A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
A cseheknél picit még rádob az is,hogy a szlovákok szeretik megvenni a "testvér" technikát, ők meg hülyék lesznek nem eladni...

Nekünk az osztrákok a sógorok, velük jobb a kapcsolat. A V4 meg bebizonyította,hogy 1 hülyeség. Mi adjuk a Griffeket, de a lényeg ott volt a radaros dolognál, felreppent a hír,hogy közösen... visszamondja mindenki 2 hét után, éljen az egység!!!

Osztrákéknál van pénz és éppen ezért ott fontos is a minőség, én speciel több helyen olvastam jót az AUGról,nem a BREN-t akarom leszólni, de az AUG már bizonyított + szerintem nekünk a osztrákok lennének a legjobb partnerek, esetleg G17-el.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
Nem akarok nagyon akadékoskodni, de az általam említett F2000 milliós árában benne van a gyári optika és egy alsó szereléksín.
A SCAR árában pedig benne vannak a szerelék sínek, úgy készül.

A másik meg az, hogy jó dolog ez a SCHMIDT-BENDER árlista, csak épp minden távcsövük távcsöves puskára való, (Dragunov és onnan fölfelé) nem pedig karabélyra.
Karabélyra általában 1.5-3X nagyítású fix optikát szoktak szerelni, nem pedig állíthatót. A Dragunovon ha jól emlékszem 4X fix nagyítású optika van, bőven sok egy karabélynak.

Gépkarabélyból pedig én nem zárok ki egyet sem a lehetséges variációk közül, csak jelezni szerettem volna, hogy a magyar AK modernizáció, szerintem, egy túlárazott sz@rkupac. Olyan mint amikor Trabantokat tuningolnak fel, versenygép kinézetűre.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
A cseheknél picit még rádob az is,hogy a szlovákok szeretik megvenni a "testvér" technikát, ők meg hülyék lesznek nem eladni...

Nekünk az osztrákok a sógorok, velük jobb a kapcsolat. A V4 meg bebizonyította,hogy 1 hülyeség.

Osztrákéknál van pénz és éppen ezért ott fontos is a minőség, én speciel több helyen olvastam jót az AUGról,nem a BREN-t akarom leszólni, de az AUG már bizonyított + szerintem nekünk a osztrákok lennének a legjobb partnerek, esetleg G17-el.

Hja, ha már a Slaviákat is a tótok gyártják :)))

Az osztrákokkal sem jobb a kapcsolat, ez a "sógorság" hát hogy is mondjam, eléggé felszínes, már akkoriban is kevés valóságtartalma volt. Azóta is lázadó "untermensch"-eknek tartanak minket, (keletieket) a jelenlegi osztrák politika pedig erőteljesen globál-libsi hatás alatt áll. Kihasználják az olcsó munkaerőnket, azt hogy a magyarok jól dolgoznak kis pénzért és ennyi.
A V4-ből lehetne valami, de a lengyelek miatt nem lesz, az ő geopolitikai érdekeik nagyon nem egyeznek a többiekével. (lásd orosz-ukrán konfliktus megítélése) Biztos jó az AUG, minőségi és pontos, de akkor sem a miénk. (Amúgy a Brenről is nagyon jókat írtak, Afganisztánban is használták, és sokféle tárral megy)

Lehet hogy drágább egy hazai fejlesztés, akár sokkal, de a hadiipar függetlensége alapvető és megfizethetetlen, nincs pénzben kifejezhető értéke. Ezek miatt sem mondott le se a cseh, szerb, román, osztrák a sajátról. Nekünk is tanulni kell a történelmi leckékből és leginkább az itteni forrásokra kell támaszkodnunk.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 350
113
Szerintem is meg kell teremteni a magyar fegyvergyártás alapját. Mindenképp a régi AK licenszből indulnék ki ami a FÉG-nek megvolt. Valahogy vissza lehetne szerezni szvsz. Akkor is ha kifizetődőbb lenne Ak 103-at venni Oroszországból. Ezenkívül pisztoly , mesterlövészfegyverek , és más eszközök gyártására is alkalmasnak kell lennie az üzemnek. Nem azt mondom hogy gyártsunk újra AMMSZ-t, vagy Mannlicher M95-öt, de ezen eszközök kiindulási alapnak szvsz megfelelhetnek. Azonkívül export lehetőség is fennállhat ha megfelelő a külpolitikánk bizonyos országokkal kapcsolatban. Lassan már tényleg ideje lenne lecserélni a felélt Néphadsereges kézifegyvereket, az hogy hogyan és miből csupán akarat és hozzáállás kérdése felső szinten.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A magyar fegyvergyártás létezik jelenleg is azon a szinten, amire szükségünk van. Exportlehetőségek nincsenek és nem is lesznek, csak a hazai piac létezik és ide még egy jelentékeny hadseregnek se lenne szüksége annyi fegyverre, hogy komolyabb gyártókapacitásba beölt fejlesztésnek bármi értelme lenne. Tudunk gépjárműveket gyártani és tudunk személyi felszerelést gyártani a kézifegyvereket leszámítva. Meg kisebb UAV-ot, ha akarunk szintén és még egy rakat kettős felhasználású dolgot, amit a civil iparunk jelenleg is gyárt.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Panzerfaust:

Én pedig az emberek szintjén totál mást tapasztaltam, a csehekkel sincs bajom,de az osztrákokat már több helyen láttam segíteni. A politikusokról meg annyit,hogy csodálkozik bárki is,ha hülyének néznek minket? Az utóbbi hetven évben nem igazán voltak egyenes politikusaink... amúgy nekem meg jó tapasztalataim vannak a sógorékkal, mindketten húzhatjuk egy picit a szánkat,hogy labanc,meg hülye magyar... viszont velük jobban fogunk összedolgozni,mint bármelyik szomszédos országgal.

V4: Való igaz,hogy a lengyelek megvannak hülyülve,mert mögött érzik az USA támogatását és érzik,hogy a seggükben vannak az oroszok... csak ők még nem látják,hogy Amerika igazából az aktus létrejöttéért segédkezik. Majd rájönnek 19, 20-1 példájára. De azért én megtudom érteni őket a történelmük alapján és azért egy akkora szomszéd nem mindig jó... az igazi V4 az V3 lenne,úgy mint régen.

Az osztrákéknál meg ne felejtsük el,hogy ők ide hoznak munkahelyeket, általában a nyugati féltekére, a fizetésért lehet sírni,de szerintem a jó mérnök ott többet kap, Marika-néni pedig sehol sem fog ugyanannyit hazavinni a felmosásért,mint mondjuk valaki 1 C&C-ért. Ők legalább melóhelyet hoznak + az ország nyugati fele nekik köszönhetően gazdagabb.

A fegyverekről pedig annyit,hogy nekünk jó fegyver kellene,nem is 1 fajta, főleg olyan amit már teszteltek. A BREN-t én csak később venném meg, még 3-5 évet várni kell vele,hogy a végleges verzió meglegyen.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
pela3:

Nekem sincs bajom senkivel, az osztrákokkal sem, de én azt tapasztaltam, hogy ha nekik nem érné meg, akkor nem hoznának ide munkahelyet. Bőven megvan nekik belőle a hasznuk, nem a két szép szemünkért csinálják. Éppen ezért nem gondolom hogy az ország nyugati fele kiugróan gazdag lenne, maximum a munkanélküliség szintje alacsonyabb. De ha átlépjük a határt abban a szent minutumban tudjuk hogy ez most Ausztria vagy Magyarország.
A politikusok mindenhol bolondok, ez náluk is ugyanúgy megvan, csak mi nem érzékeljük.
Szeretni sem kell egymást, csak konstruktívan hozzáállni a dolgokhoz, és továbbra is azt gondolom, hogy hazai, kis kezünkkel előállított eszközökkel kell fölszerelni azt az ebadta hadsereget. Ez a szuverenitás egyik tartópillére.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 725
4 135
113
Panzerfaust:
Nos az osztrákok kollektívan leszophatnak ( a csehekkel egyetemben, meg egyébként is sok érdekességet rejthetnek ott még a nyirkos sötét pincék), de attól még jó cuccokat csinálnak (a MÁV-os taurusokat, meg a Combinokat is ők rakták össze).
Szerintem a kilencvenes évektől kezdve kevés kivételtől eltekintve csak szemetet gyártottunk hadiipari termék néven (én kb. a licencben gyártott vasziljokot tartom az egyik utolsó hasznos terméknek [ezek az elmebetegek meg hagyták veszni a kulcsrakész eszközöket]), nem kéne ezt ebben a formában folytatni, mert még a végén románná válunk. :-D
Szerény véleményem szerint meg kéne licencelni az AUGot és lemondani a bizonytalan világmegváltó konstrukcióinkról. (egyébként ez minden magyar fejlesztésnél megfigyelhető, hogy olyat akarunk létrehozni, ami innovatív, meg 22-ik századi, meg a többi faszság, és ennek következtében alig jut valami túl a prototípus stádiumon, miközben a környéken mindenki kevésbé nagy fejlesztésekbe fog bele, amibe ritkán törik bele a bicska)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Panzerfaust:
Nos az osztrákok kollektívan leszophatnak ( a csehekkel egyetemben, meg egyébként is sok érdekességet rejthetnek ott még a nyirkos sötét pincék), de attól még jó cuccokat csinálnak (a MÁV-os taurusokat, meg a Combinokat is ők rakták össze).
Szerintem a kilencvenes évektől kezdve kevés kivételtől eltekintve csak szemetet gyártottunk hadiipari termék néven (én kb. a licencben gyártott vasziljokot tartom az egyik utolsó hasznos terméknek [ezek az elmebetegek meg hagyták veszni a kulcsrakész eszközöket]), nem kéne ezt ebben a formában folytatni, mert még a végén románná válunk. :-D
Szerény véleményem szerint meg kéne licencelni az AUGot és lemondani a bizonytalan világmegváltó konstrukcióinkról. (egyébként ez minden magyar fejlesztésnél megfigyelhető, hogy olyat akarunk létrehozni, ami innovatív, meg 22-ik századi, meg a többi faszság, és ennek következtében alig jut valami túl a prototípus stádiumon, miközben a környéken mindenki kevésbé nagy fejlesztésekbe fog bele, amibe ritkán törik bele a bicska)

