A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Varga Mihálynak volt egy tájékoztatója, ahol elhangzott hogy a megmaradt tartalékokat (amik az alultervezett gdp-ból meg minden másból megmaradt) szépen félreteszik, hogy ha jövőre a német gazdaság nem kezd nőni akkor ezt beforgatják a hazai iparba,szolgáltatásba stb.. Ez nagyjából 2000Mrd HUF..A lényeg hogy a recessziót elkerüljük. Ha nem elég akkor se vesznek fel hitelt. Ha marad akkor abból lehet fejleszteni bármit. Úgyhogy lehet szurkolni a németeknek:))) HAJRÁ NÉMETEK!!!:)))
Csak infoként ugyanez a románoknál:
Miután "márványba vésték" ezért Ők ha kell hitelt vesznek fel hogy teljesíteni tudják a GDP arányos vállalásaikat. Dollárban ráadásul, fixen, 0 inflációval számolva.. Ez azt jelenti hogy hacsak nem nő a román gazdaság jövőre minimum 5.5-6%-al, hitelt kell felvegyenek -ismét- hogy a már idén berendelt amerikai fegyvereket kifizessék, részben... Az USA persze ad nekik hitelt is. 3.5%-os kamatra:)Szintén dollárban persze. Azaz ha számolunk és lejesitjuk majd visszaszorozzuk, akkor ha Románia vesz 1000 USA dollárért valamit, akkor az valójában neki éves elszámolásnál 1.2-1.300 dollárjába kerül.Ezt nyilván nem tudják teljesíteni...Ezért áll a bál már most is. Ráadásul cserébe a patriotokért elfogadták hogy minden döntéshozó helyen az USA embere ülhet csak. A patriotokat még a felvonulásokon is az amcsi katonák viszik, azokhoz a románoknak köze nincs.Semmilyen vezérléshez nincs hozzáférésük, azt csak a NATO kezeli.
Magyarán: Vettek egy légvédelmi rendszert, ami csak repcsik ellen nem jó...Aranyáron..Nem is Ők kezelik. Cserébe fizetnek mint a güzük, hogy hátha a nagy USA megvédi Őket Putyintól.Mindezt cirka 12 Mrd Dollárért..És vesznek még hála a jó Istennek. De vesznek még 2 fregattot is..:))A fekete-tengerre.Putyin meg csak néz ki a fejéből...És mondja Igornak: Te Igor...Mennyi idő lenne Románia?-Atommal 18 perc anélkül 12-48 óra.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Csak infoként ugyanez a románoknál:
Miután "márványba vésték" ezért Ők ha kell hitelt vesznek fel hogy teljesíteni tudják a GDP arányos vállalásaikat. Dollárban ráadásul, fixen, 0 inflációval számolva.. Ez azt jelenti hogy hacsak nem nő a román gazdaság jövőre minimum 5.5-6%-al, hitelt kell felvegyenek -ismét- hogy a már idén berendelt amerikai fegyvereket kifizessék, részben... Az USA persze ad nekik hitelt is. 3.5%-os kamatra:)Szintén dollárban persze. Azaz ha számolunk és lejesitjuk majd visszaszorozzuk, akkor ha Románia vesz 1000 USA dollárért valamit, akkor az valójában neki éves elszámolásnál 1.2-1.300 dollárjába kerül.Ezt nyilván nem tudják teljesíteni...Ezért áll a bál már most is. Ráadásul cserébe a patriotokért elfogadták hogy minden döntéshozó helyen az USA embere ülhet csak. A patriotokat még a felvonulásokon is az amcsi katonák viszik, azokhoz a románoknak köze nincs.Semmilyen vezérléshez nincs hozzáférésük, azt csak a NATO kezeli.
Magyarán: Vettek egy légvédelmi rendszert, ami csak repcsik ellen nem jó...Aranyáron..Nem is Ők kezelik. Cserébe fizetnek mint a güzük, hogy hátha a nagy USA megvédi Őket Putyintól.Mindezt cirka 12 Mrd Dollárért..És vesznek még hála a jó Istennek. De vesznek még 2 fregattot is..:))A fekete-tengerre.Putyin meg csak néz ki a fejéből...És mondja Igornak: Te Igor...Mennyi idő lenne Románia?-Atommal 18 perc anélkül 12-48 óra.
"a Standard and Poor's nemzetközi hitelminősítő az államháztartási hiány növekedése miatt stabilról negatívra rontotta szerdán Románia államadós-besorolásának kilátásait, ugyanakkor megerősítette "BBB mínusz/A-3" szintű besorolását a hosszú és rövid futamidejű adósságok esetében helyi pénznemben és devizában." - a Maszol.ro portálról
Ezentúl cikkeznek 150 ezer közalkalmazott elbocsájtásáról és arról hogy a lei szinten tartása havi 1 MRD USD devizatartalék felélésével tartható.

