A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Spec én máig szeretem a füstőlt sprotnit.
Ha már átmentünk egy kicsit gasztro topikba, küldöm a parancsnokom, az asszony receptjét:
1 lilahagyma apró kockára, 2-3 főtt tojás, 1 füstölt sprotni (pl. Golden Riga).
Főtt tojást leszerelni(!), sprotnit összetörni, az egészet a lilahagymával és majonézzel összekeverni. Pozor! Ócseny qva finom!
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
874
2 754
93
Ha már átmentünk egy kicsit gasztro topikba, küldöm a parancsnokom, az asszony receptjét:
1 lilahagyma apró kockára, 2-3 főtt tojás, 1 füstölt sprotni (pl. Golden Riga).
Főtt tojást leszerelni(!), sprotnit összetörni, az egészet a lilahagymával és majonézzel összekeverni. Pozor! Ócseny qva finom!
gondolom kenyérre kenni, sört mellékelni. hm?
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Kiváncsi lennék,hogy miképpen is áll a Hawkeye löveg.Amcsik újabban 2 105milis tarackkal egészitik ki a zl tüzérség aknavető ütegét.Követném a példájukat,de nem vontatott,hanem harcjármű alvázra épitett formában.Mint a Hawkeye ősét szánták az amik az M113ra.
b0025d49acf23a29448a931b78b2eab06d11717.jpg

Vagy mai minta a kinai SH5 105milis(de van nekik ennél kompaktabb 4x4 105milis tarackjuk is)
SH5_wheeled_self-propelled_howitzer_105mm_China_Chinese_defence_industry_military_technology_640_002.jpg

Lynx alvázon éppen úgy el tudnám képzelni,min 6x6/8x8 PSZH alvázon.

Azt hiszem ez már nem IFV kategória lenne, magyarán nem tudom, hogy mi értelme lenne egy alapvetően IFV alvázra helyezni. A Patria Nemo-val is érdekes, de azt még elfogadom, pláne a Ragnarok-ot, bár ott a kézi töltés némi hátrányt jelent, de önjáró löveget nem csinálnék belőle.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Azt hiszem ez már nem IFV kategória lenne, magyarán nem tudom, hogy mi értelme lenne egy alapvetően IFV alvázra helyezni. A Patria Nemo-val is érdekes, de azt még elfogadom, pláne a Ragnarok-ot, bár ott a kézi töltés némi hátrányt jelent, de önjáró löveget nem csinálnék belőle.
Mi ebben a furcsa?Kapsz egy IFV/PSZH alvázon lévő önjáró löveget.Ez egy élő,régi jol bevált gyakorlat.2S1 is egy meghosszabbitott,modositott PSZJ alvázon van,az MT-LB egy változata.152/155milisben meg vannak hk alvázas önjáró lövegek.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 442
5 184
113
Mi vele a gondod?
Alapvetően magaval az elgondolassal nincs bajom, de onjaro lovegunk mar lesz. Mondjuk egy 105 koruli meret meg lehetne, talan az beillesztheto lenne a rendszerbe, de en azt is inkabb mas alvazon kepzelnem el. Valahogy nekem a Lynx tul sok egy ilyen lovegnek. Mar az aknavetos valtozat is az nekem egy kicsit, de az meg ok az sokkal kozelebb lenne a többiekhez, de egy lovegnel... hat, nem tudom. Talan.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
Alapvetően magaval az elgondolassal nincs bajom, de onjaro lovegunk mar lesz. Mondjuk egy 105 koruli meret meg lehetne, talan az beillesztheto lenne a rendszerbe, de en azt is inkabb mas alvazon kepzelnem el. Valahogy nekem a Lynx tul sok egy ilyen lovegnek. Mar az aknavetos valtozat is az nekem egy kicsit, de az meg ok az sokkal kozelebb lenne a többiekhez, de egy lovegnel... hat, nem tudom. Talan.
Tüzérségből nincs olyan,hogy elég:cool:
Miért kéne másik alváz egy zl tüzérségnek,mint a zl alapjárműve?Amit csak lehet,a zl alapjárművének alvázán kell megoldani,hogy ne bonyolitsa a logisztikát a külön járműtipus
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Tüzérségből nincs olyan,hogy elég:cool:
Miért kéne másik alváz egy zl tüzérségnek,mint a zl alapjárműve?Amit csak lehet,a zl alapjárművének alvázán kell megoldani,hogy ne bonyolitsa a logisztikát a külön járműtipus
de van, pont ez vele a gondom, az amik is most jönnek rá amúgy hogy annyira nem igazán tudják HOVA rakni az MGS-üket, épp ezért az eddigi 27 helyett már csak 10 lesz egy brigadeben
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 162
113
de van, pont ez vele a gondom, az amik is most jönnek rá amúgy hogy annyira nem igazán tudják HOVA rakni az MGS-üket, épp ezért az eddigi 27 helyett már csak 10 lesz egy brigadeben
Rossz párhuzam.Az Stryker MGS egy hk pótlék,és egy rosszul sikerült hk pótlék.
Viszont pont az amcsik kiegészitik egy 105milis tarackágyú lövegpárral a zl tüzérség aknavető üteget.Nem a Stryker dd-ban,hanem általánosan.
Amiket beraktam,azok nem MGS-ek,hanem önjáró tarackágyúk
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord and Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Tüzérségből nincs olyan,hogy elég:cool:
Miért kéne másik alváz egy zl tüzérségnek,mint a zl alapjárműve?Amit csak lehet,a zl alapjárművének alvázán kell megoldani,hogy ne bonyolitsa a logisztikát a külön járműtipus
Kivéve, ha a zászlóaljnak van logisztikai alapjárműve (már miért ne lenne?), - ami esetünkben a MAN HX lesz várhatóan -, mert arra felpakolni, nagyjából 10-ed áron megvan (4-5M EUR vs 0,4-0,5M EUR).
De alapvetően egy 105-öset felesleges önjárósítani. Egy 7-10-13 tonnás 4x4 elhúzza, és még a személyzet is befér + a lőszer is.
A Giat LG1 MkIII 5 fős személyzettel működik. A török járműveink kabinban normálban elviszik ezt az 5 főt, a platót meg tele lehet rakni felszereléssel.
Pláne nem ragasztanám rá ezt az ágyút egy alvázra, mert akkor meg a légi szállíthatósága vész el.
A tűz kiváltása után perceken belül el is hagyhatja a helyszínt. Akár helikopterrel is.
A kérdés eredetileg hegyi használat volt. Ott meg jól jön a helikopteres mozgatás.
Ebben a videóban, bár ékes lengyel nyelven értekezik egy úriember, attól még tökre informatív a videó:

Ezt pedig nem győzöm elégszer betenni. Ez a lengyeleknek a bemutatáskor előadott produkció. (Asszem volt is sikere, mert úgy tudom, hogy a tartalékosok ezt kapják náluk)

Fontos, mindkét videóban már a digitalizált verzió szerepelt.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 641
14 996
113
Kivéve, ha a zászlóaljnak van logisztikai alapjárműve (már miért ne lenne?), - ami esetünkben a MAN HX lesz várhatóan -, mert arra felpakolni, nagyjából 10-ed áron megvan (4-5M EUR vs 0,4-0,5M EUR).
De alapvetően egy 105-öset felesleges önjárósítani. Egy 7-10-13 tonnás 4x4 elhúzza, és még a személyzet is befér + a lőszer is.
A Giat LG1 MkIII 5 fős személyzettel működik. A török járműveink kabinban normálban elviszik ezt az 5 főt, a platót meg tele lehet rakni felszereléssel.
Pláne nem ragasztanám rá ezt az ágyút egy alvázra, mert akkor meg a légi szállíthatósága vész el.
A tűz kiváltása után perceken belül el is hagyhatja a helyszínt. Akár helikopterrel is.
A kérdés eredetileg hegyi használat volt. Ott meg jól jön a helikopteres mozgatás.
Ebben a videóban, bár ékes lengyel nyelven értekezik egy úriember, attól még tökre informatív a videó:

Ezt pedig nem győzöm elégszer betenni. Ez a lengyeleknek a bemutatáskor előadott produkció. (Asszem volt is sikere, mert úgy tudom, hogy a tartalékosok ezt kapják náluk)

Fontos, mindkét videóban már a digitalizált verzió szerepelt.


Vigyázz mit mondasz. ;)
Itt páran a vontatott tüzérséget elavult szarnak tartják. Létjogosultság nélkül.
Hiszen bemérik és pikkpakk jön az ellencsapás. :rolleyes:

Nem is értem bármely háború 5.napján hogyhogy van még bárkinek tüzérsége.:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Vigyázz mit mondasz. ;)
Itt páran a vontatott tüzérséget elavult szarnak tartják. Létjogosultság nélkül.
Hiszen bemérik és pikkpakk jön az ellencsapás. :rolleyes:

Nem is értem bármely háború 5.napján hogyhogy van még bárkinek tüzérsége.:D
Háát én sem fő csapásmérő erőnek gondolnám a beszerzésüket, még csak nem is zászlóalj, vagy dandártüzérségbe. :rolleyes:Esetleg az egyszer megalakításra kerülő önálló tüzér ezredbe szerveznék egy könnyű tüzér osztályt, aminek ráadásul még nem is kellene teljes állományúnak lennie, mert simán lehetne, hogy 1+2 üteg benne kiképző üteg, mind az acélkockák, mind az addigra felfuttatott tartalékos rendszer számára.
De ez még nem itt van!
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses