A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 707
113
Ez nem egy friss hír (tavaly szept.), és már volt is berakva, de most kicsit megakadt a szemem valamin:
„Es hat geklingelt”

Német nyelvtanfolyamok indultak az MH 25. Klapka György Lövészdandárnál. A tanfolyamokat Lőrincz Gábor ezredes, a dandár parancsnoka nyitotta meg szeptember 2-án.

A középfokú és felsőfokú német nyelvvizsgára felkészítő intenzív regionális tanfolyamok résztvevőinek zöme Tatán szolgál, de a debreceni MH 24. Bornemissza Gergely Felderítő Ezred és a várpalotai MH Bakony Harckiképző Központ állományából is érkeztek hallgatók.

A tatai dandár, ezen belül a 11. Harckocsizászlóalj, a 101. Tüzérosztály, valamint a 36. Páncéltörő-rakétaosztály számára kiemelten fontos a német nyelvtudás, hiszen a Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében már jövőre megérkeznek az első német gyártmányú haditechnikai eszközök Tatára, az ezekre történő felkészítés és kiképzés pedig részben Németországban fog zajlani.

Az MH Bakony Harckiképzőt Központot értem, a 11. Harckocsizászlóaljat is, meg persze a 101. Tüzérosztályt is. De a felderítőket, és a páncéltörőket nem értem.
Volt róla halvány utalás, hogy nyár végén érkezik némi haditechnika a páncéltörőkhöz is de az nem kimondottan német volt. Persze el tudok képzelni olyat, hogy kelljen hozzá németül tudni, csak furcsa...
Lőrincz jelenleg dandártábornok, a felderítők vélhetőleg a dandár harccsoport elemei lesznek, a páncéltörőknek valószínűleg ugyanolyan eszközei lesznek (Puma, vagy más), mint a lövészeknek.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 975
12 743
113
Tippelek csak, nálunk a zászlóaljak szervezete lesz német mintára kialakítva. Azonban egy dandár, már echte magyaros dandár lesz. 2 lövész zlj lesz csak benne, a hkz mellett. Illetve a tüzér o., meg még ami kell.

2zl(2x44) eseten 200 darab IFV nem lenne tul sok?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 813
35 096
113
101 eurospike? :)

220 nem nem tul sok foleg ha +kiszolgalo jarmu is van a csomagba es egyeb rmeszetesen 220 ifv felett :) /sajat elkepzelesem csupan./
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Lőrincz jelenleg dandártábornok, a felderítők vélhetőleg a dandár harccsoport elemei lesznek, a páncéltörőknek valószínűleg ugyanolyan eszközei lesznek (Puma, vagy más), mint a lövészeknek.
Egyrészt a debreceni (!) felderítőkről beszéltek, meg ha páncéltörők a harcjárművek miatt tanulnak németül, akkor a lövészzászlóaljak miért nincsenek említve? Meert hogy azt mondod, hogy ugyan az lesz a lövészeknek, mint a páncéltörőknek. Megjegyzem, ez teljesen logikus...............lenne, ha nem 4x4-ekről szólt volna a pletyka a páncéltörőkkel kapcsolatban. Na pont ezért nem áll nekem össze a kép.
Különben ezért nem sok még akár a 200-240 láncos jármű sem, de a 140-150 biztosan a minimum.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 482
18 452
113
Amíg nincs az IFV-re téve egy értelmes ATGM. Utána maximum akkor van nagyobb harcértéke ha NLOS a fegyverzete.

Szó szerint. Ha a pct. rak.o. nem NLOS-t kap akkor semmi értelme. HA az MH újra IFV-ket ad a gyalogságnak és az végre rendes gépesített gyalogság lesz megint, akkor a 36-os pct. rak.o.-t át kellene szervezni lövész zászlóaljá és meg is lenne a 6. magyar glz.!

:hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos: Lehet Spike-ja a 36-osnak, de az Pumán legyen!!! :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Tegin

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 813
35 096
113
Az euro spike szamunkra a legjobb valasztas. Ugyan azon gyartotol fegyvercsaladbol be tudjuk szerezni a helikopterek a panceltorok a lovesz jarmuvek es a loveszek es kulonlegesek panceltoro eszkozeit igy nagy kedvezmenyek erhetoek el. Es nagyban leegyszerusiti a kikepzest atkepzest...
A nemetekegsebkent kozel egy tucat kulonfele iranyitott pct eszkozt gyartanak de csaladok ritkak meg az is ritka hogy ebbol a tucatbol kulonbozo fejekkel legyenek ellatva ami szamunkra alap kovetelmeny.../a raketas tuzereknek nem csak a panceltores a feladatuk..../
Sorozatveto /iranyitatlan sorozatvetore szerintem nincs tul nagy szuksegunk az a tamadas meginditasa elott alkalmazando fegyver /igazabol masra szinte alkalmatlan./ nem mondom ukranok volt hogy rossz helyre telepitettek a taborukat es beszptak de ez csoves tuzerseggel is megoldhato... Nagyhatotavolsagu iranyitott raketafegyverzetre viszont valoban szuksegunk lenne momdjuk valamire ami ballisztikus :) de az nem dd reszet kellene kepeznie /ha csak nem bujtatottkent./ 25-30 km iranyitott raketaval dd nek szerintem elegnek kell lennie foleg ha a 2000 ek kapnak nemi raketa pothajtasost.

Egyebkent nem kell agodni nem egy raketas tuzer alatt fog megszunni az utolso raketas osztalyunk es nem kell aggodni amiatt sem hogy ne tudna hogy mi a jo a temaba :) igazabol nem tatara kellene a raketasokat lovessze varazsolni hamem hodmezore kellene egy ujjabb raketast teremteni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Egyrészt a debreceni (!) felderítőkről beszéltek, meg ha páncéltörők a harcjárművek miatt tanulnak németül, akkor a lövészzászlóaljak miért nincsenek említve? Meert hogy azt mondod, hogy ugyan az lesz a lövészeknek, mint a páncéltörőknek. Megjegyzem, ez teljesen logikus...............lenne, ha nem 4x4-ekről szólt volna a pletyka a páncéltörőkkel kapcsolatban. Na pont ezért nem áll nekem össze a kép.
Különben ezért nem sok még akár a 200-240 láncos jármű sem, de a 140-150 biztosan a minimum.
98 darab Pumát emlegettek tavaly az egytemen. Az 2x44 a két zászlóaljnak + 10 darab páncélos felderítő a felderítő századnak volt az akkori következtetésem ezzel kapcsolatban. Ha most az van, hogy felderítők is mennek németül tanulni ezerrel, akkor valószínű a 98-as darabszám nemcsak, hogy full valid, hanem a belőle kikövetkeztethető felállás is megvan már. Bár egy kukkot se szólnak a nehézdandár felépítéséről, ahogy a közepeséről sem, de akaratlanul is, a különféle morzsácskákból kezd összeálni egy kép.

Mondjuk egyszerűbb lenne, ha szép színes ábrákkal teletűzdelt tanulmányokat tennének közzé, ahogy az összes NATO szövetségesünk teszi, ha fejleszt valamit!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 482
18 452
113
Az öt lövészzászlóaljba kell 5x44=216 db, dandárparancsnok és helyettese 2-2 (a két dandárnak), az 220.
Kell még zászlóaljanként egy-egy darab vezető kiképző, az legyen öt, meg esetleg egy-egy az altisztire meg az NKE-re, az hét kiképző.
hqdefault.jpg



Én bepróbálkoznék a Hirtenberger 120 mm-es aknavetőjének Puma alvázra illesztésével a Modernizációs intézetünk legfontosabb feladatként, mert akkor tudnánk hozzátenni valami "magyart hadiipari innovációt" is, ezzel újabb (zászlóaljanként négy) 20 darab alvázra lenne szükség. Összesen 220 harcjármű , 7 kiképző kocsi és 20 önjáró aknavetőt be lehetne rendelni, az a KMW-nek 247 darab alváz 3 év alatt. (350-et gyártottak öt év alatt, gondolom évi hetvennel beleférne).
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 233
8 097
113
Az öt lövészzászlóaljba kell 5x44=216 db, dandárparancsnok és helyettese 2-2 (a két dandárnak), az 220.
Kell még zászlóaljanként egy-egy darab vezető kiképző, az legyen öt, meg esetleg egy-egy az altisztire meg az NKE-re, az hét kiképző.

Én bepróbálkoznék a Hirtenberger 120 mm-es aknavetőjének Puma alvázra illesztésével a Modernizációs intézetünk legfontosabb feladatként, mert akkor tudnánk hozzátenni valami "magyart hadiipari innovációt" is, ezzel újabb (zászlóaljanként négy) 20 darab alvázra lenne szükség. Összesen 220 harcjármű , 7 kiképző kocsi és 20 önjáró aknavetőt be lehetne rendelni, az a KMW-nek 247 darab alváz 3 év alatt. (350-et gyártottak öt év alatt, gondolom évi hetvennel beleférne).
Bocs, hogy szólok, de az 5x44 = 220 alapból.
Ha meg marad 2 zlj Tatán: 2x44 = 88. Mit kapnak a felderítők?
A közepesben meg lehet 3x 44 =132 Boxer/AMV.
Ezekhez jöhetnek még a felderítők meg a támogatók. De ugye halvány lila köddel takarnak ki mindent, milyen lesz a felépítés.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 365
93 122
113
A digitális fejlesztéseké a jövő a magyar hadseregben
https://magyarnemzet.hu/belfold/digitalis-fejleszteseke-a-jovo-a-magyar-hadseregben-8219946/

A digitális fejlesztés részeként adták át a közelmúltban Szolnokon a speciális, Közép-Európában egyedülálló helikopterharcászati szimulátort, amelyet napi szinten használnak kiképzésre, oktatásra. A feketére festett teremben a honvédok – a VR-szemüveget magukra öltve – például egy Super Puma szállítóhelikopter ajtólövészei is lehetnek. A szimulátor alkalmas az éjjellátó szemüveggel (night vision goggles, NVG) végrehajtott repülések elsajátítására is.

A hajózók ennek során megtapasztalhatják, hogy az NVG-n keresztül a külvilág kissé elmosódva és zöldben látszik, a helikopter műszereit pedig a szemüveg mögül lefelé pillantva tudják leolvasni. Mivel a perifériás látás elvész, ezért állandóan és meghatározott szisztéma szerint kell pásztázni a tájat repülés közben. Egy igazi forgószárnyason csak drágán és nem teljesen kockázatmentesen lehetne begyakorolni mindezt, ehhez képest a szimulátor sokkal költséghatékonyabb és – ami legalább ilyen fontos – a hibákat toleráló, biztonságosabb tanulókörnyezetet jelent.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 482
18 452
113
Bocs, hogy szólok, de az 5x44 = 220 alapból.
Ha meg marad 2 zlj Tatán: 2x44 = 88. Mit kapnak a felderítők?
A közepesben meg lehet 3x 44 =132 Boxer/AMV.
Ezekhez jöhetnek még a felderítők meg a támogatók. De ugye halvány lila köddel takarnak ki mindent, milyen lesz a felépítés.

Igazad van benéztem. Annyira örültem az ötödik lövészzászlóaljnak, hogy valahogy néggyel szoroztam a végét.... :)
A felderítők nem hiszem, hogy Pumát kapnának..... Mintha a németeknél sem az lenne...
Van olyan, hogy IF-ből kialakított felderítő, de inkább a könnyebb, halkabb, kevésbé feltűnő eszközök terjednek, Ha mégis lenne, a belét, meg a műszereit átalakítanák, szerintem. Kevesebb felderítő katona fér bele (a BRM-1K-nál is így volt), mert rengeteg cuccot visznek magukkal a fürkészek. Gondolom több mini UAV (nagy PX ládákban vannak), sok optikai műszer, stb.)
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and honved
K

kamm

Guest
Bocs, hogy szólok, de az 5x44 = 220 alapból.
Ha meg marad 2 zlj Tatán: 2x44 = 88. Mit kapnak a felderítők?
A közepesben meg lehet 3x 44 =132 Boxer/AMV.
Ezekhez jöhetnek még a felderítők meg a támogatók. De ugye halvány lila köddel takarnak ki mindent, milyen lesz a felépítés.

