A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Elnézte a számokat rendesen. Mondjuk sokat nem nyom a latba hogy egy tucat harckocsi vagy 30 db. Mindenesetre én már csak nem vagyok elfogult a T-72-vel meg a D-20-al, de azonnal reaktiválnám az összeset amelyiket csak lehet.
nekem azzal van a bajom hogy alapból egy jó dolgot (lassú de jó dolgot) akarnak semminek nézni, amikor vadaitól egy rohadt új gatyát nem kaptunk...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Elnézte a számokat rendesen. Mondjuk sokat nem nyom a latba hogy egy tucat harckocsi vagy 30 db. Mindenesetre én már csak nem vagyok elfogult a T-72-vel meg a D-20-al, de azonnal reaktiválnám az összeset amelyiket csak lehet.
Szerintem ezek olyan szar állapotban vannak, hogy nem lehet őket reaktíválni. Harc értékük is minimális lenne a 70-80 évekből származó tűzvezető rendszerrel és lőszerrel. Éjszakai harci képesség kb. nulla, míg az oroszok de még az ukránoknak is hőkameráik vannak a harckocsik jelentős részén. Simán lőtéri gyakorlat lenne nekik a mi T-72-eseink ellen küzdeni!

Nagyobb szervezett haderő ellen egyedül esélytelenek vagyunk - tök mindegy mit aktiválsz. Most csak arra lehet építeni, hogy a NATO meg véd, mert egy átalakítás, modernizáció közepén vagyunk, elhanyagolható önálló védelmi képességekkel.
4-5 év múlva valószínűleg állnák a sarat egy hozzánk mérhető vagy valamivel nagyobb, de elavultabb haderejű országgal szemben. Az oroszok ellen egyedül kb. esélytelenek vagyunk - max. nagyon drágává tehetjük nekik az országunk megszállását.
Nem hiszem hogy valaha is ide kívánkoznának az oroszok, pláne hogy az ukránok egy folytában partizánkodnának a hátukban, szóval egyelőre ez nem probléma. Ettől persze még résen kell lenni és fejleszteni kell.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 513
93 747
113
Szerintem ezek olyan szar állapotban vannak, hogy nem lehet őket reaktíválni. Harc értékük is minimális lenne a 70-80 évekből származó tűzvezető rendszerrel és lőszerrel. Éjszakai harci képesség kb. nulla, míg az oroszok de még az ukránoknak is hőkameráik vannak a harckocsik jelentős részén. Simán lőtéri gyakorlat lenne nekik a mi T-72-eseink ellen küzdeni!

Nagyobb szervezett haderő ellen egyedül esélytelenek vagyunk - tök mindegy mit aktiválsz. Most csak arra lehet építeni, hogy a NATO meg véd, mert egy átalakítás, modernizáció közepén vagyunk, elhanyagolható önálló védelmi képességekkel.
4-5 év múlva valószínűleg állnák a sarat egy hozzánk mérhető vagy valamivel nagyobb, de elavultabb haderejű országgal szemben. Az oroszok ellen egyedül kb. esélytelenek vagyunk - max. nagyon drágává tehetjük nekik az országunk megszállását.
Nem hiszem hogy valaha is ide kívánkoznának az oroszok, pláne hogy az ukránok egy folytában partizánkodnának a hátukban, szóval egyelőre ez nem probléma. Ettől persze még résen kell lenni és fejleszteni kell.
T-72-ból minimum 2,5-szer több van működőképes allapotban mint Leopardból.
A Honvédség gerincét adó BTR is kimaradt a cikkből.
Sztem lapozzunk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
T-72-ból minimum 2,5-szer több van működőképes allapotban mint Leopardból.
A Honvédség gerincét adó BTR is kimaradt a cikkből.
Sztem lapozzunk.
Én is mondtam hogy kimaradt az orosz technika, csak épp ha ide vesszük, akkor sem lennénk sokkal előrébb: a mennyisége illetve minősége elégtelen.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
ezért mondom hogy hidd el hogy mi aztá nem tesszük drágává a dolgot a ruszkiknak :/ a ruszki haderő nagyon más lett Grúzia óta, ha még mindig ugyanaz a haderő lenne akkor nagyobb lenne az arcom de sajnos már nem az

nasamsal sem taliztam de lehet (mivel felcsesztem magam ezen a szaron) átugrottam véletlen
A NASAMS még nem ért ide - 23-ban jön az első és 24-től lesz elvileg bevethető.

Ami szerencse, hogy balti államok sokkal előrébb vannak az oroszok "bevásárló listáján", mint mi.
Ha Ukrajnát sikerül megszerezniük, akkor más lesz nekik érdekes elsősorban...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 513
93 747
113
Én is mondtam hogy kimaradt az orosz technika, csak épp a mennyisége illetve minősége elégtelen.
Jó, de a magyar Honvédség még mindig alapvetően szovjet technikára épül. A Mistral, Gripen és néhány apróságon kívül 2020 óta kezd jönni nyugati technika. Majd ennek tükrében a Honvédség védelmi képességeit szovjet vasak nélkül akarja megmérni a cikk, akkor az ökörség.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 513
93 747
113
A NASAMS még nem ért ide - 23-ban jön az első és 24-től lesz elvileg bevethető.

Ami szerencse, hogy balti államok sokkal előrébb vannak az oroszok "bevásárló listáján", mint mi.
Ha Ukrajnát sikerül megszerezniük, akkor más lesz nekik érdekes elsősorban...
Mi nem vagyunk ezen a listán. Elsősorban menekültválságra kell készülnünk. Ha szétesne az ukrán állam, akkor jó eséllyel arra, hogy szabadcsapatok Kárpátalján a magyar kisebbséget vegzálnák.

Ezek is elég gáz forgatókönyvek, de a ruszkik ránk közvetlenül semmi veszélyt nem jelentenek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Mi nem vagyunk ezen a listán. Elsősorban menekültválságra kell készülnünk. Ha szétesne az ukrán állam, akkor jó eséllyel arra, hogy szabadcsapatok Kárpátalján a magyar kisebbséget vegzálnák.

Ezek is elég gáz forgatókönyvek, de a ruszkik ránk közvetlenül semmi veszélyt nem jelentenek.
Szerintem "szabad csapatokkal" még a honvédség is elbírna - pláne ha ez csak évek múlva következne be, amikor már jobban állunk felszereléssel.

Ha az oroszok le is rohanják Ukrajnát , akkor is nehezen tudnák pacifikálni, megtartani. Elhúzódó partizán háborúval kell számolni ebben az esetben.
Valószínűbb, hogy a Krímhez hasonlóan bekebelezik az újonnan elismert köztársaságokat. Várhatóan újabb hasonló köztársaságokat "létre hozva" lépésről lépésre haladnak Ukrajna bekebelezésével, ameddig nem ütköznek valamilyen komolyabb gazdasági vagy katonai "falba".
Szóval az ukrán összeomlást nem tartom valószínűnek a következő 1-2 évben, de az biztos hogy ez a konfliktus addig nem ér véget míg vagy az orosz vagy az ukrán állam össze nem omlik. Ez bekövetkezhet pár éven belül, de lehet hogy évtizedes befagyott konfliktus lesz. Oroszország is összeomolhat, megrogyhat Putyin halálával és hát 70-et karcolja Vlagyimir...
A közeli jövőben (1 éven belül) Magyarországnak szerintem is inkább menekült válságra vagy kisebb intenzitású konfliktusra kell készülni. (pl. "szabadcsapatok" elleni harc - bár most ez sem valószínű amíg létezik az urán állam és jóba kell lennie a nyugattal, hogy a térképen maradhasson).
Visszakanyarodva az eredeti témához: nem látom miért kellene reaktíválni a letárolt és elavult T-72-eseket...
Inkább a beszerzéséi programokat kell pörgetni, sürgetni.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezt visszarakom ide mert nem a használt eszközök beszerzése topicba szántam és szerintem ne is oda való.


"...Ha az Oroszok elindulnak Ny.felé a NATO nem fogja tétlenül nézni hogy eljussanak Ukrajna mai Ny.i határáig...
Kellő pillanatban a NATO be fog vonulni Ukrajna Ny.i megyéibe, és ha az egész NATO mozdul, nekünk is mozdulni kell.

Be kell valljam kicsit mérges vagyok mert már megint itt állunk csupasz seggel egy nemzetközi válság kellős közepén, és ezért szerintem, pártállástól függetlenül, a teljes magyar politika hibás :mad:

Lehet elkezdeni kapkodni, kunyerálni fegyvereket Ny.i tartalékokból.....jó eséllyel ezzel már elkéstünk.
Hetek alatt nem lehet csodát művelni. Az idő már ahhoz is kevés hogy egyáltalán beérkezzenek az első szállítmányok.

Az a fontos, hogy ha ezt megússzuk (ha...) muszály levonni a tanulsagokat és nagyon fel kell gyorsítani a fegyverkezést hogy legközelebb (nyugi, lesz visszavágó...) felkészültebbek legyünk..."
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Megnézte hova kerülnek a tankjai.
önmagában ezért nem hiszem, hogy idejönne...ez nem a vezérigazgatói szint.
Bár a riport szerint MG-vel nem találkozott, szóval nagy mértékű bejelentés nem várható.
Szerintem szimulátor ügyben jöhetett: ennek épületeit nézte meg.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
önmagában ezért nem hiszem, hogy idejönne...ez nem a vezérigazgatói szint.
Bár a riport szerint MG-vel nem találkozott, szóval nagy mértékű bejelentés nem várható.
Szerintem szimulátor ügyben jöhetett: ennek épületeit nézte meg.

Lehet náluk még használt Leopárd, bármelyik típus raktáron ?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
önmagában ezért nem hiszem, hogy idejönne...ez nem a vezérigazgatói szint.
Bár a riport szerint MG-vel nem találkozott, szóval nagy mértékű bejelentés nem várható.
Szerintem szimulátor ügyben jöhetett: ennek épületeit nézte meg.
Viszont a Magyar Honvédség parancsnokával igen! A szimulátorok már lefutott ügy. Arra élő szerződésünk van. Amiatt nem jönne hozzánk.
Az emberei meg napi szinten szervizelik a harckocsikat a sátorban, szóval le van arról is adva a drót, hogy milyen színvonalat képvisel a hazai elhelyezés.
Itt kérlek, heveny utánrendelés érzése támad a jóérzésű fórumozónak.
Én érzek némi extra Leopard 2/PZH szagot terjengeni a levegőben. Meglepő módon nem is elsősorban A7+-os bukéval.
szerintem @honved is valami ilyesmit szimatol.
És olyan kár, hogy @krisss már nem tud lelombozni egy laza "ne álmodozz kisk0cs0g!" kezdetű örökzölddel... :rolleyes:

:D :D
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 467
67 824
113
Viszont a Magyar Honvédség parancsnokával igen! A szimulátorok már lefutott ügy. Arra élő szerződésünk van. Amiatt nem jönne hozzánk.
Az emberei meg napi szinten szervizelik a harckocsikat a sátorban, szóval le van arról is adva a drót, hogy milyen színvonalat képvisel a hazai elhelyezés.
Itt kérlek, heveny utánrendelés érzése támad a jóérzésű fórumozónak.
Én érzek némi extra Leopard 2/PZH szagot terjengeni a levegőben. Meglepő módon nem is elsősorban A7+-os bukéval.
szerintem @honved is valami ilyesmit szimatol.
És olyan kár, hogy @krisss már nem tud lelombozni egy laza "ne álmodozz kisk0cs0g!" kezdetű örökzölddel... :rolleyes:

:D :D
Mire gondolnál? Modernizált Leopard 2A valahányra? Ami:

-Még egy verzió, a LOGISZTIKAI RÉÉÉÉMÁLOM?
-Tudod milyen drága, abból a pénzből inkább pár év múlva vegyünk még A7+-t?
-Olyanba ültetnéd a katonáidat, ami nem a legújabb technika és halálra ítélnéd őket?
-Tényleg elavult szarokat akarsz faragni?
-stb...

Igen hosszú vitákban hallgathattam ezen örökérvényű bölcsességeket, miközben a magam tudatlan barbár módján a mai helyzetről pofázva szorgalmaztam vón időben ennek a lépésnek a megtételét. Most meg halottnak a csók szinten rendben van B+? o_O o_O o_O o_O
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mire gondolnál? Modernizált Leopard 2A valahányra? Ami:

-Még egy verzió, a LOGISZTIKAI RÉÉÉÉMÁLOM?
-Tudod milyen drága, abból a pénzből inkább pár év múlva vegyünk még A7+-t?
-Olyanba ültetnéd a katonáidat, ami nem a legújabb technika és halálra ítélnéd őket?
-Tényleg elavult szarokat akarsz faragni?
-stb...

Igen hosszú vitákban hallgathattam ezen örökérvényű bölcsességeket, miközben a magam tudatlan barbár módján a mai helyzetről pofázva szorgalmaztam vón időben ennek a lépésnek a megtételét. Most meg halottnak a csók szinten rendben van B+? o_O o_O o_O o_O
Nem elsősorban A4-re. Ott nincs logisztikai rémálom. Van rá kiképzett személyzet. És ha hasonló konstrukcióban hozzuk is el őket, mint a mostaniakat, akkor nem megy rájuk a gatyánk. Viszont azonnalra vannak, amíg meg nem érkezik az A7+.
Majd később eldönthető, hogy mit akarunk velük kezdeni.