A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A románok 3 F-16, plusz egy F-35 századdal terveznek. (lassan érik a második használt F-16. A lengyelek még többel. Rövid távon már 2 század kell, közép távon 3 és mellé egy kiképző. Durva, de ez a szitu.
Az a vicces, hogy ha a korábbiakhoz, vagy a csehekhez hasonló tisztán bérelt konstrukcióban szereznek be a svédektől gépeket, akkor még komolyan meg sem fogja terhelni az emelt költségvetést. Igazság szerint nekünk kb.: pont arra és addig kellenek a Gripenek, mint a svédeknek. Ők is megcsinálják az upgrade-et, és ha az E-vel követjük őket, akkor az pont megfelelően kitolhatja a váltást a következő európai generációig.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Figyul! 2 %-ot 2024-re vállaltuk. Tavaly a Covid gazdasági visszaesés miatt (csökkent a GDP) 1,8% körül volt, évközi pluszokkal elérte az 1.000 milliárdot ( @mindenen kívül linkelte az államkincstár kimutatását) , pedig 616 volt tervezve. Jövőre 1.003 milliárdról indulunk.
Silvio lécci olvasd vissza a vitát, (ne csak az utolsó hozzászólást), hogy ne kelljen újra leírnom!
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
A románok 3 F-16, plusz egy F-35 századdal terveznek. (lassan érik a második használt F-16. A lengyelek még többel. Rövid távon már 2 század kell, közép távon 3 és mellé egy kiképző. Durva, de ez a szitu.
Na és, ha mégis igaz a terjedő szóbeszéd, hogy marad a 14 Gripenünk, akkor hogyan tovább SilvioD? :p
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
leszámólták már itt többen többször van még mozgástér egyébként (csak ugye azok a még be nem jelentettek konkrétan mint a 8X8 asok beszerzése.) meg ugye a légierővel is számolni kell...)
csak ugye nem lehet egyből mindent. ha most akármi nagyot rendelnnk annak le kellene tenni egy bizonyos előleget majd elkezdeni előtörleszteni (hogy ne viselje meg eggyik évi költségvetést sem.) idén ezért nem is várható oriás bejelentés mert egyszerűen az idei évi pénzügyi keret ezt nemigazán teszi lehetővé.) vólt itt bontásba hogy egy (covid ) alatt számólt gdp vel mekkora mozgásterünk lessz jövőre az uj technikára (leszámólva a kötelező kiadásokat előtörlesztéseket törlesztést) az idei évbe erre már nem igen van keret. a jövő évibe már lessz (ettől függetlenül előfordulhat hogy lessz pl egy karácsonyi bejelentés aminek a előtörlesztése jövő év elejére tolódik. de erre várni nem érdemes.)

a z2026 ot lehet kritikával illetni de egy stabil tervezett program. nagyon jó fizetési konstruktciókkal.
azt szokták hátrányának felhozni hogy nagyobb tételekkel lett kezdve. De ennek is megvan az oka.

addig lessz fejlődés rohamosan ameddig el nem érjük a 2%+1év. utánna be fog lassulni a program úgymond (de akisebb tételek beszerzése akkor már nem fog gondot okozni. ahogy a már meglévő eszközök számának bővítése is kevesebb pénzből lessz megoldható.)

a nagy kérdés itt a vadászgép beszerzés. szerencsénkre a gripenek jó légirendésznek ezért nem kell tőllük meszabadúlni és szerencsére rá se vagyunk kényszerítve egy gyors eszközbeszerzésre se. de viszont ha most a gripeneket felfegyverezzük viszonylag kis pénzből annak a fegyverzetnek jó részét az új gép is használni tudja majd ezzel is csökkentve akkor a költségeket (elég lessz kevesebb fegyverzetet venni majd akkor tehát csökken a kiadás.)

én azt mondom e téren vagy japán vagy koreai lenne a jobb választás... még az f35 ös játszhatna de...
a japán gép 31 re késsz lessz ez szinte biztos (még az is lehet hogy elöbb a tervezetnél legalábbis nem kizárt)
5-(6) genből lessz bőven választék a piacon szerintem elkapkodni semmi esetre sem szabad.

Igen, én sem az ellen írtam soha, hogy ne lenne mozgástér még. Csak ha első prioritásnak vesszük a csöves tüzérséget és a vadászgépeket... meg a drónokat, nálam az félig benne van ebbe a két kategóriába, akkor ezek nem fognak kisebb tételek lenni. Ezért szoktam érvelni vitában gyakran, hogy ne viselkedjünk úgy, mint gyerek az édességboltban.
A lengyelek nagyon keményen tolják a fegyverkezést. De ők jóval az EU átlag alatt vannak adósságban. Durva, de ha ők bejelentenek pár milliárd dollárnyi beszerzést "a polcról", akkor sem fog egyetlen közgazdász elemző jajgatni, hogy ezek már megint miből szórják a semmire a hitelt.
Én is olvastam például a harci heliről szóló véleményeket. Szerintem pár embernek nem volt tiszta, hogy miért toltuk ki mi azt annyival, hogy már csak a következő generációt fogjuk megpróbálni beszerezni.
Szerintem a környéken nem egy százados légierőkkel kell az évtized végére számolni. Az ukránoknál már most nem annyi van, függetlenül attól, hogy a régi MIG-eket pofozgatják és próbálják modernizálni. Románoknál is már most megvan a személyi állomány és a büszkeségük nem fogja engedni, hogy hirtelen mikro méretű légiflottájuk legyen. (Nem egy szerencsés konstrukcióban láttak neki, ha csak 2 század lesz hadra fogható, akkor is beszereznek mind a 4-nek "új" gépeket. És a román fórumtárs szerint sem komoly, csupán hazai PR értéke van az F-35-nek, de mondjuk egy 4 százados "felújított" F-16-os nem lenne annyira meglepő.)
Sokan nem szeretnek ezért, de én már korábban is azt mondtam, hogy én ki tudok egyezni azzal, hogy elsőnek a meglévő gépeket szereljük fel az új technikával és a második század beszerzését lehet nyugodtan pár évvel későbbre időzíteni. A magam részéről nem cseréltetném be őket új Erikre, mert ha van bennük elég kilométer 2035-ig, akkor ott már jóval tisztább képet fogunk látni, hogy a nagy remény Tempest például mennyit késik? És ahogy fentebb is meg lett fogalmazva, jóval nagyobb kínálat lesz a piacon 5. genesből, lehet válogatni és alkudozni.
Tudom, hogy sok fórumtársnak nem jó hallani, de szerintem okosan kell fejleszteni a haderőt... nem az elkövetkezendő 5 évben, hanem minimum 20-40-ben.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Amíg nem hadosztályban mérjük a szárazföldi haderőt, addig a légierő fejlesztése drónokra és pár darab, ámde regionálisan kiemelkedően jelentős technikai előnyt jelentő eszközökre (AEW&C, EW-SIGINT-COMINT, SARGMTI légi harcálláspont) kell korlátozódjon!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 037
113
Na itt buktd barátom mert annyira kendácsolás zajlik, hogy a törökök csinálják az eszközintegrációt mert így szerződtünk le
Emlékszel amikor azt mondta, hogy kimegy megnézni a lynx gyár építését és majd csinál nekünk képeket?
Tényleg elment oda, ez becsületére legyen számolva, de a gyár terület kerítésén kívülről, a legtávolabbi bozótból rakott ide fel fotókat, szerinted mennyire bennfentes a dolgokban?
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 283
113
Emlékszel amikor azt mondta, hogy kimegy megnézni a lynx gyár építését és majd csinál nekünk képeket?
Tényleg elment oda, ez becsületére legyen számolva, de a gyár terület kerítésén kívülről, a legtávolabbi bozótból rakott ide fel fotókat, szerinted mennyire bennfentes a dolgokban?
Lófaszjóska.
 
K

kamm

Guest
Primakov doktrínára kerestem ré, Szele Tamás írása után, kidobta ezt is: egy 2020-as törzstiszti tanulmányon(?) résztvevő magyar tiszt magyar különleges erők lehetséges szeréről egy honvédelmi konfliktus során.
Ez nem "tanulmany", hanem egy Master Thesis, amit egy bizonyos Maj. Gabor Antal dolgozott ki Fort Leavenworthben 2019-2020 a US Army College mesterkurzusan, POTENTIAL REQUIREMENTS FOR THE HUNGARIAN SPECIAL OPERATION FORCES (SOF) IN HOMELAND DEFENSE címmel.

Kurvara megtehhettel volna ennyit te is, de akkor helyetted most itt az abstract:

"In the last fifteen years, the Hungarian Defense Forces primarily developed SOF capabilities to conduct counterinsurgency operations in Afghanistan and Iraq. Demonstrating a full commitment to the Alliance, Hungarian SOF were tailored to meet NATO’s essential requirements to achieve interoperability during those expeditionary operations. Although the
deployments have provided a huge amount of experience, future conflicts require a new mindset on how to use Hungarian SOF in homeland defense.
The annexation of Crimea and the Russian-backed uprising in Eastern Ukraine generated new security challenges. As the Russian-type hybrid warfare created a highly efficient precedent on how future wars are likely waged, Hungarian SOF must respond successfully in case Hungary confronts similar threats. With this thesis the author seeks answers about the future requirements for Hungarian SOF in support of homeland defense through the analysis of non-linear warfare and provides recommendations for Hungarian decision-makers on developing future SOF
."

Kulcsszavak @Terminator kedveben jarva:

Hybrid Warfare, Unconventional warfare, Non-linear warfare, Hungarian SOF
 
K

kamm

Guest
az inkurens eszközök eladásából befolyó összeg nem a központi költségvetésbe megy hanem marad a honvédsénéél (mindig is így vólt.)

igen van rá modell mint pl hogy a legkézenfekvőbbet írjam a horvátok által magyar katonák kiképzése PZH2000 re.

nállunk se lenne ujdonság folyami búvár képzés (továbbképzés) pl folyt hazánkba is rendszeresen... (fizettek érte) csak most hogy bővül a harcszközök listálya és javúl a logisztikai rendszer sokkal szélesebb körben tudnánk ilyen tanfolyamokat indítani.

iskola tekintetében meg Orbán gáspár és anglia jó pl. (ha más nem vagy a baltás gyilkos és az áldozat)
Viszont a fegyvereladasi otleteidet kizárom, őrültség lenne NARO tagkent afganoknak fegyvert eladni (WTF?), detto as ukranoknak az oroszok ellen használhatót stb. Mindkettő politikai öngyilkosság aprópénzért.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
Viszont a fegyvereladasi otleteidet kizárom, őrültség lenne NARO tagkent afganoknak fegyvert eladni (WTF?), detto as ukranoknak az oroszok ellen használhatót stb. Mindkettő politikai öngyilkosság aprópénzért.
miért a bukott kormány ha jóltudom még mindig nato szövetséges.
 
K

kamm

Guest
miért a bukott kormány ha jóltudom még mindig nato szövetséges.
Nincs bukott kormány. Van a Massud fia Pandzsirban, hozza menekult a lefarolt PM helyettese meg parszaz afgan SOF, meg valahol van Kosztüm tábornok oszt' jonapot. Ezeknek max a CIA fog fegyvert adni, nem mi.
Ja és a taliboknak ott maradt kb 100 milliárd (!) dollárnyi moderm amerikai fegyver és felszerelés. Nem mondom, hogy nem fogjak lerohasztani pikkpakk, de akkor is...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 410
113
De aki ismeri a magyar történelmet az tudja, hogy volt már itt a tatártól a törökön, osztrákon, németen, szovjeten át a románokig mindenféle idegen megszálló. De egy idő után mindenki szépen hazatakarodott.
Aki ismeri a magyar történelmet azt is tudja, hogy ezek többsége elég sokáig maradt és egyiket sem mi zavartuk el "önerőből".
Mongolok 1 év - önként mentek el
Török 150 év - Habsburgok verték ki őket innen nemzetközi haderővel ("Szent Liga")
Osztrákok/Habsburgok - 200+ év - belső összeomlás az első világháború után, minden próbálkozásunk kudarc volt ellenük
Románok - Félév - az Antant parancsolat őket haza
Németek - 1 év - még harcoltunk is mellettük, mi voltunk a náci Németország egyik utolsó szövetségese...
Oroszok - 44 év - önként mentek el belső problémáik és nemzetközi gazdasági, politikai folyamatok eredményeként.

Egyik "hazakotródás" sem magyar érdem és mindegyik után romokban állt az ország.
Tényleg ne építsünk arra, hogy "egyszer majd hazamennek és mi meg kibekkeljük addig".
Középkor vége óta tragikus Magyarország katonai "track-recordja" - csatákat nyertünk, de végső eredmény szinte mindig katasztrófa lett.

Kell végre egy hi-tech haderő, ami a elrettentő erővel bír: sokba kerüljön legyőzni - ne isérje meg belekezdeni egy háborúba. Fontos, hogy a lehető legkevesebb emberrel lehessen üzemeltetni, mert katasztrofálisak a demográfiai mutatónk és nulla az esély rá, hogy számot tevően (2,1-es rátát meghaladóan) javuljanak. Az ember hiány csak egyre rosszabb lesz - a bevándorlástól mindenki be van tojva, az hogy elment 600-800 ezer viszonleg fiatal, munkaképes korú ember - az meg senkit nem zavar. Nagy részük már sosem jön vissza, külföldön születnek a gyerekeik, ott termelnek, ott adóznak. Ez az igazán ijesztő!
A demográfia Magyarország legnagyobb nemzetbiztonsági és gazdasági kockázata. (Picit "jó hír", hogy a régiónk nagy részére is igaz ez.)

Ha nyugdíjasokat kiképezzük drón- és harci robot irányítónak és otthon mamuszban tolhatják fotelből mint a WoT-ot, akkor némelyik szomszédunk ellen lehet esélyünk 10-15 év múlva. :D
Persze félig viccelek - de sajnos csak félig, mert tényleg nem, tudom ki fogja kezelni ezt dollármilliárdokért összevásárolt technikát 1-2 évtized múlva...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
miért a bukott kormány ha jóltudom még mindig nato szövetséges.

Én is azt mondom, hogy el kell engedni. Ha a NATO által támogatott kormánynak adod a fegyvert, a büdös életben nem fognak fizetni. Miből? Már most hivatalosan egy emigráns kormány, aki alatt nincs ország, nincs gazdaság, nincs bevétel és hitelképesnek sem mondanám. Az ukránoknál én is elmondtam, hogy többet árt, mint használ nekik bármit eladni.
Mi a gondod Malival? Épp oda készülünk. Felőlem akár 5-10 év hitelre is vehetnének tőlünk kiárusítandó készleteket! Félünk, hogy győznek a dzsihadisták és ezért mindent megteszünk a jelenlegi kormány stabilizálása érdekében. Ha már küldünk békefenntartó kontingenst, akár kiképzési programot is adhatunk nekik, ha igénylik. És az oda érkező magyar katonák is együtt tudnának működni az általuk ismert technikával. Nekem sokkal szimpatikusabbak, mert van egy országuk, amit épp meg akarnak védeni a franciák és a németek. Van költségvetésük.
Amondó vagyok, oda adjunk el, hol van pénz! De nem csak Mali az egyetlen elfogadható, felőlem bárhova máshova is mehetnek, ahol nem 'majddal' meg 'lesszel' fizetnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95 and Szittya