A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
szitya: "De a 29-eseket és a 72-eseket újítsák fel egy kicsit az Albákat is...." + "És úgy eladni plusz ezt a rendszert eladni/megrendeléseket fogadni. Nem kell hozzá sok minden a 29-esek kapnának színes kijelzőt..." + éjjellátó + ...

 

Te ugye nem ebben az univerzumban élsz....? De iparban ugye végképp nem dolgoztál ugye?

 

zotyek:

1: A3: Jelenleg kb ez a szinvonal megy. Felhuzzák a gyárat hozzák a licenszet, know-howt, gépeket és akkor lepotyog az A3 a sorrol. Nincs evvel semmi baj legalább az ott dolgozok kapnak rendes fizut, meg adót fizetnek be és nem segélyen élnek.... de ettől még ez van. Persze van sok kitörési kisérlet képzett szakemberekkel, vállalkozásoktól de....

 

2: Én azt látom, hogy amihez az állam hozzáfér azt szétlopják. Eközben a régi kkvk sorra csödölnek be hála a csodás gazdaságpolitikának, újakat nem csinál senki, mert ki tudja kövnek nem e arra fáj majd vmelyik csokos nyelve. Inkább megcsinálja a Magyar ember az ötletét, vállalkozását Szlovákia/Románia/Ausztriában. imo erre utalt kpssta a szakemberek nagyja elmegy innen szöveggel.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Harckocsi eladó! – Kiárusításba kezd a honvédség
Egyébként G-ruhát és sisakot is lehetne adni Újat (Itthon tervezettet gyártottat) apróságok.
(Filléres összeg az előálítása az árához képest.) Főleg ha így már fegyvercsomagnak számít. Az is nagy plussz ám egy tárgyalásnál.
Leírható meg minden. Modernizációnak számít.
de pilóta kesztyűket is lehetne gyártani stb. (textíl ipar)
"USA Bombázós dzseki pilóta...."
De ha kötnének hozzá még egy két kereskedelmi megálapodást az lenne igazán a csúcs.
Vagy tech transzfert együttműködést/átadást...
nyélbeüttni.
A technikát és a szaktudást képeségét is ellehet adni.
Kellenek oda mérnökök is :D
meg szakmunkások is.
De ez már termelne akkora hasznot hogy fentartható legyen. (A foglalkozottak bérébe kalkulásjja bele azt hogy a minimális fizetést így is úgy is fizetni kell neki. Mert a munkanélküli belekerűl XX összegébe átlagba kifizet 5X XX összeget még akkor is valójába csak 3/4 ét 2/5 ét fizeti ki munkabérre mint egy nem állami cég sőt ha az adót is ideszámóljuk....
De had ne én oldjam meg ezt a problémát. :)
Na ez most az aljától a tetejéig nagyvonalakban.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
honved said

Kézi páncéltörő... Nos kétségtelen, hogy a lövészraj számára egy lélektani biztonságot nyújt, hogy egyáltalán rendelkeznek vele. Rajfegyver, ami normál esetben kell is hogy legyen. Viszont hatékonyságát sok tényező befolyásolja. Az RPG lett említve itt. Ez a fegyver rendelkezik megfelelő páncéltörő gránátokkal, ez kétségtelen. Találati pontosság szempontjából kell, hogy viszonylag szélcsend legyen, az ellenséges tank kezelői olyan balfékek legyenek, hogy 200-300 méterre közelítsék meg gyalogságunkat és ne lőjenek rá addig, folyamatosan fix, egyenes vonalban haladjanak, stb. Így van esély, hogy találatot érhetünk el ellene. Egyébként nagyon kevés, ill., nagy szerencse kell hozzá.  Magyarul, amennyivel olcsóbb egy gyalogsági pct rakéta és indítója, annyival gyengébb a harcértéke is HK-val szemben. 

Tudom hülyeség az összehasonlítás, de mégis... a 2. világháborúban Németiország 6 000 000 panzerfaustot és <b><i> </i></b>raketenpanzerbüchse-54, kézi páncéltörőt állított hadrendbe. Ennek ellenére a kilőtt  Szovjet és szövetséges harckocsik zömét, német harckocsik, páncéltörő ágyúk, erre specializált repülőgépek számlájára lehet írni. Jó, ez egy hülye példa a mai korban, csupán elgondolkodásra érdemesnek érzem. Az RPG-7 .ami nálunk rendszerben van, egy továbbfejlesztett  Panzerschreck. Na lehet ez is kiveri a biztosítékot pár embernél, de nagyjából ez a helyzet. :)
Ezek jelentősségét én elsősorban védekezésben gondoltam... Nyílván nyilt csatákban is lehet taktikai szerepe, de leginkább -ha úgy tetszik- gerilla taktikára tartom nagyon hatékonynak... Vagyis lesből, oldalról vagy hátulról, jó esetben akár még felülről is olyan pozíciókban lehet védekezés esetén meglepni a harckocsikat, amelykkel az RPG-k hatákonyan alkalmazhatóak.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Fade said

 
zotyek:

1: A3: Jelenleg kb ez a szinvonal megy. Felhuzzák a gyárat hozzák a licenszet, know-howt, gépeket és akkor lepotyog az A3 a sorrol. Nincs evvel semmi baj legalább az ott dolgozok kapnak rendes fizut, meg adót fizetnek be és nem segélyen élnek.... de ettől még ez van. Persze van sok kitörési kisérlet képzett szakemberekkel, vállalkozásoktól de....

 

2: Én azt látom, hogy amihez az állam hozzáfér azt szétlopják. Eközben a régi kkvk sorra csödölnek be hála a csodás gazdaságpolitikának, újakat nem csinál senki, mert ki tudja kövnek nem e arra fáj majd vmelyik csokos nyelve. Inkább megcsinálja a Magyar ember az ötletét, vállalkozását Szlovákia/Románia/Ausztriában. imo erre utalt kpssta a szakemberek nagyja elmegy innen szöveggel.
Ha licenceben gyártanánk a -gazdasági lehetőségekhez képest megengedhető- legfontosabb dolgokat, akkor az egyenlőre gyönyörű is volna. :) Nyílván abban tök igazad van, hogy a sok ismert probléma mellett (illetve nyílván ez is az), ilyenkor hírtelen előjönne egy adott kormánypárthoz közeli cég, és brutálisan drágábban oldaná meg... De nem fogja, mert ugye ilyenkor már mindenki húzza a száját, hogy nincs pénz, meg akkor igazából "köszi a lehetőséget, de had csináljak valami mást ezért a pénzért, amiért mondjuk semmit nem kell befektetnem, pl. kamutanácsadás"... és máris megérkeztünk vissza a jelenlegi helyzethez. gg
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
jancsiga said
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Harckocsi eladó! – Kiárusításba kezd a honvédség
Mig-29 eseket eladták Magyarországon rendbehozák És saját szárnyukon menek a vásárlohoz Jemenbe Biztos forrásbol tudom
Milyen biztos forrásból? az elmúlt években hányn írtak már ezt-azt biztos forrásra hivatkozva... A 99%-ából nem lett semmi...

Egyébként ha azokkal a gépekkel lehetne valamit kezdeni, pláne gazdaságosan, már rég elvitték volna... 

A saját szárnyas átrepülésről meg annyit, hogy biztos vagyok benne, hogy van olyan gép amit már nem lehetne összerakni, mert már nincs meg minden fődarabja... Vagyis megvan csak használhatatlan állapotban. Azokat a gépeket lehet, hogy egyszerűbb és olcsóbb újra legyártani...

Jemenbe vagy más hasonló helyre meg nem adhatunk el csak úgy haditechnikai eszközt politikai okokból (NATO)...
 

piratvitorla

Member
2013. március 4.
292
1
18
Egyébként az a véleményem az eladó cuccokról: ki a francnak kellene 35 éves modernizálatlan T-72-es meg egyéb lomok. Akinek esetleg kéne, az viszont nem valószínű, hogy politikai okokból szóba jöhet...

A használt vegyi anyagokról nem is beszélve...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Olvasgatok és hát egyes embereknek van bajuk , sokat ittak pesszimizmus poharából.

Uraim a SVÉD gyártás JAS-GRIPEN sem svéd 100%

http://www.aereo.jor.br/wp-content/uploads/2010/04/gripen-partners.jpg

 

Magyaripar nem fénykorát éli az igaz, de az hogy egyesek azt hiszik hogy lassan már biciglit sem tudunk összerakni....
A szürke állomány meg van rendelsz pár modernebb gyártógépsort a németektől ( mindenki onnan szokta ) jééé és van ipar.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-41/" rel="nofollow">piratvitorla</a>

 

Szerintem a MIG-29 üzemeletető országoknak max a hajtóművek érnek valamit , 21 tarcsi plusz a gépekben lévő, de ez sem lesz öröké azért csipkedik magukat a HM -be, de most komolyan melyik az az épeszű ország aki egy épp kifutóban lévő technikát megvesz ?  Maximum aki szar helyzetben van, mondjuk a szíreknek elpaszolhatnánk :) Ha hadra foghatóak lennének gondolom ezen már túl lennénk. Mondjuk jó kérdés hogy a 2 Magyar TEK -es mit kereset kint Szíriában ? vajon. Lehet hogy ez is feladataik között volt ?!  
 
D

danielblack

Guest
Magyarország lenne a világ legnagyobb provokátora, és terrorista pártija, ha eladnánk valamit a szíreknek...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Rémlik az azeri baltás gyilkos esete ? Nem kell közvetlenül eladni, Te eladod a Kazahoknak az hogy Ők kinek adják el az már nem a Te dolgod. Diplomatikusan is meglehet oldani.
Orbán mosolygott a TV-ben mert a törökökön keresztül vettek a KAZAH 3 milliárd euro Magyar állampapírt. És lett belőle valami ?

nem mert nincs újlenyomat egyik pénzen sem :D Csak hát itt pont a törököket basztatnánk ezzel , ami értékes kapcsolat szerintem, de az hogy a MOL ott régiót veszítszen az is kurv@ értékes fel kell rakni a mérlegre melyik az értékesebb.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
honved said

A Centauro harckocsi helyett, nagyon rossz példa, mert ha a fegyverzete erős is lehet, páncélvédettsége, a gumikerekes volta miatt, biztos hogy gagyi, egy HK páncélzattal szemben persze.

Kézi páncéltörő... Nos kétségtelen, hogy a lövészraj számára egy lélektani biztonságot nyújt, hogy egyáltalán rendelkeznek vele. Rajfegyver, ami normál esetben kell is hogy legyen. Viszont hatékonyságát sok tényező befolyásolja. Az RPG lett említve itt. Ez a fegyver rendelkezik megfelelő páncéltörő gránátokkal, ez kétségtelen. Találati pontosság szempontjából kell, hogy viszonylag szélcsend legyen, az ellenséges tank kezelői olyan balfékek legyenek, hogy 200-300 méterre közelítsék meg gyalogságunkat és ne lőjenek rá addig, folyamatosan fix, egyenes vonalban haladjanak, stb. Így van esély, hogy találatot érhetünk el ellene. Egyébként nagyon kevés, ill., nagy szerencse kell hozzá.  Magyarul, amennyivel olcsóbb egy gyalogsági pct rakéta és indítója, annyival gyengébb a harcértéke is HK-val szemben. 

Tudom hülyeség az összehasonlítás, de mégis... a 2. világháborúban Németiország 6 000 000 panzerfaustot és <b><i> </i></b>raketenpanzerbüchse-54, kézi páncéltörőt állított hadrendbe. Ennek ellenére a kilőtt  Szovjet és szövetséges harckocsik zömét, német harckocsik, páncéltörő ágyúk, erre specializált repülőgépek számlájára lehet írni. Jó, ez egy hülye példa a mai korban, csupán elgondolkodásra érdemesnek érzem. Az RPG-7 .ami nálunk rendszerben van, egy továbbfejlesztett  Panzerschreck. Na lehet ez is kiveri a biztosítékot pár embernél, de nagyjából ez a helyzet. :)
Hát a gumikerekest páncélvadásznak írtam (most ne csak erre a konkrét típusra gondolj ,mert csak példának hoztam fel). Persze ,hogy nem egyenértékű a páncélzata egy hk-val. De a tűzereje igen. Ráadásul mozgékonyabb, olcsóbb az üzemeltetése, akár légi úton is szállítható, stb. Az európai úthálózat lehetővé teszi szerintem, hogy ne csak lánctalpas technikában lehessen gondolkodni.

Egyre több országban szervezik le a nehéz technikát, nem véletlenül. Bármit tudsz telepíteni egy alap platformra (kis torony nagy torony,géppuskától a harckocsi ágyúig, aknavetőtől a lérakig). A lényeg szerintem a lánctalpas technikához képest , hogy nagyságrendekkel olcsóbb. Viszont a páncélvédettsége is egy érdekes dolog. Ki lőhetettlen hk nincs. Viszont ma már az elektronika révén vékonyabb páncélzattal is hasonló védettséget lehet biztosítani.És akkor ott van még az oly kedvelt rácsozás.Ez rengeteg súly és üzemanyag megtakarítás egy hk-hoz képest. Az önjáró tüzérséget is egy hasonló gumikerekes járművel meg lehetne teremteni. Az okok ugyan azok.

 

Kétlem, hogy csak lélektani szerepe lenne egy kézi pct fegyvernek.Halottam már olyanról, hogy sikeresen használták egyszer!
sf-wink.gif


Nem csak RPG van a világon, bár az sem rossz.

