A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 199
5 139
113
Itt most azért érdekes dolgok kerültek elő.
Most már nincs sok időm, de ami elsőre szembetűnt, az a 3,6 Mrd-os Mi-24-es felújítás.
Ezt mondjuk nem is értem. Eredetileg 70M USD-ről volt szó. Az 12 gép felújítása lett volna. Ehhez képest csak nyolc készült el.
Az arányosítva 50 körül lett volna.
Ehhez képest most nem egészen 12M USDnyi összeg szerepel az elszámolásban.
És ez már a '18-19-es időszakot is lefedi.
Azt írják, hogy ebben még nincs benne a 2020-as kifizetés. Dehát mi lenne benne? Mikor a gépeket legkésőbb '19 elejére leszállították. Szóval nem gondolom, hogy jelentős kifizetések várhatók még ezügyben.
Azaz ezek szerint jelentősen redukálva lett a felújítási tartalom.

Az hazai gyártású! (Respirator), vagy ezt csináltatják külföldön.
Nem ügydöntő kérdés, csak kíváncsiság.
Valószínűleg külföldi. A régit külföldi alapanyagokból ( Saratoga) varrtàk az respiràtorban később a gammàban.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Miért ismersz olyan drónelhárító rendszert, amelyik radar nélkül csinálja a dolgát?

A csehek/szlovákok talán 10 éve mutattak olyan rendszert, ami a ZU-23-2 modernizációja volt. Elektromos motorok, optikai célkeresés, azonosítás, követés, lézer távolságmérő. Működtetni lehetett őket a hagyományos módon, hogy ott ül a katona, de össze is lehetett kötni egy irányító ponttal. A rendszerbe természetesen lehetett integrálni radart is, de nem volt feltétlen szükséges.
VlaraFVop.jpg

A lengyelek kb. ugyanezt a rendszert csinálták meg a Hydrával, csak itt már nincs manuális működtetés, meg nem kábelen vannak bekötve az irányítóba, hanem antennán keresztül a gépágyúk.
kp6B8518qYG6HEioiPLDZOvAGkqlHX1nTHVdAFCVnebodE8rZSC-SoprbH4rnUBpNYxR53QhySkSmYkNLCagzBXLCW-OBEdB2Bc

Ha már lengyelek. Ugye a Shilka modernizáció alatt kirakták a gépből a radart és elektro-optikai felderítő rendszereket tettek be helyette.
23d615bdea18f427bdd365ef6c5efa37.jpg

~20 éve volt már a Bialahoz hasonló kísérleti gépük. Ennek a nevére nem emlékeztem, jövök miatta egy szívességgel egy lengyel barátnak.
_qpg0Z5IE0SmJaPi100fcUhutVDbEfP70BOpNfIQFlF-Wtt0uXii46PLZ0h81vjXXyewpmadgrgu4YPGTx64POZXQcixtujjQIuedaUXxwRfpPS1SlCtl4yIbYx9GMx3d8sPhD_hYZLx7UCDxWw

Az új orosz Derivatsiya-PVO sem visz radart, ellenben ott a tetején az optika.
Russia_Derivatsiya-PVO_anti-aircraft_artillery_system_to_undergo_state_trials_in_2019.JPG


Lehet újra AN/MPQ-49/M163 Vulcan szerű összeállításé a jövő a SPAAG esetén is, ha radarozni is akarnak?

Ezt meg csak azért, mert a Gma Goat egy jópofa kis gép. Keressetek rá mit tudott terepen.
10553972b2.jpg
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Hát nekem még ez is jobb, mintha még mindig a boci lenne teljesen...
Sztem az új boci is jó lenne az "újabb" szabással meg jó anyaggal. Sztem itthonra a tarcsisoknak meg ha másra is szerintem jó lenne. Az angol is jó. De ne mindig bálazunk :D ha lehet.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 482
10 783
113
Mondtam, hogy már elengedtem. Nem akarom "jobban tudni".
Arra akartam célozni csupán, hogy egy rajban/szakaszban a feladatok változhatnak.
Térben és időben is. Más országok másképp csinálják. Vagy a fejlődéssel egyes feladatok megszűnnek, egyesek újként jelentkeznek, vagy csak szimplán átkerülnek másik szereplőhöz. És ennek leggyakrabban technológiai változásai vannak.
Azért teszem csak be a franciák rendszerét, mert az elég közel áll (de persze nem teljesen) ahhoz, ahogy én az ideálisnak gondolnám.
Náluk 3+6 fős (VAB idején) 1-1 raj, + van a törzs, amelyik tagjait, (szakasz pk., helyettese, rádiós, +2 DM) szétszórták a szakasz járművein.
E szerint az ábra szerint a szakasz pk. a support/anti tank rajjal utazik. A helyettese meg egy Combat grouppal.
French%20Mechanized%20Infantry%20Platoon%20graph.webp

Arról meg @Lator -t kellene megkérdezni, hogy a Sergent-chef is deszantol-e. Meg hogy ez a VBCI-nél hogyan alakul.
Mert ott már a leírás említi, hogy a DMR-t megnövelték 2-ről 3-ra, és levitték rajszintre (Combat Group)
További érdekesség, hogy náluk már rajonként :)eek:!!!) van egy 51mm-es gránátvető:
New%20France%20Modern-01.webp
838095777_small.jpg
Ez így nem teljesen ok, mert kihagyták a "mesterlövészt", minden rajban van 1 frf2 vel. A szakasz törzs szét van szórva igen, a szakasztiszthelyettes feladata általában a málhás járművel az utánpótlás szállítása és szétosztása.Igen, akár ő is deszantolhat, de elvileg ez nem az ő dolga ahogy a szakaszpk é sem. Az is előfordulhat pl. hogy egy szakasszintű járőrt à szakasztiszthelyettes vezet. Amúgy ez mindig a helyzettől függ hogy a szakasztörzsből ki deszantol és ki nem és hogy ki kivel utazik. Elég rugalmasak a francik ezen a téren, vannak persze előírások amik ideális helyzetre vannak de semmi sincs kőbe vésve. Szükség esetén missziöban akár egy tizedes is lehet rajparancsnok, ha megfelel a kutya sem szól semmit.
Az LGI az jó dolog, könnyű, pofonegyszerű használni ha van egy szilárd dolog aminek nekitámaszthatod akár direkt lövésre is jó.
A lövésszázad támogató szakasza (én is ott voltam) 1 raj 82mm és aknavetőből(2db) és 1 raj (2db) MILAN, vagy MMP ből áll, misszió esetén hozzájuk csapnak 1 raj mesterlövészt akik 12.7 és romboló puskával vannak felszerelve. 2 db pgm HECATE à rajban. Mindez amit le írtam így volt 2016 ig amíg ën is ezt csináltam, azóta áteveztem nyugalmasabb vizekre a seregen belül
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Köszi!
Ez így nem teljesen ok, mert kihagyták a "mesterlövészt", minden rajban van 1 frf2 vel.
Ez különben egy nagyon megsüvegelendő okosságuk.
De a mellékelt ábra elvileg 2015-ig volt érvényes (mármint a 2 mesterlövész a törzsben), a linken lévő leírásban benne is van, hogy 2015-től a számukat megnövelték 3-ra, és szétszórták őket a rajokba (ez volt a Regiment 2019 koncepció).
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Ez így nem teljesen ok, mert kihagyták a "mesterlövészt", minden rajban van 1 frf2 vel. A szakasz törzs szét van szórva igen, a szakasztiszthelyettes feladata általában a málhás járművel az utánpótlás szállítása és szétosztása.Igen, akár ő is deszantolhat, de elvileg ez nem az ő dolga ahogy a szakaszpk é sem. Az is előfordulhat pl. hogy egy szakasszintű járőrt à szakasztiszthelyettes vezet. Amúgy ez mindig a helyzettől függ hogy a szakasztörzsből ki deszantol és ki nem és hogy ki kivel utazik. Elég rugalmasak a francik ezen a téren, vannak persze előírások amik ideális helyzetre vannak de semmi sincs kőbe vésve. Szükség esetén missziöban akár egy tizedes is lehet rajparancsnok, ha megfelel a kutya sem szól semmit.
Az LGI az jó dolog, könnyű, pofonegyszerű használni ha van egy szilárd dolog aminek nekitámaszthatod akár direkt lövésre is jó.
A lövésszázad támogató szakasza (én is ott voltam) 1 raj 82mm és aknavetőből(2db) és 1 raj (2db) MILAN, vagy MMP ből áll, misszió esetén hozzájuk csapnak 1 raj mesterlövészt akik 12.7 és romboló puskával vannak felszerelve. 2 db pgm HECATE à rajban. Mindez amit le írtam így volt 2016 ig amíg ën is ezt csináltam, azóta áteveztem nyugalmasabb vizekre a seregen belül

Sztem jól tetted, hogy áteveztél, mert ezeket konfliktus esetén majd úgy kilövik a drónokkal (aknavetőstül, mesterlövészestül), hogy patty. Jelenleg semmi sem védi őket.