A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 062
6 579
113
Honvéd írta:

Egy újabb amerikai is a fegyveres erőink fejlesztését kéri.

http://magyarhirlap.hu/cikk/52124/Amerikai_politikus_Viragzik_a_demokracia_Magyarorszagon

Ez volt a kedvenc mondatom a cikkben:
"A politikus az amerikai-magyar kapcsolatokat jónak, de javíthatónak is látja. Ennek érdekében előnyös lehet mindkét ország számára, ha Magyarország fejleszti fegyveres erőit, például a helikopterek esetébe"

A kulcsszavak:
- Javítható
- érdekében előnyös
- Magyarország fejleszti
- helikopterek
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
<blockquote rel="beta"><blockquote rel="ms07">A belebegtetett jövő évi 0-ás költségvetés mennyire kavarhat be "nekünk"?

Eléggé. Annyira hogy szerintem nem is lesz belőle semmit, csak megy a hülyítés. Balog most mondta, hogy nincs 50 milliárd a tanárok fizetésére. "Klasszikusra" utalva itt nem lesz lósz*r se, mert ló sincsen.</blockquote>

Nincs törvénybe foglalva a 0,1%-os évi emelés?</blockquote>

Is-is! Csak akkor érvényes a minimum 0,1%-os emelés, ha a költségvetési iránycél lehetővé teszi. Tehát ha az iránycélban nem fektetem le a hadi kiadások emelését, akkor nincs emelés. Ennyi.
Egyébként a +0,1% még az inflációt sem követi, szal csak bolhafing az egész.
 
T

torsen

Guest
A plusz 31MFt a honvédelmi költségvetés kb. 10%-a. A +0.1% a GDP arányos növelés...jelenleg állítólag a GDP 0.8-0,9 %-a a honvédelem aránya.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
<blockquote rel="blitzkrieg"><blockquote rel="beta"><blockquote rel="ms07">A belebegtetett jövő évi 0-ás költségvetés mennyire kavarhat be "nekünk"?

Eléggé. Annyira hogy szerintem nem is lesz belőle semmit, csak megy a hülyítés. Balog most mondta, hogy nincs 50 milliárd a tanárok fizetésére. "Klasszikusra" utalva itt nem lesz lósz*r se, mert ló sincsen.</blockquote>

Nincs törvénybe foglalva a 0,1%-os évi emelés?</blockquote>

Is-is! Csak akkor érvényes a minimum 0,1%-os emelés, ha a költségvetési iránycél lehetővé teszi. Tehát ha az iránycélban nem fektetem le a hadi kiadások emelését, akkor nincs emelés. Ennyi.
Egyébként a +0,1% még az inflációt sem követi, szal csak bolhafing az egész.
</blockquote>

Nem a hadsereg költségvetését növelik 0,1%-al, hanem a GDP 0,1%-val növelik a hadseregre fordítandó összeget minden évben. Kb. 30 milliárd forintos különbség van a kettő között. Tavaly a GDP 0,7%-at tette ki a hadsereg költségvetése, idén 0,8, jövőre 0,9 és így tovább.
A tavaly (és valószínüleg idén is) jelentősen nőttek a bevételek, így nem kell semmitől elvonni 1 fillért sem ahhoz, hogy a hadseregnek több jusson.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 653
5 410
113
Szép ez a 48 milliárd, csak már tavaly megmondták, hogy a nagy része elmegy a béremelésre :/ Tavaly ugye még nem a HM büdzséből ment
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Szép ez a 48 milliárd, csak már tavaly megmondták, hogy a nagy része elmegy a béremelésre :/ Tavaly ugye még nem a HM büdzséből ment

20 milliárd megy a bérekre. 28 még marad fejlesztésre.
Egyébként szerintem már az is nagyon hasznos, hogy jelentősen emelték a katonák fizuját, így kevesebben lépnek ki, megmaradnak a képzett emberek.
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
De azért ezt a 0,8-0,9% os GDP arányt kevésnek tartom. 1,5-1,8%-ból már értelmesen lehetne gazdálkodni, folyamatos fejlesztésekkel, és megfelelő mennyiségű gyakorlatozással.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 439
8 692
113
De azért ezt a 0,8-0,9% os GDP arányt kevésnek tartom. 1,5-1,8%-ból már értelmesen lehetne gazdálkodni, folyamatos fejlesztésekkel, és megfelelő mennyiségű gyakorlatozással.

Nincs rá pénzünk jelenleg. Rövid-közép távon a GDP kb. 1%-ban gondolkodhatunk szerintem. Az a kérdés, hogy hogy tudjuk hasznosítani. De valahogy nem nagyon akaródzik a kormánynak megváltoztatni a honvédséget. Pedig 300 milliárdot költünk hadseregre évente és gyakorlatilag nincs semmink.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 439
8 692
113
2022-re lesz 1,39%-on.

Nem lesz :) Illetve :( . Pont a mostani kormány vitte le 1% alá a honvédelmi költségvetést és aztán hirdetik, hogy emelik. 2018-ra elfogy az EU-s pénz is, nem lesz gazdasági növekedés. Ezért gondolom, hogy az 1%-nak is örülhetünk. Talán nem is lenne kevés, ha értelmesen fel tudnánk használni. De pont itt bukunk el. Akár a GDP 2%-át is költhetnénk honvédelemre, ha nem tudjuk megakadályozni, hogy ne vesszen el a pénz a túlméretezett bürokráciában, a korrupcióban és a szakmaiatlan döntésekben, akkor nem lesz semmi érdemleges.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="telak">De azért ezt a 0,8-0,9% os GDP arányt kevésnek tartom. 1,5-1,8%-ból már értelmesen lehetne gazdálkodni, folyamatos fejlesztésekkel, és megfelelő mennyiségű gyakorlatozással.

Pedig 300 milliárdot költünk hadseregre évente és gyakorlatilag nincs semmink.</blockquote>

A 300milliárd úgy elsőre lehet, hogy nagynak tűnik, de ebben benne vannak a bérek is. Annak egy jó része meg adó formájában visszamegy a költségvetésbe, egyrészt mint SzJA, másrészt ilyen-olyan járulék formájában, és ha a katona a már zsebébe kapott pénzből bármit vesz (kaját, ruhát, gyógyszert, rezsit magának, családnak), abból az ÁFA megint csak visszamegy a költségvetésbe. Én nem vagyok pénzügyes, de el tudom képzelni, hogy a 300m.-nak akár negyed-ötödrésze visszamegy az állami zsebbe (pontosítsa egy szakértő ha lehet).
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
300 milliárd honvédelemre vs. 100 milliárdok stadionokra olyan sportágban ahol a leginkompetensebbek vagyunk.
Csak sajnos a stadionok sem katasztrófa sem pedig válság helyzetben nem fogják megvédeni a lakosságot, pedig sajnos a honvédség mára már mindkettőre alkalmatlan.
Eléggé kifordult a világ magából mára.
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 439
8 692
113

Összeszámoltam:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1500100.TV
Elméletileg a Honvédelmi Minisztérium 2016-os költségvetése 299 milliárd forint. Ebből 117 milliárd a személyi juttatás.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
<blockquote rel="emel">

Összeszámoltam:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1500100.TV
Elméletileg a Honvédelmi Minisztérium 2016-os költségvetése 299 milliárd forint. Ebből 117 milliárd a személyi juttatás.</blockquote>

Idáig rendben van, eddig én is eljutottam, de én ettől kezdve vagyok kívülálló a tovább-számolásra: az SzJA-t még tudom számolni, de nem ismerem az ugyanúgy fixen levont/befolyó járulék-%-okat, és kb.-ra se tudom becsülni a szintén visszafolyó ÁFA-összeget, ehhez lehet, hogy közgazdász/statisztikus kellene?
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 439
8 692
113

Ha a személyi juttatás a teljes bérköltséget jelenti (vagyis amit a munkáltató fizet), akkor családi állapottól függően 25%-50% körüli az elvonás. Gyanítom az 50%-hoz közelebb van. A fogyasztást sújtó elvonás talán valahol 5-25% körül lehet, de ha azt feltételezzük, hogy ezek az emberek ha nem a honvédelmi minisztériumnak dolgoznának, akkor máshol - mondjuk hasonló fizetésért - , akkor ezt a fogyasztást terhelő elvonást nem is kell számolni, hiszen így is, úgy is befolyna. Lehet az egyszerűség kedvééért érdemes úgy számolni, hogy a bérköltség fele a valós költség. Viszont ettől még az egyéb célokra költhető pénz nem változik.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

Csak én gondolom azt, hogy tiszta komédia ami most folyik?
A Közép-Kelet-Európai országok állítólag félnek Oroszországtól, ezért kell fegyverkezni. De komolyan azt hiszi valaki, hogy Oroszországot az fogja eltántorítani attól, hogy megtámadja Litvániát, ha az 33%-al többet költ a hadseregre? Ugyan már, ha a teljes GDP-t hadseregre költené, akkor sem tudná magát megvédeni az oroszoktól, ha azok valóban meg akarnák támadni.