A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Jano64

Well-Known Member
2021. március 7.
344
1 997
93
Nekem az interjú megerősítette abbéli véleményemet, hogy tényleg az alapokat akarják lerakni. Ha a "kevés, de modern" vásárlások bejönnek, a fejlesztések beindulnak és nem vágja el egy esetleges kormányváltás, akkor 10-15 év múlva lesz komoly seregünk, komoly ipari, logisztikai háttérrel.
Kérdés 1. a német nagy cégek nagyon kezdik kiszervezni a fegyvergyártást. Vajon tudnak valamit?
Kérdés 2. Van 10-15 év időnk?
Kérdés 3. Mi lesz, ha - Isten ne adja - a következő miniszter egy Vadai lesz...?
Kérdés 4. Rakétatüzérség. mire várunk? Okosrakétákra?
Teljesen egyetértek. A kereteket hozzák létre(képességeket), a mennyiség utána jöhet!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113
.
Oké most telhetetlen leszek - köpjetek le!
Már csak 24 db Gripen "NG" - kicsit nagyobb lopakodóképességgel. (Vagyis arra gondoltam, hogy abból sem hiszem, hogy a jelenlegit vesszük, hanem a közeljövő fejlesztését)
.. és legalább 2x22 MBT még, és akkor okék vagyunk!
Jöhet mellé Pzh2000 is!


Ilyenkor úgy érzem ezek nekünk szólnak. Másokat úgysem érdekelnek ilyen mélységekbe menően a részletek. Elegendő volna a nagyközönséget sokkal hivatalosabb formában tájékoztatni a beszerzésekről.
Szóval köszönöm!

Két dolog érdekelne még:

  • Lesz-e még leo, pzh, és kerekes tüzérség?
  • Grippen e/f +1 vagy 2 század?
A kerekes tüzérséghez azért sanszos az RM HX3 most kijőtt szériája. Sztem a vaskupola radarjait is arra pakoljuk.
És ugye úszni a katonákon kívül még senki nem tud, talán benéz a szingapúri biznisz is!!

Szal a jövő tartogathat még sok finom dolgot.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113
kommnet máshonnan:
Ha nincs mit mutatni, akkor mit mutassanak. Egy-két megmunkálóközpont, meg talán egy ipari robot, amik patika tiszták, karcolásmentes csarnok, sehol egy félkész munkadarab, a jólképzett államtitkár-tanítónak ugyanazokat a bemutató darabokat mutatják, amik már a decemberi híradásban voltak, még az alátét papírt sem cserélték ki alattuk. A félkész mintadarabok képén ott a leltár papír, ami szerint 2020 elején vették őket leltárba. A szerelde nagyjából működik a híradásban, de a munkaerő nem nagyon tolong. Szóval megy a vakítás. Trembecki vezérigazgató, nyugállományú ezredes-volt Zrínyi Nemzetvédelmi Egyetem gazdasági igazgató, mint eredeti hadtápos gondolom rettentő sokat ért a fegyvergyártáshoz, és úgy általában a gépiparhoz.
Zsolesz!

Már megint mi ez a hányás???
 
T

Törölt tag 1586

Guest
rakétatüzérséggel várunk új típusra
Fogalmam sincs hogy a rakéta tüzérségnél milyen új technológiára vagy innovációra várunk.
A mostani GPS / INS irányítàsú rakétáknál sokkal jobbat nem hiszem hogy mostanában ki fognak találni.
Jelenleg is már csak pár méter a CEP, a hatótávolság meg arányos a kaliberrel, de a szóba jöhető 122-300 mm kategóriában a mostani 40 -100 km szerintem teljesen elfogadható számunkra.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 217
119 866
113
Fogalmam sincs hogy a rakéta tüzérségnél milyen új technológiára vagy innovációra várunk.
A mostani GPS / INS irányítàsú rakétáknál sokkal jobbat nem hiszem hogy mostanában ki fognak találni.
Jelenleg is már csak pár méter a CEP, a hatótávolság meg arányos a kaliberrel, a szóba jöhető 122-300 mm kategóriában de a mostani 40 -100 km szerintem teljesen elfogadható számunkra.
Loitering munition?
 
K

kamm

Guest
Fogalmam sincs hogy a rakéta tüzérségnél milyen új technológiára vagy innovációra várunk.
A mostani GPS / INS irányítàsú rakétáknál sokkal jobbat nem hiszem hogy mostanában ki fognak találni.

Pedig baromi egyszeru: a modernebb es sokkal tavolabbra hordo uj fejlesztesekre. A jelenlegi keleti-orosz MRLS siman lelepi az amerikai hatotavot.

Jelenleg is már csak pár méter a CEP, a hatótávolság meg arányos a kaliberrel, de a szóba jöhető 122-300 mm kategóriában a mostani 40 -100 km szerintem teljesen elfogadható számunkra.

Ugyan, mar az ukranok is odavernek annak. Marothnak teljesen igaza van abban, hogy ha nem surget a tatar, akkor sokkal logikusabb megvarni, mig peldaul a 400-500km hatotavu PrSM es hasonlo projectek megerkeznek. Mar teszteli az Army ideat, 2023-ban elkezdi levaltani az ATACMSot, de 2025-tol elvileg mar mozgo celpontra is alkalmas lesz - jo sansszal ujabb indito lesz hozza, akkor meg jobban jarunk, ha nem egy par eve aranyarban vett MRLSt allunk neki ujra upgradelni, ismet aranyarban.

Az új a rakètát bármelyik HIMARS, MLRS (MARS) indító ki tudja lőni.

Egyelore. De ha jon az ujabb verzio, akkor szinte biztosan ujabb launcher upg is kell melle (ez amugy normal order of business.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113
Az csak egy új fajta harci rész lenne.
Kb. mint a GLSDB ahol ahol a jól ismert M26 rakéta motor tetejère tettek egy SDB bombát.
Az új a rakètát bármelyik HIMARS, MLRS (MARS) indító ki tudja lőni.
Sztem a rakétatüzérség elsősorban költségokokból lett hátrébb sorolva, ahogy a kiképzőgépek és a harci helikopter is. Persze lehet szakmai oka is, de inkább a pénzre tippelek. Ez is teljesen logikus, hisz qrvasokba van már eddig is a Zrinyi és a most belengetett eszközök sem olcsóak. De amit mondott az persze jobban hangzott! o_O
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Sztem a rakétatüzérség elsősorban költségokokból lett hátrébb sorolva, ahogy a kiképzőgépek és a harci helikopter is. Persze lehet szakmai oka is, de inkább a pénzre tippelek. Ez is teljesen logikus, hisz qrvasokba van már eddig is a Zrinyi és a most belengetett eszközök sem olcsóak. De amit mondott az persze jobban hangzott! o_O
Magam is inkább a pénzre tippelnék..
Ha szakmai ok akkor az legfeljebb olyasmi lehet hogy találni kéne olyan partnert aki legalább a rakéta motor gyàrtàsi licenszét hajlandó átadni.
A rakétákból amennyire lehet önellátónak kéne lenni...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 217
119 866
113
Én a biztonság kedvéért várnék a Tiger-utód 2080 körüli utódtípusára és az újgenerációs rakétatüzérség utáni generációra, hiszen azok sokkal fejlettebbek lesznek mint a 2045 körül rendszeresítendők.
Én hagynám a picsába a harci helikoptert és komolyabb csapásmérő drónt vennék.
 
K

kamm

Guest
És ha tippelenm kellene, akkor azok a tornyok nem csak magukban fognak heverni a bicikli csomagtartóján.

Mire gondolsz? Nekem azota logikusnak tunik, hogy a Lynx hullra lesznek teve, miota kiderult az egymilliardos ugras a rendelesben...?

Én hagynám a picsába a harci helikoptert és komolyabb csapásmérő drónt vennék.

Szerintem ez is benne van, ugyesen hedging the bets: beszalltak a next-gen modellbe az Airbus gyaron keresztul, de nem koteleztek el magukat semmilyen rendelesre, kozben meg beinditjak a drongyartast is, azaz majd meglatjuk, mi lesz a helyzet, amikor 10 ev mulva mar repul az a next-gen attack/gunship heli.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Meggyőződésem, hogy az a papír, ami a riporter kezében volt - és abból olvasta a kérdéseit -, az még egy órával korábban Maróth dossziéjában figyelt.
A röhögések inkább annak szóltak, hogy a riporter szerintem kevéssé volt felkészülve, és csak a kiemelt kulcs szavakat dobálta fel interjúnak tűnő, bratyizós stílusban. ....amit szerintem Maróth már a végén csak kínos röhögéssel tudott konstatálni.


@kamm -hoz hasonlóan nekem is úgy tűnt, hogy ez a török szál kicsit túl volt tolva.
Ha tippelnem kellene, akkor már megvan az a 2-3 gyártó, akikkel a végfázisban vannak a tárgyalások. És nem véletlen, hogy elhangzott a Bayraktar, meg az is, hogy "a kollégák jövő héten is mennek" a törökökhöz.
Biztos vagyok benne, hogy mind az izraeli, mind a török vonal komoly, de ez az interjú most egy igen intenzív nyomásgyakorlás is az izraeliek felé.

Szóval jövő héten megint jönnek a RM fejesek a Skyguard/Ranger miatt. A gesztusokból és az elmondottakból az jött le, hogy az már egy Done Deal. És ha tippelenm kellene, akkor azok a tornyok nem csak magukban fognak heverni a bicikli csomagtartóján.
Talán Papperger (vagy Mittelsdorf volt, hirtelen nem emlékszem) nyilatkozta nemrég valahol, hogy szeretnék a közeljövőben drónokkal is kiegészíteni az RM portfólióját. Elég furcsa egybeesés. :) Majd holnap előtúrom a videót, ha megtalálom.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 720
5 772
113

A 2 legütősebb bejelentés ma.


A HírTV stúdiójában Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos elmondta, jelenleg is figyelik a török drónokat, a jövő héten is utazik magyar küldöttség az ottani drónokat tesztelni, ugyanakkor néztek korábban izraeli, dél-afrikai és egyéb európai drónfejlesztő képességeket.

Ami nincs bent a cikkben, de hazai gyártást is pedzegetett.


Rheinmetall hadivállalat pedig azt mondja, hogy az Oerlikon védelmi rendszer gyártásának egy részét Magyarországra hozná. A felvetésre reagálva Maróth Gáspár elmondta, egy tőzsdei beszámoló során csúszott ki ez az információ, a Rheinmetall-nak valóban ez a szándéka és ez egybevág a magyar kormány szándékaival is – erősítette meg.

Nah, ez valóban már kiszivárgott, de szeretem ha le van okézva!!

Egyrészt köszönjük Maróth úr az interjút!
Másrészt itt én egy lépéssel le vagyok/voltam maradva, nekem az rémlett, hogy a Skyranger beszerzést sejtettük meg az RM slide/beszámoló alapján, de Oerlikon “gyártásra” nem emlékszem.
Ez mégis mit jelent? Konkrétan az egész rendszert fogjuk gyártani (incl. szenzorok, turret meg a 35x228 KDG ágyút is, lesz csőgyártás?)? Mert akkor ez volt most a legnagyobb bejelentés idén!

Harmadrészt. Sokan hiányoljátok a rakétatüzérséget, de én jobban hiányolom a rakétagyártást magát. Fogyóeszköz, drága, hitech, és sok kell belőle. Valami közepes AAM, ami megy a griffekre meg a Nasamsba is. Ezt kellne minél előbb tető alá hozni. Akár Raytheon, akár Diehl, akár MBDA.