A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Az agyadban kéne kutakodni, capisce?
Tényleg pattannod kéne innen.
most ugye azt hitted, valami alpéri izét fogok válaszolni a te stílusodban,
De nem:)
Bizonyos szint felett nem megyünk bzonyos szint alá. ahogy Eszterházy is megírta. Olvastad?
= bár, hogy állandóan más fütyijével foglalkozol..... hát.. szakmai szempontból mindenképpen érdekes.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 082
113
most ugye azt hitted, valami alpéri izét fogok válaszolni a te stílusodban,
De nem:)
Bizonyos szint felett nem megyünk bzonyos szint alá. ahogy Eszterházy is megírta. Olvastad?
= bár, hogy állandóan más fütyijével foglalkozol..... hát.. szakmai szempontból mindenképpen érdekes.
Az a te szakmád, de erről nem beszélünk, ugye?
Most pedig bizonyítsd be szépen, hogy a regisztrációdat ki tudod törölni egy mozdulattal.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 760
113
két dolog.
  • legmodernebb? bocs, de mennyivel modernebb, mint a Puma IFV gyára? Amit egyébként a magyar katonai vezetés is preferált.
  • de a dolog jelenlleg úgy néz ki, ők megadhatják a specifikációkat, mire van szükségük, Aztán egyetlen ember -Maróth Gáspár eldönti, hogy mit kapnak.
a Z2026 szerencséje, ha lehet így mondani, hogy politikai jóindulatot akartak-akarnak vásárolni a német kormányzattól, így ők lettek az első számú jelöltek a beszerzésben., Ha Wadhington, akkor Abrams lett volna.
A német cégek köztük a Rheinmetall tartottak prezentációt a magyar kormány képviselőinek, akik mazsoláztak a kínálatból. Így lett A!4- mert "azonnal" kellett valaki szerint valami harckoxcsi, így lett majdnem a két Airbushoz szimulátor, így lett minimális fegyverzettel H-145. így nem lett MLRS. így nem lett vontatott löveg, nehéz aknavető. Erős asztalcspkodás után a katonai vezetés a nagy hülyeségeket le tudta faragni, és mást bele tudott tenni a csomagba. Így lett hídvető. tréler a Leoprdhoz. (egsébként Maróth rühelli a katoanságot, en bloc)

De most pld úgy néz ki a dolog, ha a magyar fél nem hajta végre az üzemeltetéshez a németek szerint szükséges beruházásokat, pld légkondis raktárak, ha blepiszkálnak magyar fejlesztésekkel - kendácsolunk tüzérségi megfigyelő Gidránt német eszközökkela , ilyesmik, akkor a garancia a cuccra ugrik.
Kb senkinek sincs fogalma, hogyan fog működni a logosztika és üzemeltetés ha feláll a nehézdandár. Hangzatos szólamokkal elelntétben a kézifegyvergyár annyira nincs kihasználva, hogy a "a fő munkafolyamat az udvarsöprögetés"
A lynx gyárral meg német szempontból, magyar állam felhúzza nekik 60 milliárdért, Ha legyártja a nagyar rendelést, már pénzüknél vannak , sőt. Ha mégis venen valaki a szürkezónából. akkor oké, nem lesz rajtuk német belpolitikai nyomás. lehet tolni az üzletet, ezért a örültek a magyar lőszergyárnak is, Ha meg nem veszi senki, akkor ez egy sikertelen prodzsekt, volt már ilyen, lesz is ilyen. Ld MBT--70. Az automata torony üzelete etc pezseg, szóval akkorát nem buktak, és ha mégse jön be a terv, nem németországi üzemet zárnak be, az öt évig itt dolgozó munakerő pedig seperc talál magának állást.
Igen, a zalaegerszegi lesz a RM legmodernebb összeszerelőüzeme. Ezt elég egyértelműen nyilatkozta Papperger utalva a mesterséges intelligencia használatára. A Puma-t pedig nem a RM gyártja: KMW-RM közös cég a gyártó, de az összeszerelést a KMW végzi. Az A4-et meg szerintem a KMW-től vettük nem a RM-tól. A H145M minimális fegyverzettel? Nekem az Airbus alelnöke elég meggyőző amikor azt mondja, hogy a magyarok a legmagasabb HForce4 (ez tartalmazza az irányított rakétát is) felszereltséggel, tehát a maximális fegyverzettel rendelték a helikoptereket. Az új fegyverrendszerek rendszeresítése nyilván jár nehézségekkel, de ha megfigyeled pontosan ezért eddig az összes komolyabb beszerzésnél kértük a gyári supportot: a gyár végzi az oktatást, ami nyilván a lehetséges legjobb megoldás. MLRS szerintem lesz, de majd meglátjuk (van tőle jobb is, az én kedvencen a LORA). Jóindulat vásárlás: biztos volt ilyen szándék a németországi vásárlások mögött, de azt látni kell, hogy évi 1-1.5 milliárd euró nem túl nagy falat a német hadiiparnak, csak mi gondoljuk nagy megrendelésnek, ettől nem fognak hasra esni. Nehéz aknavető: 120 mm-es aknavető egész biztosan lesz, ezt már Benkő is nyilatkozta. Szerintem még a gyártót is meg tudod tippelni. Nemhiába vettük meg a céget is.
Azt mondod Maróth rühelli a katonaságot és minden beszerzésnél egyedül dönt: nem tudom, hogy szereti-e a katonákat vagy sem, de valami szerencse révén mindig a piacon számunkra elérhető legjobb terméket választotta, ami nálam erősen arra utal, hogy megfogadja a katonák tanácsát. (talán a török MRAP a kivétel, helyette lehetett volna jobb, de a RM-al már vállalható.) A magyar állam építi fel a gyárat 60 milliárdért: így van, viszont ha lesz export akkor annak a nyereségéből is részesül. És hidd el ha üzemet kell bezárni a német üzem lesz az első: egyre nehezebb a legismertebb német hadiipari vállalat helyzete odahaz: tavaly 1 hónapig ültek a zöldek a gyárkapu előtt. Ha egy Zöld vagy SPD kormány lesz (egyre nagyobb rá az esély) akkor menekülni fog a német hadiipar. Szerintem a múltkori preziben már erre utalt Papperger. De az utóbbi években pont nem azaz irány alakult ki, hogy be kellene zárni a hadiipari üzemeket. Egész Európa fegyverkezik.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 082
113
Igen, a zalaegerszegi lesz a RM legmodernebb összeszerelőüzeme. Ezt elég egyértelműen nyilatkozta Papperger utalva a mesterséges intelligencia használatára. A Puma-t pedig nem a RM gyártja: KMW-RM közös cég a gyártó, de az összeszerelést a KMW végzi. Az A4-et meg szerintem a KMW-től vettük nem a RM-tól. A H145M minimális fegyverzettel? Nekem az Airbus alelnöke elég meggyőző amikor azt mondja, hogy a magyarok a legmagasabb HForce4 (ez tartalmazza az irányított rakétát is) felszereltséggel, tehát a maximális fegyverzettel rendelték a helikoptereket. Az új fegyverrendszerek rendszeresítése nyilván jár nehézségekkel, de ha megfigyeled pontosan ezért eddig az összes komolyabb beszerzésnél kértük a gyári supportot: a gyár végzi az oktatást, ami nyilván a lehetséges legjobb megoldás. MLRS szerintem lesz, de majd meglátjuk (van tőle jobb is, az én kedvencen a LORA). Jóindulat vásárlás: biztos volt ilyen szándék a németországi vásárlások mögött, de azt látni kell, hogy évi 1-1.5 milliárd euró nem túl nagy falat a német hadiiparnak, csak mi gondoljuk nagy megrendelésnek, ettől nem fognak hasra esni. Nehéz aknavető: 120 mm-es aknavető egész biztosan lesz, ezt már Benkő is nyilatkozta. Szerintem még a gyártót is meg tudod tippelni. Nemhiába vettük meg a céget is.
Azt mondod Maróth rühelli a katonaságot és minden beszerzésnél egyedül dönt: nem tudom, hogy szereti-e a katonákat vagy sem, de valami szerencse révén mindig a piacon számunkra elérhető legjobb terméket választotta, ami nálam erősen arra utal, hogy megfogadja a katonák tanácsát. (talán a török MRAP a kivétel, helyette lehetett volna jobb, de a RM-al már vállalható.) A magyar állam építi fel a gyárat 60 milliárdért: így van, viszont ha lesz export akkor annak a nyereségéből is részesül. És hidd el ha üzemet kell bezárni a német üzem lesz az első: egyre nehezebb a legismertebb német hadiipari vállalat helyzete odahaz: tavaly 1 hónapig ültek a zöldek a gyárkapu előtt. Ha egy Zöld vagy SPD kormány lesz (egyre nagyobb rá az esély) akkor menekülni fog a német hadiipar. Szerintem a múltkori preziben már erre utalt Papperger. De az utóbbi években pont nem azaz irány alakult ki, hogy be kellene zárni a hadiipari üzemeket. Egész Európa fegyverkezik.
Magyarázhatod ennek a vasutasnak... :)
Csak provokálni van itt ez az ösztönleny, küldjük már el a picsába.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 197
113
Pedig valóban hasonló hírek terjengenek, azt mondják, hogy talán még "drón" meg apróságok aztán ennyi volt. (Nyilván az eddigieken kívül.)
De hát nem is férne több a 2%-ba..

A 2030-utánnal csak scifi kedvelők foglalkoznak.

Én egyet nem értek, ki "Hargitázik" még, ilyen 0 valamivel belekergetni a katonáinkat a halálba??! (Tudom, román vagyok :p ) Ennél még az autonómia vergődésnek is több esélye van, bár abban a viszonylatban sem rózsás a helyzet.

Eddig szinte az összes nagyobb beszerzés plusz pénzből ment, nem a 2 százalékból. Az igaz, hogy most lelassult a bejelentgetősdi, de reméljük, hogy csak a covid, választás miatt
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 590
5 197
113
igen egyébként 2026 ig ha holnap írnánk ki tendert vadászgépre se kapnánk meg időbe. vagy ha valami csoda folytán esetleg használt gépekkel mégis akkor is a pilóták képzése és a gépek feladatvégrehajtásához szükséges bizonyítványok megszerzéséig pár évig más légtérbiztosítására lennénk utalva. ha meg 16-17-18-19 be írtunk vólna tendert másra nem jutott vólna pénz. reálisan 22-23 táján tudunk leghamarabb (tendereztettni mégha zárt is a tender.) szerintem.. de idén macerás lenne...

Ha E-t kapnánk, (ami kb az egyetlen logikus lépés lenne, ha már csere/bővités) akkor annyira nagy, komoly átmenet nem lenne (?)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 367
113
igen kezd elfogyni a pénz a programból. kisebb összegek viszonylagosan gyorsan elérhetővé vállnak bizonyos kisebb plussz összegek viszont csak hosszútávon várhatóak. 2026 terén... van még mozgástér költségvetésileg de egyre szükösebb.
de a szűkülő forrásokat jól felhasználva tovább lehet építeni a haderőt.

Kisebb összegek. fut a kerítés építési láz euba. (ha a kerítésépítőkkel közösen ujra meg lenne próbálva a számla benyújtása határzár ügyében szerintem 10mrd+ os összegre számíthatnánk... (ennek egy része BM) de a hm nek így is maradna legalább 7 mrd.
7 mrd mire lenne elég? személyi felszerelés.

további eszközök értékesítése. mit tudnánk eladni és hova? pl a lejárófélben lévő pct rakétáinkat (oda ahová lónek akár afganisztán...vagy libia de én még az ukránt sem zárnám ki sőt az ukránnak egyéb vsz fegyverzeti anyagot is eladnák ha hajlandóak lennének minimális engedményekre (elég ha csak visszafogják az embereiket...) igazából még jól is járnának az oroszok mert a régi technika annál tovább maradna az ukránoknál rendszerben.
ha nem megoldható afrikába vagy ázsiába csomagba még mindig eladható. szeencsére a csehek igen erősen szorulnak ki a piacokról...

10-20-30 mrd de ha egy 5 mrd s üzlet összehozható már jók lennénk. 5 mrd katonai eü rendszerbe tenném a pénzt.

új fegyverek eladás. itt 1-2 mrds üzletről beszélhetünk jelenleg ami a honvédségi kaszába landólhat. az elkövetkező 5 évben. Logisztikai rendszerbe tenném. főleg alsobb szinteken végrehajtói mnkálatok elősegítésére.

a műszakiak továbbra is jó eséllyel pályázhatnak uniós katasztrófa védelm forrásokra évről évre kerülnek kisebb nagyobb összegek kiosztásra... (gépállomány egyéb felszerelés tovább bővíthető ezekből a pénzekből)

ingatlan értékesítés. rázós ügy de ha fedhetetlen emberek piaci áron értékesítenek bizonyos objektumokat nem elvetendő a dolog. 8-10 milliárdnál én azért semmiféle képp se mennék messzebre ezen a téren. de itt is csak 5 mrd vel számolok ami egész biztos kivitelezhető becsülettel. 5 mrd ből akár kisebb fegyverrendszerek is beszerezhetőek. vagy az épp aktuális rések betömésére is szolgálhatna tartalé címén...

ami még +bevételi forrás lehet a honvédségnek és az ilyen kis tételű beszerzéseket segítheti+ ban. és eddig még nem került szóba. azok a szolgáltatások.

Milyen hadsereg által nyújtandó szolgáltatások is vannak (azokon kívűl amit eddig kötelességből csinál az MH mint katsztróva védekezés légimentés stb és a kzhasznű mellett min a gyerektáborok és hasonlók?)

A kiberbiztonsági tanácsadás programozás. ez egy elég jól futó téma ennek a bevételéből az ezirányú képességeket kell bővíteni.

én pl nevezéses versenyeket is eltudnák képzelni ha elkészül az új bakonyi tábor. több kategóriában Hivatásos seregek részére tartalékosok részeére és pmc k részére... úgy megszervezni hogy mind ez profitot hozzon. (ez az állam többi ágának is bevételt jelenthetne...)

de pénzért kiképzéseket is tartatnák ugyan ezekbe a szerepkörökbe... (pl ismerkedés az ex szvjet technikával címszóval...)
vagy épp a nyugati technikával történő ismerkedés (ami egy jó kis marketingne is elmenne.)
bizonyos magasabb szintű kiképzésekre is indítanák tanfolyamokat elsősorban tiszteknek (fizetős iskola...) főleg keleti rszágokból várnák további halgatókat (továbbképzésre tanfolyamokra.) ez akár államközi ajánlással (ha felajánlanánk egy párhónapos tanfolyamot egy tárgyalás során 10 főre teszem azt vietnámnak arcvesztés helyett úgyis elfogadnák.)

lőtér gyakorlótér bérbeadás eddig sem vólt ismeretlen számunkra ezt szükség szerint lehetne fokozni ezzel is tovább javítani a felújítás utáni színvonalat...
vagy akár új rendszerű gyakórlópályákat kialakítani...
ez nekünk is fontos lenne hisz a saját csapataink épp úgy igénybevennék ezeket...

Szabványok értékesíése elkészítése is egy jó bevételi forrást jelentene (hisz nekünk is néha gondotokoz hogy valami miatt új szabványokat kell felállítani... ez lehet akár egy sima konténer is...)

lehet logisztikai terén bértervezést vállalni kisebb elmaradottabb vagy újabb seregeknek (természetesn pénzért) ez a segítségnyújtás jelen pillanatban nehézségeket okozna de egy bővítés alkalmával ami elött állunk ez további szabad kapacitást eredményezne szükség helyzetben vagy pangó időben. ez a logisztikai szemmel lehet nem lenne annyira nyereséges. de az álomány bővülését vonzaná magával. (pl az új ellátórendszer tapasztalatainak pénzér törénő átadása is lehetséges lenne vagy ahogy már írta bérlogisztika vállalása tervezése (seregeknek de akár pmc knek is.)

tehát én a pmc irányába is nyitnák képzések és szolgáltatások terén csakúgy mint más nállunk elmaradottabb seregeknek. (ha meglépjük a technikai modernizációt nagy presztizst jelentene számunkra logisztika terén és aki tállást tervez új technikára megérné a pénzt a tapasztalataink megosztása esetlegesen az embereik betanítása oktatása (amivel akár saját termékek értékesítésére is lehetőség adódna ) csak úgy mint szabványoké...

szinte mindenki logisztikai támogatással szerzi be a járműveit ami nem merül ki az alkatrész ellátásban javításban...
ezeknek az összehangolásában hogy hogyan is kell ezt vagy egyébb alrendszeri logisztika terén nagy a lemaradás szerte a világon...
az így keletkező bevételekből további logisztikai fejlesztéseket hajtanák végre.
sőt logisztikai eszközgyártás is kapcsolódhatna a katonai eszközgyártásba. amivel akár civíl piaci szegmensbe is betörhető lenne mint termék gyártó forgalmazó technológiai értékesítő.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Igen, a zalaegerszegi lesz a RM legmodernebb összeszerelőüzeme. Ezt elég egyértelműen nyilatkozta Papperger utalva a mesterséges intelligencia használatára. A Puma-t pedig nem a RM gyártja: KMW-RM közös cég a gyártó, de az összeszerelést a KMW végzi. Az A4-et meg szerintem a KMW-től vettük nem a RM-tól. A H145M minimális fegyverzettel? Nekem az Airbus alelnöke elég meggyőző amikor azt mondja, hogy a magyarok a legmagasabb HForce4 (ez tartalmazza az irányított rakétát is) felszereltséggel, tehát a maximális fegyverzettel rendelték a helikoptereket. Az új fegyverrendszerek rendszeresítése nyilván jár nehézségekkel, de ha megfigyeled pontosan ezért eddig az összes komolyabb beszerzésnél kértük a gyári supportot: a gyár végzi az oktatást, ami nyilván a lehetséges legjobb megoldás. MLRS szerintem lesz, de majd meglátjuk (van tőle jobb is, az én kedvencen a LORA). Jóindulat vásárlás: biztos volt ilyen szándék a németországi vásárlások mögött, de azt látni kell, hogy évi 1-1.5 milliárd euró nem túl nagy falat a német hadiiparnak, csak mi gondoljuk nagy megrendelésnek, ettől nem fognak hasra esni. Nehéz aknavető: 120 mm-es aknavető egész biztosan lesz, ezt már Benkő is nyilatkozta. Szerintem még a gyártót is meg tudod tippelni. Nemhiába vettük meg a céget is.
Azt mondod Maróth rühelli a katonaságot és minden beszerzésnél egyedül dönt: nem tudom, hogy szereti-e a katonákat vagy sem, de valami szerencse révén mindig a piacon számunkra elérhető legjobb terméket választotta, ami nálam erősen arra utal, hogy megfogadja a katonák tanácsát. (talán a török MRAP a kivétel, helyette lehetett volna jobb, de a RM-al már vállalható.) A magyar állam építi fel a gyárat 60 milliárdért: így van, viszont ha lesz export akkor annak a nyereségéből is részesül. És hidd el ha üzemet kell bezárni a német üzem lesz az első: egyre nehezebb a legismertebb német hadiipari vállalat helyzete odahaz: tavaly 1 hónapig ültek a zöldek a gyárkapu előtt. Ha egy Zöld vagy SPD kormány lesz (egyre nagyobb rá az esély) akkor menekülni fog a német hadiipar. Szerintem a múltkori preziben már erre utalt Papperger. De az utóbbi években pont nem azaz irány alakult ki, hogy be kellene zárni a hadiipari üzemeket. Egész Európa fegyverkezik.
ne vegyél mérget, Zöldek nagyot zuhantak, húsz százalékon. Szocdemek annyira feljöttek, esély van rá pillanatnyilag, hogy ők adják a kancellárt.
És a szocdemek ött azt jelentik, " ne szóljon bele az állam, hogyan keressünk pénzt" - nem a munkások pártja.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 367
113
Ha E-t kapnánk, (ami kb az egyetlen logikus lépés lenne, ha már csere/bővités) akkor annyira nagy, komoly átmenet nem lenne (?)
szerintem új gép beszerzése még odébb van. jelenleg szrintem a c-d megtartásával van számólva.
ami a késöbbiekben (új tipus esetén legyen az bármilyen.) kiképzési illetve air police feladatok ellátására még hosszú ideig alkalmas marad. (most fognak felszabadúlni a svéd raktárak ahogy a svédek csökkentik a c-d ik számát.) most lessz kb az anno 21 es vagy f5 ös.
mert akármilyen új gépeket is szerzünk be a jövőbe annak a fentartása biztos magasabb lessz mint a gripeneké. (ami kb már lassan kiképzőgép kategória mérete üzemeltetése terén)
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Hol voltál az elmúlt 2-3 évben? Év közben nem egyszer meg lett "dobva" a MH jó pár plusz milliárddal. Ha minden a MH költségvetésből menne csak, 2035re se lenne Leopárd, Hiúz stb
Hidd el az elmúlt években nem ez történt amit leírsz. A szerződésben foglalt 2%-ot sem költöttük a hadseregre ergo a pénz egy részét másra költöttük. Idáig egy fillér plusz pénz nem volt, de meg fogom tapsolni, ha lesz.

Jaj értem, te a honvédség költségvetéséről beszélsz, én meg nem arról, hanem amennyinek lenni kellene.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
igen kezd elfogyni a pénz a programból. kisebb összegek viszonylagosan gyorsan elérhetővé vállnak bizonyos kisebb plussz összegek viszont csak hosszútávon várhatóak. 2026 terén... van még mozgástér költségvetésileg de egyre szükösebb.
de a szűkülő forrásokat jól felhasználva tovább lehet építeni a haderőt.

Kisebb összegek. fut a kerítés építési láz euba. (ha a kerítésépítőkkel közösen ujra meg lenne próbálva a számla benyújtása határzár ügyében szerintem 10mrd+ os összegre számíthatnánk... (ennek egy része BM) de a hm nek így is maradna legalább 7 mrd.
7 mrd mire lenne elég? személyi felszerelés.

további eszközök értékesítése. mit tudnánk eladni és hova? pl a lejárófélben lévő pct rakétáinkat (oda ahová lónek akár afganisztán...vagy libia de én még az ukránt sem zárnám ki sőt az ukránnak egyéb vsz fegyverzeti anyagot is eladnák ha hajlandóak lennének minimális engedményekre (elég ha csak visszafogják az embereiket...) igazából még jól is járnának az oroszok mert a régi technika annál tovább maradna az ukránoknál rendszerben.
ha nem megoldható afrikába vagy ázsiába csomagba még mindig eladható. szeencsére a csehek igen erősen szorulnak ki a piacokról...

10-20-30 mrd de ha egy 5 mrd s üzlet összehozható már jók lennénk. 5 mrd katonai eü rendszerbe tenném a pénzt.

új fegyverek eladás. itt 1-2 mrds üzletről beszélhetünk jelenleg ami a honvédségi kaszába landólhat. az elkövetkező 5 évben. Logisztikai rendszerbe tenném. főleg alsobb szinteken végrehajtói mnkálatok elősegítésére.

a műszakiak továbbra is jó eséllyel pályázhatnak uniós katasztrófa védelm forrásokra évről évre kerülnek kisebb nagyobb összegek kiosztásra... (gépállomány egyéb felszerelés tovább bővíthető ezekből a pénzekből)

ingatlan értékesítés. rázós ügy de ha fedhetetlen emberek piaci áron értékesítenek bizonyos objektumokat nem elvetendő a dolog. 8-10 milliárdnál én azért semmiféle képp se mennék messzebre ezen a téren. de itt is csak 5 mrd vel számolok ami egész biztos kivitelezhető becsülettel. 5 mrd ből akár kisebb fegyverrendszerek is beszerezhetőek. vagy az épp aktuális rések betömésére is szolgálhatna tartalé címén...

ami még +bevételi forrás lehet a honvédségnek és az ilyen kis tételű beszerzéseket segítheti+ ban. és eddig még nem került szóba. azok a szolgáltatások.

Milyen hadsereg által nyújtandó szolgáltatások is vannak (azokon kívűl amit eddig kötelességből csinál az MH mint katsztróva védekezés légimentés stb és a kzhasznű mellett min a gyerektáborok és hasonlók?)

A kiberbiztonsági tanácsadás programozás. ez egy elég jól futó téma ennek a bevételéből az ezirányú képességeket kell bővíteni.

én pl nevezéses versenyeket is eltudnák képzelni ha elkészül az új bakonyi tábor. több kategóriában Hivatásos seregek részére tartalékosok részeére és pmc k részére... úgy megszervezni hogy mind ez profitot hozzon. (ez az állam többi ágának is bevételt jelenthetne...)

de pénzért kiképzéseket is tartatnák ugyan ezekbe a szerepkörökbe... (pl ismerkedés az ex szvjet technikával címszóval...)
vagy épp a nyugati technikával történő ismerkedés (ami egy jó kis marketingne is elmenne.)
bizonyos magasabb szintű kiképzésekre is indítanák tanfolyamokat elsősorban tiszteknek (fizetős iskola...) főleg keleti rszágokból várnák további halgatókat (továbbképzésre tanfolyamokra.) ez akár államközi ajánlással (ha felajánlanánk egy párhónapos tanfolyamot egy tárgyalás során 10 főre teszem azt vietnámnak arcvesztés helyett úgyis elfogadnák.)

lőtér gyakorlótér bérbeadás eddig sem vólt ismeretlen számunkra ezt szükség szerint lehetne fokozni ezzel is tovább javítani a felújítás utáni színvonalat...
vagy akár új rendszerű gyakórlópályákat kialakítani...
ez nekünk is fontos lenne hisz a saját csapataink épp úgy igénybevennék ezeket...

Szabványok értékesíése elkészítése is egy jó bevételi forrást jelentene (hisz nekünk is néha gondotokoz hogy valami miatt új szabványokat kell felállítani... ez lehet akár egy sima konténer is...)

lehet logisztikai terén bértervezést vállalni kisebb elmaradottabb vagy újabb seregeknek (természetesn pénzért) ez a segítségnyújtás jelen pillanatban nehézségeket okozna de egy bővítés alkalmával ami elött állunk ez további szabad kapacitást eredményezne szükség helyzetben vagy pangó időben. ez a logisztikai szemmel lehet nem lenne annyira nyereséges. de az álomány bővülését vonzaná magával. (pl az új ellátórendszer tapasztalatainak pénzér törénő átadása is lehetséges lenne vagy ahogy már írta bérlogisztika vállalása tervezése (seregeknek de akár pmc knek is.)

tehát én a pmc irányába is nyitnák képzések és szolgáltatások terén csakúgy mint más nállunk elmaradottabb seregeknek. (ha meglépjük a technikai modernizációt nagy presztizst jelentene számunkra logisztika terén és aki tállást tervez új technikára megérné a pénzt a tapasztalataink megosztása esetlegesen az embereik betanítása oktatása (amivel akár saját termékek értékesítésére is lehetőség adódna ) csak úgy mint szabványoké...

szinte mindenki logisztikai támogatással szerzi be a járműveit ami nem merül ki az alkatrész ellátásban javításban...
ezeknek az összehangolásában hogy hogyan is kell ezt vagy egyébb alrendszeri logisztika terén nagy a lemaradás szerte a világon...
az így keletkező bevételekből további logisztikai fejlesztéseket hajtanák végre.
sőt logisztikai eszközgyártás is kapcsolódhatna a katonai eszközgyártásba. amivel akár civíl piaci szegmensbe is betörhető lenne mint termék gyártó forgalmazó technológiai értékesítő.
Huh, ennek van valami valóságalapja? Mert elég meredek. Üzleti modellt építeni a hadsereg képességeire? Szolgáltatás jelleggel? Az OK, hogy van rendezvény, meg szükség, meg nemzetközi igény, meg eseti felkérések, de megy ez úgy is ahogy leírod mint egy vállalkozás? Van ennek gyakorlata? csak kérdezem, nem kötözködöm.
Megvan olyan hogy egy hadsereg árulja az inkurrens eszközeit, de nehezen hiszem hogy bármit eladhat az állam jóváhagyása nélkül és valószínűleg a bevétel is oda folyik be, nem a hadseregnek. Szabványok?
Nekem kicsit fura amiket írtál.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Hidd el az elmúlt években nem ez történt amit leírsz. A szerződésben foglalt 2%-ot sem költöttük a hadseregre ergo a pénz egy részét másra költöttük. Idáig egy fillér plusz pénz nem volt, de meg fogom tapsolni, ha lesz.
Igen, azok a szerződések alá lettetk írva, de nem előre fizetjük ki az egészet...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 367
113
Huh, ennek van valami valóságalapja? Mert elég meredek. Üzleti modellt építeni a hadsereg képességeire? Szolgáltatás jelleggel? Az OK, hogy van rendezvény, meg szükség, meg nemzetközi igény, meg eseti felkérések, de megy ez úgy is ahogy leírod mint egy vállalkozás? Van ennek gyakorlata? csak kérdezem, nem kötözködöm.
Megvan olyan hogy egy hadsereg árulja az inkurrens eszközeit, de nehezen hiszem hogy bármit eladhat az állam jóváhagyása nélkül és valószínűleg a bevétel is oda folyik be, nem a hadseregnek. Szabványok?
Nekem kicsit fura amiket írtál.
az inkurens eszközök eladásából befolyó összeg nem a központi költségvetésbe megy hanem marad a honvédsénéél (mindig is így vólt.)

igen van rá modell mint pl hogy a legkézenfekvőbbet írjam a horvátok által magyar katonák kiképzése PZH2000 re.

nállunk se lenne ujdonság folyami búvár képzés (továbbképzés) pl folyt hazánkba is rendszeresen... (fizettek érte) csak most hogy bővül a harcszközök listálya és javúl a logisztikai rendszer sokkal szélesebb körben tudnánk ilyen tanfolyamokat indítani.

iskola tekintetében meg Orbán gáspár és anglia jó pl. (ha más nem vagy a baltás gyilkos és az áldozat)
 
Last edited:
  • Tetszik
Reactions: Pogány