A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Drónokat -ahogy bármilyen más eszközt is- különféle feladatokra rendszeresítünk a hadszervezet különféle szintjein. Nemrég próbáltam összefoglalni képességek alapján ezeket a szinteket és a hozzájuk tartozó követelményeket a drónokra nézve is:

Beszerzésükhöz meg kell határozni, hogy hol, miként és mire kívánjuk alkalmazni őket.
Hát az új UVG gyárral gondolom adot , hogy rendszeresítünk több fajtát is.
 
  • Tetszik
Reactions: Lelkeslaikus
K

kamm

Guest
Drónoknál lehet szerintem a lengyel WB is, Flyeye meg Warmate. Pont a Rheinmetallal láttam őket együttműködni korábban, talán posztoltam is. Pont az unmanned Mission Master volt.

Ez is jo, de en a nagyobb, komoly, csapasmero dronokra gondoltam. A nemetek az armed dronokra mondtak nemet generalisan, azaz igen, kellenek ilyen kis hurkak is, de kellenenek nagy repulo malacok is. Azokon 4-6 raketaval mar akar 15-20 olyan komoly kart tud tenni barmilyen infraban, legyen az hk avagy tuzerseg, netan objektum.
A masik, hogy a lengyeleket (is) max eladas erdekli, kozos gyartas nem, ez Maroth V4-rol elejtett mondataibol vilagosan kiderult.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 269
120 061
113
A felderítőt röptették is már láttam is saját szemeimmel, van ott szolgáló évfolyamtársam is akivel találkoztam mostanában és beszéltünk is a témáról szóóval na.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Ez is jo, de en a nagyobb, komoly, csapasmero dronokra gondoltam. A nemetek az armed dronokra mondtak nemet generalisan, azaz igen, kellenek ilyen kis hurkak is, de kellenenek nagy repulo malacok is. Azokon 4-6 raketaval mar akar 15-20 olyan komoly kart tud tenni barmilyen infraban, legyen az hk avagy tuzerseg, netan objektum.
A masik, hogy a lengyeleket (is) max eladas erdekli, kozos gyartas nem, ez Maroth V4-rol elejtett mondataibol vilagosan kiderult.
Az Elbit már gyárt Romániában, ezért nekünk az IAI kellene, ha már a radart tőlük szerezzük be (RM Canada-ügylet).
Gyárthatnánk az IAI Heron TP-t (Eitan). Ebben megint benne van a Rheinmetall ;)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/IAI_Eitan
Szerintem a WB Electronics belemenne a gyártasba is, pragmatikus magáncég.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
Mekkora az energia forrása egy hadászati lézernek ? Rá kéne pakolni őket valami kicsi repülőre hogy a levegőből lehessen vadaszni lezerrel
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 619
113
Az Elbit már gyárt Romániában, ezért nekünk az IAI kellene, ha már a radart tőlük szerezzük be (RM Canada-ügylet).
Gyárthatnánk az IAI Heron TP-t (Eitan). Ebben megint benne van a Rheinmetall ;)
https://en.m.wikipedia.org/wiki/IAI_Eitan
Szerintem a WB Electronics belemenne a gyártasba is, pragmatikus magáncég.
Magyarországnak nincs szüksége a Bayraktar TB2-nél komolyabb támadódrónra.

Az új tüzérségi eszközök közül zászlóaljtüzérségnek van szüksége századszinten (a támogató szakaszban): Switchblade 300-ra és zászlóaljtüzérségnek ütegként Warmate-re. A dandártüzérségnek minden dandárba osztályként Orbiter 1K-ra és a dandár szintje fölött pedig az összes dandárunk harcának támogatására egy vegyes osztály (2xcirkálódrón üteg, 1xGLSDB üteg) Harop vagy Harpy drónokra és GLSDB-re is kvázi hadosztálytüzérségként (az utóbbi a kemény célok ellen, minimalizáljuk a Gripenek csapásmérő feladatkörét a SEAD-ra, az ellenséges repülőterek és legfontosabba vezetési pontok elleni cirkálórakétás támadásokra, a CAS a drónok feladata kell legyen). A jelenleg elérhető drónok közül pedig ezek szerintem a legalkalmasabb eszközök jelenleg.

Felderítődrónokból minden szinten szükségünk van valamire. A rajoknak például Black Hornet és innentől kezdve sorolni lehetne, hogy a szakasz, század, zászlóalj, dandár és hadosztály szinten milyen megfelelő eszközök vannak! Ugyanakkor műholdas kommunikáció nélkül már a magyar hadvezetés nem lenne képes ésszerűen kiaknázni a dandár és hadosztályszintű drónok képességeit! Valami módon SATCOM-ot kell biztosítanunk magunknak úgy, hogy az a szuverenitásunkat ne korlátozza. A dróntüzérség megvan a földi bázisú átjátszókkal, hiszen már a LOS kommunikáció is kiterjeszti a hatókörét adott esetben száz-százötven kilométerre, ami ötszöröse a hagyományos tüzérségének, így ők boldogok és ilyen mélységre nincs is nagyon szükségük. De a haderő egészének felderítést biztosító vagy csapásmérést kivitelező eszközei azért jó lenne, ha mélységben is tudnának operálni!
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 269
120 061
113
Magyarországnak nincs szüksége a Bayraktar TB2-nél komolyabb támadódrónra.

Az új tüzérségi eszközök közül zászlóaljtüzérségnek van szüksége századszinten (a támogató szakaszban): Switchblade 300-ra és zászlóaljtüzérségnek ütegként Warmate-re. A dandártüzérségnek minden dandárba osztályként Orbiter 1K-ra és a dandár szintje fölött pedig az összes dandárunk harcának támogatására egy vegyes osztály (2xcirkálódrón üteg, 1xGLSDB üteg) Harop vagy Harpy drónokra és GLSDB-re is kvázi hadosztálytüzérségként (az utóbbi a kemény célok ellen, minimalizáljuk a Gripenek csapásmérő feladatkörét a SEAD-ra, az ellenséges repülőterek és legfontosabba vezetési pontok elleni cirkálórakétás támadásokra, a CAS a drónok feladata kell legyen). A jelenleg elérhető drónok közül pedig ezek szerintem a legalkalmasabb eszközök jelenleg.

Felderítődrónokból minden szinten szükségünk van valamire. A rajoknak például Black Hornet és innentől kezdve sorolni lehetne, hogy a szakasz, század, zászlóalj, dandár és hadosztály szinten milyen megfelelő eszközök vannak! Ugyanakkor műholdas kommunikáció nélkül már a magyar hadvezetés nem lenne képes ésszerűen kiaknázni a dandár és hadosztályszintű drónok képességeit! Valami módon SATCOM-ot kell biztosítanunk magunknak úgy, hogy az a szuverenitásunkat ne korlátozza. A dróntüzérség megvan a földi bázisú átjátszókkal, hiszen már a LOS kommunikáció is kiterjeszti a hatókörét adott esetben száz-százötven kilométerre, ami ötszöröse a hagyományos tüzérségének, így ők boldogok és ilyen mélységre nincs is nagyon szükségük. De a haderő egészének felderítést biztosító vagy csapásmérést kivitelező eszközei azért jó lenne, ha mélységben is tudnának operálni!
Én a rajszintben nem vagyok teljesen biztos.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 269
120 061
113
Pedig nem igazán foglal helyet:
Inkább csak abban, hogy az valóban rajszintre kell-e, nem tudom elképzelni, hogy a rajparancsnok majd nekiáll a drónképet nézegetni és az alapján dönteni, úgy hogy nem feltétlen látja át, hogy hol a szakasz/század többi része, mivel egyedül raj nem dolgozik. Én szakasz szint alá nem vinnék drónt.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 058
26 619
113
Inkább csak abban, hogy az valóban rajszintre kell-e, nem tudom elképzelni, hogy a rajparancsnok majd nekiáll a drónképet nézegetni és az alapján dönteni, úgy hogy nem feltétlen látja át, hogy hol a szakasz/század többi része, mivel egyedül raj nem dolgozik. Én szakasz szint alá nem vinnék drónt.
Egy szakasz szét tud húzódni több száz méteren és rajparancsnoknak ezért át kell tudnia tekintenie a helyzetet több száz méteres távolságokban is, pláne épített környezetben! Én látom a helyét, csak biztosan jóval többet lesz használva a szakaszdrón mint a rajdrón. De az utóbbi mint lehetőség szerintem szükséges!
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 269
120 061
113
Egy szakasz szét tud húzódni több száz méteren és rajparancsnoknak ezért át kell tudnia tekintenie a helyzetet több száz méteres távolságokban is, pláne épített környezetben! Én látom a helyét, csak biztosan jóval többet lesz használva a szakaszdrón mint a rajdrón. De az utóbbi mint lehetőség szerintem szükséges!
Inkább csak hozzáférés kell neki a szakaszdrón adta képhez, meg C4I rendszer egy részéhez, leginkább a blue force trackerhez egy tableteten.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely