Die ungarischen Streitkräfte stellen im Rahmen der umfangreichen Neuausrichtung und Fähigkeitssteigerung eine weitere Infanteriebrigade auf.
soldat-und-technik.de
A Magyar Honvédség új gyalogdandárt hoz létre
A Magyar Honvédség újabb gyalogsági dandárt állít fel egy nagyszabású átcsoportosítás és képességfejlesztés részeként - jelentette be a magyar kormány közleményében. Az új alakulat magja az 5. gyalogsági dandár lesz, amelyet úgymond felosztanak, hogy az új egységgel párhuzamosan újra felnőjön.
A múlt hét végén megjelent 46. kormányközleményben a Magyar Honvédség 2022-re új gyalogdandár felállítását jelentette be. Ennek érdekében a debreceni 5. Bocskai István Gyalogdandár hagyományos nevén Bocskai István Gyalogdandár és állománya átadja a kelet-magyarországi Hódmezővásárhelyen állomásozó erőket egy új dandár felállítására.
Az újonnan alakult dandár a jövőben a 62. gépesített gyalogsági dandár elnevezést viseli. Az áthelyezendő erők két gyalogos zászlóalj és egy páncélos zászlóalj, amelyek csak akkor kerültek át az 5. gyalogos dandárhoz, amikor a 62. gépesített gyalogos dandárt 2000-ben feloszlatták. Ez tehát az egység felbomlásának újjáalakulása és visszafordítása.
Az így létrejövő két, fele-fele létszámú dandárt egy előre meghatározott folyamat keretében 2023. december 31-i határidőig teljes értékű alakulattá kell fejleszteni - jelentette be a védelmi minisztérium. A megalakulást infrastrukturális projektek kísérik majd, mint például a laktanyák felújítása és újak építése. A két egység előtt álló kihívások nemcsak ambiciózusak, hanem teljesen különbözőek is. Míg az 5. dandár elvesztette gyalogsági komponensének nagy részét és az összes sapper erőit, addig a 62. dandárnak újra kell építenie személyi állományát, logisztikai, tűzoltó, kommunikációs és egyéb harci támogatását. Feltéve, hogy a jelenlegi dandárstruktúrát követjük.
A 62. gépesített gyalogdandár felállításával a Magyar Honvédség papíron megvalósította a Honvédelmi Minisztérium által korábban felvázolt három dandár plusz különleges erők struktúrát. Az elképzelés egy nehéz, egy közepes és egy könnyű dandár felállítását irányozta elő. A fejlődés megfigyelői általában egyetértenek abban, hogy a nyugat-magyarországi Tatán állomásozó 25. dandár fogja betölteni a nehéz szerepet. A Leopard 2 A7 és a 2000-es önjáró lövegek beszerzésével megvalósuló jelenlegi képességfejlesztések előnyösek lesznek ennek az egységnek. Arra a kérdésre, hogy ki fogja biztosítani a maradék két egységet, az új felállás nyilvánvalóan választ adott, de továbbra sem világos, hogy a két dandár közül melyik fogja biztosítani a könnyű és melyik a közepes erőket. Ugyanakkor a már meglévő problémák, mint például az elavult BTR-80-as kerekes páncélozott jármű sokat vitatott cseréje, ismét rendkívül sürgőssé váltak. Ezért még nem tudni, hogy milyen közbeszerzési döntések kísérik majd az új formációt.
Nagy Kristóf