A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Köszönöm szépen a Kormánynak és Maróth Gáspárnak, hogy ilyen csodás lehet a Karácsonyom, ennyi beszerzés után. Boldog Karácsonyt kívánok nekik, és minden fórumlakónak!
5fe4f75344fbe784.jpg

A hideg razott ki ettől...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 938
18 426
113
Ez fém ládában van ami egy fa ládaban van,és ha kinyitod akkor papírdoboz van benne és abban a lőszer.Van még kérdesed?

Én nem tudom ma hogy csomagolják pld., a karabélylőszert. De amikor, én még katona lehettem, ( de rég volt,) emlékeim szerint így történt... A lőszer alapban egy papírdobozban volt. Az egy fém dobozban ,amolyan konzerv doboz szerűségben, nem kerek, nem négyszög, inkább tégla kinézetben. Az meg faládában. Valami konzervnyitó művelettel lehetett nyitni a fémdobozt. Hú de rég volt, talán jól emlékezem. Aktív katonák javítsanak, ha hülyeséget írtam...
 
K

kamm

Guest
A nemeteknel nemreg megint leszavaztak a fegyveres dronokat, igy valami azt sugja, hogy itt fogunk gyartani, ahogy Maroth is emlegette - a kerdes mar csak az, hogy izraeli lesz-e avagy valami nemet spinnel rajta (mi ugye mar offshore vagyunk a Bundestagnak): https://rusi.org/commentary/germany-politics-armed-drones

(Lehetne meg torok design, de azt most eleg szajernek melegnek talalnam politikailag... :D)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 582
8 190
113
A nemeteknel nemreg megint leszavaztak a fegyveres dronokat, igy valami azt sugja, hogy itt fogunk gyartani, ahogy Maroth is emlegette - a kerdes mar csak az, hogy izraeli lesz-e avagy valami nemet spinnel rajta (mi ugye mar offshore vagyunk a Bundestagnak): https://rusi.org/commentary/germany-politics-armed-drones

(Lehetne meg torok design, de azt most eleg szajernek melegnek talalnam politikailag... :D)
Drónoknál lehet szerintem a lengyel WB is, Flyeye meg Warmate. Pont a Rheinmetallal láttam őket együttműködni korábban, talán posztoltam is. Pont az unmanned Mission Master volt.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 092
26 695
113
Drónoknál lehet szerintem a lengyel WB is, Flyeye meg Warmate. Pont a Rheinmetallal láttam őket együttműködni korábban, talán posztoltam is. Pont az unmanned Mission Master volt.
Drónokat -ahogy bármilyen más eszközt is- különféle feladatokra rendszeresítünk a hadszervezet különféle szintjein. Nemrég próbáltam összefoglalni képességek alapján ezeket a szinteket és a hozzájuk tartozó követelményeket a drónokra nézve is:
Csináltam egy összefoglalót a drónok lehetséges rendszerbe sorolásával, ahol a katonai szervezet szintjeit vettem alapul ehhez. Három kategória került bele:

felderítő: olyan a maga kategóriájában jelentős járőrözési idővel rendelkező drón, amely ISTAR képes.
tüzérségi: olyan saját meghajtással rendelkező lőszer, amely előre megadott paraméterek alapján, vagy menet közben felderített és kijelölt célt képes megsemmisíteni
támadó: olyan jelentős járőrözési idővel rendelkező autonóm vagy távvezérelt fegyverhordozó platform, amely képes felderíteni és megsemmisíteni az kijelölt célokat.

Ami kimaradt az a harcidrónok mint az X-47B, mivel ezek még alapvetően kísérleti fázisban vannak. A támadódrónok egy fajtája lesznek.

Viszont bekerültek a tüzérségi cirkálórakéták, vagy szárazföldi indítású cirkálórakéták, mert szorosan kapcsolódnak a drónokhoz, inkább egy átmenet van a cirkálódrónoktól a cirkálórakétákig, mint bármiféle különbség. Egyes cirkálódrónok is képesek teljesen autonóm üzemmódon az előre beprogramozott célt támadni, ahogy cirkálórakétáknál is lehet menet közben módosítani a célt. Mindössze annyi különbség van, hogy a szubszonikus cirkálófegyerek a lassúságuk miatt képesek távvezérléssel üzemeltetve menet közbeni célkeresésre, míg a cirkálórakétáknál erre a nagy sebesség miatt nem igazán van lehetőség, ott maximum az előre beprogramozott paraméterek alapján találják meg a célt.

dronok.jpg
Beszerzésükhöz meg kell határozni, hogy hol, miként és mire kívánjuk alkalmazni őket.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 582
8 190
113
Drónokat -ahogy bármilyen más eszközt is- különféle feladatokra rendszeresítünk a hadszervezet különféle szintjein. Nemrég próbáltam összefoglalni képességek alapján ezeket a szinteket és a hozzájuk tartozó követelményeket a drónokra nézve is:

Beszerzésükhöz meg kell határozni, hogy hol, miként és mire kívánjuk alkalmazni őket.
Te raktad össze a táblázatot? Szép munka!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 092
26 695
113
Te raktad össze a táblázatot? Szép munka!
Igen, de nem teljes. Szárazföldi indítású SDB például hiányzik belőle. Azt is látni kell, hogy a drónok szépen illeszkednek a meglévő irányított fegyverrendszerek közé, azokkal együtt kell újragondolni olyan dolgokat, mint a CAS vagy a tüzérség jövője!
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Adminoktól kérdezném! Nem lehetne megcsinálni hogy az ember beállíthaná melyik topik hozzászólásait szeretné egyben látni, és nem kellene jópár topic között váltogatni?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 118
131
63
Vagy mint eddig. A követett témáknál, csak azok a topikok jelenjenek meg, ahol van új hozzászólás. Vagy ha már az összes megjelenik, akkor valami jelzést rá, hogy van benne új!
 
  • Tetszik
Reactions: Bálint

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 712
113
Adminoktól kérdezném! Nem lehetne megcsinálni hogy az ember beállíthaná melyik topik hozzászólásait szeretné egyben látni, és nem kellene jópár topic között váltogatni?

Vagy mint eddig. A követett témáknál, csak azok a topikok jelenjenek meg, ahol van új hozzászólás. Vagy ha már az összes megjelenik, akkor valami jelzést rá, hogy van benne új!

Kis off nem lehet valahogy visszaállitani a régi kinézetet?

Ezek szerint még egyszer sem néztétek át a HTKA forum szerkezetét és nem találkoztatok a Visszajelzések és javaslatok topikkal. Minden ilyesmit oda szoktunk írni.

Minden témának van saját topikja, csak meg kel keresni...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 435
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 146
73 712
113
Közbeszerzési értesítőből:

"Mikrohullámú hálózat karbantartása, fenntartása (2021-2022)

Az Magyar Honvédség (HM) mikrohullámú hálózata az MH alap hírhálózata, amely biztosítja az MH híradó-informatikai rendszereinek működéséhez szükséges átviteli utakat, kapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a mikrohullámú hálózat meghibásodása kihatással lehet valamennyi információs rendszer, az MH központi informatikai szolgáltatásainak és az MH távhívó hálózatának működésére, a megbízható üzemvitel érdekében a karbantartási tevékenység folyamatos biztosítása szükséges. Mivel a mikrohullámú hálózat rendkívül magas anyagi értéket képvisel, ezért a Magyar Honvédségnek jelenleg nincs lehetősége a teljes országos állomás rendszer és azok elemeinek egyidejű kiváltására, új technológiák bevezetésére. Megoldásként alkalmazható a jelenlegi mikrohullámú rendszer folyamatos fenntartása és karbantartása, ami biztosítani tudja a teljes körű és országos üzemeltetési és használati biztonságot. Az összeköttetés és adatátvitel biztosítása nem nyilvános, mert a honvédségen belüli belő kommunikációt biztosítja. A mikrohullámú rendszer kiváltására – egy másik megoldással és rendszerrel vagy termékkörrel- jelenleg, reális műszaki alternatíva nincs. A fenntartás és karbantartás rendszer szintű támogatását a gyártó által támogatott gazdasági szervezet tudja csak biztosítani.

Mennyiségi objektum szinten: Csomóponti állomás 59 helyszínen, A. átjátszó állomás 16 helyszínen, P. átjátszó állomás 3 helyszínen.

A beszerzés végleges összértéke:
944 881 890.00 HUF (áfa nélkül)

A nyertes ajánlattevő neve:
Honvédelmi Minisztérium ArmCom Kommunikációstechnikai Zrt."
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Pogány