Tehát teljesen igazad van. Mondjuk, hogy a Patriotot nem használhatják, ez nekem új infó.
Szerintem a mi beszerzéseinkből az látszik, hogy nagyon logikusan végzik és nagyon úgy ütemezik, ahogyan nő a költségvetés.
Ezek ellenére én is várom nagyon a bejelentéseket, akár úgy is hogyha azt mondja pl 2024-től jönnek pumák 5 éven át évi 40 db, vagy hasonló...

Advent van! Kinyitnám már az ablakocskát, hogy mi van mögötte! :rolleyes:
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Varga Mihálynak volt egy tájékoztatója, ahol elhangzott hogy a megmaradt tartalékokat (amik az alultervezett gdp-ból meg minden másból megmaradt) szépen félreteszik, hogy ha jövőre a német gazdaság nem kezd nőni akkor ezt beforgatják a hazai iparba,szolgáltatásba stb.. Ez nagyjából 2000Mrd HUF..A lényeg hogy a recessziót elkerüljük. Ha nem elég akkor se vesznek fel hitelt. Ha marad akkor abból lehet fejleszteni bármit. Úgyhogy lehet szurkolni a németeknek:))) HAJRÁ NÉMETEK!!!:)))
Bocsi, már fáradt vagyok. Kétezer milliárd kábé hány millió euró?
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Varga Mihálynak volt egy tájékoztatója, ahol elhangzott hogy a megmaradt tartalékokat (amik az alultervezett gdp-ból meg minden másból megmaradt) szépen félreteszik, hogy ha jövőre a német gazdaság nem kezd nőni akkor ezt beforgatják a hazai iparba,szolgáltatásba stb.. Ez nagyjából 2000Mrd HUF..A lényeg hogy a recessziót elkerüljük. Ha nem elég akkor se vesznek fel hitelt. Ha marad akkor abból lehet fejleszteni bármit. Úgyhogy lehet szurkolni a németeknek:))) HAJRÁ NÉMETEK!!!:)))


Hát, szurkoljunk erőteljesen, de a német valóságot figyelme véve, eléggé pesszimista vagyok, de reméljük a legjobbakat.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 645
15 022
113
Volt fejlesztett változata,az AMP
AMP-69_Left_Side.jpg

Ha egy ilyesmi előágyat kapott volna,meg egy FAL/FNC jellegű masszivabb válltámaszt,előnyére vált volna az AMDnek.Lényegében egy RK95 jött volna ki úgy belőle
CUqeCd0.jpg


Sosem lőttem amp-vel.
Kicsit úgy vagyok vele mint az alfa romeoval.
Akivel beszéltem róla az vagy utálja vagy isteníti.

Talán a kaliberben olvastam egy nagyon negatív cikket róla.
Ha jól emlékszem pár éve szolnokon voltak vele lövészetek. Még puskagránáttal is.
Valami olyan is rémlik, hogy a kumulatívval eltalálni a célt nehézkes volt.

Ha valaki, mondjuk Dudi lőtt vele megoszthatná mi a véleménye róla.

Ha jól tudom az arabok eléggé kedvelték izrael környékén.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Erre irtam és szóltam nektek...jelen pillanatban ha akarnánk bármit megvehetünk...sorban állnak..
És ez csak a vésztartalék..Jelenleg a magyar állam azt csinál amit akar..Azt vesz meg amit és akit akar..és ez nem vicc..Ha akarnánk lerendelhetnénk akár f35-ötöt is...simán...Be is vannak szarva sokan a környzők közül..
Akár hiszitek akár nem, jelenleg a lengyelekkel vagyunk 1 szinten..akik kb 4x nagyobbak amugy...Orbánék megcsinálták...
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
863
4 346
93
Sosem lőttem amp-vel.
Kicsit úgy vagyok vele mint az alfa romeoval.
Akivel beszéltem róla az vagy utálja vagy isteníti.

Talán a kaliberben olvastam egy nagyon negatív cikket róla.
Ha jól emlékszem pár éve szolnokon voltak vele lövészetek. Még puskagránáttal is.
Valami olyan is rémlik, hogy a kumulatívval eltalálni a célt nehézkes volt.

Ha valaki, mondjuk Dudi lőtt vele megoszthatná mi a véleménye róla.

