A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
<blockquote rel="dudi">Ez inkább hülyeség mint nagyobb tudás...El sem tudom képzelni, hogy milyen szituációban kellhet félkézzel szétszedni meg összerakni egy karabélyt.

Nem akkor pl., ha eltalálják az egyik karodat/kezedet?
</blockquote>

Hát nem hinném hogy a katona akkor már a fegyverkarbantartáson agyal. :)
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Valoban kicsi rá az esély hogy meglott karral harcola és még szét is szedné tusztitana majd osszeszerelne... de a: ) jelet erre szántam. A valodi ok utanna jött "amugy mert tanzászlóalj vagyunk és ha tanitani akarunk magasabb színtű tudás kell mint amit átadni akarunk..."
Nem akkora hulyeség kevesebb nem lesz tolle az ember... és ha minden másnál az a hozzá állás hogy mindig tudjunk többet annál mint amit épp tanítani kell teljesen logikus hogy ez erre is vonatkozzon. Ha már csak azért hogy mondjuk a tekesekkel oldjuk mondjuk a hangulatot és elfogadják hogy hozzájuk képest tapasztalatlan katonakolykok is tudnak tanitani nekik olyat amibe ok annyira nem jártasak...
Persze nekik nem a fegyver szét összet kell tanitani de oldasnak bejon
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 913
80 544
113
"amugy mert tanzászlóalj vagyunk és ha tanitani akarunk magasabb színtű tudás kell mint amit átadni akarunk..."

Használható hasznos tudásból legyen több ne hülyeségből.Lőj jobban mint mások,legyél erősebb,legyen nagyobb elméleti tudásod és a gyakorlati tapasztalatod stb.Ettől leszel jobb nem attól,hogy valami teljesen értelmetlen ám nagyon jól hangzó dolgot meg tudsz csinálni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
wolfram

FN F2000-nél vagy az A-91M-nél nem gond a hüvelykivetés mert előre felé dobják ki. Teljesen kétkezes mindkettő és a megbízhatóságukra sincs panasz. Az F2000-et használják például a szlovénok, az A-91M-et az orosz haditengerészeti (búvár) különleges erők. Gyakorlatilag a szlovénokat kivéve az FN F2000-et csak különleges erők használják ők viszont szép számmal.
FN F2000:
https://www.youtube.com/watch?v=D5L1d_oD0VU

A-91M:
https://www.youtube.com/watch?v=OfvQ1A4hEEg


Ahogy most hirtelen nézem a wikin, azért igazán komoly különleges egységek nem nagyon használják az F2000-et sem... És nekem vannak kétségeim az ennyire hosszú, zárt "hüvelykivetőutas" megoldással szemben...

Hagyományos kialakítású fegyvereknél az FN Scar, H&K 416 és az AEK-971 verziói jöhetnek nálam szóba. De azért elmondom, hogy nekem a fegyverek között az AEK az Isten :)
AEK:
https://www.youtube.com/watch?v=SNx9kxgUQzg

Igen, tudom, hogy neked örök kedvenced az AEK. :) Nekem meg egy olyan AK-12 variáns lenne az ász, ami az AEK ellensúlyos rendszerét használná, de a többi része az AK-12-é lenne (mert ez a fegyver szerintem praktikusabb, a 3 féle tüzelési móddal, az új tokfedéllel, a 60-as négysoros tár lehetőségével, stb.) és persze (rozsdamentes)acéltokkal, 6.5 Grendel kaliberben.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Én inkább az AK-103-ra szavazok.

AK.103 szerintem felejtős. A tokfedél rögzítési megoldása annál is szar, normális optikát nem lehet rá tenni, mert "elmászik". Plusz ott van a szerléksínek hiánya, ami megint pluszmunka lenne vele. AK-ból az AK-12 alatt nem érdemes gondolkodni, ha korszerű fegyvert akarunk.


Talán mellső markolattal és amortizációs válltámasszal is.

Én nagy rajongója fagyok a függőleges mellső markolatnak és szerintem ennek a lehetősége is kvázi kötelező elvárás ma már.


Mert amennyiben a 7,62-es lőszert vesszük alapul, akkor a jelenlegi, feltehetően nagy mennyiségben rendelkezésre álló AK-63 gépkarabélyokat tartalékba tehetjük, nehezebb időkre pld.

Még ha kalibert váltanánk, akkor is érdemes lenne tartalékba tenni (persze megfelelő állagmegóvással) a jobb állapotú AK-63-makat. És azokhoz a lőszer úgy is mindig elérhető lesz.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
"Még ha kalibert váltanánk, akkor is érdemes lenne tartalékba tenni (persze megfelelő állagmegóvással) a jobb állapotú AK-63-makat. És azokhoz a lőszer úgy is mindig elérhető lesz."

Az AMD-65 gépkarabélyt se feletsd el.
600.000-et gyártottunk le belőle a Néphadseregnek.
Pár tízezer mehetett külföldre, illetve ajándékoztunk el 20.000-et Afgániba.
Ebből is százezres tétel lehet még itthon raktáron.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 083
18 833
113
Kicsit a létszámviszonyokról...

http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/tobb_ezer_ember_hianyzik_a_hadseregbol_megsem_toboroznak_katonakat.609643.html
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 920
58 250
113
Wolfram

<i>"Nekem meg egy olyan AK-12 variáns lenne az ász, ami az AEK ellensúlyos rendszerét használná, de a többi része az AK-12-é lenne (mert ez a fegyver szerintem praktikusabb, a 3 féle tüzelési móddal, az új tokfedéllel, a 60-as négysoros tár lehetőségével, stb.) és persze (rozsdamentes)acéltokkal, 6.5 Grendel kaliberben."</i>

Az AEK a kezdet kezdetén is 3 féle tüzelési móddal bírt :)
Az új gyártásúak szerelék sínes tokfedéllel készülnek és ezek is tudják használni a 60 lőszeres 4 soros "koporsó" tárakat.
Egyedül a 6.5 Grendel nem teljesült még a kívánságaid közül!

Modern AEK:
1416852320.jpg


Fent az AK-12, alul az AEK-545:
Kalashnikov-Concern-rebrand-7.jpg
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Kicsit a létszámviszonyokról...

http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/tobb_ezer_ember_hianyzik_a_hadseregbol_megsem_toboroznak_katonakat.609643.html

"Csak az őrzés-védelemben 3400 fő szerepel a cég fizetési listáján és 200 főnyi alvállalkozóval is él szerződése.
A HM ingatlanjainak üzemeltetését 2500 fős állomány végzi. A zrt. egyéb feladataira még körülbelül ezer embert alkalmaznak."

Minden egyes aktív katonát véd egy külsős cég embere? Brutál.
Mint ahogy az is, hogy a magyar katonák olyan kevesen vannak, hogy még a saját bázisaikat sem tudják megvédeni. Akkor az országot hogy fogják?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Hagyjuk már ezt a hülyeséget az őrzővédőkkel!

<b>A bázisok védelme nem katonai feladat.</b>

A hadseregnek ez nem tartozik a profiljába, nem igényel semmilyen katonai képességet, ezért ezzel terhelni a katonákat olyan lenne, mintha lenne egy mercink és trágyát szállítanánk a bőrüléseken.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Hagyjuk már ezt a hülyeséget az őrzővédőkkel!

<b>A bázisok védelme nem katonai feladat.</b>

A hadseregnek ez nem tartozik a profiljába, nem igényel semmilyen katonai képességet, ezért ezzel terhelni a katonákat olyan lenne, mintha lenne egy mercink és trágyát szállítanánk a bőrüléseken.

Az normális dolog, hogy a hadsereg költségvetésének a negyede erre megy el?
 
M

molnibalage

Guest
Hagyjuk már ezt a hülyeséget az őrzővédőkkel!

<b>A bázisok védelme nem katonai feladat.</b>

A hadseregnek ez nem tartozik a profiljába, nem igényel semmilyen katonai képességet, ezért ezzel terhelni a katonákat olyan lenne, mintha lenne egy mercink és trágyát szállítanánk a bőrüléseken.
Hm...
A orosz, szovjet az jenki, francia, német, holland, török, stb. komoly országok objektumait ki őrzi?

Ha egy lelakott kupac szemetet őriznek, az baj. Viszont valóban használt és funkcionáló objektumoknál hol itt a logika és a ráfordíttot költséget aránytalansága?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 988
57 139
113
Szerintem csak az a kèrdés, hogy mi kedvezőbb: a seregen belül megoldani, vagy kiszervezni. Amig volt hadkötelesség, addig ez egyertelmű volt. Hogy most mi lehet a helyzet, nem tudom.
Blogen: a te logikàdat követve, az àgyak megcsinàlàsa, az eszközök tisztitàsa, szerelése, karbantartàsa sem katonai feladat.
Èdemes volna feltenni a kèrdést, hogy egy ekkora haderőnek hàny telephely stb. kell. Azt hiszem ezzel lehet az igazi gond.
 
D

danielblack

Guest
Több volt Bundeswehr-es kollégám is van, akik azt mondják, hogy konfliktusban a G36 helyett Famas-t szeretnének használni. Azt mondták rengeteg baj van a G36-al.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
<blockquote rel="blogen">Hagyjuk már ezt a hülyeséget az őrzővédőkkel!

<b>A bázisok védelme nem katonai feladat.</b>

A hadseregnek ez nem tartozik a profiljába, nem igényel semmilyen katonai képességet, ezért ezzel terhelni a katonákat olyan lenne, mintha lenne egy mercink és trágyát szállítanánk a bőrüléseken.
Hm...
A orosz, szovjet az jenki, francia, német, holland, török, stb. komoly országok objektumait ki őrzi?</blockquote>

Általában katonai rendőrség. Mivel Magyarországon nincs Csendőrség és a KR viszonylag kislétszámú, ezért annak félcivil megfelelője, FBÖ (Fegyveres Biztonsági Őrség) őrzi a laktanyákat, a HM EI Zrt. biztonsági szolgálatának keretei között. Ebből a szempontból mi a nyugati trendbe illeszkedünk, csak nincsenek állományban az FBÖ-k mint katonai rendőrök.

Ha egy lelakott kupac szemetet őriznek, az baj. Viszont valóban használt és funkcionáló objektumoknál hol itt a logika és a ráfordíttot költséget aránytalansága?

Jó, de mi köze ehhez egy gyalogosnak, egy rádiófelderítőnek, egy RPG lövésznek, egy járművezetőnek, stb. Nekik nem ez a szakmájuk!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Èdemes volna feltenni a kèrdést, hogy egy ekkora haderőnek hàny telephely stb. kell. Azt hiszem ezzel lehet az igazi gond.

Én is jobban örülnék ún. szuperbázisoknak a nagy lőterek szélén, ahol négy-öt bázisban megoldanák a teljes magyar haderőt és ahol lenne minden, beleértve az összes ott szolgáló katonának, tiszthelyettesnek és tisztnek bérlakás is a katonai lakónegyedben, ezzel végleg megoldva a vezénylés HR problémáját. De a költségek miatt nincs realitása egy olyan haderőben, ahol még tisztességes egyenruhára se költenek.
 
M

molnibalage

Guest
<blockquote rel="blitzkrieg">Az normális dolog, hogy a hadsereg költségvetésének a negyede erre megy el?

Mindenképp erre menne el, az teljesen mindegy, hogy katonai rendőrként, vagy FBÖ-két fizetjük az őrséget.</blockquote>
Mi a túrót kell őrizni? Képesség nincs, alig pár helyen van diszlokával a MH összes valódi harcértéket képviselő ereje.

Az ilyen számoknál érzem azt, hogy komolyan mondom, hogy szinte az egész Honvédséget fel kellene számolni a picsába - néhány egységet leszámítva - és szinte 0-ról felépíteni. Ezt a rendszert nem lehet megjavítani. Ez abnormális.

És ilyenre volt már példa valamelyik országban asszem a rendfenntartásnál.