A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 793
113

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Miért tették volna? Simán lehetett volna egy hosszú távú program, mégsem lett az.

Nincs értelme sem a pénzt az egyik oldalról, sem a kapacitásokat a másik oldalról lekötni. Semmi sem indokolja azt, hogy már most szerzödést írjunk alá a következö batch-re.
Valószínüleg ez a 218 db-os csomag a legkisebb “értelmezhetö” csomag, ezért ennyi lett most rendelve elsö körben.

Nem tudnak mennyiségben reagálni.

Elég, ha minöségben teszik, amíg a tankok fel nem vonulnak.

Azokat már kifizette a magyar állam az adófizetők pénzéből.

Hogy jön ez ide? Ez nem von le semmit abból, hogy a gyártás belépököltségei a darabszám arányában oszlanak meg: tehát minél nagyobb a darabszám, fajlagosan annyival alacsonyabb ez a költséghányad. A magyar állampolgárok tehát x adóforintjukért y db hiúzt kapnak, 2x adóforintjukért viszont több, mint 2y db hiúzt. Ennél már nem tudom egyszerübben.

Mennyi idő alatt ássa be magát valaki egy nagyobb városban szerinted? Ja, pár óráról beszélünk, hogy egy képzett ellenség menetből védekezésbe menjen át és még néhány óra alatt a helyi eszközöket felhasználva már komoly harckocsiárkokat is kiásott a főbb irányokban!

Odateleportálnak a nagy semmiböl, mi meg közben alszunk. Rendben.

Senki nem fog utakat lőni, max hidakat. A karabahi háborúban Lora tüzérségi rakétával próbálták a lacsini folyósó egyik kulcsonfontosságú hídját telibekapni. Pár méter hijján majdnem sikerült is. Max ilyesmire kell számítani. Szerinted miért a szentesi műszakiak maradtak meg anno a kilencvenes években? Ja, pont azért, hogy ilyen esetben hadihidat is rögtönözzenek helyben!

Teljesen mindegy, hogy az azeriek milyen hidat nem tudtak felrobbantani. Reálisan bekövetkezhet, hogy az úthálózatunk egy része - valamilyen okból - használhatatlanná válik. És akkor a kerekes elönye elpárolog.

De figyelj, mindegy, nem fogjuk tudni meggyözni egymást. Szerinted mindenképp kell kerekes IFV, szerintem meg nem kell mindenképp (így, hogy láncos IFV gyárunk lesz.)
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Biztos, hogy olcsóbb?
Kell rá 8 gumi, kopnak, egy csomó differenciálmű, kardánok, gömbcsuklók, meg ilyen szir-szarok.

Öszintén szólva én ehhez nem értek és nem tudom, milyen irányú és mértékü a két üzemeltetési metódus közti költség-reláció.
De elözö alkalommal, mikor rákérdeztem, hogy minek a kerekes, ezt a választ kaptam.

Többek közt többe kerül a láncost fenntartani, mint a gumikerekest.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
K

kamm

Guest
A dedikált topicokban ezek már ki lettek tárgyalva.
Raeperek nagyon túlárazottnak tűnnek, de szerintem itt nagyon komoly csomagot kaptak ezért. Meg szerintem a teljes várható életciklusra megvették előre, nem csak a supporttot, de a kezelők szolgálatait is!
A Reaperek nyers ára ennem a közelében sincs.

Viszont azt hiszem, ezzel igazolva is lett, hogy a nemetek miert is zartak ki rovid uton ennek az aranyarban levo, kvazi csak berbeadott gepnek a rendszeresiteset:

"The sale of the F-35 includes a computer traffic management system F-35 ODIN (Operational Data Integrated Network), which is gradually replacing the problematic predecessor ALIS (Autonomic Logistics Information System). ODIN is the "computer brain" controlling the operation of the F-35A and consists of a cloud network supporting the operation of hardware at the bases and in the F-35 aircraft themselves. ODIN is used for everything from maintenance planning and logistics, to mission planning and to mission analysis (debriefing)."
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
Mert csak a hazai jogokat vette meg.

Az a durva, hogy már a csoportkörben ki fog esni a világbajnok, európabajnok, Németország hármasból kettő. Nehéz megtippelni melyik. :p
Ha jövőre is Covid lesz és nem lehetek kint a hazai EB-n a Puskásba eret vágok!!

Akkor pont nem lesz járvány. ;)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 515
113
Ez már egy éve nem igaz.
És ezen te voltál legjobban kiakadva! :p:D

Így igaz, pontosítottam is.
Ma is bassza a csőröm, mert azt érzem, hogy a saját tökünkre lépünk a beosztások számának korlátozásával. Az akkori dühöngésem alapja, hogy most sem állnak neki a rossz állományarányok megváltoztatásának. Sőt, visszafele lépkedünk, egyre távolodva a helyes létszámarányoktól.
Újabb szervezetek jönnek létre fenn, amihez kell a létszám, de a végrehajtók (lenn) szervezeti problémáit nem akarják megoldani. És ez külön téma a toborzástól, feltöltéstől, azt most ne keverjétek ide.

Azért tartom továbbra is nagyon nagy ostobaságnak ezt, mert nem hiszek az olyan lépcsőben ami egy bazi nagy fokból áll, és majd a végén gyorsan létrehozunk sok végrehajtó alegységet az utolsó évben. Ilyen nincs, és nem is lesz, de mire ez kiderül, arra már késő lesz, majd azt mondják, hogy elvitte a COVID, meg valamilyen válság, de lesz egy Z46 terv, ami nagyon fasza terv lesz...:confused:

Ui.: az az érzésem a kormányhatározattal, hogy a PM keze van a dologban, mert a részletes költségvetés tervezésnél nekik kell egy költségvetési létszám, melynek közel kell esni a valóságos foglalkoztatotti létszámhoz. (Ők kormányzati szinten figyelnek a közszféra létszámgazdálkodására, a 24 vs. 38 ezer annyira nem jó tervezéskor). Ezt érteném, de a legénység és altiszti beosztások számát meg kell növelni, mert jelenleg sokan nem tudnak belépni a rendszerbe, mert valakik őrzik a rossz állományarányokat, mentik a rendszerben lévő sok felesleges tisztet, illetve retyerutyájukat).
:mad: