A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 029
38 387
113
Ez a bejelenetés egy nagy semmi...erről még közleményt kiadni is kár volt - nem hogy hetekig várni rá... :(
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
483
3 115
93
Nem szeretem a néphülyítést!
A VIP kialakítású Falcon nyilván "kormánygép", mert csapatmozgatási célra még annyira sem alkalmas mint az Airbus. Azzal legalább "buszoztatták" a katonákat külföldi missziókba.

Legyen kimondva, hogy van egy kormánygép, azt kész!
A sokkal kisebb Szlovákiának is van hasonló célú repülőgépe - amennyire tudom.
Jajnemá ... a világon száz helyen így van legalább hogy a helyi haderő lajsromában van kormányzati, katonai, egyéb stratégiai célokra fenntartott légiflotta.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 253
113
Ez a bejelenetés egy nagy semmi...erről még közleményt kiadni is kár volt - nem hogy hetekig várni rá... :(
szerintem meg ez már most öbb mint amiről itt valaha is álmodhattunk vólna...
igaz akkor te még nem vóltál itt amikor egy csavar legyártására sem lett vólna alkalmas a magyar hadiipar repüllőeszközbe. és vágyálom olyanról beszélni hogy valaha is alkalmas lessz... címszavak repkedtek. nem hogy bármilyen fejlesztésben is résztvenni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 029
38 387
113
De igen.. F-35 ezzel kilőve.
Mondjuk nem baj.
Amíg Orbán van hatalmon, addig nem fognak amerikai fegyvereket venni, csak ha nagyon nincs más opció. (Pl. AMRAAM + NASAMS)
Ez egyértelmű stratégiának tűnik: nem bíznak az amerikaiakban a "kitiltási ügy" óta.
Az európai gyártók és kormányok elnézőbbek a "helyi viszonyokkal" kapcsolatban + helyi gyártás és ellentételezés is jobban megoldható velük. Az amerikai hadipar tök jól el van a hazai megrendelésekkel, az export kevésbé hangsúlyos náluk. Az európai fegyvergyártóknak létszükséglet az export, így nem válogatnak, simulékonyabbak.
Az F-35-nek nincs, nem is lenne esélye belátható időn belül. Amennyire rossz a viszony a Biden kormányzattal, lehet hogy meg se kapnánk rá az export engedélyt. Ilyenkor egyébként azt is vizsgálják mindig, hogy milyen hatással lenne a régiós erőviszonyokra és ha a potenciális ellenfelek egyike túl nagy előnyre tenne szert, akkor megtagadhatják az eladást.

A Gripen jó gép - pláne ha modernizálják. Simán kihúzzuk vele, amíg nem lesz egy jó európai alternatíva - legfeljebb veszünk 1-2 század E/F gépet mellé.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 029
38 387
113
szerintem meg ez már most öbb mint amiről itt valaha is álmodhattunk vólna...
igaz akkor te még nem vóltál itt amikor egy csavar legyártására sem lett vólna alkalmas a magyar hadiipar repüllőeszközbe. és vágyálom olyanról beszélni hogy valaha is alkalmas lessz... címszavak repkedtek. nem hogy bármilyen fejlesztésben is résztvenni.
Nekem még mindig nem világos, hogy a pénzen kívül mit teszünk ebbe bele. Haza telepítjük a komplett AERO-t mint az aknavető gyárat és onnantól az a magyar légi ipar?
Nagyom ködös még, hogy miről szól ez az egyezmény.

Persze örülök, hogy alakul valami, csak még nem látszik hogy mi.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 253
113
Nekem még mindig nem világos, hogy a pénzen kívül mit teszünk ebbe bele. Haza telepítjük a komplett AERO-t mint az aknavető gyárat és onnantól az a magyar légi ipar?
Nagyom ködös még, hogy miről szól ez az egyezmény.

Persze örülök, hogy alakul valami, csak még nem látszik hogy mi.
ebből a pár mondatból nehéz is lenne konkrétumokat leszűrni :D

a Másik a diana amit a srácok (tanuló) létükre letettek az asztalra (vagyis a vitrinekbe) igen szép teljesítmény. minden elismerésem a srácoké akik dolgoztak valamilyen formában a projekten. (amikor elsőnek hallottam a tervükről én se nagyon hittem hogy valami komolyat összehoznak a vadászfegyverek tervezésében szerrzett oktatói tapasztalatból... de hát nagy vegyver bu.erátorok akik odajárnak mindig is azok vóltak. (MEG AZ OKTATÓK SE SEMMIK) ;) ..) ő közülük is kerül ki a jövő hadifegyver tervező gárdája... itt van rá a bizonyíték (nem 1 és nem 2 lőfegyvert készitettek.) újrateremtődött A SZAKMA.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 278
113
Amíg Orbán van hatalmon, addig nem fognak amerikai fegyvereket venni, csak ha nagyon nincs más opció. (Pl. AMRAAM + NASAMS)
Ez egyértelmű stratégiának tűnik: nem bíznak az amerikaiakban a "kitiltási ügy" óta.
Az európai gyártók és kormányok elnézőbbek a "helyi viszonyokkal" kapcsolatban + helyi gyártás és ellentételezés is jobban megoldható velük. Az amerikai hadipar tök jól el van a hazai megrendelésekkel, az export kevésbé hangsúlyos náluk. Az európai fegyvergyártóknak létszükséglet az export, így nem válogatnak, simulékonyabbak.
Az F-35-nek nincs, nem is lenne esélye belátható időn belül. Amennyire rossz a viszony a Biden kormányzattal, lehet hogy meg se kapnánk rá az export engedélyt. Ilyenkor egyébként azt is vizsgálják mindig, hogy milyen hatással lenne a régiós erőviszonyokra és ha a potenciális ellenfelek egyike túl nagy előnyre tenne szert, akkor megtagadhatják az eladást.

A Gripen jó gép - pláne ha modernizálják. Simán kihúzzuk vele, amíg nem lesz egy jó európai alternatíva - legfeljebb veszünk 1-2 század E/F gépet mellé.
Lett volna más opció: SPYDER ER, IRIS-T(SL)...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 029
38 387
113
Lett volna más opció: SPYDER ER, IRIS-T(SL)...
Gripen fegyverzete az AMRAAM, fontos az "interoperabilitás" - SPYDER ER kilőve.
IRIS-T(SL) hatót távolságban más kategória.

Jó döntés a NASAMS szakmailag, de plotikailag annyire nem örültek neki szerintem, el is nyúlt az a beszerzés...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Amíg Orbán van hatalmon, addig nem fognak amerikai fegyvereket venni, csak ha nagyon nincs más opció. (Pl. AMRAAM + NASAMS)
Ez egyértelmű stratégiának tűnik: nem bíznak az amerikaiakban a "kitiltási ügy" óta.
Az európai gyártók és kormányok elnézőbbek a "helyi viszonyokkal" kapcsolatban + helyi gyártás és ellentételezés is jobban megoldható velük. Az amerikai hadipar tök jól el van a hazai megrendelésekkel, az export kevésbé hangsúlyos náluk. Az európai fegyvergyártóknak létszükséglet az export, így nem válogatnak, simulékonyabbak.
Az F-35-nek nincs, nem is lenne esélye belátható időn belül. Amennyire rossz a viszony a Biden kormányzattal, lehet hogy meg se kapnánk rá az export engedélyt. Ilyenkor egyébként azt is vizsgálják mindig, hogy milyen hatással lenne a régiós erőviszonyokra és ha a potenciális ellenfelek egyike túl nagy előnyre tenne szert, akkor megtagadhatják az eladást.

A Gripen jó gép - pláne ha modernizálják. Simán kihúzzuk vele, amíg nem lesz egy jó európai alternatíva - legfeljebb veszünk 1-2 század E/F gépet mellé.
Nem erről van szó!
Alapvetően nem lenne szerintem senkinek problémája az amerikai fegyverekkel attól eltekintve, hogy gyakran van túlárazva (hanem maga az eszköz, akkor a kapcsolódó szolgáltatások), valamint a legtöbb szegmensben messze nem a legjobbak.
Szárazföldi domain kereteiben nem nagyon van kiemelkedő fegyverük.
A levegő az ő területük. Azonban - természetesen - eléggé specifikusan a saját igényeik mentén fejlesztenek.
A mi igényeinknek (jó, olcsó, és olcsón fenntartható) viszont nem nagyon szoktak megfelelni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Gripen fegyverzete az AMRAAM, fontos az "interoperabilitás" - SPYDER ER kilőve.
IRIS-T(SL) hatót távolságban más kategória.

Jó döntés a NASAMS szakmailag, de plotikailag annyire nem örültek neki szerintem, el is nyúlt az a beszerzés...
Alapvetően az egy tök mellékes dolog, hogy AMRAAM van a NASAMS-on.
Hidd el nekem, hogy nem fogják levenni a Gripenről a rakétát, ha esetleg ellövik a NASAMS indítókból.
És fordítva még kevésbé valószínű.
Egyetlen értelme van az interoperabilitásnak. Mégpedig, ha most megveszünk gépenként minimum 8-10 Meteor-t, akkor feleslegessé válnak a Gripeneken az AMRAAM-ok (amikbe mellesleg került is bele szépen repült óra, amikor nem állt rendelkezésre AIM-9). Tehát ha ezeket a viseltes rakétákat beteszik a zárt indítókba, akkor még akár évtizedekig ellesznek várnak egy gyakorló, vagy egy valós indításra.
40db-ról beszélünk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 054
18 757
113
csodálkoznák ha pestre kellene a vidéki rendőr amikor a késszenlétisek pont pestről szoktak levezényelve lenni.

Akik Körmenden végeznek a mit tudom én éppen adott évben, milyen néven futó rendőr suliban, azokat bizony viszik Pestre, első nekifutásra. Megvan mennyi időt le kell húzni a fővárosban nekik ,mielőtt visszakerülnek a lakóhelyükhöz közeli kapitányságra, ha jól tudom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
Nem erről van szó!
Alapvetően nem lenne szerintem senkinek problémája az amerikai fegyverekkel attól eltekintve, hogy gyakran van túlárazva (hanem maga az eszköz, akkor a kapcsolódó szolgáltatások), valamint a legtöbb szegmensben messze nem a legjobbak.
Szárazföldi domain kereteiben nem nagyon van kiemelkedő fegyverük.
A levegő az ő területük. Azonban - természetesen - eléggé specifikusan a saját igényeik mentén fejlesztenek.
A mi igényeinknek (jó, olcsó, és olcsón fenntartható) viszont nem nagyon szoktak megfelelni.
Ilyet a világon sehol nem csinál senki, mert nem létezik.