A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 135
33 436
113
Akikkel beszélgettem, azk rendszeresen beszélnek pld MAróthal, vagy pld írták azokat .....................-t mai lapján a Z2026 megszületett. Elmondhattak olyat, ami nem sért adatvédelmet, csak épp nem kerül ki a nagyközönséghez. majd hüsz év múlva valaki megírja a politikai emlékiratait ott is elolvashatod, de ha te azt hiszed hogy magyarorzágon egyedül a haderőfejlesztés nem egy magyarosch dolog, hanem német precizítással megírt és végrehajtott valamiaz ate dolgod...
én inkább a mikulásban hiszek.
szóval akkor akikkel beszéltél állításuk szerint nem tudják levezénylni népet precizitással a dolgoka???
mert elsőnek rájuk hivatkozól egy ügyben majd sorolod az ügy hibáit...

Én csak 1X beszéltem Maróthal pár szót. Úgy vóltam vele majd ha bizonyít többet is beszélek vele XD
Sokan írtak sok mindent Z2026 kapcsán. (pl Szloszjár is.) aki DD tábornok lett e miatt (de az ő elképzeléséből semmi nem valósult meg (itt ott ráhibázott...)
ez nem azt jelenti hogy rossz munkát végzett vólna csak ráreflektál arra hogy mennyire nem vóltak tisztába 2015 ben se a lehetőségekkel még azok sem akik elég nagy befolyással preztizsel rendelkeztek. (és ez ma sincs másképp)

Én tudom hogy született a Z2026 de nem hiszem hogy te azokkal beszéltél vólna. (Bár előfordulhat mert én most nem tallkoztam azokkal az emberekkel sajnos csak kebaboztam 20. án nem kocsmáztam :D ) ugyhogy biztosra nem írhatom hogy te nem találkoztál velük...

H145 és a túlmelegedés... az amik ezt tuti megírták vólna ha ilyen bajok lennének... a hazai gyártóik ugranának az ilyen hírre...

túlparázod és elhiszed hogy végtelen pénz van és azt is hogy mindent egyszerre kell bejelenteni de a legnagyobb baj hogy azthiszed hogy adott technika beszerzésével minden le van tudva (de adott technika csak a jéghegy csúcsa be kell illeszteni a rendszerbe emberek ekllenek hozzá (főleg a tisztek képzése hosszú idő) hely kell nekik ahol tárolható stb.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 007
73 467
113
Csak jól tippelem már 3 éve, hogy nincs benne újabb vadászgépbeszerzés a Ztervben.

Ezt kb.kezdettől fogva tudtuk... az eredeti 10 éves tervek 2026-ig szóltak. Abban ennyi volt a Gripenekről:

"A harci repülőgépek tekintetében hosszabb távon a Gripenek fegyverzeti rendszereinek korszerűbb eszközökre történő cseréje válik szükségessé a Zrínyi 2026 program keretében."

A 2012-es Gripen szerződésmódosítás szerint a C/D Gripenek 2026-ig maradnak. A szerződésmódosítás szerint bármikor kifizethetnénk a most hátralévő kb. 100 millió USD-t és magyar tulajdonba kerülnének a gépek, de ha helyette az utolsó 5 évben még ráköltünk a gépek fejlesztésére összesen kb. +200 millió USD-t, akkor nem tűnik úgy hogy 2026-ban lecseréljük őket. Talán 2020 környékén kezdték el azt mondogatni hogy nincs már Z2026, hanem egy folyamatos Zrínyi haderőfejlesztési program van és már azon gondolkoznak, mi legyen 2035 után. De az már nem az eredeti Z2026 időterve és pénzügyi kerete.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 135
33 436
113
Ezt kb.kezdettől fogva tudtuk... az eredeti 10 éves tervek 2026-ig szóltak. Abban ennyi volt a Gripenekről:

"A harci repülőgépek tekintetében hosszabb távon a Gripenek fegyverzeti rendszereinek korszerűbb eszközökre történő cseréje válik szükségessé a Zrínyi 2026 program keretében."

A 2012-es Gripen szerződésmódosítás szerint a C/D Gripenek 2026-ig maradnak. A szerződésmódosítás szerint bármikor kifizethetnénk a most hátralévő kb. 100 millió USD-t és magyar tulajdonba kerülnének a gépek, de ha helyette az utolsó 5 évben még ráköltünk a gépek fejlesztésére összesen kb. +200 millió USD-t, akkor nem tűnik úgy hogy 2026-ban lecseréljük őket. Talán 2020 környékén kezdték el azt mondogatni hogy nincs már Z2026, hanem egy folyamatos Zrínyi haderőfejlesztési program van és már azon gondolkoznak, mi legyen 2035 után. De az már nem az eredeti Z2026 időterve és pénzügyi kerete.
igen egyébként 2026 ig ha holnap írnánk ki tendert vadászgépre se kapnánk meg időbe. vagy ha valami csoda folytán esetleg használt gépekkel mégis akkor is a pilóták képzése és a gépek feladatvégrehajtásához szükséges bizonyítványok megszerzéséig pár évig más légtérbiztosítására lennénk utalva. ha meg 16-17-18-19 be írtunk vólna tendert másra nem jutott vólna pénz. reálisan 22-23 táján tudunk leghamarabb (tendereztettni mégha zárt is a tender.) szerintem.. de idén macerás lenne...
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
@szzsolt81 amúgy egy félinformált folyosó pletykás társaságba keveredtél akik hallottak dolgokat és féligazságokat de részleteiben nem pontos.
Pedig valóban hasonló hírek terjengenek, azt mondják, hogy talán még "drón" meg apróságok aztán ennyi volt. (Nyilván az eddigieken kívül.)
De hát nem is férne több a 2%-ba..

A 2030-utánnal csak scifi kedvelők foglalkoznak.

Én egyet nem értek, ki "Hargitázik" még, ilyen 0 valamivel belekergetni a katonáinkat a halálba??! (Tudom, román vagyok :p ) Ennél még az autonómia vergődésnek is több esélye van, bár abban a viszonylatban sem rózsás a helyzet.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 936
18 421
113
Én egyet nem értek, ki "Hargitázik" még, ilyen 0 valamivel belekergetni a katonáinkat a halálba

Ezt a szöveget Kovács Gyulától olvastam sok évvel ezelőtt, mármint hogy a naívak azt hiszik, majd Honvéd áll a Hargitán. Ő meg tudjuk hol áll. Na, ha ő és társai voltak a beszélgetők, akkor meg is van minden mondva, a dolog komolyságáról. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 238
113
Az nem lehet, hogy ennyire idióta legyél, hogy sokadszorra csinálsz magadból hülyét!
A német cégek köztük a Rheinmetall tartottak prezentációt a magyar kormány képviselőinek, akik mazsoláztak a kínálatból. Így lett A!4- mert "azonnal" kellett valaki szerint valami harckoxcsi, így lett majdnem a két Airbushoz szimulátor, így lett minimális fegyverzettel H-145. így nem lett MLRS. így nem lett vontatott löveg, nehéz aknavető. Erős asztalcspkodás után a katonai vezetés a nagy hülyeségeket le tudta faragni, és mást bele tudott tenni a csomagba. Így lett hídvető. tréler a Leoprdhoz. (egsébként Maróth rühelli a katoanságot, en bloc)
Nem is tudtam, hogy a H145M-et is a Rheinmetalltól vettük.
Milyen minimális fegyverzetről beszélsz? Ugye nem látogatod a gép topicját. Ugye bem hallottál a folyó német integrációjáról, illetve a már bejelentett Spike beszerzésről.

De most pld úgy néz ki a dolog, ha a magyar fél nem hajta végre az üzemeltetéshez a németek szerint szükséges beruházásokat, pld légkondis raktárak, ha blepiszkálnak magyar fejlesztésekkel - kendácsolunk tüzérségi megfigyelő Gidránt német eszközökkela , ilyesmik, akkor a garancia a cuccra ugrik.
Ugye az megvan, hogy már részben készen vannak a légkondicionált garázsok, valamint már átadták a vadi új szentkirályszabadjai logisztikai központot. Ebből épül egy a Dunán innen is.
Hangzatos szólamokkal elelntétben a kézifegyvergyár annyira nincs kihasználva, hogy a "a fő munkafolyamat az udvarsöprögetés"
Nyilván erre van némi forrásod is! Mert tudtommal az Arzenal masszívan nyereséges, ráadásul nem csak kézifegyvereket gyártanak ott. De biztosan előfordul olyan is, amikor valaki felsepreget a telephelyen...
A lynx gyárral meg német szempontból, magyar állam felhúzza nekik 60 milliárdért, Ha legyártja a nagyar rendelést, már pénzüknél vannak , sőt. Ha mégis venen valaki a szürkezónából. akkor oké, nem lesz rajtuk német belpolitikai nyomás. lehet tolni az üzletet, ezért a örültek a magyar lőszergyárnak is, Ha meg nem veszi senki, akkor ez egy sikertelen prodzsekt, volt már ilyen, lesz is ilyen. Ld MBT--70. Az automata torony üzelete etc pezseg, szóval akkorát nem buktak, és ha mégse jön be a terv, nem németországi üzemet zárnak be, az öt évig itt dolgozó munakerő pedig seperc talál magának állást.
Az ugye megvan, hogy az RM Hungary joint venture, és nem kizárólag RM cég?
Arról sem hallottál, hogy a Lynxeinket minimum 10 évig fogják gyartani.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Ezt a szöveget Kovács Gyulától olvastam sok évvel ezelőtt, mármint hogy a naívak azt hiszik, majd Honvéd áll a Hargitán. Ő meg tudjuk hol áll. Na, ha ő és társai voltak a beszélgetők, akkor meg is van minden mondva, a dolog komolyságáról. :)
Bizony többek között Kovács Gyuláőát is ismerem, meg Orbán honkapjának a múködtetőjét is, bár vele az index átvétele óta nem tartjuk a kapcsolatot neten sem...
Volt alkalmam Beélgetni a TEK szóvivőjévek is,, meg Gazsiról pld aszolnokiakkal, de épp úgy beszéltem ex-munkásőrökkel mint magyargárdásokkal... etc etc.. Szóval mit is akartál mondani?
 
  • Vicces
Reactions: vasszekely

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 818
113
Pedig valóban hasonló hírek terjengenek, azt mondják, hogy talán még "drón" meg apróságok aztán ennyi volt. (Nyilván az eddigieken kívül.)
De hát nem is férne több a 2%-ba..

A 2030-utánnal csak scifi kedvelők foglalkoznak.

Én egyet nem értek, ki "Hargitázik" még, ilyen 0 valamivel belekergetni a katonáinkat a halálba??! (Tudom, román vagyok :p ) Ennél még az autonómia vergődésnek is több esélye van, bár abban a viszonylatban sem rózsás a helyzet.
Szerintem ismered annyira a fórumos munkásságom, hogy se nem hargitázok se nem nézem le a szomszédos haderőket.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 818
113
Akikkel beszélgettem, azk rendszeresen beszélnek pld MAróthal, vagy pld írták azokat .....................-t mai lapján a Z2026 megszületett. Elmondhattak olyat, ami nem sért adatvédelmet, csak épp nem kerül ki a nagyközönséghez. majd hüsz év múlva valaki megírja a politikai emlékiratait ott is elolvashatod, de ha te azt hiszed hogy magyarorzágon egyedül a haderőfejlesztés nem egy magyarosch dolog, hanem német precizítással megírt és végrehajtott valamiaz ate dolgod...
én inkább a mikulásban hiszek.
Azt senki nem hiszi, hogy minden 0 problémával működik mint a karika csapás én bevallom a program indulásakor sokkal több böszmeségre számítottam.
Az infrastruktúrafejlesztés elhanyagolása a korai szakaszban pl. Kurva nagy hiba aztán lehet kapkodni..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 818
113
lehet, csk épp ott tartanak, hogy nem pld a tüzérségi fellderítős cucc amit igérnek. x fokds lejtő, és elmászik a cucc... Üzemeltetés: mondjuk ez a gyértó sara, ha túl sokéig hagyod napon. és az egyik oldalát éri, a H-145öt, időnként letiltja a hajtúműindtást, mert a szenzorok eltérő hőmérsékletet mérnek a hajtóműveken. Egy rosszindulatú pletyka szerint a szolnoki hangárhoz nincs tartalék áramforrás , de ezt még én se hiszem...
Az integráció elején tartó bármilyen eszköznél lehetnek bajok szerintem országtól függetlenül.

Az a bajom zsolesz, hogy amikor amúgy érdekes infót hozol azt is sikerül úgy előadnod és csűrnöd csav arnod, hogy a saját előítéleted igazold vele....

Ahogy a Gidrános dolgot is aranyosan ferdítetted..
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 238
113

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Megtennéd, hogy odaírod hogy mi az és miért érdekes, ha belinkelsz valami letöltenivalót? Így később visszakeresni is könnyebb lesz. Előre is köszönöm!
Primakov doktrínára kerestem ré, Szele Tamás írása után, kidobta ezt is: egy 2020-as törzstiszti tanulmányon(?) résztvevő magyar tiszt magyar különleges erők lehetséges szeréről egy honvédelmi konfliktus során.