A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 030
11 903
113
És ezt mi alapján állapítod meg?
Tudtommal azért 20+16 helikoptert veszünk, mert a 2 zlj. különlegeseknek ennyi szállítókapacitás kell, hogy elszállítsa egy menetben A-ból B-be.
(ha nem így lenne, nyugodtan cáfolj meg).
Namármost, van-e valós honvédelmi szükségletünk 2 zlj. különleges erőre (ha nagyzolnék, danrádt mondanék)?

Nincs.

Ha muszlimokat akarunk hajkurászni a sivatagban koaiíciós erő részeként, akkor 1 zlj is bőven elég.
(Ami nyilván 1 aktív századot jelent, míg 1 pihen, 1 felkészül).

HA viszont a Kárpátok hágóit akarnánk elfoglalni és biztosítani, akkor a 2 zlj. kevés lesz.
(A 2 vh-ban is 4 zlj-s eje. ezredünk volt).

Arról nem is beszélve, hogy szomszédaink a hegyeik tetejéről mindent látnak, ami nálunk történik.
(Ez alól kivétel lehet az észak-keleti rész, ahol az északi-középhegység átnyúlik Szlovákiába, ott a völgyekben lehet keresnivalója a helikoptereknek, de ott is, ha az Ipoly völgyét és más helyeket réskitöltő lokátorokkal lefedik, akkor már ott sem.
Ha jól emlékszem, Szlovákia 17 db réskitöltő lokátort szerzett be?).

Naszóval, 1zlj. untig elég, ahhoz pedig a fentiekből kiindulva 10+8 helikopter kell.
A felszabadult pénzből pedig a maradék fél helikopter állományt lehetett volna csurig felszerelni HForce 3-mal.
Így most van 5 db Hforce 3 felfegyverzett helikopterünk, ami kb. semmire sem elég, a többinél a 0-ás opció, hogy ha majd akarjuk, felfegyverezhetjük (ami éppen emiatt talán soha nem következik majd be).
A H225M esetében nem tudni, mekkora lesz a felfegyverzettek aránya, de a korábbiakból kiindulva ne legyenek vérmes reményeink.

A Zrínyi 2026 egyik koncepcionális tévedése éppen a különleges erők indokolatlan túlfejlesztése.
Máshonnan nagyon hiányzik az a pénz, amit a másik fél 10+8 helikopterekre elköltünk.

És most ne gyere nekem azzal, hogy hát NATO felajánlás.
Tojok rá.
Olyan ajánlásokat kell tenni, ami egyben Magyarország reális védelmi érdekét is szolgálja.
Ebből a pénzből már kijön egy rakétatüzér-osztály, még az ATACMS is.
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
https://magyarnemzet.hu/belfold/orb...lprbjkq5Du-bLoJM5ew-6G2R8iEyrE04s8Xmc1irKeP9k

"A NATO nem fog minket megvédeni, ne legyenek illúzióink, és a NATO-tagság nem ment fel minket a saját hadsereg fenntartásának a kötelezettsége alól. A katonákat meg kell becsülni, mert felesküdnek arra, hogy akár életük feláldozásával is megvédik a hazát."(Szerintem a választások előtt lesz még emelés a honvédségnél.)
...
"Orbán Viktor arra is kitért, hogy a magyar hadseregnek nemcsak katonai tudás, de a haditechnika szempontjából is tartania kell a lépést, főként azért, mert a szomszédaink is erős fejlesztésbe kezdtek.Mi vagyunk a legnagyobb számban a Kárpát-medencében, nekünk kell a legerősebb hadsereg is – húzta alá a kormányfő."
Azt hiszem ezzel "meghatározódott", hogy mit értenek a régió meghatározó hadserege-alatt. Minden szomszédos országot le akarnak pipálni kivéve talán Ukrajnát. Sőt szerintem a kimondatlan cél, hogy Romaniát lepipáljuk.
 

Brácsa

Active Member
2020. szeptember 10.
61
205
33
OFF

Ha jól emlékszem kb 5064 nél járt, de lehet 5054 a topik a legutóbbi -a címnek megfelelő- értelmezhető hírek miatt. Most akár hányszor megnyitom és utána olvasok csak a veszekedés megy meg az okoskodás. Legutóbb valami tankcsatáról olvastam ott vagy mi a szószról .. esti mesének elment, meg röhögtem az itt kommentelőkön.. jó értelemben.. de azért az durva, hogy felnéz ide az ember és egészen elképesztő dolgokat olvas pedig csak a MAGYAR HADERŐ FEJLESZTÉSI IRÁNYAI ..RÓL akar.. (próbáltam átadni azt ahogy kimondtam .. de ilyen morze jelekkel nehéz a valós hangnemet imitálni, mindenesetre elszórakoztattam magam) :DDDD
Egy ilyen kombinációt legalább.. ha már máshol nem tudjátok folytatni a diskurzust.. beiktatnátok? Így Marothnak is könnyebb lesz majd visszanéznie mit kéne vennie ... Say Yes to Maróth's Idosporolas PLS

ON

Jó lenne több "budaörsi napok" dolog idehaza.. szerintem ha kozelhozzák a technikát.. emberibb lenne a sereg megítélése és nyilván több ember szeretne modern dolgokba beülni, elsütni, vagy ezekkel a modern cuccokkal megsütni másokat. .. Nem gondolom a lotereket vagy a katonai jellegű kurzusokat stb hibának meg pénz kidobasnak.. még mindig olcsóbb és esetleg több mögöttes szellemi tartalom is lehetne benne mint egy jó filmben amit megrendeznek azért, hogy fiatalokat csábítsanak katonának, mint ahogyan azt Amerikában teszik.. az egyszerű nálam van a jó fegyver, amerikainak lenni jó üzenetek ott működnek, de nálunk ennél komplexebb a dolog.. szerintem nem baj egy ha egy gyereknek megtanítanak olyan dolgokat mint hogy .. mit csinálsz közösségben, mit csinálsz önállóan, fegyverelmeleti gyakorlati használatot, a fegyver hatalom és vigyázz vele, vedd meg magad és a szeretteid vele stb.. Tudom, most éppen a veszekedés megy de ha jól emlékszem valaki felemlegette azt, hogy miért kell loteret építeni stb .. és azt hiszem az utolsó ilyen .. a topikhoz kapcsolódó téma volt amihez én is hozzászoltam volna szívesen. Koszihelo
 

Brácsa

Active Member
2020. szeptember 10.
61
205
33
https://magyarnemzet.hu/belfold/orb...lprbjkq5Du-bLoJM5ew-6G2R8iEyrE04s8Xmc1irKeP9k

"A NATO nem fog minket megvédeni, ne legyenek illúzióink, és a NATO-tagság nem ment fel minket a saját hadsereg fenntartásának a kötelezettsége alól. A katonákat meg kell becsülni, mert felesküdnek arra, hogy akár életük feláldozásával is megvédik a hazát."(Szerintem a választások előtt lesz még emelés a honvédségnél.)
...
"Orbán Viktor arra is kitért, hogy a magyar hadseregnek nemcsak katonai tudás, de a haditechnika szempontjából is tartania kell a lépést, főként azért, mert a szomszédaink is erős fejlesztésbe kezdtek.Mi vagyunk a legnagyobb számban a Kárpát-medencében, nekünk kell a legerősebb hadsereg is – húzta alá a kormányfő."
Azt hiszem ezzel "meghatározódott", hogy mit értenek a régió meghatározó hadserege-alatt. Minden szomszédos országot le akarnak pipálni kivéve talán Ukrajnát. Sőt szerintem a kimondatlan cél, hogy Romaniát lepipáljuk.

Az előző hozzászólásom picit lemaradt, ezt még nem vettem észre..

Én is így gondolom mint a nagyvezír, hogy kell a saját haderő, a modernitás, hogy T-72 vel kevésbé fogsz bevonni humán erőforrást a seregbe mint a leopárddal akkor is ha vitatkozhatunk a mennyiség-minoseg harcertekerol.. de most egyenlőre nem ez a feladat. Tanítani kell az embereket, hogy biza közösségben gondolkodni nem szar, hogy nyugodtan gondolkodjunk hadseregben is mert egyszerűen erre mutat minden, hogy kell.. akármennyire szeretnének a világbeket. Ehhez amúgy jó dolog kiépíteni a gyárakat, akkor is ha csak összeszerelés lenne bennük .. de tudjuk hogy nem így lesz. A lényeg, hogy mindig tartsuk fenn a képességeinket valamilyen szinten, de legyenek.. különben baszhatjuk .. a nyulat is hátulról.. ahogy egy klasszikusan mondják.. csak akkor minket fognak és mi leszünk a . Nem baj az a pár darab dandár meg kis mennyiségű, de modern cucc.. csak szivjon be embereket, legyen szellemi tőke is meg kétkezi munkás meg katona aki cipeli azokat. Ezek a dolgok most milliárdos tételek, de akár önfenntartó is lehet ez az egész.. nem kell nagy dolgokra gondolni, csak mindig legyünk napra készek és ha kell akkor legyen mihez nyúlni.. hiszen egy háborút megelőzően lesz miből mivel meg kivel legyártani a dolgokat, beüzemelni, használni, meg lesznek emberek akik beleulnek a tankokba, bár életükben nem használták, mert arra lettek nevelve, mert tudják, hogy a lehető legjobbat kapják meg a segguk alá stb .. így szerintem patent ország lehetünk összességében évek múlva.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 563
113
Elektromos autók a Magyar Honvédség szolgálatában

x60a74cd3984d9289720359.JPG.pagespeed.ic.eR-GVtSpPp.webp


"Az Innovációs és Technológiai Minisztérium gépjárműfejlesztési programjának részeként beszerzett elektromos autók a Magyar Honvédség folyamatosan megújuló járműflottáját bővítik. Az ötajtós, automata sebességváltós, 110 kw (150 LE) erősségű motorral felszerelt, az alap felszerelés mellett extrákkal bővített Nissan Leaf-eket négy alakulat fogadja. A járművek az MH Pápa Bázisrepülőtér, az MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis, valamint az MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár kötelékében kezdik meg a munkát."
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Azt hiszem ezzel "meghatározódott", hogy mit értenek a régió meghatározó hadserege-alatt. Minden szomszédos országot le akarnak pipálni kivéve talán Ukrajnát. Sőt szerintem a kimondatlan cél, hogy Romaniát lepipáljuk.
Az első mondatoddal egyetértek, viszont attól tartok rosszul értelmezed amit mondott. Kb pont az ellenkezőjét értik a "térség" alatt mint amire gondolsz. Szerintem élénk félreértésben vagy, bedőltél a szokásos orbáni kettősbeszédnek. Csak nézz rá a térképre.
 
K

kamm

Guest
OFF

Ha jól emlékszem kb 5064 nél járt, de lehet 5054 a topik a legutóbbi -a címnek megfelelő- értelmezhető hírek miatt. Most akár hányszor megnyitom és utána olvasok csak a veszekedés megy meg az okoskodás. Legutóbb valami tankcsatáról olvastam ott vagy mi a szószról .. esti mesének elment, meg röhögtem az itt kommentelőkön.. jó értelemben.. de azért az durva, hogy felnéz ide az ember és egészen elképesztő dolgokat olvas pedig csak a MAGYAR HADERŐ FEJLESZTÉSI IRÁNYAI ..RÓL akar.. (próbáltam átadni azt ahogy kimondtam .. de ilyen morze jelekkel nehéz a valós hangnemet imitálni, mindenesetre elszórakoztattam magam) :DDDD
Egy ilyen kombinációt legalább.. ha már máshol nem tudjátok folytatni a diskurzust.. beiktatnátok? Így Marothnak is könnyebb lesz majd visszanéznie mit kéne vennie ... Say Yes to Maróth's Idosporolas PLS

ON

Jó lenne több "budaörsi napok" dolog idehaza.. szerintem ha kozelhozzák a technikát.. emberibb lenne a sereg megítélése és nyilván több ember szeretne modern dolgokba beülni, elsütni, vagy ezekkel a modern cuccokkal megsütni másokat. .. Nem gondolom a lotereket vagy a katonai jellegű kurzusokat stb hibának meg pénz kidobasnak.. még mindig olcsóbb és esetleg több mögöttes szellemi tartalom is lehetne benne mint egy jó filmben amit megrendeznek azért, hogy fiatalokat csábítsanak katonának, mint ahogyan azt Amerikában teszik.. az egyszerű nálam van a jó fegyver, amerikainak lenni jó üzenetek ott működnek, de nálunk ennél komplexebb a dolog.. szerintem nem baj egy ha egy gyereknek megtanítanak olyan dolgokat mint hogy .. mit csinálsz közösségben, mit csinálsz önállóan, fegyverelmeleti gyakorlati használatot, a fegyver hatalom és vigyázz vele, vedd meg magad és a szeretteid vele stb.. Tudom, most éppen a veszekedés megy de ha jól emlékszem valaki felemlegette azt, hogy miért kell loteret építeni stb .. és azt hiszem az utolsó ilyen .. a topikhoz kapcsolódó téma volt amihez én is hozzászoltam volna szívesen. Koszihelo

Az teny, hogy a komcsik alatt is rendkivul nepszeruek voltak a mindenféle ünnepeken, majalisokon kiállított BMPk, PSZHk, radioskocsik, FUG, stb, gyerekek lógtak rajtuk mindenhol.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Nagyon dog, elvisz tobb, mint egy tonnat, akar onallo csapasmeresre is hibatlan, viszont nagyon nem szeretnem ukran turboproppal - @Allesmor Obranna mi lehetne ennek a ket Ivcsenkonak a megfeleloje europai/nyugati lineupbol (Safran, RR, PW, GE, akarmi), netan olyan, ami mar amugy is repul valamiben nalunk...?
Ez ujra feltennem, mert valoszinuleg elsikkadt, @Allesmor Obranna, ha van ra fel perced...

Itt az elozmenye:

Véletlen lenne hogy épp most ment ki a magyar küldöttség nézelődni?


Kép
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 114
113
Nagyon dog, elvisz tobb, mint egy tonnat, akar onallo csapasmeresre is hibatlan, viszont nagyon nem szeretnem ukran turboproppal - @Allesmor Obranna mi lehetne ennek a ket Ivcsenkonak a megfeleloje europai/nyugati lineupbol (Safran, RR, PW, GE, akarmi), netan olyan, ami mar amugy is repul valamiben nalunk...?

A képen látható személy a rokonom, amikor 2 évvel ezelőtt feltettem ezt a kérdést, azt mondta, hogy a PW motorok mindenhol megtalálhatók, de sokkal drágábbak, és a motortípusok megjelennek a dokumentumfilmben.

od35kz4.PNG

jiqbfed.PNG
20vxsly.PNG


PT6A - 135A Talán még mindig lehetőség.



 
K

kamm

Guest
A képen látható személy a rokonom, amikor 2 évvel ezelőtt feltettem ezt a kérdést, azt mondta, hogy a PW motorok mindenhol megtalálhatók, de sokkal drágábbak, és a motortípusok megjelennek a dokumentumfilmben.

od35kz4.PNG

jiqbfed.PNG
20vxsly.PNG


PT6A - 135A Talán még mindig lehetőség.




This is great, thank you for the link! Really, someone in the video is your relative? Who is it? :)