A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
https://hvg.hu/360/202032__amerikai_csapatkivonas__lecke_nemetorszagnak__trump_kavar__kivonasi_tunet

"„Miközben megvédjük Németországot, az nem fizeti ki a számlát, ezért csökkentjük a csapatok létszámát. Ez ilyen egyszerű” – jelentette ki Trump. Berlin valójában pontosan teljesíti a NATO katonai és polgári szervezetének tavaly 1,67 milliárd eurós költségvetéséhez való hozzájárulását – ami a teljes összeg 14,76 százaléka, a második az USA 22 százaléka után –, ám az amerikai elnök többször is potyautasnak a németeket, mert nem költik a GDP-jük 2 százalékát katonai kiadásokra. Richard Grenell, az USA volt németországi nagykövete – aki nem hagyott szép emlékeket maga után az idén júniusi hivatalos hazatértekor – az állomáshelyén felpanaszolta, hogy a berlini kormány a jóléti államát finanszírozza és többletet ér el a költségvetésében, ahelyett, hogy a hadseregére költene.
Németország tavaly a hazai összterméke 1,38 százalékát fordította katonai célokra, de szintén lemaradásban lévő tagtársaival együtt vállalta, hogy 2024-re eléri a 2 százalékot, és az összeg ötödét eszközbeszerzésre fordítja. Az USA a Stockholmi Békekutató Intézet adatai szerint tavaly a világon messze a legtöbbet, 732 milliárd dollárt költött a hadseregére, ez a GDP-jének a 3,4 százaléka. A NATO európai tagállamainak és Kanadának az átlaga 1,55 százalék, a sereghajtó Spanyolország és Luxemburg 0,92, illetve 0,56 százalékkal,
Magyarország tavaly 1,21 százaléknál tartott, de folyamatosan növeli a katonai kiadásait.
A 2 százalékos küszöböt az Egyesült Államokon kívül nyolc ország éri el: Bulgária (3,25), Görögország (2,28), Nagy-Britannia (2,14), Észtország (2,14), Románia (2,04), Litvánia (2,03), Lettország (2,01), valamint Lengyelország (2)."
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
En meg mindig ketlem a brazil beszerzest, kulonosen a jelenlegi viszonyok kozott:

1. szanaszet hullott az Embraer globalis alma
2. eleve nem lenne logikus ket kulon gyartotol venni
3. a C-390 mindenben picit elmarad az Atlastol, viszont semmikeppen sem a "kozepes" szallitgep kategoria

Fentiek alapjan vagy KC-390 vagy Atlas lesz nehezteKKnikanak, de akkor meg kozepes szallitonak mellejuk C295 avagy C-27J johetne - ugy viszont ertelmetlen lenne 2-3 gyartoval kuzdeni, akkor viszont Airbus lesz es kesz (A400M+C-295), ezt lefogadom, ugy osszeolelkeztunk az Airbusszal mostanra.
Nem lesz 2 típus. A jogalappal írása is szkeptikus az ügyben, de ahogy itt már korábban is írták, az ott hivatkozott cikkben összekutyultak mindent. Az A319-re mint könnyű gépre hívatkoznak. A Falconok meg teljesen kimaradtak a felsorolásból.
Szóval tovabbra is maradjunk a 2 Falcon, 3 A319/320, 3 rámpás szállító koncepciónál!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
https://hvg.hu/360/202032__amerikai_csapatkivonas__lecke_nemetorszagnak__trump_kavar__kivonasi_tunet

