A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

D

danielblack

Guest
<blockquote rel="danielblack"><blockquote rel="szaki01">A franciàknàl leszedik azt tudom...:)

Hogy állsz a francia nyelvvel? :)</blockquote>

Merci bien! Et toi? Tu parlez aussi?:)</blockquote>

Légiós voltál? :) (én németül gagyogok, meg kicsit az angolul...)
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
300 a valós. A lànctalpat es a turbot nem lehet tompìtani. Az elõbbi csörög az utóbbi fütyül. A többi jàrmü csörömpöléséröl nem is beszélek... Es ha a3 ban van egy kanyar vagy hìd, keresztezõdés akkor a gàzfröccsök mennyiségéböl tippelheted a fej helyét...
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 105
25 114
113
Messze álljon tőlem, nem akarok döntő bíró lenni, de a nyugati, benne a magyar, főleg európai hadseregek inkább elméletileg felkészültek, igazi kemény tapasztalat (főleg ha az utánpótlást részben, vagy teljesen kiiktatják közben) meg közelít a nullához. Nagyon jó cucc, néha bravúros marketing, kevés életszerű tapasztalattal. Azt viszont én is aláírom (nem hallomás után), hogy mechanikailag a rögzítések a harctéren intenzív használat következtében, egy idő után megadják magukat, pl rögzítő csavarok és helyben nem igazán javíthatóak. A használhatóságuk vitán felül sokat számít, de a puding próbája az evés!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 810
77 976
113
szaki01

Maradjunk annyiban,hogy így nagy lőszerpocséklással vagy sikerül belőni a célt vagy nem.Viszont ha van egy éjjellátód vagy hőkamerád olyan mintha nappal dolgoznál ráadásul azt is meg tudod mondani,hogy miből mennyi jön nem csak azt,hogy jönnek valamik.

Lehet háborúzni modern eszközök nélkül épp csak összehasonlíthatatlanul hatékonyabb velük.Mennyi esélyed lenne egy olyan éjszakai támadással szemben ahol az ellenség harcjárművein modern éjjellátók és hőkamerák vannak és minden katona rendelkezik éjjellátóval+ lézercélzóval ezzel szemben neked nincs semmid csak egy csupasz AK-d a harcjárművek meg passzív módban jó ha 600 méterig látnak aktív módban ennek a duplája viszont úgy meg úgy világítanának mint a nap.Elárulom nem sok mert úgy járnátok mint az irakiak 91-ben amikor is a harckocsizók azt sem látták,hogy honnan lőnek rájuk éjszaka.

ghostrider

Az amik meg az izraeliek(és még sokan akik harcolnak is)mit használnak?Ugyan azt mint mi európaiak mert ezek szabvány cuccok(a sín és a rögzítés).
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 105
25 114
113
A "hétköznapi" ami gyalogos katonáról nem éppen hízelgő jelzőket hallottam azoktól, akik harcoltak mellettük.
Én a harctéri, "nyúzós" alkalmazásról beszéltem és nem olyanról, ahol folyamatosan nyugodt körülmények között karbantarthatóak a cuccok hosszú ideig.
A hasznosságukat én sem kérdőjelezem meg, csak a strapabíróságukat.
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
Szaki01

Ti figyelitek meg a tüzet? Milyen eszközeid vannak? Csinálsz vázlatot tájpontokkal? Miért nem tudjátok megfáklyázni a területet éjszaka?

Szia! Nem specialitàsom...én GPU spec vagyok. De ha meg kell csinàlni nem ellenkezem. Az ember a tökéletes fegyver a többi csak kellék.
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
szaki01

Maradjunk annyiban,hogy így nagy lőszerpocséklással vagy sikerül belőni a célt vagy nem.Viszont ha van egy éjjellátód vagy hőkamerád olyan mintha nappal dolgoznál ráadásul azt is meg tudod mondani,hogy miből mennyi jön nem csak azt,hogy jönnek valamik.

