A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
A páncéltörő tüzérség az pct tüzérek specializált technikáit jelenti majd ha lesznek.
Feltételeztem ;)
De a táborit nem tudom hova tenni (nem azért, mert ne tudnám, hogy mit jelentene, hanem azért, mert tényleg komolyan gondolják, hogy visszahozzák a vontatott lövegeket? :confused: )
 
  • Hűha
Reactions: kamm

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 988
113
Feltételeztem ;)
De a táborit nem tudom hova tenni (nem azért, mert ne tudnám, hogy mit jelentene, hanem azért, mert tényleg komolyan gondolják, hogy visszahozzák a vontatott lövegeket? :confused: )
Remélem, hogy nem.
Lehetséges, hogy a teherautós önjáróra aggatnák rá a tábori tüzérség nevét, hogy elválasszák a láncosokat?
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Akkor élménybeszámolót kérünk... 1 órás volt? Lehetett kérdezni? Válaszolt is? Sokan voltak? Stb.
Igen, lehetett kérdezni, kb. 6-7 kérdező volt
Válaszolt is, de mind a kérdések, mind a válaszok megmaradtak az általánosságok szintjén.
Én nem kérdeztem, mert nem akartam kellemetlen kérdéseket feltenni, ez nem arról szólt.
Mivel ezt az Magyar Atlanti Tanács szervezte, ezért enyhe atlantista hangulatú volt az előadás, de mi más is lehetett volna, már csak hivatalból is.
Volt utána egy kis állófogadás, kötetlen beszélgetés, süti+pogi+üccsi kombó, de ott már a miniszter már nem volt ott.
1-2 korábbi ismerőst újra láttam és váltottam velük pár mondatot.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
A Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnöke fogadta a cseh katonai attasét...

A megbeszélésen a felek áttekintették az aktuális katonadiplomáciai folyamatokat és feladatokat, valamint megerősítették, hogy kiemelten kezelik a jövőbeli kétoldalú együttműködési lehetőségeket, illetve folyamatos konzultálnak a katonai kapcsolatok lehetséges bővítési területeiről.

Magyarország katonadiplomáciai tevékenységének erősítése jegyében 2017 augusztusában nyitotta újra Prágában a katonai attaséhivatalát. Csehország a kétoldalú katonai és hadiipari, illetve a visegrádi együttműködés szempontjából is fontosnak tartja prágai magyar katonadiplomáciai jelenlétet.
Eszmét is cseréltek?
 
K

kamm

Guest
Remélem, hogy nem.
Lehetséges, hogy a teherautós önjáróra aggatnák rá a tábori tüzérség nevét, hogy elválasszák a láncosokat?
Pont ezt akartam tippelni, esetleg a kerekes SPH valami fura magyaritasa...?

A páncéltörő tüzérség az pct tüzérek specializált technikáit jelenti majd ha lesznek.
Az egyelore nem a Spike plusz speci loszerek lesznek a PzHhoz...?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 791
113
Igen, lehetett kérdezni, kb. 6-7 kérdező volt
Válaszolt is, de mind a kérdések, mind a válaszok megmaradtak az általánosságok szintjén.
Én nem kérdeztem, mert nem akartam kellemetlen kérdéseket feltenni, ez nem arról szólt.

Oké, oké, de legközelebb ne kíméld az Öreget!! Van neked pár extra kaliberű és unortodox ötleted, kíváncsi lennék a rekaciókra. o_O
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Remélem, hogy nem.
Lehetséges, hogy a teherautós önjáróra aggatnák rá a tábori tüzérség nevét, hogy elválasszák a láncosokat?
A tábori tüzérség klasszikusan a közvetlen irányzású ágyukat jelöli - pl. első világháborúban a francia 75-ösök vagy német 77mm Feldkanone. Mai értelemben nem tudom mit jelenthet - 105-ösök? :)
Még az állna hozzá a legközelebb, de gépesítetett alakulatnál nem igazán tudom elképzelni...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 514
113
Mivel ezt az Magyar Atlanti Tanács szervezte, ezért enyhe atlantista hangulatú volt az előadás, de mi más is lehetett volna, már csak hivatalból is.
Kerekedtek volna a szemek, ha itt is elmondja ugyanazt a beszédet mint a hétfőn a másik rendezvényen, hogy minden közös dolog hülyeség, a pápai C-17eseknek nincs értelme, a Smart defence és pooling & sharing elképzelés is hülyeség, a NATO nem tenne értünk semmit mert Amerika érdekeit szolgálja, Amerika pedig keresztbe tesz a szövetségeseinek, ez a szervezet is egy NGO ami az atlantista érdekeket képviseli stb...

A valóságban meg több ország légterét védjük, közösen rendeltünk levegő-föld fegyverzetet hogy olcsóbb legyen, az AIM-9-eket is állítólag valami közös program keretében újították fel, elsőként csatlakoztunk a német A400M szállító egységhez, több közös programban is benne vagyunk (AWACS, drón, stb.), a saját szállítógépek költségeit a szövetséges bérszállításokból akarjuk fedezni, a magyar hadipar fejlesztése arra épül hogy a szövetségeseink (V4?) vesznek tőlünk valamit...
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Kerekedtek volna a szemek, ha itt is elmondja ugyanazt a beszédet mint a hétfőn a másik rendezvényen, hogy minden közös dolog hülyeség, a pápai C-17eseknek nincs értelme, a Smart defence és pooling & sharing elképzelés is hülyeség, a NATO nem tenne értünk semmit és Amerika érdekeit szolgálja, Amerika pedig keresztbe tesz a szövetségeseinek, ez a szervezet is egy NGO ami az atlantista érdekeket képviseli stb...
???????????
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 204
113
Kerekedtek volna a szemek, ha itt is elmondja ugyanazt a beszédet mint a hétfőn a másik rendezvényen, hogy minden közös dolog hülyeség, a pápai C-17eseknek nincs értelme, a Smart defence és pooling & sharing elképzelés is hülyeség, a NATO nem tenne értünk semmit mert Amerika érdekeit szolgálja, Amerika pedig keresztbe tesz a szövetségeseinek, ez a szervezet is egy NGO ami az atlantista érdekeket képviseli stb...

A valóságban meg több ország légterét védjük, közösen rendeltünk levegő-föld fegyverzetet hogy olcsóbb legyen, az AIM-9-eket is állítólag valami közös program keretében újították fel, elsőként csatlakoztunk a német A400M szállító egységhez, több közös programban is benne vagyunk (AWACS, drón, stb.), a saját szállítógépek költségeit a szövetséges bérszállításokból akarjuk fedezni, a magyar hadipar fejlesztése arra épül hogy a szövetségeseink (V4?) vesznek tőlünk valamit...
Ezt a Benkő mondta?
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Még mindig nem nézted meg a hétfői vid
Videokat csak akkor, ha nincs szöveg valaol. Két perc alatt végzek négy-öt nyomtatott oldallal, szóval időt spórolok. Meg őszintén szólva, este tizenegykor hazaérve csak átpörgetem, és ha valami beszorul a " szereljünk magyar gyártású ICBM-et a t-72re román libsi LMBTQ veszély miatt" agymenések közé, akkor azt könnyen átugorattam, plusz, hogy Benkő és Romolusz hogyan tolják a papagájkommandót, ld például a mai a "szívecskés sztorit" .. akkor inkább ütöm a lábujjam kalapáccsal...
 
  • Vicces
Reactions: Pogány

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Feltételeztem ;)
De a táborit nem tudom hova tenni (nem azért, mert ne tudnám, hogy mit jelentene, hanem azért, mert tényleg komolyan gondolják, hogy visszahozzák a vontatott lövegeket? :confused: )

A tábori tüzérség klasszikusan a közvetlen irányzású ágyukat jelöli - pl. első világháborúban a francia 75-ösök vagy német 77mm Feldkanone. Mai értelemben nem tudom mit jelenthet - 105-ösök? :)
Még az állna hozzá a legközelebb, de gépesítetett alakulatnál nem igazán tudom elképzelni...

Igen, talán Pistinek volt nem rég egy cikke, ahol itt a fórumon megerősítette, hogy nem véletlenül írta bele, hogy Várpalotán 105-ös lőszert is fognak gyártani. Ez a szolnokiakhoz fog menni a könnyű dd-be.

Vagy valamire rosszul emlékszem?
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Lehetséges, hogy a teherautós önjáróra aggatnák rá a tábori tüzérség nevét, hogy elválasszák a láncosokat

Pont ezt akartam tippelni, esetleg a kerekes SPH valami fura magyaritasa

A tábori tüzérség klasszikusan a közvetlen irányzású ágyukat jelöli - pl. első világháborúban a francia 75-ösök vagy német 77mm Feldkanone. Mai értelemben nem tudom mit jelenthet - 105-ösök? :)
Még az állna hozzá a legközelebb, de gépesítetett alakulatnál nem igazán tudom elképzelni...
A tábori tüzérség egy régi kifejezés, még az elöltöltős feketelőporos időkből.

Akkoriban erőd-/ostromtüzérség, hajó-/partvédő tüzérség és tábori tüzérség létezett, mindhárom más-más löveganyaggal.
Nyilván a három halmazból a tábori tüzérségnek volt feladata a szárazföldi csapatok támogatása.
Lóvontatású ágyúk, tarackok, később röppentyűk(kezdetleges rakétafegyverek) tartoztak hozzájuk.
Ez a technika fejlődésével alakult és bővült(gépesítés, rakétatechnika fejlődése), viszont az elnevezés maradt.

Tehát a tábori tüzérség egyik részhalmaza a vontatott tüzérség, nem egyenlő azzal.

Current weapon systems​

The U.S. Army employs five types of field artillery weapon systems:


Érdekesség: a második világháborúból ismert német önjáró tarack, a Hummel teljes neve Panzerfeldhaubitze 18M auf Geschützwagen III/IV (Sf) Hummel, Sd.Kfz. 165.