Így is van, nem kell sokadszorra is feltalálni a spanyolviaszt, hanem meg kell venni a gyártási jogot ahhoz, amire szükségünk van és képesek vagyunk magunk is legyártani.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Az ország lehetőségei lehetővé tennék és biztonságpolitikai okai is lennének, hogy a Honvédség ellátását legalább kézifegyver és hozzávaló lőszer terén hazai forrásokból lássuk el.
Mivel az AK utolsó itthon gyártott verziója után, nem igazán történt új fegyver fejlesztése, csakis egy gyártási jog megvásárlása lehet megoldás a problémára.
Látható, az AK modernizáció is megosztja a hozzáértők véleményét.
Jómagam is a Cseh gépkarabélyt favorizálnám, de a Német G-36-os sem lenne utolsó, sőt...
Kellene még tudni produkálni itthonról egy jó géppuskát és kézi páncél elhárító fegyvert, valamint aknavetőt.
Vállról indítható légrak is kellene, de az már külföldi forrásból.
Nem is beszélve a nehézfegyverekről.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Én is a jogot értettem, tehát vegyük meg azt, amit kell. Ha közeli akkor AUG na meg mellé csapnám a G17-et is,de döntsék el a szakértők és igen, hazai gyártás kéne külföldi minőségben, ha a németeknek jók a friss szakemberein,akkor nekünk ide miért is nem?

Lehetne normális ruha is,a nehézfegyverek pedig már erősen kérdésesek,főleg bányák nélkül...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 828
113
pela3

"a nehézfegyverek pedig már erősen kérdésesek,főleg bányák nélkül..."

Alumíniumot tudnánk bányászni ha akarnánk, műanyagokat szintén elő tudunk állítani, fémhulladék (acél) feldolgozás pedig szintén van. Nem hiszem, hogy nyersanyag hiánytól szenvednénk.
Nálunk a krónikus tőkehiány a gond!
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Bauxit tényleg sok van, az átkosban majdnem lecsapolták miatta a Balatont...

Az acél része akkor is érdekelne, mondjuk 300.000 kézifegyver esetén.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
hagyjuk már ezt a tudás és technologiahiányt.
A horvátoknak a gruzoknak a bulgároknak mivel van ebböl több...
Lehetne ithon bármit gyártani.
Az acél beszerzése lenne a legkissebb gond... (de gondnak is tulzás lenne azt nevezni)
Ak74 et kellene ujragyártani a fát müanyagra cserélni a gázdugattyu feletti boritás tetejére szereléksint . Vagy a behajthato váltámasz hejett egy kétágú teleszkopost betenni az infrabakra meg szereléksint. A villaálvány vagy markolat felfüggesztése meg nem igényel külön kialakitást ahogy a lámpatartó se a gránátvető fügesztési pontjait nemismerem de szerintem az se lenne tul bonyolult.