Lehet háborúzni modern eszközök nélkül épp csak összehasonlíthatatlanul hatékonyabb velük.Mennyi esélyed lenne egy olyan éjszakai támadással szemben ahol az ellenség harcjárművein modern éjjellátók és hőkamerák vannak és minden katona rendelkezik éjjellátóval+ lézercélzóval ezzel szemben neked nincs semmid csak egy csupasz AK-d a harcjárművek meg passzív módban jó ha 600 méterig látnak aktív módban ennek a duplája viszont úgy meg úgy világítanának mint a nap.Elárulom nem sok mert úgy járnátok mint az irakiak 91-ben amikor is a harckocsizók azt sem látták,hogy honnan lőnek rájuk éjszaka.

ghostrider

Az amik meg az izraeliek(és még sokan akik harcolnak is)mit használnak?Ugyan azt mint mi európaiak mert ezek szabvány cuccok(a sín és a rögzítés).

Ezt élem meg minden nap.... Ha majd vége ennek a mocskos hàborùnak egy lightos grill- bor kerti- partyra a vendégem vagy OK?:)
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
<blockquote rel="szaki01"><blockquote rel="danielblack"><blockquote rel="szaki01">A franciàknàl leszedik azt tudom...:)

Hogy állsz a francia nyelvvel? :)</blockquote>

Merci bien! Et toi? Tu parlez aussi?:)</blockquote>

Légiós voltál? :) (én németül gagyogok, meg kicsit az angolul...)</blockquote>

Az is...:)
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
A "hétköznapi" ami gyalogos katonáról nem éppen hízelgő jelzőket hallottam azoktól, akik harcoltak mellettük.
Én a harctéri, "nyúzós" alkalmazásról beszéltem és nem olyanról, ahol folyamatosan nyugodt körülmények között karbantarthatóak a cuccok hosszú ideig.
A hasznosságukat én sem kérdőjelezem meg, csak a strapabíróságukat.

Pontosan! Àr- érték aràny.... Làtod az ukik fegyvereznek minket!:) Alig varom a HTKA.HU-s HUMWEE fotôt! :)))
 
D

danielblack

Guest
<blockquote rel="szaki01"><blockquote rel="danielblack"><blockquote rel="szaki01">A franciàknàl leszedik azt tudom...:)

Hogy állsz a francia nyelvvel? :)</blockquote>

Merci bien! Et toi? Tu parlez aussi?:)</blockquote>

Légiós voltál? :) (én németül gagyogok, meg kicsit angolul...)</blockquote>

<blockquote rel="danielblack"><blockquote rel="szaki01"><blockquote rel="danielblack"><blockquote rel="szaki01">A franciàknàl leszedik azt tudom...:)

Hogy állsz a francia nyelvvel? :)</blockquote>

Merci bien! Et toi? Tu parlez aussi?:)</blockquote>

Légiós voltál? :) (én németül gagyogok, meg kicsit az angolul...)</blockquote>

Az is...:)</blockquote>

Baszki nem vagy piskóta! Tiszteletem! :)
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
@dudi és @szaki01

Valami viszonyszámot vagy nagyságrendet írjatok már:

<i>éles lőgyakorlatok</i>

<b>és</b>

<i>éles bevetések</i>

száma.

;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 810
77 976
113
Ha az ukránok eszközparkjából és fegyverzetéből indulok ki akkor ők olyan messze vannak a moderntől mint Makó Jeruzsálemtől.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 810
77 976
113
czulu

Nincs összefüggés a kettő közt.Vagy aki már harcolt az jobban hall mint az aki még nem?Te képes vagy vak sötétben 300 méterről pár katonai járműről hang alapján megállapítani az elhelyezkedésüket 100x100 as négyzet pontossággal?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 970
18 521
113
<i>"Én a harctéri, "nyúzós" alkalmazásról beszéltem és nem olyanról, ahol folyamatosan nyugodt körülmények között karbantarthatóak a cuccok hosszú ideig. "</i>

Amennyiben harctéri körülmények között nem tartod karban a fegyvered, nem fogod sokáig használni.
Harctevékenység során beálló némi szünetekben, az első és legfontosabb feladat a fegyverkarbantartás.
Ugyanez érvényes a harcjárművekre is.
A modern gépesített, magas technikai színvonalon álló haderő és fegyverzet, igényes dolog.
Háborús körülmények között pláne.
Aki csak akár egy éleslövészettel egybekötött, többnapos harcászati gyakorlaton is részt vett már életében, tudja miről beszélek.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 452
113
<blockquote rel="ijasz">Szaki01

Ti figyelitek meg a tüzet? Milyen eszközeid vannak? Csinálsz vázlatot tájpontokkal? Miért nem tudjátok megfáklyázni a területet éjszaka?

Szia! Nem specialitàsom...én GPU spec vagyok. De ha meg kell csinàlni nem ellenkezem. Az ember a tökéletes fegyver a többi csak kellék.</blockquote>

Ja! De ha van kéznél távcső (vonásskálával), térképed és esetleg tájolód (akár kézi), akkor már egész jól feltérképezheted a szektorodat, és csinálhatsz tűzvázlatot, ami megkönnyíti a belövést.
Nem tudom mi a módszeretek, de ha ez érdekel, valamikor leírhatom a megfelelő topikba. Persze, ha van időd és lehetőséged kísérletezgetni :)
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Győriek figyelem. Ma dübörgés várható :)
http://www.hirado.hu/2015/03/25/felderitest-es-megsemmisitest-imitalnak-a-magyar-honvedseg-gripenjei-gyor-legtereben/
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 992
66 287
113
Ezt egyébként nem értem. Hogy ha a Mistral legfeljebb 3000 m magassági hatásos, és főleg helikopterek ellen, akkor ahhoz miért nem elég az egyszerű MANPADS? Bár ahogy sejtem, ezt már többször is kiveséztétek.

Ezt nem csak te nem érted. :) Szvsz ez nyugati cucc, az pedig menő. Bár elméletileg messzebről kilőhető a cél a Mistrallal most 2015-ben, rendszeresítésekor kb ugyanazt tudta mint az Igla.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 992
66 287
113
<i>"Én a harctéri, "nyúzós" alkalmazásról beszéltem és nem olyanról, ahol folyamatosan nyugodt körülmények között karbantarthatóak a cuccok hosszú ideig. "</i>

Amennyiben harctéri körülmények között nem tartod karban a fegyvered, nem fogod sokáig használni.
Harctevékenység során beálló némi szünetekben, az első és legfontosabb feladat a fegyverkarbantartás.
Ugyanez érvényes a harcjárművekre is.
A modern gépesített, magas technikai színvonalon álló haderő és fegyverzet, igényes dolog.
Háborús körülmények között pláne.
Aki csak akár egy éleslövészettel egybekötött, többnapos harcászati gyakorlaton is részt vett már életében, tudja miről beszélek.

Soros koromban 3 hónapra ki voltunk települve az alföldre, az AMMSZ végig nálam volt, kb jó 1 hónapig naponta őrséget is adtam egy csomó híradós kütyü körül. Június volt, szinte folyton esett, a fegyver ázott, én VV cuccban nyomtam végig az elég jól védett eső ellen. Nem mondom hogy sokat vixoltam a fegyvert ,nem is várták el, valamiért baxtak rá a parancsnokok. Persze nyugis időben olajozgattam ok. De igazából bármennyi olajat rákenhettem volna annyi esőtől az se védte volna meg. Mire a 3 hónap letelt több volt a barna azon a karabélyon mint a fekete szín. Kívül rendesen berozsdásodott, a VV köpenyt se hiszem hogy valaki használta utánam még...
 

szaki01

Member
2015. március 13.
352
0
16
<blockquote rel="szaki01"><blockquote rel="ijasz">Szaki01

Ti figyelitek meg a tüzet? Milyen eszközeid vannak? Csinálsz vázlatot tájpontokkal? Miért nem tudjátok megfáklyázni a területet éjszaka?

Szia! Nem specialitàsom...én GPU spec vagyok. De ha meg kell csinàlni nem ellenkezem. Az ember a tökéletes fegyver a többi csak kellék.</blockquote>

Ja! De ha van kéznél távcső (vonásskálával), térképed és esetleg tájolód (akár kézi), akkor már egész jól feltérképezheted a szektorodat, és csinálhatsz tűzvázlatot, ami megkönnyíti a belövést.
Nem tudom mi a módszeretek, de ha ez érdekel, valamikor leírhatom a megfelelő topikba. Persze, ha van időd és lehetőséged kísérletezgetni :)
</blockquote>

OK! Megbeszèltük! Köszönöm!