A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Ez igy igaz, az oroszoknal vmelyik valdajos mar nyiltan ostorozta az ormenyeket ill Putyint, hogy ezt rettento csunyan benezte es nagyon durvan osszetort a kep az oroszokrol az egesz kozep-azsiai tersegben, szinte biztos a novekvo torok befolyas ezek utan.



En ebben nem vayok olyan biztos... mekkora dron kell ahhoz, hogy tobb tucat 70mm unguided raketat cipeljen es az mennyibe fajna?
Avagy csak draga guideddel akarsz lovoldozni? Hany Hellfire/Spike/akarmit bir el?
No meg azert a heliknek van mas celja is, plane a mi hibrid Hindjeinknek, ilyesmi tuzereju dog, ami egyben egy rajt le is tud tenni, azota sincs igazan a nyugati kinalatban... (utobbi talan az egyetlen, amit tamogatnek modernizalni, ha maradt annyi a mieinkben es megerne, pl olcsobb lenne, mint mondjuk az ausztralok vagy masok Tigereit atvenni es upgradelni az uj MkIII-ra OCCARon keresztul.)



Plane, a RM tortent osszeborulasunk utan, tekintve, hogy egesz portfoliojuk van legvedelemre: https://www.rheinmetall-defence.com/en/rheinmetall_defence/systems_and_products/air_defence_systems

Oerlikon/Mantist minden objektum sarkaira! :)



Mint VSHORAD csapatlegvedelemnek jo lehet, de nem vagyok elajulva a designtol.
A franciak technologiaja ill raketaik rendben vannak, de

1. keptelennek tunnek elszakadni ezektol az elavult, nyitott kisplatos megoldasaiktol - itt is, hiaba RC maga a rendszer, meg mindig egy idiota truckon hirdetik:
mistral-10.004-640x360.jpg

Atlas-RC-Licorne-@MBDA-Laurent-Guichardon-900x500.jpg

MISTRAL-3-ATLAS-RC-firing-%C2%A9-MBDA-France-900x500.jpg


2. Meg ha meg is elolegezzuk, hogy legalabb rateszik a kebabosok valamelyikere nalunk, akkor is: KETTO eloretoltott raketa? Utana meg maszkalsz hatra a platora avagy a tetore a kebaboson??

mistral-1.050_2-900x500.jpg


Ez total elavult koncepcio,a franciak meg mindig a huszadik szazadban vannak, az eloero vedelme meg mindig nem tunik prioritasnak nekik - naja, ok 68 millios orszag, mi meg mar 10 sem vagyunk...

Valami olyasmi kellene, ami normalisan pancelozott jarmure integralt es nem kell kimaszkalni hozza, lasd a RM Skyrangere vagy valami hasonlo...
Lehet, hogy valamit félreértettem, de itt kevered szerintem a dolgokat.
A legalsó és a platón lévő az tényleg a Mistral Atlas, és ez van per pillanat nekünk is. Az Atlas az manuális irányzású, nem RCW.
Amit lehetne helyette az az MPCV - Mistral. Azza történtek az utóbbi idők fejlesztései.
PCP-IMCP-MPCV.324-320x180.jpg

Ezt már többször is betettem. Maga az RC torony alkalmas nem csak Mistralok, hanem MMP-k hordozására is. Sőt olyat is láttam már, hogy egyik oldalon a Mistralok voltak, a másikon meg az MMP-k konténerei. De van elvileg csak egyoldalas verziója is, 2 Mistralnak.
Gyakorlatilag bármi jobb lenne, mint az Atlas állvány. A Licorne rendszer meg összeköti a radarrendszerekkel.
Ugyebár a török járművek adottak. A Mistrál rakéták frissítése nem túl régi. Csak egy állvány kell, meg a frissített szoftver, és kész is lenne a csapatvédelmi VSHORAD rendszer.
A bele integrált .50-es géppuska meg arra lenne, jó, hogy a kutyák körbe ne hugyozzák! :hadonaszos::p:D
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 189
14 431
113
Nem rövid, de nem rossz, sőt, lehet, hogy "majdnem" jó.

Gondolat-ébresztő:



A lehetséges fejlesztési irányoknál sokkal több figyelmet szentelnék az úgynevezett nyílt haditechnikáknak.
Ezek lehetőségeire példa --amit a reklámerővel rendelkező gyártók miatt sok haditechnikai fórum "agyon hallgat"/csendesít-- amit egy állítólagos iráni tuning segítségével egy orosz MANPADS elért. 5km feletti magasságból szedett le értékes légi célt (ha jól emléxem 12m($)-s drónt.
Hogyan? "Dobtak" a saját rakéta-technikájukkal 1-2-3 km-t az eredeti hatósugárra.
...és egy sok-tíz-milliós (dolláros) rendszer hatékonysága cuppantott egyet a béka s*ggére.

Ilyen eszközökre van szükségünk, nemcsak drága karácsonyfa díszekre.

Ezért a rugalmasságért erőssen meggondolnám ilyen rendszerek a gyártását, fejlesztését, akkor is ha nem épp a "Top" eszközei a kategóriának, hanem "csak" 2-3-4. helyezettek. Cserébe általában felébe/harmadába kerülnek, és mivel nem annyira specializáltak nem csak hogy nem aranyárban mérik, hanem nyilt voltuk miatt sokkal rugalmasabban integrálhatók. A rugalmasságuk és nagyobb mennyiségük miatt többet érnek mint a "TOP" rendszerek, mert abból a környéken senki nem tud elegendőt vásárolni. Amúgy MI sem !!!
Egy ilyenre lehet jó példa, hogy felmerült, hogy a földi APS-ek a hasonló paraméterek miatt akár helikopter védelemre is használhatók támadó rakéták ellen.
...de az aranyárban mért, végletekig specializált, ---és a gyártó piacvédelmi okai miatt szinte mindig zárt/titkosított--- technológiájú termékekkel ezt nem nagyon lehet megtenni. Esetleg ezt is megvenni, gyémánt-áron. Brrrr...

Nem nosztalgiából szoktam emlegetni a Maljutkát, hanem mert már a közel átlagos szintű polgári technológiából is össze lehet "LEGO-zni" belőle egy kamerás 3km helyett 5km-es lőtávú eszközt, ami operatorral rávezetve kb. videó-játék szintű gyakorlást igényel.

Az operatorral a végszakaszban egy automatikus rávezetés együttműködhet, ami nagyságrendekkel olcsóbb, mint a gyártók által kínált, rakétába integrált megoldás. Ez utóbbit főleg a gyártó üzleti érdekei diktálják, nem a technikai szükségszerűség. Így minden rakétát drágán lehet/kell (...hogy sajnálják, de hát :rolleyes: )
... és ez a "véletlen műve". De Mindig. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

...és most például sz@rban vannak a török példa(Karabah) miatt, akik kényszerből. vért izzadva -az itthoni kreativitás szerintem jobbat csinált volna, gyorsabban-, de megcsinálták.
Qrva nagy égő a "Nagyoknak", "meztelen a király" a túlzottan magabiztos gyártók számára. Akik -úgy tűnik a hozzászólásokból--, hogy itt is képviseltetik magukat ;) .
...de ez a nagyság átka :) , Jó a HTKA.

Visszaugorva a témához. a sok marketing bla-bla-t lehámozva, most a törökök után rohannak sokan (technológiailag), van aki minőségileg (Európa, oroszok. "kicsik"...) és/vagy mennyiségileg Európa/USA is, a felszín alatt valójában fogyó pénz (elkorrumpálva), és fogyó technológiai előny, mennyiségi előny nyomása alatt.

Azt pedig még megbecsülni sem tudjuk, hogy a -szerintem- lázasan beindított kínai/orosz fejlesztések milyen változást hoznak, mekkora nyomást gyakorolnak a már hanyatló (de valószínűleg még hosszan/sokáig tartó folyamatban) amerikai képességekre.

A sokat emlegetett izraeli hozzáállást kellene adaptálni a hazai lehetőségekre, nem pedig emlegetni, hogy "úgysem tudjuk, nem lehet, ... " egyéb f@szságokat mantrázni a valós cselekvés helyett.

A szerbek is nagyon jól csinálva hozzák ki a maximumot a szerény lehetőségeikből. Az izraeli "út", az amerikai pénz nélkül.
...jéééééé, meglehet csinálni! (Érdekes lenne összehasonlítani a szerb magyar erőviszonyokat a Z2026 végét becsülve. ...meg az összegeket. Hopssssz ? )

Csak technika (/jóindulat) vásárlással nem lehet elérni a gazdasági eredményeink megvédését sem, ha hiányzik mögüle a az érdekérvényesítéshez szükséges v a l ó d i katonai erő, képesség.

A Z2026 egyik leginkább figyelemre méltóbb elemzése is írta, hogy pusztán a szokásos technika vásárlással csak a megdolgozott gazdasági előny (katonai technikai gyártók általi) megcsapolása fog csak megtörténni, az elegendő erő létrehozatala nélkül. Ez pedig az első érdekérvényesítési próbálkozásnal kemény pofon lesz. Nem tetszik a lehetőség!

Ezek miatt a haditechnika ár/érték hatékonyságát és társadalmi elfogadhatóságát az ilyen nyílt, rugalmasan fejleszthető, rugalmasan integrálható, harctéren is rugalmasan alkalmazható eszközökkel lehet elérni.

Példa. Hogyan védekezik keleti szomszédunk olyan rakétatüzérség ellen, amiről nem tudja, hogy 5-45 vagy 90 km a lő-távja (BM-21 GRAD és modernizált változatai). Ráadásul azt sem tudja hogy terület lefedő, vagy precíziós (a kínai upgrade pl. tud ilyet).
Ha ilyen eszköz birtokában vagyunk, nem tudja alkalmazni a kis hatósugarú drónjait (azeri minta "ugrott"), mert kilőhető az operátor csapat. PL.

Példa. A Leo-k nagyságrenddel több gondot jelentenek bármelyik ellenfélnek, ha vannak velük együttműködő T-72-esek! A Leo-k képességeit átadni (adatkapcsolat) gombokba kerül, mint akár ennek a képességnek a felét minden 72-esbe kiépíteni. Ezzel a szomszédok nem tudnak mit kezdeni, mert van minőség és van mennyiség !!!


Példa. ..ha van a Griffek mellé kíséret ---ami fegyvert, technikát hordoz, zavar, csali, ... akkor a meglvő mennyiség modernizálva, kicsit bővitve is elegendő többszörös ellenséges számbeli fölény esetén is a védelemre.
1-2 Gripen kétszer annyi drónnal. +csali üzemmód, +zavarás.
Van "rep-gép-gyárunk". Ilyen hibrid alkalmazás ismét megosztja a Griff elismert minőségét és ellensúlyozza a mérete miatti mennyiségi hiányosságokat(hatótáv, fegyverzet mennyiség...). Egy ilyen képességű drón 5-10m ($/€) közötti összeg. A Griff. "egy százas" :eek: , +pilóták ! :eek: :eek:

L-39NG! Drón-vadász-drón? Remélem már el is kezdték ;)

Összefoglalva. ilyen rugalmasan alkalmazható eszközök ellen drága védekezés, drága a támadás, sok és képzett katona kell. A potenciális ellenfeleknek pont ezeket (gyakorlatilag) képtelenek összeszedni.



U.i. Ez volt kb. egy tegnapi baráti "Home-Pub" eredménye :)
(Bocsssss ;) )
 
K

kamm

Guest
Lehet, hogy valamit félreértettem, de itt kevered szerintem a dolgokat.
A legalsó és a platón lévő az tényleg a Mistral Atlas, és ez van per pillanat nekünk is. Az Atlas az manuális irányzású, nem RCW.
Amit lehetne helyette az az MPCV - Mistral. Azza történtek az utóbbi idők fejlesztései.
PCP-IMCP-MPCV.324-320x180.jpg

Ezt már többször is betettem. Maga az RC torony alkalmas nem csak Mistralok, hanem MMP-k hordozására is. Sőt olyat is láttam már, hogy egyik oldalon a Mistralok voltak, a másikon meg az MMP-k konténerei. De van elvileg csak egyoldalas verziója is, 2 Mistralnak.
Gyakorlatilag bármi jobb lenne, mint az Atlas állvány. A Licorne rendszer meg összeköti a radarrendszerekkel.
Ugyebár a török járművek adottak. A Mistrál rakéták frissítése nem túl régi. Csak egy állvány kell, meg a frissített szoftver, és kész is lenne a csapatvédelmi VSHORAD rendszer.
A bele integrált .50-es géppuska meg arra lenne, jó, hogy a kutyák körbe ne hugyozzák! :hadonaszos::p:D

Nem tudom, de en az uj Atlas - teljes neven Mistral ATLAS RC - kapcsan, amirol @krisss is beszelt, ugy tudom, hogy ez mar RC (nomen est omen): https://www.mbda-systems.com/?action=force-download-attachment&attachment_id=18761

Be is raktam a kepeket a kezelorol a vezetofulkeben meg az inditasrol, hogy lathato legyen, nincs mogotte senki:

MISTRAL-3-ATLAS-RC-firing-%C2%A9-MBDA-France-900x500.jpg


image-2020-11-15-155044.png


Viszont, mint mondtam, tokmindegy igazabol, mert KETTO darab rakettttaval van toltve... :D
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 708
2 474
113
Hetekig ment itt a polémia és abban maradtunk, hogy nem néznek ezek a rendszerek jelenleg az ég felé, hanem csak körkörösen védenek! +ezek a rendszerek minden egyes harcjárművet üvöltve világító karácsonyfává tesznek!

Szerintem nem így van . Mindegyik radar rendszer bizonyos szögben felfelé is néz és plusz lézer érzékelőket is lehet rakni felfelé. És mi van akkor ha világit a radarja a TB2- nek és társainak nem jelent semmit,legfeljebb rádob még egy MAM C amit ismét elintéz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
A lehetséges fejlesztési irányoknál sokkal több figyelmet szentelnék az úgynevezett nyílt haditechnikáknak.
Ezek lehetőségeire példa --amit a reklámerővel rendelkező gyártók miatt sok haditechnikai fórum "agyon hallgat"/csendesít-- amit egy állítólagos iráni tuning segítségével egy orosz MANPADS elért. 5km feletti magasságból szedett le értékes légi célt (ha jól emléxem 12m($)-s drónt.
Hogyan? "Dobtak" a saját rakéta-technikájukkal 1-2-3 km-t az eredeti hatósugárra.
...és egy sok-tíz-milliós (dolláros) rendszer hatékonysága cuppantott egyet a béka s*ggére.
Nem akarlak elkeseríteni, de a Mistral 3 7km-es távolságra (nem magasság) semmisített meg célt, a fentebb vázolt MPCV/Licorne konfigurációban.

A szerbek is nagyon jól csinálva hozzák ki a maximumot a szerény lehetőségeikből. Az izraeli "út", az amerikai pénz nélkül.
Ismételten nem akarlak elkeseríteni, de a szerbek is megvették a Mistral 3-at és azt tették a saját SHORAD járművükre (PASARS)... :rolleyes:
and_6031_1596829371_1598173013.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Nem rövid, de nem rossz, sőt, lehet, hogy "majdnem" jó.

Gondolat-ébresztő:



A lehetséges fejlesztési irányoknál sokkal több figyelmet szentelnék az úgynevezett nyílt haditechnikáknak.
Ezek lehetőségeire példa --amit a reklámerővel rendelkező gyártók miatt sok haditechnikai fórum "agyon hallgat"/csendesít-- amit egy állítólagos iráni tuning segítségével egy orosz MANPADS elért. 5km feletti magasságból szedett le értékes légi célt (ha jól emléxem 12m($)-s drónt.
Hogyan? "Dobtak" a saját rakéta-technikájukkal 1-2-3 km-t az eredeti hatósugárra.
...és egy sok-tíz-milliós (dolláros) rendszer hatékonysága cuppantott egyet a béka s*ggére.

Ilyen eszközökre van szükségünk, nemcsak drága karácsonyfa díszekre.

Ezért a rugalmasságért erőssen meggondolnám ilyen rendszerek a gyártását, fejlesztését, akkor is ha nem épp a "Top" eszközei a kategóriának, hanem "csak" 2-3-4. helyezettek. Cserébe általában felébe/harmadába kerülnek, és mivel nem annyira specializáltak nem csak hogy nem aranyárban mérik, hanem nyilt voltuk miatt sokkal rugalmasabban integrálhatók. A rugalmasságuk és nagyobb mennyiségük miatt többet érnek mint a "TOP" rendszerek, mert abból a környéken senki nem tud elegendőt vásárolni. Amúgy MI sem !!!
Egy ilyenre lehet jó példa, hogy felmerült, hogy a földi APS-ek a hasonló paraméterek miatt akár helikopter védelemre is használhatók támadó rakéták ellen.
...de az aranyárban mért, végletekig specializált, ---és a gyártó piacvédelmi okai miatt szinte mindig zárt/titkosított--- technológiájú termékekkel ezt nem nagyon lehet megtenni. Esetleg ezt is megvenni, gyémánt-áron. Brrrr...

Nem nosztalgiából szoktam emlegetni a Maljutkát, hanem mert már a közel átlagos szintű polgári technológiából is össze lehet "LEGO-zni" belőle egy kamerás 3km helyett 5km-es lőtávú eszközt, ami operatorral rávezetve kb. videó-játék szintű gyakorlást igényel.

Az operatorral a végszakaszban egy automatikus rávezetés együttműködhet, ami nagyságrendekkel olcsóbb, mint a gyártók által kínált, rakétába integrált megoldás. Ez utóbbit főleg a gyártó üzleti érdekei diktálják, nem a technikai szükségszerűség. Így minden rakétát drágán lehet/kell (...hogy sajnálják, de hát :rolleyes: )
... és ez a "véletlen műve". De Mindig. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

...és most például sz@rban vannak a török példa(Karabah) miatt, akik kényszerből. vért izzadva -az itthoni kreativitás szerintem jobbat csinált volna, gyorsabban-, de megcsinálták.
Qrva nagy égő a "Nagyoknak", "meztelen a király" a túlzottan magabiztos gyártók számára. Akik -úgy tűnik a hozzászólásokból--, hogy itt is képviseltetik magukat ;) .
...de ez a nagyság átka :) , Jó a HTKA.

Visszaugorva a témához. a sok marketing bla-bla-t lehámozva, most a törökök után rohannak sokan (technológiailag), van aki minőségileg (Európa, oroszok. "kicsik"...) és/vagy mennyiségileg Európa/USA is, a felszín alatt valójában fogyó pénz (elkorrumpálva), és fogyó technológiai előny, mennyiségi előny nyomása alatt.

Azt pedig még megbecsülni sem tudjuk, hogy a -szerintem- lázasan beindított kínai/orosz fejlesztések milyen változást hoznak, mekkora nyomást gyakorolnak a már hanyatló (de valószínűleg még hosszan/sokáig tartó folyamatban) amerikai képességekre.

A sokat emlegetett izraeli hozzáállást kellene adaptálni a hazai lehetőségekre, nem pedig emlegetni, hogy "úgysem tudjuk, nem lehet, ... " egyéb f@szságokat mantrázni a valós cselekvés helyett.

A szerbek is nagyon jól csinálva hozzák ki a maximumot a szerény lehetőségeikből. Az izraeli "út", az amerikai pénz nélkül.
...jéééééé, meglehet csinálni! (Érdekes lenne összehasonlítani a szerb magyar erőviszonyokat a Z2026 végét becsülve. ...meg az összegeket. Hopssssz ? )

Csak technika (/jóindulat) vásárlással nem lehet elérni a gazdasági eredményeink megvédését sem, ha hiányzik mögüle a az érdekérvényesítéshez szükséges v a l ó d i katonai erő, képesség.

A Z2026 egyik leginkább figyelemre méltóbb elemzése is írta, hogy pusztán a szokásos technika vásárlással csak a megdolgozott gazdasági előny (katonai technikai gyártók általi) megcsapolása fog csak megtörténni, az elegendő erő létrehozatala nélkül. Ez pedig az első érdekérvényesítési próbálkozásnal kemény pofon lesz. Nem tetszik a lehetőség!

Ezek miatt a haditechnika ár/érték hatékonyságát és társadalmi elfogadhatóságát az ilyen nyílt, rugalmasan fejleszthető, rugalmasan integrálható, harctéren is rugalmasan alkalmazható eszközökkel lehet elérni.

Példa. Hogyan védekezik keleti szomszédunk olyan rakétatüzérség ellen, amiről nem tudja, hogy 5-45 vagy 90 km a lő-távja (BM-21 GRAD és modernizált változatai). Ráadásul azt sem tudja hogy terület lefedő, vagy precíziós (a kínai upgrade pl. tud ilyet).
Ha ilyen eszköz birtokában vagyunk, nem tudja alkalmazni a kis hatósugarú drónjait (azeri minta "ugrott"), mert kilőhető az operátor csapat. PL.

Példa. A Leo-k nagyságrenddel több gondot jelentenek bármelyik ellenfélnek, ha vannak velük együttműködő T-72-esek! A Leo-k képességeit átadni (adatkapcsolat) gombokba kerül, mint akár ennek a képességnek a felét minden 72-esbe kiépíteni. Ezzel a szomszédok nem tudnak mit kezdeni, mert van minőség és van mennyiség !!!


Példa. ..ha van a Griffek mellé kíséret ---ami fegyvert, technikát hordoz, zavar, csali, ... akkor a meglvő mennyiség modernizálva, kicsit bővitve is elegendő többszörös ellenséges számbeli fölény esetén is a védelemre.
1-2 Gripen kétszer annyi drónnal. +csali üzemmód, +zavarás.
Van "rep-gép-gyárunk". Ilyen hibrid alkalmazás ismét megosztja a Griff elismert minőségét és ellensúlyozza a mérete miatti mennyiségi hiányosságokat(hatótáv, fegyverzet mennyiség...). Egy ilyen képességű drón 5-10m ($/€) közötti összeg. A Griff. "egy százas" :eek: , +pilóták ! :eek: :eek:

L-39NG! Drón-vadász-drón? Remélem már el is kezdték ;)

Összefoglalva. ilyen rugalmasan alkalmazható eszközök ellen drága védekezés, drága a támadás, sok és képzett katona kell. A potenciális ellenfeleknek pont ezeket (gyakorlatilag) képtelenek összeszedni.



U.i. Ez volt kb. egy tegnapi baráti "Home-Pub" eredménye :)
(Bocsssss ;) )
A fentiekkel 99% ba eggyet tudok erteni!!! /1% se a momdanivalo lenyeget erinti./
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Nem tudom, de en az uj Atlas - teljes neven Mistral ATLAS RC - kapcsan, amirol @krisss is beszelt, ugy tudom, hogy ez mar RC (nomen est omen): https://www.mbda-systems.com/?action=force-download-attachment&attachment_id=18761

Be is raktam a kepeket a kezelorol a vezetofulkeben meg az inditasrol, hogy lathato legyen, nincs mogotte senki:

MISTRAL-3-ATLAS-RC-firing-%C2%A9-MBDA-France-900x500.jpg


image-2020-11-15-155044.png


Viszont, mint mondtam, tokmindegy igazabol, mert KETTO darab rakettttaval van toltve... :D
Hja ez már tényleg az RC. Ezt írtam, hogy csak egyoldalas, és csak 2 Mistral megy rá.
NA, még ez is egy kategóriával feljebb van, mint a sima Atlas.
Különben én egy elég komoly fogadást mernék rá tenni, hogy a vagy az MPCV vagy az Atlas RC kerül majd a török járművekre.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Nem akarlak elkeseríteni, de a Mistral 3 7km-es távolságra (nem magasság) semmisített meg célt, a fentebb vázolt MPCV/Licorne konfigurációban.


