A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Persze, hogy tudom, úgy értettem, hogy nálunk jön a karácsony. Azért egy kicsit szomorú vagyok, hogy ennyire mellőzzük az izraeli technikák, vagy legalábbis nem tudok arról, hogy sok izraeli cucc lenne nálunk.

En meg rendkívül boldog, hogy minimális lesz es az is a nemeteken keresztül.
Sem europai, sem gazdasagi nagyhatalom, sem stabil politikai rendszer, semmikeppen sem szeretném, hogy kritikus rendszerek tamogatasa ill. utanpotlasa toluk fuggjon addig, amig nem egyeznek ki a palesztinokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
"A magyar hadsereg megvásárolja Izraeltől a kis hatótávolságú rakéták és tüzérségi lövedékek ellen védelmet nyújtó Vaskupola rendszer radarrendszerét – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet."

Valaki megtalálta az eredeti hírt a ynet oldalán?
Megnézném, mit írtak pontosan.

Yediot Ahronotnal keresd. Mondjuk en mar semmiben nem hiszek nekik, miota elokerult a felvetel, ahol az addig szidott-tamadott Netanyahuval egyezkedik a tamogatas ararol a kiadoja (orosz bevandorlo zsidók alapitottak a lapot vagy szaz eve, azota is az o koreikben van.) Amugy ez volt az a botrany, ami miatt elindult az a lavina, aminek a vege a mostani korrupcios buntetoper a malacfeju hazug, csalo, sikkaszto "Bibi" ellen. :)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Nem csak ahhoz van, sz konkrétan egy teljes gyalogsági szimulációs rendszer. Meg harcjármű fegyverhez is igazítható. Meg még egy csomó mindenre lehet használni (valós idejű veezteségnyilvántartásos szimuláció) sokkal kisebb méretben és hatékonyabban mint a miles rendszer.
Itt szerintem félreértettél. Azt tudtam, hogy nem csak CG-hez van. Én csak azt akartam írni, hogy a CG-hez van, tehát rá lehet mondani a tüzérségi gyakorlatot nagy hunyorítva.
De mindegy is. Azt akartam még kérdezni, hogy ez most egy próba volt, vagy már végleges beszerzett rendszer, mert mintha a Miles -nak is lett volna mostanában egy fejlesztett verziója használva gyakorlatra?
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Yediot Ahronotnal keresd. Mondjuk en mar semmiben nem hiszek nekik, miota elokerult a felvetel, ahol az addig szidott-tamadott Netanyahuval egyezkedik a tamogatas ararol a kiadoja (orosz bevandorlo zsidók alapitottak a lapot vagy szaz eve, azota is az o koreikben van.) Amugy ez volt az a botrany, ami miatt elindult az a lavina, aminek a vege a mostani korrupcios buntetoper a malacfeju hazug, csalo, sikkaszto "Bibi" ellen. :)
És haborús bűnös.
A németek és az izraeli hadiipar között elég komoly a kapcsolat (ld. DND), ez van.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
A litvanoke gyakorlatilag APC konfig, nem IFV, azert volt olcso.

Egy fullos IFV-szintu Boxert siman $7-8M koze kalkulalhatunk (igaz, azt mar supporttal, mindennel.)

Ha esetleg egy zalai osszeszereles miatt lemegy $5M kore, az maris a hihetetlenül nagyszerű árkategória lesz. :)

A Boxer kézenfekvőnek tűnik, a litván beszerzés lehet iránymutató az ár vonatkozásában. Én olyan 4,8 m EUR/db-ra emlékszem, igaz más toronnyal.
Ha keveset rendelünk, akkor nem éri meg a hazai összeszerelés, viszont egy saját magyar modul felépítmény Lance toronnyal már adhatna valami hazai hozzáadott értéket is. Akkor is ha az a német másolata lenne, apró eltérésekkel.
A modul cserélhetőséget mi igazából csak a vezető kiképző és a sebesült szállító esetében tudnánk kihasználni, én így látom. Az egyikre kifejezetten békében, a másikra meg inkább válsághelyzetben van szükség. EZ zászlóaljanként egy harcjármű alváz megspórolását, dandáronként 3-5-öt jelentene.

207663-large.jpg


033g.jpg
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
A litvanoke gyakorlatilag APC konfig, nem IFV, azert volt olcso.

Egy fullos IFV-szintu Boxert siman $7-8M koze kalkulalhatunk (igaz, azt mar supporttal, mindennel.)

Ha esetleg egy zalai osszeszereles miatt lemegy $5M kore, az maris a hihetetlenül nagyszerű árkategória lesz. :)
Ha van Lynx, a Boxerünk is IFV-s lesz? Mondjuk imádnám a Boxert.
 

jogalappal

Well-Known Member
2016. február 28.
89
459
53
"A magyar hadsereg megvásárolja Izraeltől a kis hatótávolságú rakéták és tüzérségi lövedékek ellen védelmet nyújtó Vaskupola rendszer radarrendszerét – jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet."

Valaki megtalálta az eredeti hírt a ynet oldalán?
Megnézném, mit írtak pontosan.

Nem hagyott nyugodni, hogy engem is megvezet az MTI, úgyhogy megkerestem :)
הונגריה תרכוש את מכ"ם כיפת ברזל (ynet.co.il)
 
K

kamm

Guest
Ha van Lynx, a Boxerünk is IFV-s lesz? Mondjuk imádnám a Boxert.

Jaj, ez egy igazi darazsfeszek, egyesek szerint semmi sem IFV, csak az a lancos, amire ok azt mondjak, masok minden APCt ugyanugy IFV-nek kezelnek - ugyanakkor van egy eleg elavultnak szamito nyugati terminologia, ami szerint 20mm fegyverzettol felfele mar IFV...
En az utobbinak egy modernebb ertelmezeset hasznalom, 30mm es felfele, valamint legalabb L5 a vedelemben (front armor 25mm es afelett is vedjen, teljes aknavedelem stb) es en elvarok ATGM opciot is (azaz nem kotelezo rajta lenni, de legyen ra integralva, rendelheto legyen.)
Fentiek alapjan azokba a dandarokba a kerekes IFV-nek a Boxert el tudom kepzelni, felderito kerekesnek viszont mast is, de ez mar vedelem/penz/logisztika kerdese is.
 
K

kamm

Guest
1 új sejtetés van benne. Állítólag több radart vettünk, mint a csehek nyolc darabos megrendelése.

Azt mar regen tudjuk, mar Maroth penteki honvedelem-hu-s videoja ota nyilvanvalo.
Mar beszeltunk is rola tobbszor, meg en hivtam ra fel a figyelmet, hogy szerintem minimum a duplajat vehettuk, aztan vamelyiktoko - @pocshuszar? -tette hozza, hogy arradasul tobbfelet rendelhettunk, nagyon ugy tunik, amit en toditottam azzal, hogy mivel a fejlesztest is odaviszi a RM kanadai-nemet leanya, igy szinte biztos, hogy szinte az egesz radarrendszerunk erre fog epulni, COBRA es minden mast is beleertve. :)

Miért vezetett volna meg?Jól írta...RADARRENDSZERÉT....!

Igy van, ugyanazt mondjak az izraeliek, amit a MArothek illetve a HM, de az utobbni hazai forrasok tobbet is elarultak.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Azt mar regen tudjuk, mar Maroth penteki honvedelem-hu-s videoja ota nyilvanvalo.
Mar beszeltunk is rola tobbszor, meg en hivtam ra fel a figyelmet, hogy szerintem minimum a duplajat vehettuk, aztan vamelyiktoko - @pocshuszar? -tette hozza, hogy arradasul tobbfelet rendelhettunk, nagyon ugy tunik, amit en toditottam azzal, hogy mivel a fejlesztest is odaviszi a RM kanadai-nemet leanya, igy szinte biztos, hogy szinte az egesz radarrendszerunk erre fog epulni, COBRA es minden mast is beleertve. :)
Tehát azt mondod, légtér és tüzérségi szerepben is Rheinmetall-Elta lesz? Csak más alváltozat?
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Jaj, ez egy igazi darazsfeszek, egyesek szerint semmi sem IFV, csak az a lancos, amire ok azt mondjak, masok minden APCt ugyanugy IFV-nek kezelnek - ugyanakkor van egy eleg elavultnak szamito nyugati terminologia, ami szerint 20mm fegyverzettol felfele mar IFV...
En az utobbinak egy modernebb ertelmezeset hasznalom, 30mm es felfele, valamint legalabb L5 a vedelemben (front armor 25mm es afelett is vedjen, teljes aknavedelem stb) es en elvarok ATGM opciot is (azaz nem kotelezo rajta lenni, de legyen ra integralva, rendelheto legyen.)
Fentiek alapjan azokba a dandarokba a kerekes IFV-nek a Boxert el tudom kepzelni, felderito kerekesnek viszont mast is, de ez mar vedelem/penz/logisztika kerdese is.
Lehet, hogy Lynx= durvulas, kerekes= kisebb űrméret.
De a mostani BTR-80A is 30mm, így lehet, hogy ha lesz új kerekes, akkor az is 30mm, a Lance akárhányas toronnyal.
 
