltól meg szvsz főleg nem. Kb ugyanazt tudja mint egy Igla, vagy Stinger csak az kisebb olcsóbb és zsiguli csomagtartóba is elfér. A 14 griff ha lesz hozzá egyszer elég levegő-levegő/levegő-föld fegyver épphogy elég papíron kiszámolva, biztos ami biztos nem ártana mellé még egy adag gép ha már a Mig-29-eket elpazaroltuk. De aki a levegőt uralja szvsz az lenn is győz majd még ha az ország vadásztársaságait kell bevonultatni fegyverekkel együtt, akkor is.