"„Miközben megvédjük Németországot, az nem fizeti ki a számlát, ezért csökkentjük a csapatok létszámát. Ez ilyen egyszerű” – jelentette ki Trump. Berlin valójában pontosan teljesíti a NATO katonai és polgári szervezetének tavaly 1,67 milliárd eurós költségvetéséhez való hozzájárulását – ami a teljes összeg 14,76 százaléka, a második az USA 22 százaléka után –, ám az amerikai elnök többször is potyautasnak a németeket, mert nem költik a GDP-jük 2 százalékát katonai kiadásokra. Richard Grenell, az USA volt németországi nagykövete – aki nem hagyott szép emlékeket maga után az idén júniusi hivatalos hazatértekor – az állomáshelyén felpanaszolta, hogy a berlini kormány a jóléti államát finanszírozza és többletet ér el a költségvetésében, ahelyett, hogy a hadseregére költene.
Németország tavaly a hazai összterméke 1,38 százalékát fordította katonai célokra, de szintén lemaradásban lévő tagtársaival együtt vállalta, hogy 2024-re eléri a 2 százalékot, és az összeg ötödét eszközbeszerzésre fordítja. Az USA a Stockholmi Békekutató Intézet adatai szerint tavaly a világon messze a legtöbbet, 732 milliárd dollárt költött a hadseregére, ez a GDP-jének a 3,4 százaléka. A NATO európai tagállamainak és Kanadának az átlaga 1,55 százalék, a sereghajtó Spanyolország és Luxemburg 0,92, illetve 0,56 százalékkal,
Magyarország tavaly 1,21 százaléknál tartott, de folyamatosan növeli a katonai kiadásait.
A 2 százalékos küszöböt az Egyesült Államokon kívül nyolc ország éri el: Bulgária (3,25), Görögország (2,28), Nagy-Britannia (2,14), Észtország (2,14), Románia (2,04), Litvánia (2,03), Lettország (2,01), valamint Lengyelország (2)."
Ezek a GDP arányos számok nem tudom honnan vannak, de a magyar adat nagyobb kellett legyen tavaly. Mivel év közben - a beszerzések miatt - meg kellett emelni. Sajnos én sosem szoktam megtalálni a zárszámadásokat, de szerintem tavaly is bőven 1,4% felett volt a HM tényleges költése. Az idei meg - a szintén év közben megnövelt összeg miatt -, meg már szerintem 1,6 körül (felett) lesz. Pláne ha a bezuhant GDP arányában nézzük.
 
K

kamm

Guest
Ezek a GDP arányos számok nem tudom honnan vannak, de a magyar adat nagyobb kellett legyen tavaly. Mivel év közben - a beszerzések miatt - meg kellett emelni. Sajnos én sosem szoktam megtalálni a zárszámadásokat, de szerintem tavaly is bőven 1,4% felett volt a HM tényleges költése. Az idei meg - a szintén év közben megnövelt összeg miatt -, meg már szerintem 1,6 körül (felett) lesz. Pláne ha a bezuhant GDP arányában nézzük.

En azon lepodtem meg, hogy a romanok a lecsovesedesuk ellenere is maradtak 2 felett - ez amugy buzlik is - ill. hogy a bolgarok majdnem annyit koltenek, mint az amerikaiak... o_O
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 306
14 049
113
En azon lepodtem meg, hogy a romanok a lecsovesedesuk ellenere is maradtak 2 felett - ez amugy buzlik is - ill. hogy a bolgarok majdnem annyit koltenek, mint az amerikaiak... o_O
Bolgárok nominálisan csak kb. 15% tobbet koltottek, mind a magyarok, viszont a GDP-juk csak kb. 40% a magyarnak. Így ugranak ki ilyen számok. Románok pedik kb. 250 miliardos GDP mellet 5 miliardot adtak a hadseregre ..
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson and Loken
K

kamm

Guest
Bolgárok nominálisan csak kb. 15% tobbet koltottek, mind a magyarok, viszont a GDP-juk csak kb. 40% a magyarnak. Így ugranak ki ilyen számok.

Hat ez az, GDP ratiorol beszelunk, alacsonyabb GDP mellett meg impresszivebb az ilyesmi koltes egy 7M orszagtol, gondoljatok bele. :)

Románok pedik kb. 250 miliardos GDP mellet 5 miliardot adtak a hadseregre ..

