A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
A sok elszállt jelzős szerkezettel (történelmi/óriási/sohanemlátott/mindenidőklegnagyobb stb.) kezdődő nyilatkozatok helyett az mondta Benkő hogy nem az érkező Leo 2A4HU a nagy előrelépés, hanem majd a 2023-ban érkező Leo 2A7HU lesz az. Úgy tűnik, hogy ő legalább a földön jár és tudja mit beszél..

A tegnap esti interjú Magyar nemzetes kivonata:

Európai viszonylatban is jelentős a magyar haderőfejlesztés és annak üteme: ez vonatkozik nemcsak a modern technikai eszközök beszerzésére, hanem a honvédelmi és haderőfejlesztési program egészére, benne a hazafias honvédelmi nevelésre, a tartalékos rendszerre, az oktatásra és a katonai életpályára – közölte Benkő Tibor honvédelmi miniszter egy sajtótájékoztatón, Budapesten.

A minisztert kérdezték a Leopard 2A4HU harckocsikról is, amelyek a múlt héten érkeztek meg a Magyar Honvédséghez.

Benkő Tibor azt mondta, ezek a páncélosok átmenetet biztosítanak a keleti technikáról a nyugatira.

– Nagyon korszerű eszközök, de Magyarországnak a „hatalmas ugrást” a 2023-ban érkező A7-es típusú harckocsik jelentik majd – tette hozzá, megjegyezve: 2023-ban csak Németországnak, Dániának és Magyarországnak lesznek ilyen típusú páncélosaik.

Benkő Tibort kérdezték arról is, hogy a Népszava múlt heti cikke szerint 14 milliárd forintba kerül a Magyar Honvédség Airbus repülőinek karbantartása a következő években. A miniszter azt mondta: az említett összeg pontos, ez pedig a következő öt évben a gépek karbantartását, üzemidő szerinti javítását foglalja magában.

Azzal kapcsolatban, hogy a Demokratikus Koalíció állítása szerint ezek a gépek nem honvédségi, hanem kormánygépek, Benkő Tibor kiemelte: a képviselők a Honvédelmi Minisztériumban megtekinthetik a repült órák nyilvántartását. Ezekből kiderül, hogy a repült idő mintegy 80 százalékát katonai jellegű feladatok adták. A kormánytagok szállítása a honvédségi gépekkel egyszerűbb, olcsóbb és biztonságosabb, és ez egy 2005-ben kötött, több minisztérium közötti megállapodás alapján történik – mondta a honvédelmi miniszter.

https://magyarnemzet.hu/belfold/nagy-elorelepes-a-magyar-honvedelmi-es-haderofejlesztes-8435211/
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Bár nem katonai vonal, de úgy néz ki megérkeztek a TEK új bevetési járművei.
Ma reggel összefutottam velük. Összesen 4-et számoltam, és már szépen feliratozva is voltak.
Képet persze nem tudtam csinálni, de a típust megjegyeztem: Lenco.
Valószínűleg az egyik Bearcat variáns volt. Valami ilyesmi:
INTL-Main-Image-Anti-Riot___IMG_8432.jpg


Csak nagyon csendben megkérdezem:
Biztos nem lehetett volna nekik akár egy NMS-t, vagy egy Komondor-t rendszeresíteni? De a Nurolnak van kisebb járműve, az Ilgaz II.
Egyszerűbb logisztika, esetleg magyar hozzáadott érték...
Vagy nem ez volt a lényege a VBÜ-nek?
El sem tudom képzelni, hogy milyen különleges igénye lehetett a TEK-nek, amit csak az amerikai járművekkel lehetett kielégíteni. Annál is inkább, mert kb. 1-2 éven belül vettek egy tök másik amerikai típust a Streit-től.
 
K

kamm

Guest
Benkő Tibort kérdezték arról is, hogy a Népszava múlt heti cikke szerint 14 milliárd forintba kerül a Magyar Honvédség Airbus repülőinek karbantartása a következő években. A miniszter azt mondta: az említett összeg pontos, ez pedig a következő öt évben a gépek karbantartását, üzemidő szerinti javítását foglalja magában.

A ket A319-rol van szo? Ha igen, akkor az nem olcso, ~$5M per gep evente.
 
K

kamm

Guest
Bár nem katonai vonal, de úgy néz ki megérkeztek a TEK új bevetési járművei.
Ma reggel összefutottam velük. Összesen 4-et számoltam, és már szépen feliratozva is voltak.
Képet persze nem tudtam csinálni, de a típust megjegyeztem: Lenco.
Valószínűleg az egyik Bearcat variáns volt. Valami ilyesmi:
INTL-Main-Image-Anti-Riot___IMG_8432.jpg


Csak nagyon csendben megkérdezem:
Biztos nem lehetett volna nekik akár egy NMS-t, vagy egy Komondor-t rendszeresíteni? De a Nurolnak van kisebb járműve, az Ilgaz II.
Egyszerűbb logisztika, esetleg magyar hozzáadott érték...
Vagy nem ez volt a lényege a VBÜ-nek?
El sem tudom képzelni, hogy milyen különleges igénye lehetett a TEK-nek, amit csak az amerikai járművekkel lehetett kielégíteni. Annál is inkább, mert kb. 1-2 éven belül vettek egy tök másik amerikai típust a Streit-től.

A TEK feje Orban testore volt elotte, tudod jol, hogy azt csinal, amit akar. Ha arany budikat akarna, azt kapnanak.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 146
113
El sem tudom képzelni, hogy milyen különleges igénye lehetett a TEK-nek, amit csak az amerikai járművekkel lehetett kielégíteni. Annál is inkább, mert kb. 1-2 éven belül vettek egy tök másik amerikai típust a Streit-től.
Ugye már az is tudott, hogy mennyire Blackhawk-ot akartak...Nekem néha úgy tűnik ők a Warzone vagy Wildlands elől felkelve élesben is "rambózni" akarnak...,de azért én birom őket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Itt azért ennek jobb helye van, amilyen irányban elindult a téma...
Rájöttem, hogy a számokra még nem is igazán reagáltam.
Nézzük pl. az önjáró tüzérséget...a Pzh2000 nagyon fasza..nekem is a szívem csücske...önmagában mint hardware valszeg jobb, mint a Ceasar, mert láncos, mert védettebb, valszeg a lövege is jobb...
csak az a bibi, hogy a csehek nemrég vettek 6 milliárd koronáért 52 darab ceasar-t, ami kb. 4-4,5mn EUR/darab. Ez figyelembe véve a pzh árát azt jelenti, hogy a 24 pzh árából kb. vehettünk volna 52 darab Ceasar-t. És akkor a kérdés: melyiknek nagyobb a harcértéke? 24 darab pzh-nak, vagy 52 darab Ceasar-nak? Vagy mondjuk veszel 44 ceasar-t, a maradék zsetonból meg jól betárazol a legmodernebb irányított, meg VLAP-os lőszerekből. melyiknek nagyobb a harcértéke?
Egyrészt, nem tudjuk a pontos árát a csehek Caesar üzletének. Maguk a csehek is csak tól-ig-et adnak meg (6-10). És a 6Mrd CZK a -tól! Alapvetően teljesen felesleges a cseh üzletet alapul venned, mivel a Caesar alapját a Tatra alvázat a csehek gyártják. (az infók alapján a kisebbik összeg pont emiatt lett megadva, mert abban nincs benne az alváz) Ezen felül a cseheknek csak csökkentett supportra van szükségük, mivel az alváz sokkal karbantartásigényesebb, mint maga az ágyú. Ezt pedig minek rendeljék a Nextertől, amikor ők gyártják a hordozó járművet.
Ezen kívül a cseheknek valószínűleg nem volt az üzletben lőszer, mivel nekik van saját lőszergyártásuk, még ha nem is precíziós.

Ez sem kevés..de...amit tudunk a német anyagból, hogy az eddig megrendelt nehéztechnika 1,4 mrd. EUR volt (de ezek csak járművek, lőszer még nuku).
Ezzel szemben nekünk egyáltalán nincs (nem tudjuk, hogy a Hirtenberger gyárt-e még 155mm-est.) lőszergyártásunk hozzá. És ennek tükrében nekünk a 1,37Mrd-ban már benne van MINDEN, az eszközök, a kiképzés, a support, és a lőszerek!
Szóval teljesen feleslegesen hasonlítgatnánk ezeket össze.
És ezek bizony azért fontos dolgok, mert itt mindenki azt hiszi, hogy akkor mindenre is lesz pénz..pedig nem...volt 1-2 hete egy Benkő nyilatkozat, volt is itt valahol berakva. abban Benkő elég világosan elmondta, hogy az a 3000 mrd. 15-20 éves időtávra vonatkozik. És, hogy az első részlet meg is jelenik már a jövő évi honvédelmi keretben. Na a 3000 mrd forint jelenleg 8,5 mrd. EUR. ilyen hosszú időszakra elnyújtva ez reálértéken kb. 20%-kal fog kevesebbet érni. Vagyi lesz belőle kb. 6,7 mrd eur.
Azt is elmondták, hogy a legnagyobb tétel lesz az, ami hosszabb időtávra fog elnyúlni. Azaz ne a 3000Mrd forintott kezd el inflálgatni, hanem annak csak a töredékét. Mivel a "nagy üzlet" is a közeljövőben indul, és ezeknek az ügyleteknek az elején kell sokkal többet fizetni.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
K

kamm

Guest
Itt azért ennek jobb helye van, amilyen irányban elindult a téma...
Rájöttem, hogy a számokra még nem is igazán reagáltam.

Egyrészt, nem tudjuk a pontos árát a csehek Caesar üzletének. Maguk a csehek is csak tól-ig-et adnak meg (6-10). És a 6Mrd CZK a -tól! Alapvetően teljesen felesleges a cseh üzletet alapul venned, mivel a Caesar alapját a Tatra alvázat a csehek gyártják. (az infók alapján a kisebbik összeg pont emiatt lett megadva, mert abban nincs benne az alváz) Ezen felül a cseheknek csak csökkentett supportra van szükségük, mivel az alváz sokkal karbantartásigényesebb, mint maga az ágyú. Ezt pedig minek rendeljék a Nextertől, amikor ők gyártják a hordozó járművet.
Ezen kívül a cseheknek valószínűleg nem volt az üzletben lőszer, mivel nekik van saját lőszergyártásuk, még ha nem is precíziós.


Ezzel szemben nekünk egyáltalán nincs (nem tudjuk, hogy a Hirtenberger gyárt-e még 155mm-est.) lőszergyártásunk hozzá. És ennek tükrében nekünk a 1,37Mrd-ban már benne van MINDEN, az eszközök, a kiképzés, a support, és a lőszerek!
Szóval teljesen feleslegesen hasonlítgatnánk ezeket össze.

Azt is elmondták, hogy a legnagyobb tétel lesz az, ami hosszabb időtávra fog elnyúlni. Azaz ne a 3000Mrd forintott kezd el inflálgatni, hanem annak csak a töredékét. Mivel a "nagy üzlet" is a közeljövőben indul, és ezeknek az ügyleteknek az elején kell sokkal többet fizetni.

Az hagyjan, de ha kotsz egy 15 eves rezetfizetest, akkor tudod, mennyi a torlesztesed elore, ugy targyalsz, hogy belekalkulalod az esetleges arfolyamdifit is.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 145
7 608
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Enyhen off. Mennyire lehet hatasos harchelyzetben vedelembe. Egy tuzeloallas ele kb10 m re telepitett drotkerites? Teszem azt atgm ellen? /mondjuk elo fak torzsere rogzitve? Vagy keves ez a tavolsag? Van nem is er semmit?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Igazabol rosszul irtam a nemet legvedelmi beszerzes ugyet en skyguardra tippelek objektumvedelem./oerlikon nemet tulajdonba van./ szerintem egy radar 3 cso +1 raketas oblyektum vedelemre kielegito lenne./ ez egy szakasz.

Cirka 12-16 db ilyen szakasz ./ eleg is lenne az egy osztaly. :)
Ezzel akar harcallaspontok oszpontositasi korletek is lefedhetoek lennenek./tehat nem tisztan oblyrktum vedelem./

A masik 1-2 osztaly szerintem olasz francia duo eszkoze lessz.

3.vagy4.. Osztalynak meg ott a mistral mint csapatlegvedelem /en a torok vasakra telepitenem automata toronyba./

Ez egy eleg combos vedoernyo lenne.

De szervezesbe az sem lenne rossz ha a skyguardot veszprem radarezred kapna. /hisz ez valojaban az o es kitelepulo alegysegeik vedelme IS./

A tobbit gyor.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 030
113
Ez egyértelműen a NATO felajánlásrol szól,Trump nyilt fenyegetése volt az egész program elinditója.
Trump fasorban se volt akkor amikor elkezdték tervezni a z2026-ot, amikor benyögte azt, hogy kell a 2% (valamikor 2018 nyarán) akkor borítottak mindent és hirtelen be kellett jelenteni a Leókat meg a többi nehéztechnikát helikorptereket stb(2018 december)... Szerinted ez úgy ment, hogy szólt Trump fizessetek és Orbán gyorsan felhívta a bajorokat, hogy veszünk ezt meg azt is és még ezt is?
Jajj várjunk csak, Simicskó már 2017-ben beszélt a Z2026-ról. Valószínűleg jövőbe látott vagy megálmodta, hogy Trump mit fog mondani jó pár hónappal később?
Trump első tweetje ahol kijelenti, hogy kell a 2%
66c8078615685b78e59b31cbcd569f36.png

Simicskó 2017 január-ban publikus lett a Z2026, egy ilyet pedig nem 1 hónapos munka előz meg szóval ez valószínűleg az első migránsos dolognál el kezdték tervezni, cégeket megkeresni, egyeztetni, a vásárolni kívánt eszközökről információt kérni stb...
https://honvedelem.hu/cikk/zrinyi-2026/
álomvilágban élsz a kefírjeiddel meg a merkavákkal...
 
M

molnibalage

Guest
Trump fasorban se volt akkor amikor elkezdték tervezni a z2026-ot, amikor benyögte azt, hogy kell a 2% (valamikor 2018 nyarán) akkor borítottak mindent és hirtelen be kellett jelenteni a Leókat meg a többi nehéztechnikát helikorptereket stb(2018 december)... Szerinted ez úgy ment, hogy szólt Trump fizessetek és Orbán gyorsan felhívta a bajorokat, hogy veszünk ezt meg azt is és még ezt is?
Jajj várjunk csak, Simicskó már 2017-ben beszélt a Z2026-ról. Valószínűleg jövőbe látott vagy megálmodta, hogy Trump mit fog mondani jó pár hónappal később?
Trump első tweetje ahol kijelenti, hogy kell a 2%
66c8078615685b78e59b31cbcd569f36.png

Simicskó 2017 január-ban publikus lett a Z2026, egy ilyet pedig nem 1 hónapos munka előz meg szóval ez valószínűleg az első migránsos dolognál el kezdték tervezni, cégeket megkeresni, egyeztetni, a vásárolni kívánt eszközökről információt kérni stb...
https://honvedelem.hu/cikk/zrinyi-2026/
álomvilágban élsz a kefírjeiddel meg a merkavákkal...
Konkrétan a 2018 januári kiadású Gripen FAQ és Honvédelem is tartalmazta már ezt a részt...

