A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 454
8 733
113
Valamelyik reggel a Simicskó nyilatkozott, eltökélt abban, hogy a magyar hadiipart beindítja. Mármint az ésszerűség határain belül, említette a teherszállító, ruházati és a kézifegyverek relációját. Kérdes persze, meddig jutunk el az ügyben, a terveken felül.

"kiderült, hogy miután a szegedi egyetem klinikáján nem volt alkalmas eszköz, ezért bevásárlókocsikat szereztek be az élelmes orvosok, és azzal hordták-vitték a babákat"

Szerinted?
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 709
55 626
113
<blockquote rel="Panzerfaust">Valamelyik reggel a Simicskó nyilatkozott, eltökélt abban, hogy a magyar hadiipart beindítja. Mármint az ésszerűség határain belül, említette a teherszállító, ruházati és a kézifegyverek relációját. Kérdes persze, meddig jutunk el az ügyben, a terveken felül.

"kiderült, hogy miután a szegedi egyetem klinikáján nem volt alkalmas eszköz, ezért bevásárlókocsikat szereztek be az élelmes orvosok, és azzal hordták-vitték a babákat"

Szerinted?</blockquote>
Ez màshol, a világ " fejlettebb" részein is elöfordul. Csak az lenne ciki, ha pl. a TESCO- tòl " szerzik" be a kocsikat.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
<blockquote rel="Panzerfaust">
Valamelyik reggel a Simicskó nyilatkozott, eltökélt abban, hogy a magyar hadiipart beindítja. Mármint az ésszerűség határain belül, említette a teherszállító, ruházati és a kézifegyverek relációját. Kérdes persze, meddig jutunk el az ügyben, a terveken felül.

http://alfahir.hu/teljesen_hasznavehetetlen_fegyverekkel_kuldik_a_rendoroket_a_terroristak_ellen</blockquote>

Korszerűtlenek az tény, de nem hasznavehetlenek..
A Fég hiánya visszaköszön...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 454
8 733
113
Ez màshol, a világ " fejlettebb" részein is elöfordul. Csak az lenne ciki, ha pl. a TESCO- tòl " szerzik" be a kocsikat.

Csak arra utaltam, hogy a kormánynak se pénze (lásd egészségügy), se tudása (lásd oktatás) nincs bárminek a megszervezéséhez.

Ha jól sejtem a ruházatot és a kézifegyvereket már nem tudjuk előállítani, már csak a teherszállításnak van esélye.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 961
18 491
113
<blockquote rel="Panzerfaust">
Valamelyik reggel a Simicskó nyilatkozott, eltökélt abban, hogy a magyar hadiipart beindítja. Mármint az ésszerűség határain belül, említette a teherszállító, ruházati és a kézifegyverek relációját. Kérdes persze, meddig jutunk el az ügyben, a terveken felül.

http://alfahir.hu/teljesen_hasznavehetetlen_fegyverekkel_kuldik_a_rendoroket_a_terroristak_ellen</blockquote>

A fegyver korszerűségét, katonai célra lehet ma már vitatni, de inkább az itt a baj, hogy a nagy erejű lőszere miatt, alkalmazása tömegben, ahol ártatlan civilek is vannak, életveszélyes.
Valóban, a rendvédelmi szerveknek kellene most már, egy teljesen más, kifejezetten rendvédelmi célból kifejlesztett sorozatlövő géppisztoly.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 652
113
Rendvédelemre egyértelmű, hogy jobb lenne egy géppisztoly, mint egy AMD.
Én a licencet tartom járható útnak ezen a téren ugyanis rengeteg jó géppisztoly típus van ma a piacon. Igazából a kaliber a kérdéses, vagyis az, hogy milyen jövőbeni fenyegetéseket tekintünk reálisnak.
A jelenleginél pontosabb és jobb megállító erejű lőszer kellene. Erre a 0.40 S&W jó lenne nagyon.
De mi van ha a gaz terrorista golyóállót visel? Akkor ugye felmerül az FN 5.7 vagy a H&K 4.6-osa. De ugye ezeknek kicsi a megállító ereje és ugyanúgy átrepülnek egy emberen, mint az AK lőszere.

Szerintem a legjobb megoldás a 10 mm auto lenne ugyanis az pontos is, megállító ereje is van és simán átlövi a NATO Level II mellényt is. Ráadásul van belőle "gyöngített" verzió is ami a páncélozatlan célokon nem repül át.
De én személy szerint a 9 mm parát és a 45.ACP kalibereket nem favorizálom.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Mondjuk acélmag nélküli nagy stophatású 7,62x39?
Megállna benne és falhoz vágná a tenoristát, és még új fegyver sem kell.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 652
113
silurusglanis

Az oroszok végül erre jutottak a témában:
https://en.wikipedia.org/wiki/9%C3%9739mm

Egyszerűen az AK lőszere túl erős. Fegyverfüggő, de kb. 2000 Joule torkolati energiája van. Egy 9 mm-s para meg 400 Joule körül mozog. Szerintem ekkora különbséget nem lehet áthidalni pusztán lágyabb lőszerrel.
A 10 mm Auto típustól függően 600-1000 Joule között tud. Ebből a gyöngébb a rendvédelmi, az erősebb a katonai változatok.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nagyobb légellenállású, kisebb tömegű lövedék?
Gyorsabban veszít az erejéből, de rendőröknél nem is gond, ha nem lehet vele 300+ méterre lőni. Ha mégis, akkor egy másik tár 43M-mel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 652
113
silurusglanis

Hát szerintem egy tompa nagy súlyú lövedék kevesebb lőporral talán megoldás lehet, ugyan ebben a kaliberben. Itt a kérdés az, hogy a fegyver képes-e vele normálisan működni? Erre nem tudom a választ.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Elakad, a lőportölteten nem szabad változtatni.
Marad a légellenállás növelése és a tömeg csökkentése. Bár lehet az acélmag helyén meghagyott üreg és a fémköpeny elhagyása is elég lenne, formaváltoztatás nélkül.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 652
113
Hát ki lehetne azt is próbálni.
De magánvéleményem szerint egy új géppisztoly rendszeresítése időszerű lenne már az ősöreg AMD helyet, és akkor ez jó esetben meg is oldana minden ilyen problémát.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 652
113
Panzerfaust

A CZ Scorpion Evo 3 nagyon jó kis fegyver de csak 9 mm-s para-t használ.

Szerintem nekünk valami olyan kellene ami vagy .40 S&W kaliberű vagy könnyen áttervezhető 10 mm auto-ra.
(Ilyenek a .40 S&W és a .45ACP fegyverek)
Ilyen kaliberű géppisztoly például az UMP-40/45, és a KRISS Vector .45 ACP.
Én úgy tudom, hogy az egyetlen egy dedikáltan 10 mm auto-nak készült géppisztoly az MP-5/10 volt.
Szerintem ebben az irányban érdemes gondolkodni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 265
27 064
113
V4 keretek között ez van: lengyel PM-06 és cseh Scorpio EVO3. Szerintem az utóbbi, megfelelő CZ pisztolyokkal megoldaná a rendőrség minden fegyverzeti problémáját...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 489
55 652
113
blogen

Nem feltétlenül releváns, hogy mi van a V4-ben.
Ugyanis a pisztolyt mindenképpen licenc gyártani kellene, hiszen vagy 100000 db-ra lenne valós igény. (Rendőrség+BV+Hadsereg+Kormányőrség+NAV és esetleg még a TEK)
Ugyan ezeknél a szervezeteknél lenne igény géppisztolyra is, legalább 20000 db-ra, a pisztollyal megegyező kaliberben.
Ez így együtt elég szép darabszám.