A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Egyrészt köszönjük Maróth úr az interjút!
Másrészt itt én egy lépéssel le vagyok/voltam maradva, nekem az rémlett, hogy a Skyranger beszerzést sejtettük meg az RM slide/beszámoló alapján, de Oerlikon “gyártásra” nem emlékszem.
Ez mégis mit jelent? Konkrétan az egész rendszert fogjuk gyártani (incl. szenzorok, turret meg a 35x228 KDG ágyút is, lesz csőgyártás?)? Mert akkor ez volt most a legnagyobb bejelentés idén!
A Skyranger 35 es az uj 30 is Oerlikon agyut hasznal, csak masfelet, utobbi a Viggenben is hasznalt 30 milliset.

Azt ketlem, hogy a tornyot avagy akarcsak a fegyvert ott gyartanak, de azt viszont lefogadom, hogy minimum Zalaban szerelik ezeket is ossze.

Harmadrészt. Sokan hiányoljátok a rakétatüzérséget, de én jobban hiányolom a rakétagyártást magát. Fogyóeszköz, drága, hitech, és sok kell belőle. Valami közepes AAM, ami megy a griffekre meg a Nasamsba is. Ezt kellne minél előbb tető alá hozni. Akár Raytheon, akár Diehl, akár MBDA.

Baromi dragak es nagyon nagy uzlet. Ha mar ezek mennek a RM egisze alatt, akkor talan a Diehl is kedvet kap az olcsobb munkaerohoz.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
rakétatüzérséggel várunk új típusra
Ez nekem sima mellébeszélésnek tűnik. Valószínűleg szimpla anyagi probléma(baromi drágák), és/vagy nem sikerült még kiharcolni az itthoni gyártást. Minimum a nemirányított rakétákat itt kéne előállítani, plusz ugye kéne egy teherautó-család amit sok minden más mellett sorozatvető alvázként is tudunk használni.

Új típus fejlesztése nem zajlik, maximum új rakétáé, de az bármikor integrálható az alap rendszerbe.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Egyrészt köszönjük Maróth úr az interjút!
Másrészt itt én egy lépéssel le vagyok/voltam maradva, nekem az rémlett, hogy a Skyranger beszerzést sejtettük meg az RM slide/beszámoló alapján, de Oerlikon “gyártásra” nem emlékszem.
Ez mégis mit jelent? Konkrétan az egész rendszert fogjuk gyártani (incl. szenzorok, turret meg a 35x228 KDG ágyút is, lesz csőgyártás?)? Mert akkor ez volt most a legnagyobb bejelentés idén!

Harmadrészt. Sokan hiányoljátok a rakétatüzérséget, de én jobban hiányolom a rakétagyártást magát. Fogyóeszköz, drága, hitech, és sok kell belőle. Valami közepes AAM, ami megy a griffekre meg a Nasamsba is. Ezt kellne minél előbb tető alá hozni. Akár Raytheon, akár Diehl, akár MBDA.
Mire és hogyan? Ehhez hiányzik az elektronika, vegyi háttér és a komplett szürkeállomány.

A törökök viszont kegyetlen nagyot mennek pár éve ezen a vonalon. Az egyetemek haditechnikai fejlesztéseket nyomatnak. Durva, amikor a netet túrod és egy egyetemi gyakorlati óra leírása a Leopard lövegében kialakuló nyomásviszonyok numerikus modellezése. Ez persze törökül van, de sejtettem a görbe lefutása alapján, hogy mi ez. Gyorsan kinyomtattam és lementem a gyros-oshoz. Amíg elkészült a 3 sajtos jufka, addig nagyjából elmondták, hogy mi van póverpojintban.

Egyetemisták terveznek rakétákhoz hajtóművet. Tavaly előtt voltunk Antalya-ban. A taxissok nagyrésze élt német nyelvterületen, beszélgetsz velük, megtudod, hogy itt van valami fegyvergyár, meg az unokatesója ilyen dróntervező, a rokona ilyen fegyvergyárban dolgozik, stb.

Online szimulációs konferenciákon egyre több a török, lassan mindenki Aerospace Engineer. A corona miatt rengeteg tananyag felkerült a netre - persze, minden törökül. Aztán rengeteg német születésű, képzett töröi visszamegy.

Szerintem a töröi vonalra nagyon kellene figyelni, mert van tudás, akarat...
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Na meg pénz, pénz és pénz :)
Nem hátrány. Viszont Magyarországnak már most el kellene kezdeni a szürkeállományt beszerezni. Az RM is csehül áll, fél meg 1 éve megnyitott állásajánlatok vannak gépész/anyag/gyártó/hegesztő/számolós/elektronikai vonalon...

