A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
Én azt mondom, vegyünk liszenszben kellene egy korszerű gépkarabélyt gyártani.
Hazai lenne a gyártás így.
Fejleszteni nem tudom egy kis országban érdemes-e, ha nem tudunk vele betörni nagy piacokra.
Csupán csak hazai fogyasztásra, lehet jobb egy liszensz termék gyártása.
Így, megspóroljuk a fejlesztési költségeket.
Szakmai döntés kellene, hogy mit.
Lehet M-4 verzió, HK, vagy valamelyik legújabb AK konstrukció.
Más is persze, ha a szakmaúgy döntene, illetve dönthetne.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Egy új fegyver kellene, ami lehet az M-4 is, ha így döntünk.

Azért, ha lehet, inkább ne az M4 legyen. Annyi jobb fegyver érhető el már a piacon. 5.56-os kaliberben pl. az FN SCAR, a HK-416 (ezeket már sokat tesztelték és élesben is használták, szóval bizonyítottak) jók nyugati oldalról, a "szomszédból" meg mondjuk a Bren 805, ami szerintem alkalmas lehet (bár ez utóbbiról kevesebb tapasztalat van). Ha meg nem az 5.56-tal, hanem újabb "köztes" kaliberrel képzeljük el a jövőt, akkor akár az LWRC Six8, vagy valami hasonló. Lényeges szempont, hogy gázdugattyús legyen, mert ez a rendszer a legüzembiztosabb.
Orosz oldalról meg csakis az új, AK-12 és AEK-971 vonal jöhetne szóba.




Ebben a rohampuska területben annyira nem vagyok benne, én tényleg csak azt látom, laikusként, hogy nagyon sok műanyagot használnak, egyre kisebb tömegű lövedékekkel. Néha azért ahogy olvastam, ez vissza-vissza üt, mint pl. a G36 ami nem bírja a meleget, meg a kisebb 5.56 os lövedék, ami pl. fedezékek mögött lévő ellenféllel szemben nem olyan hatásos, mint a régi M43. De világos, a tömeg, ergonómia nagyon fontos, a mobilitiás meg a kütyük a lényeg a 21. században.


Ésszerű kompromisszumra kell törekedni a tömegcsökkentés és a strapabíróság/üzembiztonság között. Az általam fentebb írt fegyverek elvileg ilyenek. A G36-nál viszont már picit túllőtek a célon...
Az M43 a legtöbb szempontból rosszabb, mint (pláne) a modern 5.56-osak. Mert kevésbé pontos, különösen nagyobb távolságokon, a stophatása is kisebb, a visszarúgása viszont jelentősen nagyobb. Egyetlen előnye, a fedezék mögötti célok esetén a nagyobb áthatolóképessége. De ebben is már felveszi vele a versenyt az új M885A1 5.56-os lőszer.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Vagyis CZ 805 Bren.
Még annyit, hogy személy szerint nem vagyok oda a bullpup, vagy még egzotikusabb" elrendezésű karabélyok iránt, de azok között is van pár jó modell.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
Ez a fegyver talán az egyik legjobb ma.
Azonban árban is. :)
Tehát nem remélhetjük Honvédeink kezében, sajnos.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 160
113
Nekem pont ha már ergonómia, meg súly a fontos, a Bullpup-ok ötlöttek fel pedig. Fa-Mas, Steyer, Tavor, QBZ-95. A lehető legkompaktabb kivitelből a lehető leghosszabb csőhossz, ami gondolom én laikusan, nagyobb torkolati sebességet, és így lőtávot, pontosságot jelent.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Nekem pont ha már ergonómia, meg súly a fontos, a Bullpup-ok ötlöttek fel pedig. Fa-Mas, Steyer, Tavor, QBZ-95. A lehető legkompaktabb kivitelből a lehető leghosszabb csőhossz, ami gondolom én laikusan, nagyobb torkolati sebességet, és így lőtávot, pontosságot jelent.

Nem vagyok igazán a téma a szakértője, de pl. a FAMAS-t szidják, mint a bokrot "állítólag". És valószínűleg ez az elrendezés bonyolítja és ezáltal kevésbé üzembiztossá teszi a fegyvert. És ott van még a hüvelykivetés problémája is, városi harcban pl. bal kézzel lőve pont a katona arcába tolja a hüvelyeket a bullpup fegyver... Valódi, komolyan vehető különleges erőknél (országtól függetlenül) is csak elvétve látni bullpup karabélyt, talán nem véletlenül, pedig ők általában azt használhatnak, amit akarnak.
A csőhossz/fegyverhossz arányban viszont tényleg jelentős az előnyük. De ez némiképp kompenzálható hagyományos elrendezésnél is a behajtható tussal úgy, mint az AK-12-nél és az FN SCAR-nál.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ez a fegyver talán az egyik legjobb ma.
Azonban árban is. :)
Tehát nem remélhetjük Honvédeink kezében, sajnos.


Igazából, ha komolyan gondolnánk,vagyis nagy tételben és ennek megfelelő szerződéssel nem biztos, hogy még kiegészítőkkel együtt is sokkal drágább lenne, mint az AK-modernizációnkból torzszületett ólomsúlyú karabélyaink...
 

Mike

Well-Known Member
2011. március 14.
782
1 996
93
Elvileg most 5 minyó röpképes, a 3 amit 2 éve vettünk meg 2 finnt nagyjavítottak.

Júliusban hármat fotóztam tavaly, sanszosan ezekben biztos van repidő: 3301, 3309, 701

A 701-es volt olasz hadgyakorlaton is tavaly.
Ezen kívül láttam tavalyi fotót a 6215-ről is.

Szvsz ha a három "új" még él, egy finn biztos működőképes és a 701-en kívül repül a 6215 is, ezek biztos aktívak:

3301, 3304, 3305, 701, 3309, 6215
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Nehezebb lett a modernizált ak-nk az tény de azért 400g+ nem a világvége... és ha vslamire valami +dolgot rakunk az logikusan csak nehezebb lehet és nem könnyebb
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 912
123 346
113
VHS-2 karabély tetszik nekem. Ne tévesszen meg senkit belsőben több köze van a g36-hoz mint a famashoz. Nagyon jó fegyver, csakhát a horvátok is kis ország és ők sem nagyon tudtak betörni a piacra.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 810
57 647
113
wolfram

FN F2000-nél vagy az A-91M-nél nem gond a hüvelykivetés mert előre felé dobják ki. Teljesen kétkezes mindkettő és a megbízhatóságukra sincs panasz. Az F2000-et használják például a szlovénok, az A-91M-et az orosz haditengerészeti (búvár) különleges erők. Gyakorlatilag a szlovénokat kivéve az FN F2000-et csak különleges erők használják ők viszont szép számmal.
FN F2000:
https://www.youtube.com/watch?v=D5L1d_oD0VU

A-91M:
https://www.youtube.com/watch?v=OfvQ1A4hEEg

Hagyományos kialakítású fegyvereknél az FN Scar, H&K 416 és az AEK-971 verziói jöhetnek nálam szóba. De azért elmondom, hogy nekem a fegyverek között az AEK az Isten :)
AEK:
https://www.youtube.com/watch?v=SNx9kxgUQzg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 499
79 577
113
phaidros

Egy M4 töltve minden kütyüvel olyan nehéz mint egy sima AK töltve azaz kb 4kg.