Igazad van benéztem. Annyira örültem az ötödik lövészzászlóaljnak, hogy valahogy néggyel szoroztam a végét.... :)
A felderítők nem hiszem, hogy Pumát kapnának..... Mintha a németeknél sem az lenne...
Van olyan, hogy IF-ből kialakított felderítő, de inkább a könnyebb, halkabb, kevésbé feltűnő eszközök terjednek, Ha mégis lenne, a belét, meg a műszereit átalakítanák, szerintem. Kevesebb felderítő katona fér bele (a BRM-1K-nál is így volt), mert rengeteg cuccot visznek magukkal a fürkészek. Gondolom több mini UAV (nagy PX ládákban vannak), sok optikai műszer, stb.)

Igen, ezen mar sokszor atmentunk, biztosan tobb zl lesz, mint most van, azert kell a 200+ IFV, bar vannak akik keptelenek ezt elfogadni... :D

Felderitoknek kerekes lesz, majd a kovetkezo hullamban jonnek nekik, szerintem az egyertelmu. En meg mindig remelem, hogy (uszokepes ill XP) Patria/Rosomak lesz belole... a 2023-ra felallo kozepesbe mi menne?
 
K

kamm

Guest
Vannak vagy 25 milliónyian.
"As of June 2018 the Army had a strength of 47,338 personnel: 29,994 permanent (regular) and 17,346 active reservists (part-time)."
Amiről pedig beszélünk:
  • Land 400 phase 2 replacement program is set to replace the existing 257 ASLAVs with 211 Boxers.
  • Land 400 phase 3 replacement program is set to replace 431 M113AS3/4 APCs.
Riplészelnek meglévő, elavult járműveket.

Igen, erre celoztam, hogy kizart dolog, hogy 10 milliardot koltenenek Lynxekre. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 393
79 345
113
Igen, ezen mar sokszor atmentunk, biztosan tobb zl lesz, mint most van, azert kell a 200+ IFV, bar vannak akik keptelenek ezt elfogadni... :D

Felderitoknek kerekes lesz, majd a kovetkezo hullamban jonnek nekik, szerintem az egyertelmu. En meg mindig remelem, hogy (uszokepes ill XP) Patria/Rosomak lesz belole... a 2023-ra felallo kozepesbe mi menne?

Az eszedbe nem jut,hogy nem csak a zaszlóaljaknak vesznek hanem pl az oktatási intézményeknek is meg a laktanyák egy részénben van bazisvedelmi feladatra is harcjármű?
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv
K

kamm

Guest
Az eszedbe nem jut,hogy nem csak a zaszlóaljaknak vesznek hanem pl az oktatási intézményeknek is meg a laktanyák egy részénben van bazisvedelmi feladatra is harcjármű?

Nem. Egymilliard forintert darabjat, nem, nem jut eszembe sem. Sot, kizarom, legalabbis addig, amig fel nem szereltek a zl ill dandarok mindegyiket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 393
79 345
113
Nem. Egymilliard forintert darabjat, nem, nem jut eszembe sem. Sot, kizarom, legalabbis addig, amig fel nem szereltek a zl ill dandarok mindegyiket.

Az oktatási intezmenyeket is az elején kell feltölteni.Annak nincs értepme,hogy 4 évig képzel teszem azt tisztet és úgy megy cspathoz,hogy ott lát először ilyet.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 036
18 703
113
Igazad van benéztem. Annyira örültem az ötödik lövészzászlóaljnak, hogy valahogy néggyel szoroztam a végét.... :)
A felderítők nem hiszem, hogy Pumát kapnának..... Mintha a németeknél sem az lenne...
Van olyan, hogy IF-ből kialakított felderítő, de inkább a könnyebb, halkabb, kevésbé feltűnő eszközök terjednek, Ha mégis lenne, a belét, meg a műszereit átalakítanák, szerintem. Kevesebb felderítő katona fér bele (a BRM-1K-nál is így volt), mert rengeteg cuccot visznek magukkal a fürkészek. Gondolom több mini UAV (nagy PX ládákban vannak), sok optikai műszer, stb.)

Felderítők szerintem kerekest kapnak, valamit. Tipp, ez is csak.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül