A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
<blockquote rel="hiryu">http://hvg.hu/vilag/20150323_csak_nekunk_kellettek_putyin_fegyverei
Akkor tulajdonképp az a gond hogy nem az amerikaiaktól vettünk fegyvereket?
Amúgy Putyintól milyen fegyvereket vettünk Hiryu?
</blockquote>

Ezen a cikken de jókat röhögtem. "Stockholmi Békekutató Intézet" felmérése ...
"Míg az európai államok egytől egyig az amerikaiaktól vettek hadászati eszközöket 2014-ben, addig Magyarország megmaradt az orosz partnereknél."
Az egész azt sugallja, hogy egy "Békekutató" nevezetű sóhivatal a sorok között megrója Magyarországot, mert nem az usákoktól veszünk "békeeszközöket" ... :))) Ez kb olyan szintű, odabaxás mint a híres-neves Rágalmazás Elleni Liga beszólásai (ADL) ... :)
'Sztán milyen fegyvereket rendeltünk mi az oroszoktól amúgy ? Szerintem sokan még örülnénk is, ha legalább tőlük vettünk volna bármit is ....

"Ezzel egy táborba került Fehéroroszországgal, Azerbajdzsánnal, Szíriával, illetve a kelet-ukrajnai oroszbarát lázadókkal. "

Haha, annak még örülök is hogy egy táborba kerültünk az oroszbarát lázadókkal és büszke is lennék ha ilyen hazaszerető és tökös katonáink lennének akik xarrá vernek egy túlerőben lévő ukrán hadsereget ...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
De tényleg...magyaràzza mar el nekem valaki hogy mi a baj a sereg felszerelésével? Kb ugyanazokat a cuccokat hasznàlom ami otthon is van. Hogy értékelhetetlen a vezetõi gàrda azt alàìrom. De mert dilettàns a vezetés ne kukàzzunk mar le mindent!

Csak, hogy a legalapvetőbbet említsem, a gyakorló. A bocimintás. Egy rossz vicc. Persze a KMZ már használhat multicam-et... Ami egyébként talán egy kicsit világos itthonra, de még így is fényévekkel jobb a bocinál. A bakancs, amiről dudinak sincs túl jó véleménye, bár a surranónál azért jobb. Nem tudom biztosan, de szerintem PG-7VR sincs a valóban jelentős mennyiségben lévő RPG-7-eseinkhez... Irányított páncéltörő rakétánk alig van pár mutatóba. Ezek nélkül meg a páncéloselhárítási képességünk is jelképes. Éjjellátók, hőkamerák, stb alig akadnak. Tüzérségünk gyakorlatilag nincs. Harckocsijaink sem. A Gripenekhez nincs elég fegyver, jelképes mennyiségű légiharcrakéta, pár Maverick, ennyi. Buta, vagy pláne PGM bomba nincs (bár elvileg nemsokára lesz egy beszerzés). Szóval a mennyiséggel is baj van, meg a minőséggel is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
wolfram

PG-7VR egy darab sincs csak PG-7V van rendszeresítve itthon(abból meg van mint a szemét ,10 gránát alatt még n lőttem sosem).
Páncéltörő rakétából van elég,sosem egy-két darabokat lőnek a mi páncéltörőink(METISZ M).
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
wolfram

PG-7VR egy darab sincs csak PG-7V van rendszeresítve itthon(abból meg van mint a szemét ,10 gránát alatt még n lőttem sosem).
Páncéltörő rakétából van elég,sosem egy-két darabokat lőnek a mi páncéltörőink(METISZ M).

Akkor jól gondoltam, hogy nincs... Áhh, minek is, amikor kb. a PG-7VR nélkül csak APC ellen jó az RPG, de a modernebbek közül még azokhoz is kérdéses...

Metiszből van sok? Meglepő és örülök neki. Viszont azért most, 2015-ben már elkelne a Kornet...

Tényleg, egy kérdés bárkihez, aki tudja. Az RPG-29 "indítócsöve" ugye többször használható? És a Panzerfaust 3-é?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
A Panzerfaust 3 indítója is többször használatos. Rakétából van elég indítót meg nem tudom.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
A Panzerfaust 3 indítója is többször használatos. Rakétából van elég indítót meg nem tudom.

Köszi, akkor megérné a kettő közül valamelyikből beszerezni.

Ja, meg amit még kihagytam és nagyon fontos szerintem, a MANPADS. Oké, hogy van egy egyezmény, amit aláírtuk (amit az amerikaiak erőszakoltak ránk), de felül kéne vizsgálni/bírálni. És sürgősen beszerezni valamit, Iglát, Verbát, vagy valami nyugati cuccot. Egy ilyen kis országnak, ahol ennyire nincs pénz komolyabb technika beszerzésére, elengedhetetlen lenne ez költséghatékony, de az ellenségre ugyancsak veszélyes cucc.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
félig loptam:



http://www.parlament.hu/irom40/04030/04030.pdf


T/4030. számú
törvényjavaslat
a honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. törvény, valamint az azzal összefüggő egyes
törvények módosításáról

"A miniszter az állomány ezredes,tábornok rendfokozattal rendszeresített, vezetői beosztást betöltő tagját beosztásából indokolás nélkül rendelkezési állományba helyezheti”

<i>Ez nem más, mint régen. Úgy hívt(tuk)ják, hogy a hadsereg közvetlen pártirányítása.
</i>
http://hvg.hu/itthon/20150324_vizsgazniuk_kell_majd_a_katonaknak
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
javaslat az érdekképviseleti tevékenység korlátozására irányul a Katonai Nemzetbiztonsági
Szolgálat hivatásos állománya vonatkozásában.
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
Dudi-Wolfram.
Az en tapasztalatom szerint a kézifegyverek kiegészìtõi spec feladatoknàl domborìtjàk a képességeiket, korlàtozott ideig. Aktìv harcban ( nem 3-ik vilàgbeli népnevelés hanem harc.)3-5 nap alatt szó szerint leperegnek a fegyverrõl. ( minimi,OB50C,C79) Az idõjàràsról nem is beszélek, az elsõ dér ugyanúgy nullàz minden High-tech cuccot mint a monszun esõ.( kb az elsõ aksicsere) Az energia ellàtàsról? Mondjuk egy 90-120 napos feladatnàl ahol napi 40-50 km-et gyalogolsz 10-14 naponkénti utànpótlàs ledobàssal nem elemekkel pakolod tele a zsàkod.Ebbõl a szempontból a gépekbe integràlt dolgok az igazàn hasznàlhatóak szerintem.
A rossz bakancs az az igazàn nagy baj! Abba belepusztul a katona gyorsan.Nincsen pàncéltörõ cucc? Tüzérség?WTF?
A mennyiségi hiàny is gàz... Egy 2-3 òràs összecsapàsban simàn elszór 1000-1200 lõszert egy GPU plusz pótcsõ. Fõleg ha fedezettüzet ad. De ha ekkora a baj akkor kukàzni kell a légierõt...tényleges haszna nincs es az àràból meg tatarozni kell a "talpas"-okat. Ahol õk àllnak ott a front... Elnézést a tudatlansàgomért!
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nincsen pàncéltörõ cucc? Tüzérség?WTF?

Tüzérség 12db vontatott 152mm-es D-20 ágyútarackokból áll, nincs se tüzérségi radar (ami már 30 éve is elvárás lett volna, hogy az ellenséges tüzérséget felderítse, és az ellen ellentüzet lehessen vezetni), de ha jól tudom, még időjárás-állomás se (a hőfok, páratartalom, szélerősség és irány pontos harctéri megállapításához, amely tűzvezetéshez hasznos...).

A páncéltörő fegyverek terén nincs modern eszközünk, az RPG-7 veszélyes még PG-7V gránáttal is, HA... ha sikerül oldalba, vagy hátbakapni a célpontot, a közelébe jutni, és így tovább. A Metisz is idősődő eszköz...

De ha ekkora a baj akkor kukàzni kell a légierõt...tényleges haszna nincs es az àràból meg tatarozni kell a "talpas"-okat. Ahol õk àllnak ott a front... Elnézést a tudatlansàgomért!

A légierőnk az egyetlen, amely modern. A gépek is, a fegyverzet is. A mennyiség érdekes kérdés, légiharc rakétákból ha ennyi nem elég, akkor ott olyan komoly ellenfél jön, amivel nem is tudnánk mit kezdeni (Oroszország, anno esetleg még Ukrajnával lehetett volna pedálózni). Tény, hogy nem sok, de mivel méregdrága dolgokról beszélünk, érthető.

A légibombák hiányára persze nincs mentség, a Maverick pedig pótcselekvés inkább (és valakinek piszkos nagy üzlet volt)...

A lánctalpas erőnket (ami kimerül a T-72-esekben) nem tatarozni, hanem lecserélni kell. De ez drága és időigényes mulatság, mert a kiképzés és a pótalkarészekről is gondoskodni kell.
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
Kéretik nem figyelembe venni az elõzõ oldalon feltett kérdésem! Mert ha ez igaz, es miért ne lenne, nem is létezik honvédség...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
szaki01

Egy modern Aimpoint,Trijicon vagy EOtech(vagy bárelyik más nyugatira)optika/red dot/holosight -ra semmilyen hatással nincs az időjárás(ha így lenne nem készítenének olyan fegyvereket min már nincs is hagyományos irányzék).Egy javadalmazás elemmel maximális teljesítményen pl az EOtech termékek 1000 órát elmennek(ez 41nap)de ugyan ez igaz a többi neves gyártóra is.Olyanról még életemben nem hallottam,hogy egy jó minőségű optika leessen egy jó minőségű sínről.Ha ez így lenne akkor senki nem használná őket.Azt pedig ne gondold,hogy egy 10 órás tűzharc Ukrajnában sokkal nagyobb igénybevétel a fegyvereknek mint pl Gázában.Az oroszok sem véletlenül rakták tele sínekkel az AK-12-t.

Ami az elemeket illeti:tetszik nem tetszik sok kell belőlük na persze nem a fegyveren lévő optikákhoz/red dotokhoz/ holosightokhoz(mert azok mint fentebb írtam szinte nem is igényelnek tartalék elemet)hanem az éjjellátóhoz vagy a hőkamerához.Előbbi folyamatos használat mellett egy,nagyon extrém esetben két éjszakát bír ki(8 max. 16órát egy darab ceruzaelemmel)viszont a hőkamerák 3-4 óra alatt megesznek 6 ceruzaelemet,ez már tényleg húzós viszont nem is úgy használják őket mint egy éjjellátót.

Gondolatkísérlet:14 napos feladat elemszükséglet(holosight éjjellátó*).

Az ilyen téren a legrosszabból indulok ki azaz egy EOtech holosight van a fegyvereden ami 2db ceruzaelemmel működik amihez 2 hétre nem kell tartalék elem de egye fene te elraksz kettőt.Az éjjellátód egy éjszakát bír ki így kell 14 darab ceruzaelem hozzá. 18 darab elemre lesz szükséged a 14 napra a legrosszabb esetben ami 432gramm...Gondolom nem kell tovább magyaráznom,hogy mennyire jelentéktelen tömegű a 14 napra való elemmennyiség.

*Elég valószínűtlen,hogy lesz hőkamerád már ha nem te vagy a parancsnok ráadásul nem is csak te vinnéd hozzá az elemet hanem szét lenne dobva mint a géppuskalőszer.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
Az elem tömegénél egy standard AA-s Duracel elem tömegét vettem alapul ami 24 garmm.
http://elemnagyker.addel.hu/8687-duracell-elem/539607-duracell-basic-ceruza-aa-elem-bl4
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
Igazad van dudi. Minimit hasznàltam 2 konfliktusban az emlìtett optikàval. Inn en a tapasztalat. De tartós minusz 15 felé màr a fegyver sem mûködött nagyon... Az àltalad felsorolt felszerelések pedig inkàbb spec egységekre jellemzõek, nem a frontkatonàra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
szaki01

Nyugaton ezekkel az eszközökkel minden katona rendelkezik a hőkamerát leszámítva.Ma már az éjjellátó és a fegyveren lévő optika egy lézercélzóval*(pl PEQ-15) olyan alap dolog mit a sisak vagy a gyakorló.

*Ha nem kompatibilis az optikád az éjjellátóval.

Ott tartunk,hogy a dán hadseregben az M10(M/10 C8IUR) gépkarabélyokon a válltámasz a két markolat és a sínek is Magpull gyártmányúak...A Magpull az ilyen kiegészítők Rolls Royce-a.
A lézercélzó DBAL-A3 és tartozik még hozzá egy fegyverlámpa is mert a lézercélzóba nincs integrálva(természetesen mind a kettőhöz van mikorkapcsoló).
10520263_1543455905894506_851570260_a_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
Èn ezt értem dudi. De ilyen felszereltségū fegyverrel akadàlypàlyàzó gyalogosról még nem làttam képet. Sõtt olyat sem hogy jeges a fegyver ,vagy iszapfürdõ mindegy hogy hol...ès hozza a lövész a statisztikàt... Egy 25 fõs harccsoportnak 3 napi zenélés utàn gyakorlatilag az effektìv fele pontatlan, ha mèg mūködik egyàltalàn. Én errõl beszélek.

* Tedd be az optikàt, lézert a fagyóba 72 óràra, az elemeket mellé - 15-re csomagolàs nélkül.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
szaki01

Ezeket az eszközöket használják mindenhol ahol van rá pénz(igen az oroszok is pedig ott kurva hideg tud lenni*).Azt kell látni és elfogadni,hogy a mai háborúk sokkal utánpótlás igényesebbek mint 20 vagy 30 éve.Gondoljunk csak arra,hogy 91-ben a Bravo 2.0 jelű SAS(SAS nem valami tömeg lövészalegység!!!) járőrnél 1 azaz EGY darab GPS volt ma pedig...

*Az oroszoknál pénz híján főleg a különleges erőknek vannak ilyesmik a fegyvereken.

http://combatgear.blog.hu/2014/03/26/orsegvaltas_a_krimben

Ha megnézed a képeket akkor nagyon jól látszik,hogy ezeken a fegyvereken is van holosight pedig VDV felderítők vannak a képen!!!
Itt jön a képbe az amit írtam:ahol van rá pénz ott használják őket még az oroszok is pedig ott kurva hideg tud lenni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 492
113
Kis technikai kikapcsolódás a nagy vitákban. :)

https://www.youtube.com/watch?t=519&v=HqngSe0VL0M
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
Szerinted a német,angol vagy spanyol katonák leveszik a G36-ról vagy az SA80A2-ről az optikát egy akadálypálya kedvéért?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 652
77 640
113
De ne menjünk túl messzire,hagyjuk a nyugati flancoló hadseregeket induljunk ki egy kelet-ukrajnai szituációból amibe akár te is kerülhetsz(nem ismerem a beosztásod így bocsánat ha tévedek).Elküldenek a társaddal tűzmegfigyelőnek az ellenség mélységébe,teszem azt egy D-20 üteg tüzét kell vezetned 4 napon keresztül.Konkrétan egy forgalmas utat kell megfigyelnetek és ha jön a gaz ellen utánpótlása vagy bármilyen más katonai konvoj akkor tüzet kell vezetni rájuk éjjel vagy nappal.Ha nem viszel magaddal éjjellátót vagy hőkamerát mert elromolhat,lemerülhet az elem a hidegben vagy megsérülhet stb. akkor kb. az nem megy át éjszaka aki nem akar.De példálózhattam volna a rádióval is.

Lehet ezek nélkül háborúzni de ezekkel több száz százalékkal nő a hatékonyság.