A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest

Nem ez?

Azok a fotok a nappaliban ucsorgo dronnal, faragott szekekkel korulotte, azok paratlanok. :D :D

uaviator-drones-slider7.jpg

uaviator-drones-slider6.jpg



Mindegy, ha mukszik, akkor ebbe akar meg is erheti belefektetnie az allamnak.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 538
113

Nem ez?
Nem tudom nem láttam közelről, csak annyi hogy csupaszárny és, hogy nem annyira kicsi.

A korábbi fejelsztésekről itt van egy összefoglaló

http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2013_cikkek/2013-2-60-Botta_Andras.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely and kamm

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 261
113
Bele sem kezdek, miert habokos kaosz ez az egesz, de par megjegyzes:

- azt mar tudjuk, hogy gyartani fogunk valamit, azt meg ugye varhatoan a RM-hoz hasonlo felallasban, tehat az amerikaiak jo sansszal alapbol kiesnek
- a torokok TB2-je versenykepes, mert a felebe (!) kerul meg piacon is a hasonlo zsido cuccoknak, es a harmadaba az amerikai eszkozoknek; kerdes, ez milyen felallasban mukodne ill erne meg nekunk es mindenkinek egyszerre, mert ugyan a Foni es Kardigan jol megertik egymast, de az edeskeves
- a csapatszintu (felderito stb) dronokat a nemetekkel/lengyelekkel/stb meg lehet oldani, az nem is kerdes, ki sem terek rajuk
- amint emlitettem, a kritikus kerdes szamomra a MALE UAV a csapasmero kategoriaban, azon millio dollarokat lehet sporolni darabonkent, ha magunk gyartjuk majd es
- az izraeli IAI eleve joban van a RM, van kozos businessuk, ez a legvaloszinubb felallas, raadasul
- minden dronjuk oregecske (igen a Heron is vagy 20+ eves design, a HeronTP/Eitan meg a legujabb a maga 15 evevel) es ezek mindegyike batar nagy, hangosak stb; eppen ideje egy olyan termekvonallal elorukkolni, ami az (Elbit) joval modernebb 900-asaval versenykepes, de tobbet elbirna es
- az szerintem piackepes is lenne azonnal, ha pl a nemet partnerrel megoldva mondjuk Spike NLOS vagy hasonlok is loghatnak rola.

A tema engem kulonosebben nem izgat, csak szormenten okoskodom, igy biztos van az enyemnel okosabb/jobb/szebb tipp is - de az en tippem a hazai gyartasra meg mindig vmi nemet-izraeli design, europai fegyverzettel.



Igen, lasd fent, en is az RM-IAI vonalat latom a legpraktikusabbnak.
Románia sajnos megcsípte az Elbitet.
Bár, a Skylarkokat mi is tőlük vettük...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
K

kamm

Guest
Az lesz az, amit @kamm berakott. Volt róla cikk is. Ezt a csupaszárny designt ez a cég tolja. Nagyon hasonló szerkezeteket építenek csak különböző méretekre skálázva,

Nekem nagyon tetszik amugy, sokkal modernebb design, mint azok a csontvaz-designok a zsidoknal; a felderitesen-loiteringen tul el tudom kepzelni, hogy erosebb motorral kesobb akar csapasmero kepesseggel is felruhazhato majd.

Románia sajnos megcsípte az Elbitet.
Bár, a Skylarkokat mi is tőlük vettük...

So what, akkor megint elonyt kovacsolunk abbol, hogy olyannal allunk ossze, aki eppen egy uj modellcsaladot akar inditani, lasd IAI-RM duo, ahogy vazoltam. :)
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
Az Ei hegesztett többfélét is az utóbbi 10 évben nem tudom meddig jutottak vele.

De ezalatt a 10 év alatt egyik sem került rendszeresítésre a Honvédségnél. A drónos feladatokat a HM EI zrt megrendelésre végzi. Közbeszerzési eljárásokból lehetett látni hogy pl. mennyiért biztosítanak "célanyagot" a különböző légvédelmi gyakorlatokra.
Lehet hogy valamit végre megvett a Honvédség?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
Az lesz az, amit @kamm berakott. Volt róla cikk is. Ezt a csupaszárny designt ez a cég tolja. Nagyon hasonló szerkezeteket építenek csak különböző méretekre skálázva,

Erre a cikkekre gondolsz?