Ha jól tudom az arabok eléggé kedvelték izrael környékén.
En lőttem vele, meg gyakorló puskagránátot is inditottam vagy 10et, mikor gyakoroltuk a csapaterőt. Sztem kényelmes vele lőni, azt nem tudom hogy az éles gránát inditása mennyire különbözik a gyakorlotol, de azért olyan pontosan nem tudtam vele célozni, hogy mondjuk egy abkakon elsőre betaláljak vele. Ami a hátrány, hogy ha benézed a lőszereket éles lőszerrel is tudaz loni.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Sosem lőttem amp-vel.
Kicsit úgy vagyok vele mint az alfa romeoval.
Akivel beszéltem róla az vagy utálja vagy isteníti.

Talán a kaliberben olvastam egy nagyon negatív cikket róla.
Ha jól emlékszem pár éve szolnokon voltak vele lövészetek. Még puskagránáttal is.
Valami olyan is rémlik, hogy a kumulatívval eltalálni a célt nehézkes volt.

Ha valaki, mondjuk Dudi lőtt vele megoszthatná mi a véleménye róla.

Ha jól tudom az arabok eléggé kedvelték izrael környékén.
Én lőttem vele,de csak karabélyként.Nem tetszet.Az a rugós válltámasz biztos jó puskagránátlövésnél,de karabélyként engem rettentően zavart.
Libanonban lőttek ki vele Merkavát,de szir T62t is a palesztinok.80as években.
Rakétapóthajtású puskagránátokkal tüzelt,amiknek a rakéta része már rég amortizálódott.Anélkül viszont a nehéz gránátnak kicsi a lőtávja.
Szerintem túl bonyorult.Az utódjának elgondolt LT rendszer szerintem jó lett volna,még ma is használható fegyverként.Csak jött a módszerváltás,és az alapkutatásnál megakadt a dolog
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
Nem tudom, hogy nálunk valami gyártási/anyaghibásak voltak e.

Azt tudom ha leesett és pont a válltámaszra akkor tört el.

Én jobban szerettem a 63d-t.

Ha meg most lennék őrülnék a brennek.
AMD-nek három hibát szoktak felróni.
Pontosság, elülső pisztoly markolat, és a válltámasz.
Másfél évig használtam, de úgy emlékszem senkinek nem jelentett gondot a lövészeteken lelőni 200 méterről a mellalakot egyes lövéssel és 400 méterről a géppuskást rövid sorozattal. Nyilván egy első lépcsős lövész alakulatnak jobb lenne egy hosszabb csövű fegyver, de utászoknak, híradósoknak, gépkocsizóknak, tüzéreknek, akik normál esetben nem az egyéni lőfegyverükkel harcolnak, tökéletesen megfelel. Bármely pisztolylőszert használó géppisztollyal szemben nagy fölényben van tűzerőben és célzott lőtávolságban. Azt meg nem várhatjuk el, hogy az ellen legyen olyan kedves, és a géppisztolyos katonáinkat fair módon géppisztollyal támadja!
Ráadásul ha a fickó két napja nem aludt, éhes, fáradt, lőnek, rá, be van szarva, és rohan egyik fedezékből a másikba menetfelszerelésben, akkor nem a fegyver lőtéri pontossága lesz a meghatározó, mit talál el!
Ha jól emlékszem üresen kb 3,5 kg, 30-as tárral nem egészen 4,5. Egyszer elvettük az egyik kopasz fegyverét, a haverom eldugta a kabátja alá. A kopasz rohangált embertől emberig, nem lehetett észrevenni kinél van. Mert nem túl nagy, tehát viszonylag kényelmesen hordozható.
A pisztoly markolat tényleg nem kényelmes szögben áll, ha csípőből lő az ember. De csípőből nem lövünk!!
Vállhoz emelt fegyverrel célozva az elülső markolat pont olyan szögben áll mint az ember marka. Fekvő helyzetben nekem voltak gondjaim azzal, hogy a 30-as tár leért a földre, de ahhoz az AMD konstrukciójának semmi köze.
A válltámasz töréséről én most hallottam először ebben a hozzászólásodban.
Nyamvadt persze, de nem nagyon van olyan behajtható válltámasz amelyikkel pl egynél több ajtót be lehet törni.
Tehát nem volt az olyan nagy katasztrófa a legtöbb beosztásban. De egy bármilyen csilivili pisztolylőszeres fegyver jelentős visszalépés az AMD-hez képest is katonák esetében!
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
nagyjából 7 milliárd dollár.kb 6 milliárd eur ez van csak ugy a spájzban...nagyjából..ez többlet..azaz csak van...maradék


Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
Néha megértem miért nem ír dudi gyakran ide...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 645
15 022
113
AMD-nek három hibát szoktak felróni.
Pontosság, elülső pisztoly markolat, és a válltámasz.
Másfél évig használtam, de úgy emlékszem senkinek nem jelentett gondot a lövészeteken lelőni 200 méterről a mellalakot egyes lövéssel és 400 méterről a géppuskást rövid sorozattal. Nyilván egy első lépcsős lövész alakulatnak jobb lenne egy hosszabb csövű fegyver, de utászoknak, híradósoknak, gépkocsizóknak, tüzéreknek, akik normál esetben nem az egyéni lőfegyverükkel harcolnak, tökéletesen megfelel. Bármely pisztolylőszert használó géppisztollyal szemben nagy fölényben van tűzerőben és célzott lőtávolságban. Azt meg nem várhatjuk el, hogy az ellen legyen olyan kedves, és a géppisztolyos katonáinkat fair módon géppisztollyal támadja!
Ráadásul ha a fickó két napja nem aludt, éhes, fáradt, lőnek, rá, be van szarva, és rohan egyik fedezékből a másikba menetfelszerelésben, akkor nem a fegyver lőtéri pontossága lesz a meghatározó, mit talál el!
Ha jól emlékszem üresen kb 3,5 kg, 30-as tárral nem egészen 4,5. Egyszer elvettük az egyik kopasz fegyverét, a haverom eldugta a kabátja alá. A kopasz rohangált embertől emberig, nem lehetett észrevenni kinél van. Mert nem túl nagy, tehát viszonylag kényelmesen hordozható.
A pisztoly markolat tényleg nem kényelmes szögben áll, ha csípőből lő az ember. De csípőből nem lövünk!!
Vállhoz emelt fegyverrel célozva az elülső markolat pont olyan szögben áll mint az ember marka. Fekvő helyzetben nekem voltak gondjaim azzal, hogy a 30-as tár leért a földre, de ahhoz az AMD konstrukciójának semmi köze.
A válltámasz töréséről én most hallottam először ebben a hozzászólásodban.
Nyamvadt persze, de nem nagyon van olyan behajtható válltámasz amelyikkel pl egynél több ajtót be lehet törni.
Tehát nem volt az olyan nagy katasztrófa a legtöbb beosztásban. De egy bármilyen csilivili pisztolylőszeres fegyver jelentős visszalépés az AMD-hez képest is katonák esetében!


Hat akkor az én kezemmel van baj. Mert nekem kényelmetlen volt.
Én mindössze 2 szer lőttem vele, de emlékszem nekem nagyon nem jött be .

Hát szerintem a súlyára nem emlékszel jól.
Legalábbis egy 30as tár biztos nem 1kg.

Pisztolyőszerben teljesen egyetértünk. Ebből is indult ez a beszélgetés. Szerintem nem harctérre való.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Köszi a választ! Azt gondoltam, hogy több milliárd, de ez iszonyatos pénz. Én mondjuk már 88 db Pumával - lett írva a fórumban, hogy az a minimum, meg valamivel több Boxerrel nagyon meglennék elégedve. Csak ott van a közepes és a könnyű dandár, de főleg a közepesbe, mi a fenét akarnak majd rakni? Mert gondolom oda azért olcsóbb járgányok is megfelelnek,persze nem a minőség rovására. Mert állítólag 2023-ig, ha jól tudom, fel kell állítani mind a kettőt. Én bízom benne, hogy az osztrákokkal sikerül majd valami jó üzletet kötni, a Pandur 2-nek a gyártásába beszállni, vagy netán itt összeszerelni. Szerintem nem rossz gép az sem. Gondolom már csak a BTR-ek számából kiindulva, azoknak a pótlásából kell a legtöbb.
Pont a BTR-ek száma miatt ebben lehet a legnagyobb gyártás potenciál, ezért tuti nem fogják elkapkodni mi legyen.
Ha a BTR-eket nézzük 300 amw és ifv vegyes is lehet. Ekkora mennyiségnél nem szoktak külső gyártásban venni még össze szerelés is ciki lenne, csak a saját gyártás jöhet szóba erre meg van lehetőség.
Ott a Currus http://www.currus.hu/ pont erre találták ki. Adnak nekik egy licenset + némi fejlesztés + ember felvétel és csinálják is.
De a honvédség piacot is akar nem csak gyártást ( A cz esetében is vesznek tőlünk a csehek, Hirtenbergnek alapból piaca van stb) és ezért mehet a szarakodás, hogy melyik gyártó vonja be Magyarországot a piacába. Pandur 2, Patria esetében bármikor megvehető a licenc és mindent oda adnak azonnal, de nincs piac csak belső gyártás. Boxer esetében max azt tudnám elképzelni, hogy bizonyos alkatrész gyártás csak is Magyarországon az egész világra vetítve.