K

kamm

Guest
Lehet, hogy Lynx= durvulas, kerekes= kisebb űrméret.
De a mostani BTR-80A is 30mm, így lehet, hogy ha lesz új kerekes, akkor az is 30mm, a Lance akárhányas toronnyal.

Kizarom, hogy barmi 30mm alatt lenne, nemcsak a tuzero, de eleve a kozos loszer miatt is sokkal elonyosebb, amugy erre celoztam a logisztika alatt is (t.i. ugyanaz a toronyfegyver lehetne mindenen, amit pl a Lynxen pikkpakk lehet majd a Wotan35-re cserelni, a RM eleve ugy tervezte a Lance 2.0 tornyot - utobbi lehet pl szempont a kerekes kivalasztasanal is, hogy rahuzhato-e egy Lance valahogyan..?)

Tehát azt mondod, légtér és tüzérségi szerepben is Rheinmetall-Elta lesz? Csak más alváltozat?

Nekem ugy tunik, Maroth pont ezt allitotta a ProstiSracoknak, akik ot ideztek szo szerint:

"Maróth Gáspár a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva úgy fogalmazott: most olyan radarcsaládot vásárolt a Magyar Honvédség, amelynek eszközei “egyszerre alkalmasak mind a légtér irányításra, mind pedig a tüzérségi rendszer irányításra, persze különböző konfigurációban”"
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Nekem ugy tunik, Maroth pont ezt allitotta a ProstiSracoknak, akik ot ideztek szo szerint:

"Maróth Gáspár a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva úgy fogalmazott: most olyan radarcsaládot vásárolt a Magyar Honvédség, amelynek eszközei “egyszerre alkalmasak mind a légtér irányításra, mind pedig a tüzérségi rendszer irányításra, persze különböző konfigurációban”"
Akkor ugrott az Euroart COBRA radar.
A tűzvezető szoftver lesz akkor német (?).
Mondjuk bírtam volna a Hensoldt-ot, és bajor...
De a RM meg akkor az Elta-val kooperál, az se rossz.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Kizarom, hogy barmi 30mm alatt lenne, nemcsak a tuzero, de eleve a kozos loszer miatt is sokkal elonyosebb, amugy erre celoztam a logisztika alatt is (t.i. ugyanaz a toronyfegyver lehetne mindenen, amit pl a Lynxen pikkpakk lehet majd a Wotan35-re cserelni, a RM eleve ugy tervezte a Lance 2.0 tornyot - utobbi lehet pl szempont a kerekes kivalasztasanal is, hogy rahuzhato-e egy Lance valahogyan..?)



Nekem ugy tunik, Maroth pont ezt allitotta a ProstiSracoknak, akik ot ideztek szo szerint:

"Maróth Gáspár a PestiSrácok.hu kérdésére válaszolva úgy fogalmazott: most olyan radarcsaládot vásárolt a Magyar Honvédség, amelynek eszközei “egyszerre alkalmasak mind a légtér irányításra, mind pedig a tüzérségi rendszer irányításra, persze különböző konfigurációban”"
Nyilván ezt akarják használni tüzérségi radarként is amiről szó volt a pzh 2000 esetében!
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Azt mar regen tudjuk, mar Maroth penteki honvedelem-hu-s videoja ota nyilvanvalo.
Mar beszeltunk is rola tobbszor, meg en hivtam ra fel a figyelmet, hogy szerintem minimum a duplajat vehettuk, aztan vamelyiktoko - @pocshuszar? -tette hozza, hogy arradasul tobbfelet rendelhettunk, nagyon ugy tunik, amit en toditottam azzal, hogy mivel a fejlesztest is odaviszi a RM kanadai-nemet leanya, igy szinte biztos, hogy szinte az egesz radarrendszerunk erre fog epulni, COBRA es minden mast is beleertve. :)



Igy van, ugyanazt mondjak az izraeliek, amit a MArothek illetve a HM, de az utobbni hazai forrasok tobbet is elarultak.
A COBRA az Hensoldt. Arra gondoltál - gondolom -, hogy a tüzérségi felderítő radar (A Cobra is az) is izraeli lesz, ugye? Mert Maróth egyértelműen azt mondta, hogy az ELM-2084-es családból lesz minden, csak különböző konfigurációban.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely