A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Igen nekem is az a furcsa, hogy tudtommal az utolsó rendfokozata dandártábornok volt. Most már vezérőrnagyként hívatkoznak rá. Ugyanakkor van több altábornagy, is akinek innentől a felettese lesz.
Eddig Böröndi helyzetéről csak utalás szintjén hallhattunk.
Eszemben sincs senki felett elhamarkodottan pálcát törni.
Az biztos, hogy hadmérnökként, rakétás tüzérként, "humánpolitikusként" elég testhezálló a jelenlegi fejlesztési helyzet.
Mert mindhárom terület erősen fejlesztésre szorul.
El tudom kepzelni, hogy a kinevezesevel meg is lokik.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 484
24 110
113
Amit Korom nem tudott ezek szerint megoldani...:
"Rámutatott arra, hogy a vezérezredes irányításával megtörtént a minisztérium és a vezérkar szétválasztása, a parancsnokság létrehozása, valamint a honvédség legnagyobb haderőfejlesztési programja, a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program elindítása, amelyben sok technikai eszközt szereztek be és állítottak rendszerbe. Ugyanakkor „kevésbé vagyunk eredményesek” az infrastrukturális fejlesztések terén, valamint a honvédelmi ágat illetően, ami magában foglalja a képzést, felkészítést, a tartalékos katonák állományba helyezését minél nagyobb létszámban, továbbá a társadalmi kapcsolatok fejlesztését - fűzte hozzá. A miniszter reményét fejezte ki, hogy a kitűzött ütemterv szerint tud továbbhaladni a haderőfejlesztés."
Nekem összességében így a végén, a sok cikk után az jön le, hogy megbízták valamivel amire kapott 4 évet, ő fele annyi idő alatt megcsinálta.
 
K

kamm

Guest
Nem világos nekem, hogy egy HX3 miben lesz előnyösebb platform, mint egy tucat másik lehetőség. A kaszni egy hagyományos teherautó kaszni. Nincs úgy kialakítva, hogy páncél tekintetében majd messze hatékonyabb legyen a többinél.
Dehogynem. Pancelozott, raadasul alapbol integralva van hozza az APS aka StrikeShield.

Nem láncos, tehát a terepjáró képessége sem sokkal rendkívülibb, mint bármelyik teherautóé.
Ha lancost akarnank, ott a MARSII/M270. Joval dragabban.


Tényleg nem kötekedésből kérdezem, de érdekel, hogy van-e olyan szegmense, amiért érdemes csúsztatni és ezen megvalósítani és nem jönnénk ki jobban, ha egy közel ugyan olyan képességű platformra megrendelnénk most? (Amennyiben van rá pénzünk, persze.)
Kapasbol jobbak ezek, mint az amerikai truckok, gyarthatjuk bizonyos rendszereit otthon (pl futómű stb), a RM olyan szorosan vagyunk, hogy sokkal valószínűbb, hogy customized rendszert kérhetünk, ha a zsidók PULS rendszerét tennenk ra azzal kb direkt competitor lenne belőle a HIMARS ellen, olcsóbban és jobb képességekkel, amihez valószínűleg Varpalotan loszert is gyarthatnank licensz alapjan.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 290
74 109
113

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 290
74 109
113
Az Aero Vodochody tulajdonosi kérdése 3 topikban fut párhuzamosan: itt a A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai topikan, az Aero Vodochody topikban és a A magyar hadiipar napjainkban topikban... akit érdekel a téma, nézzen körül a többi topikban is.

Fenn a kék sávban a Friss olvasnivalók vagy az Új hozzászólások gomb nagyon hasznos dolog, érdemes rászokni a használatára. :)
(És valaki előbb-utóbb biztos belinkeli ugyanzeket még az L-39 topikokba is.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Pancelozott, raadasul alapbol integralva van hozza az APS aka StrikeShield.

Kapasbol jobbak ezek, mint az amerikai truckok, gyarthatjuk bizonyos rendszereit otthon (pl futómű stb), a RM olyan szorosan vagyunk, hogy sokkal valószínűbb, hogy customized rendszert kérhetünk, ha a zsidók PULS rendszerét tennenk ra azzal kb direkt competitor lenne belőle a HIMARS ellen, olcsóbban és jobb képességekkel, amihez valószínűleg Varpalotan loszert is gyarthatnank licensz alapjan.

Ezek bizony tényleg nem elhanyagolható szempontok. Köszi az infókat!
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az Aero Vodochody tulajdonosi kérdése 3 topikban fut párhuzamosan:
Nem hiszem hogy bárhol érdemi eszmecsere futna
  • A Magyar hadiipar napjainkban topican szokás szerint ismét csak zsidókig jutottunk el :confused:
  • A Magyar haderő lehetséges...topicban sem látok semmi érdemi új infót témában;
  • A [HUN] Aero Vodochody topicban van a cseh cikk linkelve ami az alapja a magyar sajtóban is megjelent cikkeknek is.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Amit Korom nem tudott ezek szerint megoldani...:
"Rámutatott arra, hogy a vezérezredes irányításával megtörtént a minisztérium és a vezérkar szétválasztása, a parancsnokság létrehozása, valamint a honvédség legnagyobb haderőfejlesztési programja, a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program elindítása, amelyben sok technikai eszközt szereztek be és állítottak rendszerbe. Ugyanakkor „kevésbé vagyunk eredményesek” az infrastrukturális fejlesztések terén, valamint a honvédelmi ágat illetően, ami magában foglalja a képzést, felkészítést, a tartalékos katonák állományba helyezését minél nagyobb létszámban, továbbá a társadalmi kapcsolatok fejlesztését - fűzte hozzá. A miniszter reményét fejezte ki, hogy a kitűzött ütemterv szerint tud továbbhaladni a haderőfejlesztés."
Ugyanakkor a MHP belakta magát Budapestre, nem nagyon akaródzik költözködni Fészkesfehérvárra.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Nem hiszem hogy bárhol érdemi eszmecsere futna
  • A Magyar hadiipar napjainkban topican szokás szerint ismét csak zsidókig jutottunk el :confused:
  • A Magyar haderő lehetséges...topicban sem látok semmi érdemi új infót témában;
  • A [HUN] Aero Vodochody topicban van a cseh cikk linkelve ami az alapja a magyar sajtóban is megjelent cikkeknek is.
Meséljetek erről, hogy miért is kell a Honvédségnek az Alba, mert én távolról sem értem.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 925
7 635
113
Meséljetek erről, hogy miért is kell a Honvédségnek az Alba, mert én távolról sem értem.

Egyenlőre Maróth elmondása alapján pont ugyan annyira veszünk albát mint himarsot ...

A spekulatív újságírásnak kell ez, nem a honvédségnek ...


Ha tippelnem kell a super tucanokkal egy időbe fognak megérkezni majd az albák is
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Egyenlőre Maróth elmondása alapján pont ugyan annyira veszünk albát mint himarsot ...

A spekulatív újságírásnak kell ez, nem a honvédségnek ...


Ha tippelnem kell a super tucanokkal egy időbe fognak megérkezni majd az albák is
Két hasonló kategóriájú kiképző gép teljesen szükségtelen, de azt Maróth úr tudomására is hozták. Nem eszement beszerzések voltak az elmúlt időben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 568
46 616
113
Meséljetek erről, hogy miért is kell a Honvédségnek az Alba, mert én távolról sem értem.
Azt érted, hogy miért vettünk a 24 PZH-hoz meg a 44 Leopardhoz szimulátort, meg külön Fahrschulpanzert? Vagy miért vettünk/lízingelünk 12 Leopard 2A4-et? Minek rendeltünk a NASASM-hoz drága pénzen kiképző rakétákat?
Vagy minek szerelik fel új harcászati kiképzőrendszerrel (Saab, ha jól emlékszem) a Bakony Harckiképző Bázist? Meg tudjuk / tudnánk ezek használatát külföldön is oldani?

Na?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 524
113
Azt érted, hogy miért vettünk a 24 PZH-hoz meg a 44 Leopardhoz szimulátort, meg külön Fahrschulpanzert? Vagy miért vettünk/lízingelünk 12 Leopard 2A4-et? Minek rendeltünk a NASASM-hoz drága pénzen kiképző rakétákat?
Vagy minek szerelik fel új harcászati kiképzőrendszerrel (Saab, ha jól emlékszem) a Bakony Harckiképző Bázist? Meg tudjuk / tudnánk ezek használatát külföldön is oldani?

Na?
okké okéé értem értem, megértem amit mondasz tényleg , sőt sok dologgal egyet is értek Veled huszár tényleg, de pl a harckocsikat összekeverni a madarakkal háát ,figyelj , számoljunk minimum számokkal (hivatalosat nyilván nem is mondhatnék)
van jelenleg 14 gépünk = 14 pilóta de tudod mit legyen 16 mert van 2db kétülésesünk is , 16 pilóta tehát (ennél picivel több van)
namármost ha CSAK a Leokat nézed az 44x4 tehát 176 fő amit elv kikéne képzeni egyszer minimum ,okéoké, ha pl azt vszed akkor nyilván ez csak 44 driver és azért kell a Fahrschulpanzer, de azon lehet nem ideális esetben más legénységit is képezni de ez most mindegy , legyen 44 driver, minimum , ez már az a szám már azon a határon van amiért megérné Fahrschulpanzert meg szimulátort hazahozni mert pár millió dolláros tétel és sokáig le van tudva a dolog pontosabban le lesz tudva, most sógoréknál meg majd a lengyelekhez mennek majd a srácok)
ellenben ha vadászpilótákat akar képezni az ember akkor vagy megteremti otthon magának teljesen vagy részlegesen vagy sehogy és "kiszervezi", mi most a részlegesnél tartunk, nem véletlen mert az első pár lépcsőfokot naagyon simán különösebben nagy anyagi befektetés nélkül meglehet valósítani, de egy szint után már komolyabbá válik a dolog és igen, akkor jön elsőre elő az a szint amire már kéne a 39-es , kérdés, megéri ez nekünk?
én is a minél nagyobb függetlenedés híve vagyok egyébként de ez pont egy olyan dolog amire azt mondom hogy egy szint után felesleges mert úgysem tudunk jobbat idehaza összehozni mint pl a JFTC program volt, mert egyszerűen gazdaságilag nem jön ki a matek, ha szükségünk lenne 80-100 pilótára más lenne a dolog emrt az összbefektetés több emberre oszlana el de tényleg erre a pár gépnyi személyzetre szimplán nem éri meg teljesen idehazára szervezni a teljes képzést , pzh meg leo meg nasams nagyon más tészta mert több, sokkal több embert kell kiképzeni rájuk (vagy hát kellene...)
Illetve BHB egy megint másik tészta, arra nagyon nagyon szükség van, mert egy normális traning camp/area/base egyszerűen borzasztóan hiányzik és már 20 éve kb felkeleltt volna építeni egy rendesebbet, jobban felszereltebbet

igen, értem hogy kell a kiépzésbe fektetni, de szvsz, ez a dolog zsákutca , még ha lehetne használni másra azt mondanám egye fene , de AP-ra nem elég, CAS-ra megint csak nem marad a traning de előbb már kifejtettem hogy
Roviden erintik csak, de erdekes modon Porzse azzal nyit, hogy Borondi is keszulodik felallni:
jajjjjj
nahát nahát miicsoda meglepetés;):oops::oops::rolleyes::rolleyes: , Pécsen még mikor kiképző volt annó , korrekt és teljesen normális volt :)
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 224
27 779
113
Elkezdték kiosztani az optikákat is BERN-hez, vagy még csak mutatóban van 1-2 ?
194724073_4290383791048975_1866654775841461202_n.jpg
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 573
11 172
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 568
46 616
113
okké okéé értem értem, megértem amit mondasz tényleg , sőt sok dologgal egyet is értek Veled huszár tényleg, de pl a harckocsikat összekeverni a madarakkal háát ,figyelj , számoljunk minimum számokkal (hivatalosat nyilván nem is mondhatnék)
van jelenleg 14 gépünk = 14 pilóta de tudod mit legyen 16 mert van 2db kétülésesünk is , 16 pilóta tehát (ennél picivel több van)
namármost ha CSAK a Leokat nézed az 44x4 tehát 176 fő amit elv kikéne képzeni egyszer minimum ,okéoké, ha pl azt vszed akkor nyilván ez csak 44 driver és azért kell a Fahrschulpanzer, de azon lehet nem ideális esetben más legénységit is képezni de ez most mindegy , legyen 44 driver, minimum , ez már az a szám már azon a határon van amiért megérné Fahrschulpanzert meg szimulátort hazahozni mert pár millió dolláros tétel és sokáig le van tudva a dolog pontosabban le lesz tudva, most sógoréknál meg majd a lengyelekhez mennek majd a srácok)
ellenben ha vadászpilótákat akar képezni az ember akkor vagy megteremti otthon magának teljesen vagy részlegesen vagy sehogy és "kiszervezi", mi most a részlegesnél tartunk, nem véletlen mert az első pár lépcsőfokot naagyon simán különösebben nagy anyagi befektetés nélkül meglehet valósítani, de egy szint után már komolyabbá válik a dolog és igen, akkor jön elsőre elő az a szint amire már kéne a 39-es , kérdés, megéri ez nekünk?
én is a minél nagyobb függetlenedés híve vagyok egyébként de ez pont egy olyan dolog amire azt mondom hogy egy szint után felesleges mert úgysem tudunk jobbat idehaza összehozni mint pl a JFTC program volt, mert egyszerűen gazdaságilag nem jön ki a matek, ha szükségünk lenne 80-100 pilótára más lenne a dolog emrt az összbefektetés több emberre oszlana el de tényleg erre a pár gépnyi személyzetre szimplán nem éri meg teljesen idehazára szervezni a teljes képzést , pzh meg leo meg nasams nagyon más tészta mert több, sokkal több embert kell kiképzeni rájuk (vagy hát kellene...)
Illetve BHB egy megint másik tészta, arra nagyon nagyon szükség van, mert egy normális traning camp/area/base egyszerűen borzasztóan hiányzik és már 20 éve kb felkeleltt volna építeni egy rendesebbet, jobban felszereltebbet
Egy kicsit félreértettél.
A NG-k értékét nem csak a kezdeti kiképzés költségeinek csökkentése adja. (Mármint, hogy itthon végezzük a nagy részét.)
A Fahrschulpanzer pont nem volt jó példa, de az összes többi esetben próbáltam olyan dolgokat összeválogatni, ahol a kiképzett katona is használni fogja a kiképzési eszközt szinte a teljes pályafutása alatt.
Már többször leírtam, hogy nekem a cseh és az osztrák képzési forma nagyon szimpatikus. (mondjuk az osztrákoknál pont most szünt meg a Saab 105)
Náluk bizonyos időt (ha jól emlékszem min. 2-3 évet) el kell tölteni a kiképző században, és csak azután lehet a fighter képzésre menni.
De ha valaki valamilyen oknál fogva hosszabb ideig nem repült/repülhetett, akkor is visszaültetik a kiképző századba.