A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Néha az az érzésem hogy herotod van a tartalékos rendszertől v túl magasak az elvárásaid feléjük.
Nézd csak egy példa. Igaz durva látva a mostanni csapadékos időjárást mi lenne akkor a dunán megismétlődne a 2013 as árvíz vagy a tiszán a 2000 es árvízek. Csak egy 2013 as szintű dunai árvízhez hány embert kellene leakasztani. Közmunkásokkal szinte alig mennél valamire.
Ugyan ez lenne a helyzet ha netán egy kisebb konfliktus elhúzodna itt egy hónapnál tovább.
Szerintem 2026-30 ra nemcsak az aktív dandárokat jó lenne rendbehozni. Muszály lesz a tartalékos rendszert is kifaragni addigra . Mivel a várható demográfia és egyébb szempontokat figyelembe véve a rendszert úgy kellene kialakítani hogy részben lefedje il részben benne legyenek a polgári/rendvédelmi il katasztrófa védelem is.

Igen, feltételezem a korábbi hozzászólásaim alapján gondolod ezt. Amennyiben jól látom akkor volt is ezzel kapcsolatban eszmecserénk.

Mindenekelőtt - amennyiben az első két mondatom (amire válaszoltál: "Abszolút egyetértek Veled. Annyi pici kiegészítés, hogy az a "3 hónap" az pont 3 hónappal több, mint a semmi (amivel rendelkeznének, ha ez nem lenne). ... ...") is szerepet játszott a megítélésed kialakításában, akkor némi körülmény ehhez. Amikor a tartalékos rendszer elindult nálunk (újra), akkor volt egy 'honvedelem.hu' -s (ha nem tévedek) YouTube videó egy ilyen 2-3 napos tartalékos kiképzésről (tantermi foglalkozás, éleslövészet, "bóklászás a mezőn", épületharcászat meg ilyenek). A kommentszekció tele volt ilyen "semmi értelme" meg "csak golyófogónak jók" meg "mit tudnának kezdeni a Specnaz -al?" meg hasonlókkal irdatlan mennyiségben. Első felindultságomban fűztem ahhoz egy ilyen mondatot, amit aztán fejtegettem még egy kicsit. Amennyiben megnézed mire válaszoltam - ott is valami ilyesmi volt a kiindulópont ...

Az én véleményem (ezt sok hsz -ben fejtegettem itt a HTKA -n), hogy a tartalékos rendszer kritikus fontosságú hazánkban. Ennek sok oka van, de nagyon röviden pl. az, hogy a szomszédos országok igen erős "szabadcsapatképző" képességgel (akár sokadvonalas nehéztechnikával is) rendelkeznek. Példálóztam a délszláv háborúkkal, ukrán helyzettel illetve történelmi példákkal is. Továbbá ami fontos lehet, hogy pl. (jelenleg) aránylag kis arányú békelétszámmal rendelkezünk a reguláris alakulatoknál. Ennek feltöltése is előnyösebb, ha tartalékosokból történik, mintha utcáról berántott embereknek kellene magyarázni első körben, hogy az AK melyik oldalán jön ki a lövedék ...

Továbbá nagyon lényeges szempont, hogy a tartalékos állomány minőséget tekintve igen nagyfokú diverzitással rendelkezik (lesznek sokéves szolgálat után éppen leszerelt katonák, lesznek akik régebben szereltek le, vannak akik nem voltak soha katonák, és lehetnek olyanok is, akik ilyen-olyan kényszerből foglalkoznak ezzel a dologgal és/vagy kvázi akár majdhogynem alkalmatlanok is). Ez a későbbiekben is igaz lesz. Azaz azt, hogy ki mire alkalmas az fontos - és arra is kell használni amiben jók. Az ÖMT és ÖTT -t is fejtegettem sokat ...

Amit viszont nem tudunk kikerülni és fontos megérteni: "a minőségi(bb) tartalékos állományhoz nem csak "pénz, paripa, fegyver" kell, hanem az idő is.". Az idő faktoron itt a fórumon sokan átlépnek kényelmesen. Példa a most létrejövő nehéz- és közepes dandárokkal kapcsolatban (már alapból ezen képességek megfelelő szintre hozása is évek az eszközök beérkezésétől számítva): mennyi idő lehet kialakítani "értelmezhető mennyiségben" olyan a modern technikát (Leo 2, Puma stb.) is üzemeltetni képes (kezszem, harceljárásokban is jártas stb.) többéves szolgálat után leszerelt katonákból álló (ugye nem mindenki akar tartalékos lenni vagy esetleg a "cég" nem akarja, hogy egy illető az legyen) tartalékos állomány létrehozása, ha amúgy az eszközök beérkezése mostantól számítva is még évek kérdése ...

Személyes példa. Jónéhány erdőtűz oltásában vettem részt. Bizony nem mindig a "tűzoltó autós/helikopteres" verzióból (abból is), hanem az "ásó/lapátos" verzióból (mondjuk helikopterek mindig voltak) is. 2013 -ban kint voltam a gáton (közvetlenül engem vagy akár a tágabb családból veszély nem fenyegetett senkit). Dunai gyerek vagyok - most is. Egyiket sem tartalékosként. Az árvízkor asszem még nem is volt tartalékos rendszer. Persze katonákat láttunk - azok hordták teherautóval a homokot (mondjuk lehet azok civil billencsek voltak) meg a homokzsákot. Meg persze azért voltak a környéken is pár tébláboló meg nézelődő (tisztek). Mondjuk mi civilek annyian voltunk, mint a "szemét". Közmunkást nem láttam, de nem zárom ki, hogy lehetett ... Persze ezen összeveszni nem fogunk - a tartalékosok hasznosak lehetnek e szempontból is ...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 116
31 096
113
Ezt a hangnemet szerintem mellőzhetnéd...
Vajdafanokhoz képest én még kifejezetten finom voltam....
Egyébként a Gripen szerződés újratárgyalása és meghosszabbítása az micsoda?
A Gripen megvétele micsoda volt....
A Mistralok pótlása?
A rendszert nem ők vették,minimális dolog
Hasonlók aprómunka volt még a kétségtelenűl mélyrepülés fletó korszakban is.

A legnagyobb csapást 98ban követte el a modernizációs program törlésével,majd a Gripen vételével a források kényszerlekötésével-beleértve,hogy az általa rendelt A változat alkalmatlan volt.
De újkori regnálása alatt került mélypontra pl a helikopter képesség.Mihu feltámasztás ebben a formában legalábbis pénzkidobás.
Ez egyértelműen a NATO felajánlásrol szól,Trump nyilt fenyegetése volt az egész program elinditója.
a hát igen, Negan akkor ezek szerint nyílt tesztelne mindent, de a Kefír persze kivétel...
De,azt is tendereztetném.De mint minap valamelik rovatban már kifejezetten néked irtam,mióta van lehetőség modernizált használt Gripen C beszerzésére,1x se hallodtad tőlem,hogy kefirt kéne venni.Lejárt lemez.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 481
113
Vajdafanokhoz képest én még kifejezetten finom voltam....
szerintem azt se tudod mi történt a honvédségen belül 2018 előtt.... nem értem honnan ez a magabiztosság
A Gripen megvétele micsoda volt....
1.)nem vettük hanem lízingeljük őket
2.) bizonyos értelemben a rendszerváltás utáni első jó dolog ami történhetett a magyar légierővel
De,azt is tendereztetném
tudod, azért nem mindig jó ám a tender, lásd a harckocsi beszerzésünket, úgy is járhatnánk mint a csehek az IFV beszerzéssel, csak nálunk valszeg a franciák nyertek volna szerintem, az meg csak nem jó ilyen téren, nem mindig jó a tender, hála égnek most azt látjuk hogy nagyon egyszerű mentalitás van miszerint" kell a szarnak a tender, vegyük meg a legjobbat és kész" és szerintem ez az ami VÉGRE végre eljött , rájöttek hogy így is lehet nyalni országoknak :confused:
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 877
113
Igen, feltételezem a korábbi hozzászólásaim alapján gondolod ezt. Amennyiben jól látom akkor volt is ezzel kapcsolatban eszmecserénk.

Mindenekelőtt - amennyiben az első két mondatom (amire válaszoltál: "Abszolút egyetértek Veled. Annyi pici kiegészítés, hogy az a "3 hónap" az pont 3 hónappal több, mint a semmi (amivel rendelkeznének, ha ez nem lenne). ... ...") is szerepet játszott a megítélésed kialakításában, akkor némi körülmény ehhez. Amikor a tartalékos rendszer elindult nálunk (újra), akkor volt egy 'honvedelem.hu' -s (ha nem tévedek) YouTube videó egy ilyen 2-3 napos tartalékos kiképzésről (tantermi foglalkozás, éleslövészet, "bóklászás a mezőn", épületharcászat meg ilyenek). A kommentszekció tele volt ilyen "semmi értelme" meg "csak golyófogónak jók" meg "mit tudnának kezdeni a Specnaz -al?" meg hasonlókkal irdatlan mennyiségben. Első felindultságomban fűztem ahhoz egy ilyen mondatot, amit aztán fejtegettem még egy kicsit. Amennyiben megnézed mire válaszoltam - ott is valami ilyesmi volt a kiindulópont ...

Az én véleményem (ezt sok hsz -ben fejtegettem itt a HTKA -n), hogy a tartalékos rendszer kritikus fontosságú hazánkban. Ennek sok oka van, de nagyon röviden pl. az, hogy a szomszédos országok igen erős "szabadcsapatképző" képességgel (akár sokadvonalas nehéztechnikával is) rendelkeznek. Példálóztam a délszláv háborúkkal, ukrán helyzettel illetve történelmi példákkal is. Továbbá ami fontos lehet, hogy pl. (jelenleg) aránylag kis arányú békelétszámmal rendelkezünk a reguláris alakulatoknál. Ennek feltöltése is előnyösebb, ha tartalékosokból történik, mintha utcáról berántott embereknek kellene magyarázni első körben, hogy az AK melyik oldalán jön ki a lövedék ...

Továbbá nagyon lényeges szempont, hogy a tartalékos állomány minőséget tekintve igen nagyfokú diverzitással rendelkezik (lesznek sokéves szolgálat után éppen leszerelt katonák, lesznek akik régebben szereltek le, vannak akik nem voltak soha katonák, és lehetnek olyanok is, akik ilyen-olyan kényszerből foglalkoznak ezzel a dologgal és/vagy kvázi akár majdhogynem alkalmatlanok is). Ez a későbbiekben is igaz lesz. Azaz azt, hogy ki mire alkalmas az fontos - és arra is kell használni amiben jók. Az ÖMT és ÖTT -t is fejtegettem sokat ...

Amit viszont nem tudunk kikerülni és fontos megérteni: "a minőségi(bb) tartalékos állományhoz nem csak "pénz, paripa, fegyver" kell, hanem az idő is.". Az idő faktoron itt a fórumon sokan átlépnek kényelmesen. Példa a most létrejövő nehéz- és közepes dandárokkal kapcsolatban (már alapból ezen képességek megfelelő szintre hozása is évek az eszközök beérkezésétől számítva): mennyi idő lehet kialakítani "értelmezhető mennyiségben" olyan a modern technikát (Leo 2, Puma stb.) is üzemeltetni képes (kezszem, harceljárásokban is jártas stb.) többéves szolgálat után leszerelt katonákból álló (ugye nem mindenki akar tartalékos lenni vagy esetleg a "cég" nem akarja, hogy egy illető az legyen) tartalékos állomány létrehozása, ha amúgy az eszközök beérkezése mostantól számítva is még évek kérdése ...

Személyes példa. Jónéhány erdőtűz oltásában vettem részt. Bizony nem mindig a "tűzoltó autós/helikopteres" verzióból (abból is), hanem az "ásó/lapátos" verzióból (mondjuk helikopterek mindig voltak) is. 2013 -ban kint voltam a gáton (közvetlenül engem vagy akár a tágabb családból veszély nem fenyegetett senkit). Dunai gyerek vagyok - most is. Egyiket sem tartalékosként. Az árvízkor asszem még nem is volt tartalékos rendszer. Persze katonákat láttunk - azok hordták teherautóval a homokot (mondjuk lehet azok civil billencsek voltak) meg a homokzsákot. Meg persze azért voltak a környéken is pár tébláboló meg nézelődő (tisztek). Mondjuk mi civilek annyian voltunk, mint a "szemét". Közmunkást nem láttam, de nem zárom ki, hogy lehetett ... Persze ezen összeveszni nem fogunk - a tartalékosok hasznosak lehetnek e szempontból is ...
5-6 évbe is beletelhet mire kiforja magát egy normális rendszer. Bocs a rövidségért de húznom kell melozni.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 746
4 496
113
A sok elszállt jelzős szerkezettel (történelmi/óriási/sohanemlátott/mindenidőklegnagyobb stb.) kezdődő nyilatkozatok helyett az mondta Benkő hogy nem az érkező Leo 2A4HU a nagy előrelépés, hanem majd a 2023-ban érkező Leo 2A7HU lesz az. Úgy tűnik, hogy ő legalább a földön jár és tudja mit beszél..

A tegnap esti interjú Magyar nemzetes kivonata:

Európai viszonylatban is jelentős a magyar haderőfejlesztés és annak üteme: ez vonatkozik nemcsak a modern technikai eszközök beszerzésére, hanem a honvédelmi és haderőfejlesztési program egészére, benne a hazafias honvédelmi nevelésre, a tartalékos rendszerre, az oktatásra és a katonai életpályára – közölte Benkő Tibor honvédelmi miniszter egy sajtótájékoztatón, Budapesten.

A minisztert kérdezték a Leopard 2A4HU harckocsikról is, amelyek a múlt héten érkeztek meg a Magyar Honvédséghez.

Benkő Tibor azt mondta, ezek a páncélosok átmenetet biztosítanak a keleti technikáról a nyugatira.

– Nagyon korszerű eszközök, de Magyarországnak a „hatalmas ugrást” a 2023-ban érkező A7-es típusú harckocsik jelentik majd – tette hozzá, megjegyezve: 2023-ban csak Németországnak, Dániának és Magyarországnak lesznek ilyen típusú páncélosaik.

Benkő Tibort kérdezték arról is, hogy a Népszava múlt heti cikke szerint 14 milliárd forintba kerül a Magyar Honvédség Airbus repülőinek karbantartása a következő években. A miniszter azt mondta: az említett összeg pontos, ez pedig a következő öt évben a gépek karbantartását, üzemidő szerinti javítását foglalja magában.

Azzal kapcsolatban, hogy a Demokratikus Koalíció állítása szerint ezek a gépek nem honvédségi, hanem kormánygépek, Benkő Tibor kiemelte: a képviselők a Honvédelmi Minisztériumban megtekinthetik a repült órák nyilvántartását. Ezekből kiderül, hogy a repült idő mintegy 80 százalékát katonai jellegű feladatok adták. A kormánytagok szállítása a honvédségi gépekkel egyszerűbb, olcsóbb és biztonságosabb, és ez egy 2005-ben kötött, több minisztérium közötti megállapodás alapján történik – mondta a honvédelmi miniszter.

https://magyarnemzet.hu/belfold/nagy-elorelepes-a-magyar-honvedelmi-es-haderofejlesztes-8435211/
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 413
113
Bár nem katonai vonal, de úgy néz ki megérkeztek a TEK új bevetési járművei.
Ma reggel összefutottam velük. Összesen 4-et számoltam, és már szépen feliratozva is voltak.
Képet persze nem tudtam csinálni, de a típust megjegyeztem: Lenco.
Valószínűleg az egyik Bearcat variáns volt. Valami ilyesmi:
INTL-Main-Image-Anti-Riot___IMG_8432.jpg


Csak nagyon csendben megkérdezem:
Biztos nem lehetett volna nekik akár egy NMS-t, vagy egy Komondor-t rendszeresíteni? De a Nurolnak van kisebb járműve, az Ilgaz II.
Egyszerűbb logisztika, esetleg magyar hozzáadott érték...
Vagy nem ez volt a lényege a VBÜ-nek?
El sem tudom képzelni, hogy milyen különleges igénye lehetett a TEK-nek, amit csak az amerikai járművekkel lehetett kielégíteni. Annál is inkább, mert kb. 1-2 éven belül vettek egy tök másik amerikai típust a Streit-től.
 
K

kamm

Guest
Benkő Tibort kérdezték arról is, hogy a Népszava múlt heti cikke szerint 14 milliárd forintba kerül a Magyar Honvédség Airbus repülőinek karbantartása a következő években. A miniszter azt mondta: az említett összeg pontos, ez pedig a következő öt évben a gépek karbantartását, üzemidő szerinti javítását foglalja magában.

A ket A319-rol van szo? Ha igen, akkor az nem olcso, ~$5M per gep evente.
 