2018.07.01. Világújdonság Tökölön

2018. május 16.

https://www.youtube.com/channel/UC3vggdAfFLkv5dtzUtMVPGw



"UAViator is showing how you can do many different tasks with one UAV We talked to Andras Gyarmati, Managing Director, UAViator Drones."



"The 7-metre wingspan Hammerhead drone has VTOL (vertical take-off and landing) capability and can carry up to 25kg of payload, either inside its inner storage room (50cmX30cmX20cm) or outside on different, combinable pods as under carriage. "


http://www.janes.com/article/73839/unmanned-innovations-dsei17d2
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
De ezalatt a 10 év alatt egyik sem került rendszeresítésre a Honvédségnél. A drónos feladatokat a HM EI zrt megrendelésre végzi. Közbeszerzési eljárásokból lehetett látni hogy pl. mennyiért biztosítanak "célanyagot" a különböző légvédelmi gyakorlatokra.
Lehet hogy valamit végre megvett a Honvédség?

Ne keverd a saját fejlesztésű felderítő drón projektet ezekkel a 30 éve használt célrepülőkkel.

Nekem 2018-ban vagy 2019-ben mondták hogy nincs még tőlük rendszeresítve semmi. Lehet azóta változott a világ.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 516
93 754
113
Ez is jo, de en a nagyobb, komoly, csapasmero dronokra gondoltam. A nemetek az armed dronokra mondtak nemet generalisan, azaz igen, kellenek ilyen kis hurkak is, de kellenenek nagy repulo malacok is. Azokon 4-6 raketaval mar akar 15-20 olyan komoly kart tud tenni barmilyen infraban, legyen az hk avagy tuzerseg, netan objektum.
A masik, hogy a lengyeleket (is) max eladas erdekli, kozos gyartas nem, ez Maroth V4-rol elejtett mondataibol vilagosan kiderult.
Maróth pont a lengyeleket nem vette 1 kalap alá a másik 2 V4-el.

A csehek és szlovákok, illetve részben a lengyelek esetében a már említett régi hadiipari vállalatok fenntartása volt a fő cél.


Mintha ott egy kaput nyitva hagyott volna.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 538
113
Nekem 2018-ban vagy 2019-ben mondták hogy nincs még tőlük rendszeresítve semmi. Lehet azóta változott a világ.
A meteor mióta legyártották folyamatosan használjuk, és mivel konkrétan egy sima vizuális iránítású repülőgép amit kurva egyenes vonalban röptetnek nem egy nasa program megcsinálni.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 628
8 261
113
Maróth pont a lengyeleket nem vette 1 kalap alá a másik 2 V4-el.

A csehek és szlovákok, illetve részben a lengyelek esetében a már említett régi hadiipari vállalatok fenntartása volt a fő cél.

Mintha ott egy kaput nyitva hagyott volna.
A csehekkel eleg jól biznicelünk (CZUB, AERO Vodochody), lengyelekkel is lesz valami.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
S amúgy is minek vennénk, ha már meg volt mondva, h összeboronáltunk már az RM -el 8x8 -as ügyében is, ami itt lesz fejlesztve/gyártva ?
Szerintem Maróth simán pontatlanul fogalmazott, pld emelgette az is hogy a Honvédség olyan rakétarendszert vásárol ami képes elhárítani a tüzérségi lövedékeket, -ami msot Vaskupolát jelent, vagy csak azt, hogy a szövegíró az Elbit radar mellett pontatlanul fogalmazott. ( ez felvet kérdéseket, hogy mennyire van képben az egésszel..)
Tippem keveri a harcjárművet a harci járművel. RM nek két 8x8 van a kínálatában: a Boxer, amit hóttziher hogy nem fognak átfaragni hibrid hajtásra, + a Mission Master, ami hibrid hajtású, és a RM komplett rendszert akar faragni belőle. Tegnap valahol linkeltem a Wolfpack koncepvciójukról. Annak az esélye, hogy kilegózzanak egy hibrid hajtású IFV-t kb zéróról.... hát....... Talán ha Musk Cybertruckjára felhegesztik az RM fegyverállványt - "A 21 század dzsihadmobilja! -

Bár például szóba jöhet, hogy a RM megveszi a német FFG Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH terveit, vagy üsszeállnak velük, ők bemutattak a 2020. évi Eurosatoryn egy technology demondtrarort, Geneseis néven.

De a cég szerint ez is évekre van a késztől...
 
  • Tetszik
Reactions: Koleszkaja