2017 év elején felvázoltak szerint a kormányzat 2026-ig tartó honvédelmi és haderőfejlesztési programot hirdetett meg Zrínyi 2016 néven.(Ki számolja meg, hogy ez már hányadik ilyen az elmúlt 20 évben?)
Akkor még kb. ennyire vettem komolyan, hiszen még csak kb. egy bejelentés volt.
Viszont Negan tényleg valami álomvilág / ph. univerzumban létezik sokszor..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Enyhen off. Mennyire lehet hatasos harchelyzetben vedelembe. Egy tuzeloallas ele kb10 m re telepitett drotkerites? Teszem azt atgm ellen? /mondjuk elo fak torzsere rogzitve? Vagy keves ez a tavolsag? Van nem is er semmit?
Egy szimpla geppuskafeszek eseteben ugyan az a magassagu drotfonat vagy ponthegyesztett dorthalo alkalmazhato lenne e mint mondjuk egy harcjarmu eseteben /torony magassagat nem meghalado./ vagy pl logisztikai vagy osszekoto utak vedelmere?

Szerintem egy atgm et meg kell hogy foglyon /rpgt tuti elmukodteti./ vegulos az sem lenne gond ha leszaggatna celt utanna tuti nem talalna nagyobb tavolsagbol /ez esetbe szerintem a 20m szukseges lenne...

Tud valaki valami hasonlo alkalmazasarol a drothalonak? /fellul allul megerositettnek /vezerszallal.feszitovel./ lehetne a jobb vagy a hagyomamyos kialakitas ahol nincs zaroszal igy nagyobb a deformalodasa a halonak /konnyebben kitepi a szalakat./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
A kovetkezo kerdeseim :) bar az elozoekre sem jott reakvio.

Qvadra lehetne integralni valahogy valami gyorstelepitesre alkalmas eszkozt vagy annak pl utanfutolyara? Mondjuk egy dobot amire a felcsavart halot adagolja? Es valami rogzitesi megoldast? Pl U szeg belovot vagy valami drotkotozot esetleg valahogy hurkos feszitos modszerrel felrogziteni ha szukseges?

Persze valami nagyobb sem artana de az nem akkora kihivas.

Ezzel akadaly is kepzodne az ellen szamara...

Igazabol mem lenne baj ha nem szep nem az lenne a lenyege.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
A kovetkezo kerdeseim :) bar az elozoekre sem jott reakvio.

Qvadra lehetne integralni valahogy valami gyorstelepitesre alkalmas eszkozt vagy annak pl utanfutolyara? Mondjuk egy dobot amire a felcsavart halot adagolja? Es valami rogzitesi megoldast? Pl U szeg belovot vagy valami drotkotozot esetleg valahogy hurkos feszitos modszerrel felrogziteni ha szukseges?

Persze valami nagyobb sem artana de az nem akkora kihivas.

Ezzel akadaly is kepzodne az ellen szamara...

Igazabol mem lenne baj ha nem szep nem az lenne a lenyege.
Be akarod keríteni a géppuskafészket vagy a járművedet, nehogy ellopják? :D Nekem nem tűnik túl használhatónak. Megállsz valahol, telepíted a kerítést, majd felfedeztek, te meg nem elmész, hanem elkezded felszedni a kerítést? + mi ellen védene a kerítés?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
874
2 754
93
Ma 5 óra 55 perckor az M1-en láttam az előzetest a leendő témákról. Korom Ferenc vezérezredes Úr lesz ma reggel vendég a csatornán.

Tegnap este a honvédelmi miniszter ma reggel meg a Magyar Honvédség parancsnoka....

Itt hamarosan nagy bejelentés, bejelentések lesznek hamarosan...:)

remélem nem az h hadat üzentünk -mondjuk- a hátsó-pirézisztáni konföderációnak...! :D
/bocs,de nem hagyhattam ki.../ :D