K

kamm

Guest
Bár nem katonai vonal, de úgy néz ki megérkeztek a TEK új bevetési járművei.
Ma reggel összefutottam velük. Összesen 4-et számoltam, és már szépen feliratozva is voltak.
Képet persze nem tudtam csinálni, de a típust megjegyeztem: Lenco.
Valószínűleg az egyik Bearcat variáns volt. Valami ilyesmi:
INTL-Main-Image-Anti-Riot___IMG_8432.jpg


Csak nagyon csendben megkérdezem:
Biztos nem lehetett volna nekik akár egy NMS-t, vagy egy Komondor-t rendszeresíteni? De a Nurolnak van kisebb járműve, az Ilgaz II.
Egyszerűbb logisztika, esetleg magyar hozzáadott érték...
Vagy nem ez volt a lényege a VBÜ-nek?
El sem tudom képzelni, hogy milyen különleges igénye lehetett a TEK-nek, amit csak az amerikai járművekkel lehetett kielégíteni. Annál is inkább, mert kb. 1-2 éven belül vettek egy tök másik amerikai típust a Streit-től.

A TEK feje Orban testore volt elotte, tudod jol, hogy azt csinal, amit akar. Ha arany budikat akarna, azt kapnanak.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 378
113
El sem tudom képzelni, hogy milyen különleges igénye lehetett a TEK-nek, amit csak az amerikai járművekkel lehetett kielégíteni. Annál is inkább, mert kb. 1-2 éven belül vettek egy tök másik amerikai típust a Streit-től.
Ugye már az is tudott, hogy mennyire Blackhawk-ot akartak...Nekem néha úgy tűnik ők a Warzone vagy Wildlands elől felkelve élesben is "rambózni" akarnak...,de azért én birom őket.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 413
113
Itt azért ennek jobb helye van, amilyen irányban elindult a téma...
Rájöttem, hogy a számokra még nem is igazán reagáltam.
Nézzük pl. az önjáró tüzérséget...a Pzh2000 nagyon fasza..nekem is a szívem csücske...önmagában mint hardware valszeg jobb, mint a Ceasar, mert láncos, mert védettebb, valszeg a lövege is jobb...
csak az a bibi, hogy a csehek nemrég vettek 6 milliárd koronáért 52 darab ceasar-t, ami kb. 4-4,5mn EUR/darab. Ez figyelembe véve a pzh árát azt jelenti, hogy a 24 pzh árából kb. vehettünk volna 52 darab Ceasar-t. És akkor a kérdés: melyiknek nagyobb a harcértéke? 24 darab pzh-nak, vagy 52 darab Ceasar-nak? Vagy mondjuk veszel 44 ceasar-t, a maradék zsetonból meg jól betárazol a legmodernebb irányított, meg VLAP-os lőszerekből. melyiknek nagyobb a harcértéke?
Egyrészt, nem tudjuk a pontos árát a csehek Caesar üzletének. Maguk a csehek is csak tól-ig-et adnak meg (6-10). És a 6Mrd CZK a -tól! Alapvetően teljesen felesleges a cseh üzletet alapul venned, mivel a Caesar alapját a Tatra alvázat a csehek gyártják. (az infók alapján a kisebbik összeg pont emiatt lett megadva, mert abban nincs benne az alváz) Ezen felül a cseheknek csak csökkentett supportra van szükségük, mivel az alváz sokkal karbantartásigényesebb, mint maga az ágyú. Ezt pedig minek rendeljék a Nextertől, amikor ők gyártják a hordozó járművet.
Ezen kívül a cseheknek valószínűleg nem volt az üzletben lőszer, mivel nekik van saját lőszergyártásuk, még ha nem is precíziós.

Ez sem kevés..de...amit tudunk a német anyagból, hogy az eddig megrendelt nehéztechnika 1,4 mrd. EUR volt (de ezek csak járművek, lőszer még nuku).
Ezzel szemben nekünk egyáltalán nincs (nem tudjuk, hogy a Hirtenberger gyárt-e még 155mm-est.) lőszergyártásunk hozzá. És ennek tükrében nekünk a 1,37Mrd-ban már benne van MINDEN, az eszközök, a kiképzés, a support, és a lőszerek!
Szóval teljesen feleslegesen hasonlítgatnánk ezeket össze.
És ezek bizony azért fontos dolgok, mert itt mindenki azt hiszi, hogy akkor mindenre is lesz pénz..pedig nem...volt 1-2 hete egy Benkő nyilatkozat, volt is itt valahol berakva. abban Benkő elég világosan elmondta, hogy az a 3000 mrd. 15-20 éves időtávra vonatkozik. És, hogy az első részlet meg is jelenik már a jövő évi honvédelmi keretben. Na a 3000 mrd forint jelenleg 8,5 mrd. EUR. ilyen hosszú időszakra elnyújtva ez reálértéken kb. 20%-kal fog kevesebbet érni. Vagyi lesz belőle kb. 6,7 mrd eur.
Azt is elmondták, hogy a legnagyobb tétel lesz az, ami hosszabb időtávra fog elnyúlni. Azaz ne a 3000Mrd forintott kezd el inflálgatni, hanem annak csak a töredékét. Mivel a "nagy üzlet" is a közeljövőben indul, és ezeknek az ügyleteknek az elején kell sokkal többet fizetni.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez
K

kamm

Guest
Itt azért ennek jobb helye van, amilyen irányban elindult a téma...
Rájöttem, hogy a számokra még nem is igazán reagáltam.

Egyrészt, nem tudjuk a pontos árát a csehek Caesar üzletének. Maguk a csehek is csak tól-ig-et adnak meg (6-10). És a 6Mrd CZK a -tól! Alapvetően teljesen felesleges a cseh üzletet alapul venned, mivel a Caesar alapját a Tatra alvázat a csehek gyártják. (az infók alapján a kisebbik összeg pont emiatt lett megadva, mert abban nincs benne az alváz) Ezen felül a cseheknek csak csökkentett supportra van szükségük, mivel az alváz sokkal karbantartásigényesebb, mint maga az ágyú. Ezt pedig minek rendeljék a Nextertől, amikor ők gyártják a hordozó járművet.
Ezen kívül a cseheknek valószínűleg nem volt az üzletben lőszer, mivel nekik van saját lőszergyártásuk, még ha nem is precíziós.


Ezzel szemben nekünk egyáltalán nincs (nem tudjuk, hogy a Hirtenberger gyárt-e még 155mm-est.) lőszergyártásunk hozzá. És ennek tükrében nekünk a 1,37Mrd-ban már benne van MINDEN, az eszközök, a kiképzés, a support, és a lőszerek!
Szóval teljesen feleslegesen hasonlítgatnánk ezeket össze.

Azt is elmondták, hogy a legnagyobb tétel lesz az, ami hosszabb időtávra fog elnyúlni. Azaz ne a 3000Mrd forintott kezd el inflálgatni, hanem annak csak a töredékét. Mivel a "nagy üzlet" is a közeljövőben indul, és ezeknek az ügyleteknek az elején kell sokkal többet fizetni.

Az hagyjan, de ha kotsz egy 15 eves rezetfizetest, akkor tudod, mennyi a torlesztesed elore, ugy targyalsz, hogy belekalkulalod az esetleges arfolyamdifit is.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 994
7 115
113

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 727
113
Enyhen off. Mennyire lehet hatasos harchelyzetben vedelembe. Egy tuzeloallas ele kb10 m re telepitett drotkerites? Teszem azt atgm ellen? /mondjuk elo fak torzsere rogzitve? Vagy keves ez a tavolsag? Van nem is er semmit?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 239
33 727
113
Igazabol rosszul irtam a nemet legvedelmi beszerzes ugyet en skyguardra tippelek objektumvedelem./oerlikon nemet tulajdonba van./ szerintem egy radar 3 cso +1 raketas oblyektum vedelemre kielegito lenne./ ez egy szakasz.

Cirka 12-16 db ilyen szakasz ./ eleg is lenne az egy osztaly. :)
Ezzel akar harcallaspontok oszpontositasi korletek is lefedhetoek lennenek./tehat nem tisztan oblyrktum vedelem./

A masik 1-2 osztaly szerintem olasz francia duo eszkoze lessz.

3.vagy4.. Osztalynak meg ott a mistral mint csapatlegvedelem /en a torok vasakra telepitenem automata toronyba./

Ez egy eleg combos vedoernyo lenne.

De szervezesbe az sem lenne rossz ha a skyguardot veszprem radarezred kapna. /hisz ez valojaban az o es kitelepulo alegysegeik vedelme IS./

A tobbit gyor.