Ismételten nem akarlak elkeseríteni, de a szerbek is megvették a Mistral 3-at és azt tették a saját SHORAD járművükre (PASARS)... :rolleyes:
and_6031_1596829371_1598173013.jpg
Igazabol az izraeliek is hasonloan csinaljak a termekeik alkatreszeinek fo elemeinek egy jelentos resze nem izraelben keszul. A torokok is ugy legoztak ossze szomet a bayraktart /civil komponenseket is felhasznalva./ de a svedek a grippent is reszben legoztak. Nincs ezzel semmi gond... Csak jol kell csinalni.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
2 039
5 500
113
Tévedésben vagy pl Szíriában a török offenzíva elején a Bayraktarok kétségkívül sikeresek voltak a szíriai csapatok ellen de amikor az oroszok komoly légvédelmet vetettek be a drónok elkezdtek hullani az égből és a szíriai csapatok megszilárdíthatták állásaikat.A magyar és a Nato katonák életét pedig egy kiépített modern integrált légvédelem hatékonyan megvédi a Bayraktar kategóriájú drónok ellen hozzáteszem Magyarországon a kilátásban lévő Nasamok beszerzésével ennek a légvédelemnek a kiépítése megkezdődik.
4 millió dollár/db áron vett rakétával akarsz harcolni az ellenséges drónok ellen? Akkor hamar el fog fogyni a vásárolt 120 db rakéta amelynek harmada eleve a Gripeneken lesz. Sokkal életszerűbb (és főleg olcsóbb) lenne a tervezett drónrajok alkalmazása csapatlégvédelemre. Mind felderítésre mind drónelhárításra (öngyilkos drónként vagy felfegyverezve) sokkal hatékonyabban védenék a saját erőket. A drónok gyenge pontja a kommunikáció. Biztos vagyok benne, hogy már megkezdődött a kommunikációt zavaró berendezések fejlesztése. Ezt egyébként akár mi is fejleszthetnénk: jó megbízás lenne a hazai IT szektornak.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Mikor lesz ebből hibátlanul működő, bevethető fegyver? 3-5 év múlva?
Kétlem mivel elég sok altrészt vehet át az MMP-ből, pl. érzékelők, vezérlőegység. Az integráció az ami időigényesebb.

"Van idő megvárni?"
Ez a lényegesebb kérdés; szerintem nincsen, minél előbb be kéne szereznünk a komplett Spike palettát SR-től NLOS-ig.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto and krisss

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 579
8 446
113
Nem akarlak elkeseríteni, de a Mistral 3 7km-es távolságra (nem magasság) semmisített meg célt, a fentebb vázolt MPCV/Licorne konfigurációban.


Ismételten nem akarlak elkeseríteni, de a szerbek is megvették a Mistral 3-at és azt tették a saját SHORAD járművükre (PASARS)... :rolleyes:
and_6031_1596829371_1598173013.jpg
Szerintem ennek a vén Boforsnak igencsak lenne a helye a légvédelemben. Programozható lőszerrel mellé kiépített dron zavarással és felderítéssel. Szinte fillérekből meglenne a 2-2,5 km ig a védelem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 889
47 344
113
Kétlem mivel elég sok altrészt vehet át az MMP-ből, pl. érzékelők, vezérlőegység. Az integráció az ami időigényesebb.

"Van idő megvárni?"
Ez a lényegesebb kérdés; szerintem nincsen, minél előbb be kéne szereznünk a komplett Spike palettát SR-től NLOS-ig.
Az MMP azért egy erősen meggondolós dolog. Mondom, nagyon hasonló képességekkel nagyobb tételben jelentős megtakarítás érhető el vele. A Spike előnye az egységes platform család.
 
K

kamm

Guest
4 millió dollár/db áron vett rakétával akarsz harcolni az ellenséges drónok ellen?

Nincs $4M egyik sem, de o szerintem a nagy, loitering dronokra gondolt ($3-4M kezdodnek), nem kicsikre.

Akkor hamar el fog fogyni a vásárolt 120 db rakéta amelynek harmada eleve a Gripeneken lesz. Sokkal életszerűbb (és főleg olcsóbb) lenne a tervezett drónrajok alkalmazása csapatlégvédelemre. Mind felderítésre mind drónelhárításra (öngyilkos drónként vagy felfegyverezve) sokkal hatékonyabban védenék a saját erőket. A drónok gyenge pontja a kommunikáció. Biztos vagyok benne, hogy már megkezdődött a kommunikációt zavaró berendezések fejlesztése. Ezt egyébként akár mi is fejleszthetnénk: jó megbízás lenne a hazai IT szektornak.

En nem, de valoban, ez a legolcsobb - viszont semmikeppen sem silver bullet. Csapatszinten szerintem muszaj lesz vmi Skyranger-szeru vedett, mobil, hatekony eszkozt rendszeresiteni.