A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 646
15 031
113
A minőség egy dolog. Abban azonban biztos vagyok, hogy a honvédségi mennyiségek nem voltak pénzügyileg kifizetődőek a cégnek.
Én nem tudom ki kényszerítette a rábát, hogy gyártson a honvédségnek.
Az állam?

Azt sem tudom mennyi alkatrész volt hazai.
Én mindenhol a made in Germany és a MAN feliratot láttam rajta.
Nem véletlenül áll itt Győrben a MAN szervízben mindíg 5-10 db.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Én nem tudom ki kényszerítette a rábát, hogy gyártson a honvédségnek.
Az állam?

Azt sem tudom mennyi alkatrész volt hazai.
Én mindenhol a made in Germany és a MAN feliratot láttam rajta.
Nem véletlenül áll itt Győrben a MAN szervízben mindíg 5-10 db.
Kizárólag a futómű (amiből ömlött az olaj ) volt Rába.
 
  • Tetszik
  • Dühítő
Reactions: Ocses and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Azt azért szeretném tisztázni, hogy a Fuchs az tökéletesen ugyan az mint a Stryker, egy APC. Ha APC-t adunk egy zászlóaljnak akkor az nem könnyű hanem közepes lesz.
Háát és ha aláraksz egy 4x4-et aminek nagyobb a páncélvédelmi mint egy strykernek akkor mi van? Itt már megint mosódnak a kategóriák, hogy mit is tekintünk APC-nek szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 254
113
A főnöködet beültetném egy mozgó BTR-be vagy egy URAL platóra a kezébenyomnám és azt mondanám neki,hogy oldd meg...de ha mire odaérünk nem intézted el a kaját akkor nem eszel.
Értettem a célzást felirjuk a kötelező harcjármű felszerelések közé a beépítt vagy telepíthető mikrohullámú sütőt :D Mint igény (amugy nem is lenne akkora hülyeség ha már a boxerba wc van egy mikro is elférne pláne egy elektromosba.)
Kis rafinált :D
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Értettem a célzást felirjuk a kötelező harcjármű felszerelések közé a beépítt vagy telepíthető mikrohullámú sütőt :D Mint igény (amugy nem is lenne akkora hülyeség ha már a boxerba wc van egy mikro is elférne.)
(nem istenbizony amúgy hogy nincs benne, ha a challangerben a villanyos teafőző szériatartozék)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Háát és ha aláraksz egy 4x4-et aminek nagyobb a páncélvédelmi mint egy strykernek akkor mi van? Itt már megint mosódnak a kategóriák, hogy mit is tekintünk APC-nek szerintem.
Milyen 4x4-esnek van nagyobb páncélvédelme mint a Strykernek? De pont itt van a problémám. Sehogy nem jön ki a matek. Ha telerakjuk olyan páncélozott 4x4-es járművekkel őket amiknek amúgy rosszabbak a terepjáró képességei mint egy Strykernek (márpedig a páncélozott 4x4-eseknek biztosan rosszabb) akkor lesz egy olyan könnyű zászlóaljunk ami annyira azért mégsem könnyű,de legalább kevésbé mozgékony mint egy közepes zászlóalj.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Milyen 4x4-esnek van nagyobb páncélvédelme mint a Strykernek? De pont itt van a problémám. Sehogy nem jön ki a matek. Ha telerakjuk olyan páncélozott 4x4-es járművekkel őket amiknek amúgy rosszabbak a terepjáró képességei mint egy Strykernek (márpedig a páncélozott 4x4-eseknek biztosan rosszabb) akkor lesz egy olyan könnyű zászlóaljunk ami annyira azért mégsem könnyű,de legalább kevésbé mozgékony mint egy közepes zászlóalj.
Igen és itt jönnek fel a kérdések, hogy akkor mit meg hogy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Igen és itt jönnek fel a kérdések, hogy akkor mit meg hogy.
Én megválaszoltam! A könnyű gyalogol vagy helikopterezik. Persze a gyalogosság eléggé korlátoz, de azért könnyű, mert nem kell neki óriási manőverekbe belemenni. Nem a könnyű gyalogság az aki támadni fog a pusztában. A hegyekben és településeken meg inkább hátrány egy olyan jármű ami valahogyan páncélozott meg van némi tűzereje, de igazából se nem megfelelően védett se nem megfelelő a tűzerejű. Ha nem a kisszámú állandó lövész alegységeink pótlékát akarnán ezekkel létrehozni, hanem valódi könnyűgyalogságot, akkor nem kéne ilyeneken gondolkozni. De mert a kevés lövész zászlóaljat akarjuk kipótolni úgy, hogy valódira nincs pénz megy a matek azon,hogy hogy legyen négyszögletű kerekasztalunk.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Én megválaszoltam! A könnyű gyalogol vagy helikopterezik. Persze a gyalogosság eléggé korlátoz, de azért könnyű, mert nem kell neki óriási manőverekbe belemenni. Nem a könnyű gyalogság az aki támadni fog a pusztában. A hegyekben és településeken meg inkább hátrány egy olyan jármű ami valahogyan páncélozott meg van némi tűzereje, de igazából se nem megfelelően védett se nem megfelelő a tűzerejű. Ha nem a kisszámú állandó lövész alegységeink pótlékát akarnán ezekkel létrehozni, hanem valódi könnyűgyalogságot, akkor nem kéne ilyeneken gondolkozni. De mert a kevés lövész zászlóaljat akarjuk kipótolni úgy, hogy valódira nincs pénz megy a matek azon,hogy hogy legyen négyszögletű kerekasztalunk.
Ez így oké csak nem vagyunk előbbre vele.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 646
15 031
113
Ez így oké csak nem vagyunk előbbre vele.
Ha ti is tanácstalanok vagytok akkor ki tudja. :D


Kicsit más téma de erről jutott eszembe.
A 8*8 kinek lessz kifejlesztve?
1 zászlóaljnak?
Ha általában jól matekolunk akkor a lynx 3 zászlóaljban lessz.
Akkor marad 1 aminek fejlesztgetik?

Most az exportot nem nézve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Ez így oké csak nem vagyunk előbbre vele.
Azt azért lássuk már be,hogy ebben a problémában nincs gordiuszi csomó opció, nem lehet rá megoldást találni azok között a keretek között amik rendelkezésre állnak. Van amikor azt kell mondani, hogy erre nincs megoldás az adott feltételek mellett. Persze előjöhetünk valami magyarosch dologgal ami a gyakorlótéri színházában megoldás, csak ettől még nem lett megoldásunk, ellenben elvertünk egy halom pénzt meg jól hazudtunk magunknak.

Nem lehet könnyűlövész zászlóaljakkal közepes zászlóaljakat pótolni. Ez ennyire egyszerű.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Ha ti is tanácstalanok vagytok akkor ki tudja. :D


Kicsit más téma de erről jutott eszembe.
A 8*8 kinek lessz kifejlesztve?
1 zászlóaljnak?
Ha általában jól matekolunk akkor a lynx 3 zászlóaljban lessz.
Akkor marad 1 aminek fejlesztgetik?

Most az exportot nem nézve.
Azért vannak nálunk sokkal komolyabb szakemberek a Honvédségnél ezt ne felejtsd el. Bár ettől én még tartom azt amit fentebb írtam.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and krisss

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 775
113
Ha ti is tanácstalanok vagytok akkor ki tudja. :D


Kicsit más téma de erről jutott eszembe.
A 8*8 kinek lessz kifejlesztve?
1 zászlóaljnak?
Ha általában jól matekolunk akkor a lynx 3 zászlóaljban lessz.
Akkor marad 1 aminek fejlesztgetik?

Most az exportot nem nézve.
Dandárokban gondolkodj ne zászlóaljakban.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Azt azért szeretném tisztázni, hogy a Fuchs az tökéletesen ugyan az mint a Stryker, egy APC. Ha APC-t adunk egy zászlóaljnak akkor az nem könnyű hanem közepes lesz.
Attól, hogy egy BTR-80A-t alkalmazol IFV szerepkörben, attól még nem lesz nehéz dandárod. ;)
De, mondok mást:
A németeknél a hegyivadászok (ugyebár klasszikus könnyűgyalogság) épp most veszik fel a Boxerjeiket. De ettől ők még nem válnak közepes zászlóaljjá/dandárrá.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Nem igazán éttetted meg.
A minap bemutatott koncepcióban - ha a pár pillanatot jól éttelmeztem, akkor a "szittya" szakaszban a manőver erők harcba viteléhez egy-egy Rába H ponyvás teherautót alkalmaztak.
Ez nyilvánvalóan szükségmegoldás.
Bár a lengyeleknek ez egy kidolgozott koncepciója, de mivel jóval nagyobb tartalékos állománnyal számolnak és nekik lesz F-35, így az ő tartalékosaiknak marad a Jelz teherautó platója. ;)
Én abban reménykedem, hogy mi legalább egy, a németektől fillérekért (de legjobb lenne adományként) átvett, itthon felújított Fuchsot megengedhetünk magunknak.
Ha ebből több területvédelmi ezredet szervezünk, akkor simán számolhatunk jelentős igénnyel is.
Szakaszonként 3-4 jármű. Az századonként 9-12 jármű. Zászlóaljanként pedig 27-36db. Ezred szinten az már minimum 120-150 jármű. Tehát jól látszik, hogy akár többszáz járművet is felszívhat a Honvédség.
A jelenleg BTR-t alkalmazó alakulatok közepes dandárokként harcolnak.
Pont ezért nem lenne semmi köze sem a BTR-nek a "szittya" rendszerhez.
Azon BTR-eket majd a tényleges 8x8-as utódnak kellene váltania.

Egy lehetséges Fuchs beszerzés a Rába VZF alternatívája. Páncélozott platós teherautó, és semmi más.
Abban biztos lehetsz, hogy az új 8x8-cal nem fog megesni az a csúfság, hogy holmi .50-es kaliberrel (a'la németek, angolok) engedjék ki a gyárkapun.
Jó esetben az is megkapja a Lynx tornyát, ATGM-mel együtt.

@kamm , ha belegondolsz, a fuchs jelenlegi konstrukciója is tökéletesen alkalmas ennek a feladatnak az ellátására. Gyakorlatilag modul szerűen upgradelhető a motorja (egy tömbként kiszerelhető).
Ha megkapnánk a BW-től a feleslegüket ingyen (vagy valami nagyon jelképes összegért), itthon a RM elvégzi a modernizációt a Rábánál, a hazai GDP-t növelve.
Még komoly BMS-t sem kell kapnia, csak egy C2-es rögzített tabletet, meg egy egyszerű SD rádiót.
A tetejére is csak azért kellene egy RC torony, hogy a szemtelenebb seregélyeket el tudja ilyeszteni.
Pontosan annyira kell tőle számítani a harc megvívásában, mint egy ponyvás teherautó esetén.
Az meg, hogy a Fuchs 3-ként hívatkozik a RM egy gépre, az nem jelenti azt feltétlen, hogy vadiúj jármű készül.
Emlékezz csak a Challenger 3-ra! :)

Szerintem, ha elolvasod a hsz -emet akkor látható, hogy elsőre megértettem. Avagy van benne konkrét dolog amivel nem értesz egyet?

A minap bemutatott koncepcióban - ha a pár pillanatot jól éttelmeztem, akkor a "szittya" szakaszban a manőver erők harcba viteléhez egy-egy Rába H ponyvás teherautót alkalmaztak.

Nem számít. A logikád alapján akkor a jövőben Leo 2 és T-72 -k lennének vegyesen egy harckocsi században (7 db Leo2 + 5 db T-72). Dehogyis. A Rába-H azért volt, mert éppen az volt kéznél meg arra "gyorsabb" a kiképzés. Ennyi - semmi többet nem kell látni bele ...

Én abban reménykedem, hogy mi legalább egy, a németektől fillérekért (de legjobb lenne adományként) átvett, itthon felújított Fuchsot megengedhetünk magunknak.

Én meg remélem nem. 40+ éves lekoszlott vasakat? Amiket csiliárdért lehetne újítani esetleg modernizálni? Avagy, ha Fuchs -okat akarunk, akkor esetleg hasonló árban új Fuchs 2? Akár algír/német gyártásban? Akár hazai gyártásban amíg a "hazai 8x8" protóját kalapálják pont meg is lehetne. Mármint, ha legalább 30-40 évig tervezünk a gépekkel. Amennyiben pl. csak 10 évig, mint "híd megoldás" a hazai 8x8 -ig (mert mondjuk az olcsó is tudna lenni), akkor kihúzzuk BTR -el ezt a pár évet már ...

Ugye a Leo 2A4 -ek kis számban (14 db) is csak azért jöttek, hogy a kiképzési feladatokat meg tudjuk kezdeni még, ha korlátozottan is. Esetleg még egyfajta tartaléknak, mert a 2A7+ -ok mennyiségével "centire kivagyunk számolva".

A jelenleg BTR-t alkalmazó alakulatok közepes dandárokként harcolnak.
Pont ezért nem lenne semmi köze sem a BTR-nek a "szittya" rendszerhez.
Azon BTR-eket majd a tényleges 8x8-as utódnak kellene váltania.

A közepes dd. a "hazai 8x8" -at kapja majd. A kérdés az lehet, hogy ezt milyen árra fogják belőni. Amennyiben - némi mennyiségi kedvezménnyel - megérné, a "Szittya könnyű dandárt" is ezzel felfegyverezni, akkor legyen az. Ebben az esetben kihúzzuk addig a BTR -el. Aztán, ha lesz még zseton, akkor a "maradéknak" meg a tartalékosoknak majd kitaláljuk mi legyen.

Amennyiben meg a "hazai 8x8" drága lenne és csak a közepes dandárba menne leginkább, akkor a többi érintett egységeknek meg jövőbeni üzemeltetésre ne 40+ éves lekoszlott vasakban és/vagy "tájidegen" egzotikus dolgokban gondolkozzunk. Legyen valami "olcsó" és új. Pl. Fuchs 2 ...

Vegyük észre - nálunk a BTR speciális "státuszban" van. Ui. pl. ellentétben az IFV, önjáró tüzérség stb. kategóriákkal (ami jelenleg NINCS) - a kerekes APC BTR -ből meg VAN egy rahedli ...

Egy lehetséges Fuchs beszerzés a Rába VZF alternatívája. Páncélozott platós teherautó, és semmi más.
Abban biztos lehetsz, hogy az új 8x8-cal nem fog megesni az a csúfság, hogy holmi .50-es kaliberrel (a'la németek, angolok) engedjék ki a gyárkapun.
Jó esetben az is megkapja a Lynx tornyát, ATGM-mel együtt.

Nem, a Fuchs a BTR alternatívája. Minden szempontból.

Gondolkozzunk elméletben a fentebbiek (különösen a legutolsó mondat) figyelembevételével. Ugye nehéz dd. - Lynx. Közepes dd. - "hazai 8x8". Tegyük fel egy pillanatra, hogy nem akarnánk Fuchs -ot és/vagy "egzotikus" vasakat.

Akkor a "Szittya könnyű dd. -t" mire ültetnéd? A BTR -ekre illetve NMS/Gidrán -ra vagy teherautóplatóra? Na ezért nem alternatívája a Fuchs a Rába VZF -nek ...

A "hazai 8x8" - mint valószínűleg valamilyen Boxer "derivált" - a közepes dandárba világos, hogy meg fog kapni "minden földi jót". Bár több variáns is lesz, de valószínűsíthetően lesz 30 mm gpá. -s verzió meg egyéb "nyalánkságok" is ... Igen, ez nem is kérdés talán.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Pogány