Abbol viszont a harmadat Patriotokra... csak igy tovabb, okosan am! :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 511
113
Valószínűleg nem értek hozzá, sőt biztos, de miért van két öv a katonákon az első képen?
Élesben rajtuk lesz a díszegyenruha zubbonya, amire kívülre kell tenni a kardövet a csatlékkal. jelenleg ingben tolják a gyakorlást, hogy ne főljenek meg, de a kardövnek felljebb kell lennie mint a rendesnek, hogy ne érje el a kard a földet, így nem a nadrágtartó övre teszik.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 654
113
Élesben rajtuk lesz a díszegyenruha zubbonya, amire kívülre kell tenni a kardövet a csatlékkal. jelenleg ingben tolják a gyakorlást, hogy ne főljenek meg, de a kardövnek felljebb kell lennie mint a rendesnek, hogy ne érje el a kard a földet, így nem a nadrágtartó övre teszik.
Értem, köszönöm, így már világos.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Az a SWEarmy.
Eeudg5jWsAE7bYn


A mieink nem ratyik!
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 619
11 294
113
https://honvedelem.hu/fooldal-kiemelesek/megnovekedett-katonai-jarmuforgalom-5/

https://honvedelem.hu/fooldal-kieme...eg-is-resze-a-jarvanyugyi-bevetesi-egysegnek/

A járványügyes cikkel kapcsolatban az a kérdés fogalmazódott meg bennem, hogy a Z2026 során vajon fogják őket is fejleszteni (plusz járművek, új képességek)?
Mert véleményem szerint a mai világban igen is van létjogosultsága az ilyen alakulatoknak (ahogy a jelen helyzet is bizonyította), de eddig nekem úgy tűnik, hogy el lettek felejtve.. azonban ne legyen igazam! :)

(Már csak szakmámból kifolyólag is fontos számomra, hogy a biológiai veszélyhelyzetekre is legyen egy mindig bevethető, korrektül felszerelt alegysége a honvédségnek.)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Csak mert ha jolemlekszem gyalogsagba kepzelte el.
Es szerintem pont hogy az a koncepciojanak buktatolya.

Huszar csapatra mint megnevezes sokkal jobban raillik egy olyan jarmucsaladdal felszerelt alegysegre. Ami konnyu nagy mobilitasu /viszomylag jo pancelveddetseggel rendelkezo /sulytasok textilvert./ viszonylag nagy tuzerovel /karabely es pisztoly is./ rendelkezik minimalis vagy abszolute de semmi desszant nelkul.
Igy a feladatuk lekorlatozodik az ellenseges utanpotlasi utvonalak gyors racsapasara /majd fuss./ ellenseges erok zaklatasara es az ellenseg vonalai moge torteno betoresre ahol tuzzel pusztitanak /majd fuss./ es visszafele ujra attornek de ekkor mar hatbatamadva az ellent....

En erre a celra konnyu hk alvazat kepzelnek agyuval gepagyuval aknavetovel es panceltoro eszkozokkel felszerelt jarmuvek kepzelnek el /mindegyiket granatvetovel ellatva a nehez geppuska mellett./ 4 fo kezelovel. Vezeto fo fegyver iranyzo masodlagos fegyverek iranyzoja es a pk.

Onalloan teruletszerzesre csata nyeresre alkalmatlan /de nem is ennek kellene a fo feladatuknak lennie./

Esetleg egy nagyon jo terepjaro kepessegu 4x4 est tudnak elkepzelni /mint a manitau./ ket fo vel. Tamogato es raronto esetleg vadasz szerepkorben...

Gyors racsapasoknal ellenseg zaklatasanal akar harcaszati melysegbe folosleges a desszantot cipelni hisz nem a terulet megszerzese a cel...

Talán Blogen volt. Én meg úszóképes, láncos FSV járművel tudnám elképzelni a huszárság feltámasztását, hogy itt a nagyon alakuló német nehéz IFV beszerzés után is, is legyen 1-2 egység amely képes menetből leküzdeni szélesebb vizi akadályokat. Amúgy a huszárság jellege is korszakonként változott, például
a 15 éves háború idején félnehéz lovasságnak minősültek.