A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
171
2 192
93
Lesz holnap cikk a repülőnapról. Utánajártam a Gestamen sztorinak is, de arról több infót vasárnap / hétfőn tudok közölni.

Amit megtudtam:
  • mi lesz (valószínűleg) a Yörük neve
  • az RGW és a Carl Gustafok átjárhatósága
  • mi van a TPG-3-asokkal
  • Skyranger-tervek
  • mit akarunk a Mission Masterrel
  • miről tárgyalt Orbán Viktor és Boris Johnson
  • az Aero V. akvizíciójának jelenlegi állapota.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 756
113
Lesz holnap cikk a repülőnapról. Utánajártam a Gestamen sztorinak is, de arról több infót vasárnap / hétfőn tudok közölni.

Amit megtudtam:
  • mi lesz (valószínűleg) a Yörük neve
  • az RGW és a Carl Gustafok átjárhatósága
  • mi van a TPG-3-asokkal
  • Skyranger-tervek
  • mit akarunk a Mission Masterrel
  • miről tárgyalt Orbán Viktor és Boris Johnson
  • az Aero V. akvizíciójának jelenlegi állapota.

Részleteiben, ha kibontanád az igazság fonalát a gombolyagból esetleg ? Kérhetjük ? :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Amíg Orbán van hatalmon, addig nem fognak amerikai fegyvereket venni, csak ha nagyon nincs más opció. (Pl. AMRAAM + NASAMS)
Ez egyértelmű stratégiának tűnik: nem bíznak az amerikaiakban a "kitiltási ügy" óta.
Az európai gyártók és kormányok elnézőbbek a "helyi viszonyokkal" kapcsolatban + helyi gyártás és ellentételezés is jobban megoldható velük. Az amerikai hadipar tök jól el van a hazai megrendelésekkel, az export kevésbé hangsúlyos náluk. Az európai fegyvergyártóknak létszükséglet az export, így nem válogatnak, simulékonyabbak.
Az F-35-nek nincs, nem is lenne esélye belátható időn belül. Amennyire rossz a viszony a Biden kormányzattal, lehet hogy meg se kapnánk rá az export engedélyt. Ilyenkor egyébként azt is vizsgálják mindig, hogy milyen hatással lenne a régiós erőviszonyokra és ha a potenciális ellenfelek egyike túl nagy előnyre tenne szert, akkor megtagadhatják az eladást.

A Gripen jó gép - pláne ha modernizálják. Simán kihúzzuk vele, amíg nem lesz egy jó európai alternatíva - legfeljebb veszünk 1-2 század E/F gépet mellé.

OFF

Bocsi, hogy kitérek a politikai vonatkozásokra, de most már tényleg nem árt pár dolgot rendbe rakni.
Szerintem első lépésben felejtsük el, hogy Orbán nem bízik az amikba a kitiltási botrány óta. Ez egy ellenzéki sajtóorgánumban jó kitöltő szöveg, amivel lehet mutogatni, hogyan szorult sakkba és lehetetlenül el... Én emlékszem arra, amikor a mostani gépek beszerzésénél egy amerikai elnök beült a saját favoritjuk ülésébe és szépen mosolygott. Tök jól nézett ki, de egyébként leszartuk... már akkor. És személy szerint pont ugyan az a miniszterelnök. Pedig még csak közelében sem voltunk a kitiltási botránynak. Akkor miért nem a jenki vasat vettük, ha akkoriban megvolt a bizalom a két fél között?

Másfelől szerintem ne idealista álmokat kergess az USA üzletpolitikájával szemben, még ha a jelenlegi elképzelésed sem hízelgő rájuk nézve. Az első Trump-Orbán találkozón állítólag le lett tárgyalva, hogy ha akarunk, vehetünk F-35-öst. És nagyon félre ismered az amerikai barátainkat, ha azt hiszed, hogy Biden nem adná el nekünk, mert emberi jogok, meg nem hajtanak külföldi piacra, meg nem borítják fel a térség egyensúlyát. (Ukrajnában jelenleg épp mit csinálnak?)

1, Kamm megszólalásait ha figyeled, sokan sokszor nem értenek vele egyet és érdekes stílusban cseveg, de nagyon iskola példája, hogy ők kapitalizmusban gondolkodnak és erről nekik mi a véleményük. Nincs olyan, hogy leszarják a külföldi eladásokat, ők csak az állam csecsén lógnak. Üzletemberek. Minden piaci szegmensért megharcolnak. Igen, zavarja őket az, hogy a fegyverlobbi pofátlanul lehúzza a Pentagont és ezt az adófizetők fizetik, de pont azért nézik ezt el, mert a világon mindenhol keresett és jó minőségű fegyvereket talpraesett üzletkötők árulnak.
Ha nem tennék és csak a saját országuknak adnának el ekkora tételekben, akkor is ezek a tulajdonosok -köztük a legtöbb politikus- dúsgazdag lenne ennyi rendeléstől, de nekik az országuk és a társadalmuk úgy működik, hogy világpiacra termelik a fegyvert és minden mást és világmárkákat próbálnak létrehozni.

2, Le fogják szarni, hogy ha mi holnap úgy ébredünk, hogy kell 4 F-35-ös század, mert keményebbek vagyunk, mint parókán a Taff, akkor írnak erről egy csekket. Ha oda megy Románia, Ukrajna meg a nálunk kisebb Szlovákia és Szlovénia, hogy drága Biden úr, nekünk ez felborítja a térség erőegyensúlyát, akkor elérzékenyül a problémától, kér egy zsepit és sírva könyörög a Képviselőháznak meg a Szenátusnak, hogy had vegyen Oláhföld, Olcsócsajokföldje, Felvidék 4 db F-35-ös századot, mert amint kifizetik, megoldódik a térség ilyen jellegű problémája.
Hatalmi egyensúlyt megdönteni és felállítani nagyon tudnak.

3, Bident nem érdekli a melegek jogai mindaddig, amíg neki nincs ebben érdeke. Nem is bírálta az utóbbi időben az országot. Túldimenzionálod. És mi sem az LMBTQ koordinátarendszerben vásárolunk fegyvereket. Ebben is tévedsz. (Ja, hogy a svédek ne lennének érzékenyek ilyen ügyekre, meg a norvégok!)


Egyesek -köztük én is- síró görcsöt kapnak néha attól, hogy az USA-ban van 1 db MBT és az EU-ban van minden, mint a búcsúban, csak darabszám nincs. Van 300 db TR-85, 300 Leclerc, államonként T-72 variáns, de csak a Leopárd2 képes export piacon prosperálni és kitermelni a saját fejlesztési költségét. Fokozottan igaz ez a vadászgépekre, egy európai tenderen elindul az F-35 ellen is vagy 2-3 gyártó, csak 5th gent nem tud egyik se megszülni még.
A stratégiai érdekérvényesítésről meg ne is beszéljünk! A közelmúltban legalább két nagy háború volt az EU közvetlen határán, a Jugo és Ukrajna, egyikben sem tudott érdemben beleszólni.

Jelenleg a mi kormányunknak -ahogy én látom- ezekből van elege. Az ő politikája -és jól látod, hogy európai gyártót preferál- hogy nincs nagyhatalmi érdekérvényesítés EU által, amíg nincs nagyhatalomhoz illő hadsereg az EU országaiban. És nem fog kitermelődni a magunkat megvédeni képes, érdeket érvényesíteni tudó had, ha nincs mögötte egy működőképes fegyveripar.
Ha csak a gép képességeit nézzük, szerintem F-35 lenne. Nem az embargótól félünk, mert amióta fizetnek érte, nekem is korpásodik a hajam. És ezzel szerintem zárhatjuk a párt politikát a haderőfejlesztés topicban.
ON
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Lesz holnap cikk a repülőnapról. Utánajártam a Gestamen sztorinak is, de arról több infót vasárnap / hétfőn tudok közölni.

Amit megtudtam:
  • mi lesz (valószínűleg) a Yörük neve
  • az RGW és a Carl Gustafok átjárhatósága
  • mi van a TPG-3-asokkal
  • Skyranger-tervek
  • mit akarunk a Mission Masterrel
  • miről tárgyalt Orbán Viktor és Boris Johnson
  • az Aero V. akvizíciójának jelenlegi állapota.
Kit gináztál be? :cool:
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 018
12 892
113
Mission-Master_01-800x445.jpg

image-2021-08-28-203636.png


Ott volt a Thales a kiallitok kozott? Vagy a Warmate? Szerintem a Fieldranger is lesz ra integralva (egyebek mellett), meg lehet fog tudni inditani loitering dronokat is. Vagy lesz egy nyolcadik hungarikum varians is? :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 793
113
Lesz holnap cikk a repülőnapról. Utánajártam a Gestamen sztorinak is, de arról több infót vasárnap / hétfőn tudok közölni.

Amit megtudtam:
  • mi lesz (valószínűleg) a Yörük neve
  • az RGW és a Carl Gustafok átjárhatósága
  • mi van a TPG-3-asokkal
  • Skyranger-tervek
  • mit akarunk a Mission Masterrel
  • miről tárgyalt Orbán Viktor és Boris Johnson
  • az Aero V. akvizíciójának jelenlegi állapota.
Az a durva, hogy ez is qrvasok friss infó, de még ugyanennyi kérdésem lenne. Tudom, én vagyok telhetetlen.
Mindezzel együtt nagyon várom a cikket! ;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
"Jo, olcso, olcson" gondolom ugy ertette huszar hogy "jo, draga, dragan uzemeltetheto" de meg nem annyira tularazott hogy vert hugyozz.
Nem! Azt írta, hogy "jó, olcsó, és olcsón fenntartható". Ezt félremagyarázni lehet, de félreérteni nem, mert tökéletesen egyértelmű.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
Mondasz nála olcsóbb gen. 4+-os gépet? Amit ráadásul részletre adtak. (az F16-ot egyben ki kellett volna csengetni, és drágább is!)
Az üzembentartása meg egyértelműen a kategóriájának legjobbja.
Ki lett már számolva, hogy az F-16 nem lett volna drágább és olcsóbban üzemeltethető jobb képességek mellett ( azt nem lehet elektronikával pótolni, hogy kisebb a fegyverterhelés és a tolóeró/tömeg arány).
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ki lett már számolva, hogy az F-16 nem lett volna drágább és olcsóbban üzemeltethető jobb képességek mellett ( azt nem lehet elektronikával pótolni, hogy kisebb a fegyverterhelés és a tolóeró/tömeg arány).
A tolóerő/tömeg arány a dogfight-ben számítana elsősorban. Ennek igen kicsi az esélye a gyakorlatban. A fegyverterhelés már sokat számít, de ha nem veszünk hozzá fegyvert, akkor mindegy, +az olyan fegyverek, mint az SDB gyakorlatilag lényegtelenné tették ezeket a kilogrammokat (négy vagy ötezer értelemben). A Gripen elvisz két cirkálórakétát vagy tucatnyi SDB-t. Ennyit kell tudnia és ez már teljesen rendben is van. Nekünk cirkálórakéta és SDB kell elsősorban, hogy a Gripen képességei ki legyenek használva!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
A tolóerő/tömeg arány a dogfight-ben számítana elsősorban. Ennek igen kicsi az esélye a gyakorlatban. A fegyverterhelés már sokat számít, de ha nem veszünk hozzá fegyvert, akkor mindegy, +az olyan fegyverek, mint az SDB gyakorlatilag lényegtelenné tették ezeket a kilogrammokat (négy vagy ötezer értelemben). A Gripen elvisz két cirkálórakétát vagy tucatnyi SDB-t. Ennyit kell tudnia és ez már teljesen rendben is van. Nekünk cirkálórakéta és SDB kell elsősorban, hogy a Gripen képességei ki legyenek használva!

Mindenben számít.