A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 870
30 556
113
boss-monkey.jpg

Be is laktam az új irodát.
Akkor lesz HTKA "K-vonal" piros tárcsázós telefonnal? :D
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
Sztem is csak a fejlesztés körüli ok lehet, az stratégiai kérdés most a Honvédségnél. Lenne tippem, de nem akarok xart dobállni.
Ne tartsd magadban, érdekel a véleményed, de ideálisan belátható időn belül látni fogjuk, hogy mi újat jelentenek be vagy mit törölnek.
Szerinten az új "Védelmi törvény" tervezet is a része lehet az indokoknak.
Igen, bőven elhiszem, hogy az amire a 444 lecsapott, az csak egy beetetés volt, hogy ne a fő indokot kaparásszák. Gondolom erre célzol. Még a hivatalos cikkből is kilóg picit a lóláb...

A törvényjavaslat – a címében is tükröződő módon – a védelmi és biztonsági kihívások komplex rendszerben történő kezelésére irányul, tükrözve a haza védelméért viselt össztársadalmi felelősséget.

Ennek körében, a benyújtásra előkészített törvényjavaslat főbb elemei a válság-reagálás elveit és kereteit, az állami intézmények kapcsolódó feladatait, az állampolgárok és gazdálkodó szervezetek védelmi és biztonsági feladatokba való bevonásának intézményrendszerét érintik. Hangsúlyos elem a kialakításra kerülő rendszer működőképességének biztosíthatósága érdekében a felkészülési és riasztási rendszerek jelenleg hatályosnál fokozottabb mértékű összehangoltsága. Az össztársadalmi érdeket képviselő védelmi és biztonsági rendszerek működése a társadalmi ellenálló képesség emelése következtében a NATO és EU válságreagáló-rendszerekhez való kapcsolódást is szolgálja.

A szabályozás fokozatossági és arányosítási elemeinek célja abban foglalható össze, hogy a többféle egyidejű kihívás kezelésére is alkalmassá tett állami válságkezelési rendszer működése biztosítsa a társadalom folyamatos működését, lehetőség szerint a különleges jogrendi szabályok bevezetése nélkül is.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 303
93
Ezt honnan veszed? Minden info joval kevesebbet ad meg, uresen 40-42 tonna.
A jelenlegi max combat config, amit te is irsz, tudomasom szerint 45-46 tonna kozott van.
A tények előtt meg kell hajolni. Neked van igazad!
De mentségemre szolgáljon hogy a 2016-os Eurosatory kiállításon egy táblán azok a számokat lehetett olvasni amiket írtam.
Most pedig utána néztem az RM oldalán és ezt írják : " When configured for mounted combat operations with the Lance 2.0 turret and a survivability package suitable for peer-on-peer combat, the Lynx KF41 weighs approximately 44 tonnes. In this configuration it provides class leading mobility due the high power-to-weight ratio of 26 hp/t, while still leaving up to six tonnes of reserve payload for future growth. "
Tehát rendelkezik plusz 6T szabad terhelhetőséggel.
Ez jó hír.
De én nem erre tenném a nagyobb tornyokat,ha lesz egyáltalán.
De én nagyon reménykedek benne.
 
K

kamm

Guest
Ne tartsd magadban, érdekel a véleményed, de ideálisan belátható időn belül látni fogjuk, hogy mi újat jelentenek be vagy mit törölnek.

Igen, bőven elhiszem, hogy az amire a 444 lecsapott, az csak egy beetetés volt, hogy ne a fő indokot kaparásszák. Gondolom erre célzol. Még a hivatalos cikkből is kilóg picit a lóláb...
Ettol az idezett szovegtol a hideg futkos a hatamon. :D
Lehet artatlanul is ertelmezni ill. valoban van ennek teljesen jogos vetulete is, de en sajna a komcsik alatt nottem fel es nagyon is paranoid leszek barmifele "az állampolgárok és gazdálkodó szervezetek védelmi és biztonsági feladatokba való bevonásának intézményrendszere" emlitesekor, az "állami válságkezelési rendszer működése biztosítsa a társadalom folyamatos működését, lehetőség szerint a különleges jogrendi szabályok bevezetése nélkül" kiteteltol meg egyenesen remeket latok. :) :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Negan
T

Törölt tag 467

Guest
Ettol az idezett szovegtol a hideg futkos a hatamon. :D
Lehet artatlanul is ertelmezni ill. valoban van ennek teljesen jogos vetulete is, de en sajna a komcsik alatt nottem fel es nagyon is paranoid leszek barmifele "az állampolgárok és gazdálkodó szervezetek védelmi és biztonsági feladatokba való bevonásának intézményrendszere" emlitesekor, az "állami válságkezelési rendszer működése biztosítsa a társadalom folyamatos működését, lehetőség szerint a különleges jogrendi szabályok bevezetése nélkül" kiteteltol meg egyenesen remeket latok. :) :)
Nem kell ám ezt olyan tragikusan látni. Pl. a katasztrófavédelmi feladatokba most is be vannak fogva az állampolgárok. Az önkormányzatoknál (veszélyeztetettség arányában) be van vonva bizonyos számú önkéntes, akik nyilvántartásban vannak, mint helyi katasztrófavédelmi elhárítók. És helyzetben behívhatók.
Gondolom egy rakás ilyen dolog van, és ezek összefésülése történik majd meg egy jogszabályba fésüléssel.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Blitz97
K

kamm

Guest
A tények előtt meg kell hajolni. Neked van igazad!
De mentségemre szolgáljon hogy a 2016-os Eurosatory kiállításon egy táblán azok a számokat lehetett olvasni amiket írtam.
Most pedig utána néztem az RM oldalán és ezt írják : " When configured for mounted combat operations with the Lance 2.0 turret and a survivability package suitable for peer-on-peer combat, the Lynx KF41 weighs approximately 44 tonnes. In this configuration it provides class leading mobility due the high power-to-weight ratio of 26 hp/t, while still leaving up to six tonnes of reserve payload for future growth. "
Tehát rendelkezik plusz 6T szabad terhelhetőséggel.
Ez jó hír.
De én nem erre tenném a nagyobb tornyokat,ha lesz egyáltalán.
De én nagyon reménykedek benne.
44t szerintem loszerjavadalmazas meg a szemelyzet nelkul van, azert johet ki valahol 45-46t korul a combat-ready...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A Lynx egy teljesen új típus. Nem hinném, hogy jó ötlet lenne max teherbírásra leterhelni az általunk rendelt bármelyik darabot. Azzal csak azt érnénk el, hogy a jövőben saját magunk modernizálási lehetőségeinket nehezítenénk lényegében a semmire. És egy nagyon a határra kihúzott konfig a várható élettartamnak sem tesz sokkal jobbat.
Nem öncélú spórolás a tonnákkal, de az egész valahonnan onnan indult, hogy lövészeket szállító verzióra 30-as ágyú helyett felrakunk-e 100+ kalibert? Ha egy békefenntartó misszióban helyzet van, akkor cserébe ezek szerint ne tudjunk ellenlépéseket rápakolni. Ha növekszik a deszant felszerelése, mondjuk minden élvonalban harcoló járműre drónokat akarunk rakni, csak 1-1 körre megpakoljuk cuccal a gép belsejét, rögtön már vegyük le az egész tornyot és menjünk fegyver nélkül!

Egy csupán gyalogos támogató ágyúnak nincs még annyi funkciója sem, mint egy gépágyúnak nagy átütő erővel. Csupán nagyobb repeszhatást ad pluszként ilyen sok plusz tonnával már jelentős mínuszok mellé. A torony elbír 50-es kaliberig hátrarúgást, felesleges fejleszteni hozzá egy újabb tornyot csökkentett gáznyomással.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 175
10 932
113
Hát persze, hogy fáj, mivel te nem mondhatsz semmit. :p

És sajnos nincs jó napod, mert a fórumtársaid meg szeretnek szadizni. :D

vagy kriss lesz az új boss? :eek::D

A hirszekcio neha tenyleg szenzaciosan gendererzekeny es hasonlok :D - de vannak kifejezetten korrekt oknyomozo anyagaik, lasd pl a korabbi ferencvarosi parkolasi botranyt es korrupciot leleplezo sorozatukat.

A HVG komántolói már biztosra veszik, hogy "Orbán fattya" váltja, hogy a tömegbe lövessen...

Szerintem várjunk ki, pár nap és kiderül.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 922
7 627
113
meg kérdeztem benfentes haverom honvédségnél hogy mi a szitu


Tényleg az van hogy Maróth és Korom összeveszett

Maróth 300 t-72-es akart venni majd felújítani

Korom inkább lynx alapon akart 140 mm-es lövegeket

Nem tudtak megegyezni , csak egy maradhatott
 
H

Hummen23

Guest
meg kérdeztem benfentes haverom honvédségnél hogy mi a szitu


Tényleg az van hogy Maróth és Korom összeveszett

Maróth 300 t-72-es akart venni majd felújítani

Korom inkább lynx alapon akart 140 mm-es lövegeket

Nem tudtak megegyezni , csak egy maradhatott
El sem tudom képzelni az eddigi bejelentések alapján, hogy milyen fejlesztés lehet az, amit nem vállalna be a honvédség parancsnoka, és inkább eltolja a biciklit.
 
K

kamm

Guest
El sem tudom képzelni az eddigi bejelentések alapján, hogy milyen fejlesztés lehet az, amit nem vállalna be a honvédség parancsnoka, és inkább eltolja a biciklit.

Hat, ha kicsit kombinalunk, a kozepes az elso dd, amit ki kell allitani, lehet, hogy o arra koncentralt volna, mig esetleg a beszerzesek masfele iranyulnak.
De ugyanez lehet visszafele is, lehet, hogy o Tatara osszpontositott volna, szeretett volna MLRSt-tuzerseget, de az a politikai prioritasok alapjan hatrebb sorolodik, mint kalkulalt riziko, amig meg neki nem volt vallalhato. Nincs ebben semmi, elofordul es lathatoan kulturaltan oldajk meg, kap valami kenyelmes posztot valahol. :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ettol az idezett szovegtol a hideg futkos a hatamon. :D
Lehet artatlanul is ertelmezni ill. valoban van ennek teljesen jogos vetulete is, de en sajna a komcsik alatt nottem fel es nagyon is paranoid leszek barmifele "az állampolgárok és gazdálkodó szervezetek védelmi és biztonsági feladatokba való bevonásának intézményrendszere" emlitesekor, az "állami válságkezelési rendszer működése biztosítsa a társadalom folyamatos működését, lehetőség szerint a különleges jogrendi szabályok bevezetése nélkül" kiteteltol meg egyenesen remeket latok. :) :)

Valószínűleg igen, nem csak a meglévő rendszereket fogják összefésülni, de várhatóan amit most bevezetett dolgokat helyzet esetén automatikusan bevethetővé fogják tenni. Gondolok itt az orvosirányítási rendszer, ha egy háború esetén tele lennénk sérültekkel, akkor a kórházak között a dolgozók átirányíthatóvá válnak. Ha készletezni kell, mert valami újból nincs elég -akár az oxigénből Indiában- már külön parlamenti herce-hurca nélkül fog menni, hogy kórház parancsnokok jelenhetnek-e meg.
De megjegyzem, én még szélesítést is elképzelhetőnek tartanék. Tavaly kb ilyenkor volt egy cikk, hogy a Nyírségben egy angol tulaj bezáratta a varrodáját, miközben a kormány külön kérte őket, hogy maszkokat gyártsanak. És másik kontinensről kellett hozatni... nem csak annak az egy kis cég miatt, de azért a vörös iszap esetén is volt, hogy kvázi rekvirálni kellett cuccokat.
Mindenkinek görcs van gyomrába, ha vészhelyzet esetén állami termelésre állnánk át kapitalizmus helyett, de nagyon remélem, hogy ezt a részt jól át fogják beszélni. És legalább annyira szélsőségesen abszurdnak tartanám, hogy ilyen egy éven túl nyúló válsághelyzetre lefoglaljanak magán gyárakat, mint azt, hogy csupán meglévő dolgok összefésülése maradna és ne történne kis lépés afelé, hogy bele tudjanak célzottan -és remélhetőleg összeghatár és időkorláttal- nyúlni rájuk nem tartozó dolgokba.