A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
csaxólok, ezeket a sorokat húsz éve írták le.
Kiemelte azt a vitaanyagban is megtalálható egyik problémát, miszerint az általános támogatás feladatait – ellentüzek, mélységi harc tüzérségi támogatása – jelenleg képtelenség megvalósítani a korlátozott lőtávolság és a felderítőeszközök teljes hiánya miatt.

Szólt azokról a tényezőkről is, amelyek jelenleg akadályozzák az egyértelmű gondolkodást. Így többek között megemlítette:

  • hogy a NATO-ban a hadműveleti terület, ezen belül a felelősségi körzetek mélysége jelentősen nagyobb annál, mint amire a magyar tüzérség hatni képes;

  • az amerikai, illetve a német szervezetekben a hadtest alárendeltségében hadosztályok vannak. A hadosztály-tüzérdandár parancsnoka, mint a hadosztály tűzkoordinátora szétosztja saját tüzérdandárát az MLRS osztály kivételével. A hadtesttől kapott tüzérosztályokkal oldja meg a mélységi harc és ellentüzekkel kapcsolatos feladatokat kb. 30–50 km-ig;

  • a hadtest-tűzkoordinátornak csak sorozatvető osztálya van szervezetszerűen és egy főhadiszállás törzstámogató ütege, további osztályokat a Nemzeti Gárda állományából kap, de azokat továbbadja a hadosztályoknak. Az általános tűztámogatás keretében a MLRS nagytávolságú rakétáival és a légierővel folytatja a mélységi harc tűztámogatását 30–50 km-től 150–300 km-ig. A hadtest tüzérparancsnoka nem dandárparancsnok, így az ezzel kapcsolatos kötelezettségek nem terhelik;

  • a hadtest- és a hadosztály-tűzkoordinátornak és törzsének a kötelmeit úgy írják le, hogy mindkét leírás feltételezi a másik funkciójának működését. Ebből a leírásból kellene adaptálni a hadtest-tűzkoordinátor kötelmeit a magyar tüzérségnél is;

  • nem ismerjük a leendő hadtestparancsnokság szervezetét, háborús működési elveit, így egy ismeretlen rendszerbe elég nehéz egy komponenst beilleszteni;

  • a stratégiai felülvizsgálat során kialakított M állománytábla lehetővé teszi azt, hogy kellő szaktudással és létszámban lehessen képezni tűztámogató szekciókat a hadtest harcászati vezetési pontjára, a fő vezetési központjába és a mögöttes területek harcvezetési pontjára is. Ezek mellett maradna erő arra is, hogy a tüzérdandár olyan harcvezetési központot működtessen, amely nem eleme a hadtest egyik vezetési pontjának sem.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 410
3 672
113
Jelen esetben nem, de nem nagyon lennék meglepve, tekintve hogy az első adag lassan 20 éves lesz.

Az életkor egy dolog, de sztem nem sok kilométer lehet ezekben a Rábákban...
(egyszer lekérdeztem egy párat a mindenki által lekérdezhető ügyfélkapus adatbázisban, és ilyen évi pár száz, esetleg 1-2 ezer kilométereket mentek velük... Biztos van, amit sokat járatnak, de a többség sztem nem nagyon megy...)
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 410
3 672
113
Eléggé sovány lenne.

Olyan opció nincs, hogy mondjuk a nehézdandárban váltja a Lynx a BTR-t, míg a közepesben egyelőre tovább szolgál? Ki tudnák mazsolázni a flotta javát, és akkor az még jó pár évet mehetne tovább gond nélkül, szakértelem, alkatrész lenne hozzá. Tudom, hogy a BTR egy elavult konstrukció, de nagy mennyiség van belőle, egyelőre nem érzem a szükségét a teljes cserének, sztem jó pár évig mehetnének még párhuzamosan a Hiúzzal.
Aztán pár év múlva, ha már látszik, hogy a Hiúz hogyan szuperál, van-e vele gond, mennyi a fenntartása/karbantartás igénye, akkor elég akkor dönteni, hogy a közepesbe további Hiúzok legyenek rendelve, vagy valami 8x8-as, nem?

Azért sem érzem égetőnek a cseréjét, mert az APC képesség ugye jelenleg azért megvan. Fontosabb inkább a nem meglévő képességek helyreállítása (önjáró tüzérség, esetleg rakétás is, de a harckocsi is közel került a kihaláshoz), hogy a képességek meglegyenek, és akkor abból majd lehet tovább fejlődni, ha lesz további forrás/emberanyag.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 227
119 900
113
Olyan opció nincs, hogy mondjuk a nehézdandárban váltja a Lynx a BTR-t, míg a közepesben egyelőre tovább szolgál? Ki tudnák mazsolázni a flotta javát, és akkor az még jó pár évet mehetne tovább gond nélkül, szakértelem, alkatrész lenne hozzá. Tudom, hogy a BTR egy elavult konstrukció, de nagy mennyiség van belőle, egyelőre nem érzem a szükségét a teljes cserének, sztem jó pár évig mehetnének még párhuzamosan a Hiúzzal.
Aztán pár év múlva, ha már látszik, hogy a Hiúz hogyan szuperál, van-e vele gond, mennyi a fenntartása/karbantartás igénye, akkor elég akkor dönteni, hogy a közepesbe további Hiúzok legyenek rendelve, vagy valami 8x8-as, nem?

Azért sem érzem égetőnek a cseréjét, mert az APC képesség ugye jelenleg azért megvan. Fontosabb inkább a nem meglévő képességek helyreállítása (önjáró tüzérség, esetleg rakétás is, de a harckocsi is közel került a kihaláshoz), hogy a képességek meglegyenek, és akkor abból majd lehet tovább fejlődni, ha lesz további forrás/emberanyag.
Konkrétan ez lesz.
 
K

kamm

Guest
Egyik dandár 90 előtt is BTR- rel volt felszerelve.

Többhöz lenne vajon elég ember?
Hány tényleg müködő BTR van a MH-ban?

Tobbszaz. Ha jol remlik, 700 korul lett az allamadossag ellentetelezesere kapott 550 darabbal 1996-97-re (mar volt elotte is)...ebbbol szerintem 300-400 azota is hasznalatban van.

A bevételek nézve meglepően kicsi cég a RM a többi ismert névhez mérve. Nincs benne az első 30ban a legnagyobbak listáján.

Hogyne lenne, ha szigoruan defense iparagat nezzuk, amit @krisss emlitett.

De persze ha az amerikai, allami "rasegitessel" osszeolvasztott konglomeratumokkal merjuk ossze a Rheinmetallt, akkor a pl Raytheon ma mar 10-20x akkora, szerintem $100 milliard felett lehet, de pl egy evvel ezelott meg csak 3x akkora forgalma volt ($20 milliard korul), mint most a RMnak ($7-8 milliard korul) - csak kozben beleolvadt a UT, egy $70 (!) milliard dollaros ceg (ami mar korabban hosszan bevasarolt pl Rockwell Collins.) Kovetkezo a Boeing lehet, gondolom most leeshetett $70 milliard kore, valahol ott lehet a LM is, ezek is 8-10x nagyobb beveteluek, de pl Lockheed is csak $10 milliard korul volt meg a 90es evek elejen, utana utott be eloszor a Raptor uzlet, majd a Martin Marietta felvasarlasa, majd azota az F-35 stb. A Northrop $30 milliard korul van evente,
A nemeteknel ill altalaban az EU-ban ilyen meretu privat mergereket nemigen engednenek, ilyen "championnak" ott van a paneuropai Airbus, az erre lett kitalalva.(=versenyezni tudjanak az amerikai behemotokkal), no meg a RM Raytheontol avagy a Lockheedtol elteroen nem kizarolag defense businessbol el, a bevetelinek kb fele civil iparbol jon.

Konkrétan a legutóbb ide berakott facebook bejegyzésén hangosan röhögtem. És ha jól emlékszem elhangzott az is a számból, hogy: Ki ez a f@@@@sz? :eek::D

Nekem is ilyesmi remlett...
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 698
6 474
113
Nézegetem a BW dandárok szerkezetét, hát... szerintem 218 harcjármű az inkább két dandár. Ha lesz 8x8, akkor meg főleg.
Meg nehogymá' a kebabos legyen az új BTR.
218 vas egy kb egy dandárnyi vas, de ez el is lett mondva, a BW dandárok meg amúgy elég vegyesek, nem tudom meliyket nézted de sokban keveredik pl a puma-boxer páros
Egyik dandár 90 előtt is BTR- rel volt felszerelve.
jogos el is felejtettem, akkor is olyan 600 körül van kb ami jött/itt van/volt
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
Régebbi adatokat linkeltél, mint én. Az általam linkelt táblázatban is csak a védelmi üzletág adatai szerepelnek.

A lenyeg az, hogy Amerikaban a Pentagon szerepe a torvenyhozas szempontjabol sem tobb, mint funneling money to 5-6 companies: LM, Raytheon, Boeing, Northrop, General Dynamics es Huntington Ingalls. A nemeteknel ill europaiaknal ez messze nem igy van.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

AirNinja

Member
2019. május 6.
11
33
13
Üdv Urak! Bàr régóta követem a forumot nincs nagyon hozzászólásom, teljesen laikus vagyok. Egy gondolat bekattant ma hajnalban. A dronhadviseles ellen van-e ertelme annak hogy szamos csalicelpontot gyartsun mar most nagy titokban. Nekem az jott le h a NASAMS es a Skyranger a realitas Hazanknak a dronok ellen. Remeljuk h Skyranger is lesz a Honvedsegben minel elobb. Be kell majd jelenteni hogy Hazank dedikaltan keszul a dronhadvideles ellen. Venni x db skyrangert. Viszont bejelenteni hogy vettunk x+100 at es peldaul Btr-re rakeccsolni kazanlemezbol vmi skyranger toronyhoz hasonlot, es az éles es kamu skyrangereket hasonloan alakmasitani. Vagy az egeszet megcsinalni muanyagbol :) Nasams detto. Es ezeket vegyesen elhelyezni konfliktus soran. Lehetne a csalikban olyan radioado ami ugyanokyan celadatokat produkal az ellen felderitesenek mint az eles. (De ehhez vegkep nem ertek). Ha emiatt az ellenseg limitaltan meri hasznalni dronjait/repuloit akkor az hatalmas elony lenne. A konfliktus elejen viszont le kellene szedni par eszkozt az egrol h hiteles legyen, meg lehet par nap utan rajon az ellenseg. Amit leirtam lehet totalis hulyeseg, csak eszembe jutott.