Ezeknek a képességnek az elsajátítása nem 2 év és az sem árt, ha látott valaki élőben is valamit. Enélkül nehéz. KM-esek kérdezgetnej a hegesztőtechnikusi képzésen állandóan a hegesztési deformációkról - a nagyszilárdságú acélt nem igazán egészséges egyengetni, viszont a hegesztéstől minden deformálódik.

Ekkor kérdezem mindig elkerekedett szemekkel, hogy akkor miért nem méritek meg a gyártás során és mentek le a gyártásba!? A válasz, hogy erre nehéz SAP-számot kapni..

Erre azt szoktam mondani, hogy filmekből nehéz megtanulni dugni - a hegesztés is ilyen. Szívesen elmegyek és tarthatok előadást erről a helyszínen - de persze ezt külföldiként esélytelen. Az öregek már kikoptak, az ifjú titánoknak meg nem ízlik a fémporos műhely-levegő...

És ez Magyarországon sincs máskép.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Nem hátrány. Viszont Magyarországnak már most el kellene kezdeni a szürkeállományt beszerezni. Az RM is csehül áll, fél meg 1 éve megnyitott állásajánlatok vannak gépész/anyag/gyártó/hegesztő/számolós/elektronikai vonalon...

Ezeknek a képességnek az elsajátítása nem 2 év és az sem árt, ha látott valaki élőben is valamit. Enélkül nehéz. KM-esek kérdezgetnej a hegesztőtechnikusi képzésen állandóan a hegesztési deformációkról - a nagyszilárdságú acélt nem igazán egészséges egyengetni, viszont a hegesztéstől minden deformálódik.

Ekkor kérdezem mindig elkerekedett szemekkel, hogy akkor miért nem méritek meg a gyártás során és mentek le a gyártásba!? A válasz, hogy erre nehéz SAP-számot kapni..

Erre azt szoktam mondani, hogy filmekből nehéz megtanulni dugni - a hegesztés is ilyen. Szívesen elmegyek és tarthatok előadást erről a helyszínen - de persze ezt külföldiként esélytelen. Az öregek már kikoptak, az ifjú titánoknak meg nem ízlik a fémporos műhely-levegő...

És ez Magyarországon sincs máskép.
Nem akarok rémhírt terjeszteni, de Magyarország nem a szürkeállomány megtartásáról/beszerzéséről szól jelenleg. Főleg nem az egészségügy.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 683
13 345
113
Nem akarok rémhírt terjeszteni, de Magyarország nem a szürkeállomány megtartásáról/beszerzéséről szól jelenleg. Főleg nem az egészségügy.


...és szerintem a németek is az szürkeállományra utaznak --valójában--, nem a önálló hazai fejlesztő-állomány létrehozása miatt támogatják!
Az első "választási baleset" után ugranak majd "megmenteni" azt az 1-2-3 száz mérnököt/szakembert!

Én egy felelős (jelenlegi) vezetés helyében a magyar hadi-ipart sem állami cégekbe tenném, hanem megbízható magyar vállalkozó réteg külföldi székhelyű vállalatiba szervezném.
Állami cégként magára hagyható, lásd rendszerváltás utáni felszámoló folyamat. Magántulajdon, külföldi székhely esetén van menekülési útvonal/lehetőség!
Veszteséggel megúszni is jobb, mint egy évtizedes folyamat eredményét újjáteremteni.
Kisebb kockázat!
Szerintem figyelemre méltó megoldása a hazai szellemi állomány megőrzésének, még akkor is ha névleg német/svájci/osztrák cég lenne!!!
A szaktudást őrző tulajdonosi réteg szándéka és elkötelezettsége a döntő, nem a cég-bejegyzés helyszíne/országa!!!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 776
113
Nem akarok rémhírt terjeszteni, de Magyarország nem a szürkeállomány megtartásáról/beszerzéséről szól jelenleg. Főleg nem az egészségügy.
Jajj ne bassz ki velem! A katonai eü.biüdzsé is dupla lett, annyi elmegy a magasabb fiizura. Biztiosan ez is lehetne még több és Svajcban többet lehet keresni, de regionálisan, illetve más állami ágazatokhoz képest visszatetsző nekem a folyamatos sírás. Sorry!
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and borisz

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Jajj ne bassz ki velem! A katonai eü.biüdzsé is dupla lett, annyi elmegy a magasabb fiizura. Biztiosan ez is lehetne még több és Svajcban többet lehet keresni, de regionálisan, illetve más állami ágazatokhoz képest visszatetsző nekem a folyamatos sírás. Sorry!
Nem a keresetről van szó, de ez itt offtopic.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and SilvioD