Korábban vita tárgyát képezte a GDP arányos védelmi kiadásokra vonatkozó kommunikált és valóságos tény adatok közti különbség. A Magyar Államkincstár honlapján érdekes adatsort találtam 2020-ig, Az F02 sort nézzétek.
http://www.allamkincstar.gov.hu/files/funkcionális mérlegek/GDP arányos kiadások_3.pdf
Négy év alatt meg kell duplázni a HM költségvetést, hogy 2024-ig teljesítsük a célt. Kicsit azt érzem egyre progresszívebben kell megvalósítani a finanszírozást, magyarul mindent 24-26 ban kell majd kifizetni.
Más szemszögből 2014 (a 2 %-os védelmi kiadás ismételt vállalása) óta 0,7 % -ról hat év alatt mindössze 1,1 %-ra tudtuk növelni a részarányt....
https://www.penzcentrum.hu/karrier/...-fejlesztese-lenne-hova-fejlodni.1089499.html
Honvélmi költségvetésről cikk.
https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/DDN-20200302-1?inheritRedirect=true&redirect=/eurostat/news/whats-new
Az EU által közölt adatok egybeesnek egy UHSZ-ben 2014 körül közölt tanulmánnyal: Csak három hadsereggel rendelkező ország költ kevesebbet honvédelemre. Ezek Portugália, Belgium, és Ausztria. A harminc valahány többi ország többet költ védelemre. Tehát az utolsó 10 %-ban ragadtunk továbbra is.
Innen szép nyerni....
A zárszámadási törvény alapján a korábban alultervezett GDP miatt a végleges arányszám mindig kisebb az évre korábban tervezettnél, sosem pótolják a HM részét. Amúgy meg a védelmi kiadások nem egyeznek meg a HM kiadási főösszegével, egy csomó kiadás nem számít bele. Van erre egy módszertan, a statisztikusok elég jól hozzáférnek a költségvetési adatokhoz, abból szedegetik ki azt, ami valóban védelmi célú kiadás. Ekkora eltérés (GDP 0,5 %-a) elég nagynak tűnik.