Viszont az ,hogy miből lett kifejlesztve az azért félrevezető, ebben a szöveg környezetben.Ennyi erővel egy modern gépkarabély is az elöltöltős kovás puskákból lett kifejlesztve, tehát ósdi.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Ez európai úthálózat lehetővé teszi...

 

ja....

mikor üzenünk hadat németeknek, és száguldunk az AutoBahnnon...?

 

Páncélvadászok és tsaik mindenhol nehéztechnika MELLETT állnak rendszerben.

Csak bennük gondolkodni ugyanaz, mintha valaki azon az alapon hogy a vibrátor is része lehet a szexuális életnek, ráadásul bármikor bevethető, csak tartóselem kell bele, amputálná a saját "Családfáját", és utána büszkén hirdetné, mennyit tud spórolni az óvszeren.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ja igen, tanulságos régi vicc:

Vicc: A 60-70-es évekből..

Két szovjet harckocsizó katonatiszt beszélget a megszállt Párizsban.
Kérdi az egyik: És ki nyerte a légiháborút?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Én azért támogatom a könnyű páncélvadász ötletét , mert nem a standard gondolkodás mentén megy. Ha jól számoltam 
3 páncél vadász kijön szerintem egy HK árából, na ha 3 vs 1 be nem tudnak gyözni 120mm löveggel, nem tudom akkor ássuk el magunkat.

Wiki:
M1 Abrams 2012 ára US$8.58 million azaz 6,5 millió EURO,  2,3 EURORA jött ki a svédeknek a PATRIA AMV egy 113 db csomagban. 
Szerintem itt a HIGH TECH elektronika lenne a lényeg ( célzás ) 3 vs 1 be 3 találat legyen. Nem gondolom hogy lenne esélye M1 -nek egy ilyen ütközetbe. de környezetünkbe egyenlőre nem is a legcsúcsabb tankkal kéne harcolni.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Hát azért régen a légierő nem állította meg a páncélosokat nagy tömegben azért a Szerbek rendesen elvoltak látva tanokkal és mi lett jugoszláviában ? 600-700 tank írnak és mit ért ? Mikor a vadászgépek ki be járkálnak a tankoknak laposkuszásba kell bujkálniuk. Több helyen olvastam , de lehet persze nem igaz ,de a tankok fénykora lejárt. 
Én azért ágálok a harcihelikopterek mellett , mert ezt tank kérdés szerintem bőven megoldja 2 század harci heli asszimetrikus harc a kulcsszó. Mellé még  PATRIA AMV és már is van egy hadsereg kinézetű cuccod.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Szerintem egy ilyen szűkös pénzügy helyzetben- amiben a 80-as évek óta vagyunk- a kompromisszumos megoldások felé kellene nyitottabbnak lenni!

Persze én is azt szeretném, hogy több zászlóaljnyi Leo-2 áljon rendszerbe + rakétás és csöves önjáró tüzérség ,de nem látok rá lehetőséget.

Ha a helikoptereknél lehetséges egy olyan kompromisszum, hogy a szállítók lesznek felfegyverezve, mert harcira nincs pénz és majd átveszik azok feladatait is, akkor itt ez ugyan úgy áll! Tudomásul kell venni, hogy kevés az erre fordítható pénz! Viszont kevesebb pénzből meg lehet ezekkel a technikákkal is oldani rengeteg feladatot.

Nem hiszem, hogy Európán kívüli összecsapásokra kellene nekünk készülni, sőt! Inkább a Kárpát-medence környéke számunkra az elsődleges prioritás. Ide viszont szerintem ezek a kategóriájú fegyverek tökéletesek.A csatákat nem mindig az AutoBahnnon vívják emlékeim szerint, de bármely helyszín könnyen megközelíthető műúton Európában.Erre gondoltam,mikor az úthálózatról írtam.És nem feltétlenül a nyugati irány a fő csapásvonalunk hiányos történelmi ismereteim szerint!
sf-wink.gif


Ennyi kitérő után pedig a naiv békeszeretőknek. Félreértés ne essék! Nem szeretnék én sem háborút,csak békében felnevelni a gyerekeket! De akkor is készülni kell rá! Ne járjunk már megint szarul, mert néhány ember szerint most per pillanat béke és boldogság van, és ki akarna minket megtámadni! Soha sem tartott túl soká  a béke az emberek között.Mindig lesznek őrültek és önjelölt hősök!
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-41/" rel="nofollow">hiryu</a>

kompresszus szó értelmezését nem találtam a neten , mire gondolsz ? :)