A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 584
93 984
113
+ Bár jól hangzik a mega-giga 1000+ mrd forintos védelmi költségvetés, de a fegyvereket nem forintért adják, hanem leginkább dollárért. A forint és a dollár viszonya egymáshoz képest eléggé nagyot változott - akár csak az euró-forint árfolyam.
Szóval fegyver beszerzési szempotból csökkent ez erre fordítható pénzünk értéke. Ez is okozhat csúszást.
Sztem mi többnyire euróban szerződtünk. Kb. 15%-ot gyengült a forint ahhoz képest, amivel a 22/23-as költségvetést tervezték. Idén 450mrd, jövőre 550 mrd a fejlesztési kiadás. Ez 60, 110 mrd többletkiadást jelenthet. 500 mrd-al nő jövőre a büdzsé.Az idei pluszt a 200 mrd-nyi honvedelmi alap kompenzálja.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Aladeen

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 892
35 373
113
+ Bár jól hangzik a mega-giga 1000+ mrd forintos védelmi költségvetés, de a fegyvereket nem forintért adják, hanem leginkább dollárért. A forint és a dollár viszonya egymáshoz képest eléggé nagyot változott - akár csak az euró-forint árfolyam.
Szóval fegyver beszerzési szempotból csökkent ez erre fordítható pénzünk értéke. Ez is okozhat csúszást.
na ez az amit nem tudhatunk. nem tudhatjuk hogy az államnak mennyi pénze van devizába és mennyi valutába. és hogy a rendelkezésre állóakból mennyit mire költ és egyáltalán történik e pénzváltás.
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 584
93 984
113
Sztem mi többnyire euróban szerződtünk. Kb. 15%-ot gyengült a forint ahhoz képest, amivel a 22/23-as költségvetést tervezték. Idén 450mrd, jövőre 550 mrd a fejlesztési kiadás. Ez 60, 110 mrd többletkiadást jelenthet. 500 mrd-al nő jövőre a büdzsé.Az idei pluszt a 200 mrd-nyi honvedelmi alap kompenzálja.
Viszont a most 15, jövőre kb. 20%-os infláció 200 mrd növelményt elvisz. Tehát a papiron 500 mrd-nyi növekményből lejön az infláció - 200mrd, euro -110 mrd, akkor +190mrd.

Ami jóhír a hadiipari kiadások másik kalpból mennek és azt fedezik. Másrészt van remény a szokott évközbeni pluszpénzra, mert 15-20% infláció, többletbevételt is generál és az utóbbi években m8nd8g volt évközi plusz, ha kellett.

De nem csodálom, ha óvatosak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 761
113
na ez az amit nem tudhatunk. nem tudhatjuk hogy az államnak mennyi pénze van devizába és mennyi valutába. és hogy a rendelkezésre állóakból mennyit mire költ és egyáltalán történik e pénzváltás.
Annyit azért tudni lehet hogy az utóbbi két évben a folyófizetési mérlegünk negatív: több deviza és valuta megy ki az országból, mint ami bejön... Ez is (f)okozza forint gyengülését részben.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

Lengyel_nem_medik

Well-Known Member
2022. március 30.
519
1 512
93
na ez az amit nem tudhatunk. nem tudhatjuk hogy az államnak mennyi pénze van devizába és mennyi valutába. és hogy a rendelkezésre állóakból mennyit mire költ és egyáltalán történik e pénzváltás.
Azert ez nem ilyen egyszeru allami szinten. Mert egy csalad eseteben mukodik az, hogy az igyis-ugyis fix havi jovedelembol megveszik az eurot akkor amikor ugy erzik hogy olcso, majd azt koltik amikor eljon a nyar, Olaszorszagban. De egy allamnak szamolnia kell a belso kamattal is. Egy gazdasag eseteben nem ugy megy, hogy tudom, hogy majd 1-3 ev mulva kell nekem euro, de akkor valoszinuleg draga lesz, ezert most veszek. Mert egyreszt ezt ugyan megteheteik, valoszinuleg meg is teszik, es ennek megvan a nyilvanvalo elonye, de van par hatranya is:
  • addig is kell valamit csinalni azzal az euroval, amig "varakozik". A kapott kamat erte meg alacsonyabb mintha forintban maradt volna.
  • a forint eladassal lenyomtam a forint erteket, ami pont a problemam volt.
  • nekem (amig nem kell fizetni 1-3 ev mulva a fegyverekert) pont forintra lenne szuksegem, mert a fizetnivaloim tulnyomo resze forintban van (pl.: az allamadossagom), de en eladtam a forintot.
Nyilvan ki lehet szamolni (es ki is szamoltak gondolom), hogy meg igy is megeri idoben eurot venni az allamnak, ha tudom hogy szuksegem lesz ra, es most "relative" olcso, kesobb meg draga lesz. De akkor sem ilyen egyszeru a dolog, mint egy csaladi kasszanal, hogy ha euro kell, akkor semmi gond, akkor az eurot veszem le a "polcrol".
Tehat ha fel is keszul az allam idoben, akkor is bizony komoly gond, ha devizaval kell fizetnie a fegyverekert, mikor az o devizaja gyengul. (Tobbek kozott ezert is jo a hazai hadiipar)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 761
113
Annyit azért tudni lehet hogy az utóbbi két évben a folyófizetési mérlegünk negatív: több deviza és valuta megy ki az országból, mint ami bejön... Ez is (f)okozza forint gyengülését részben.
 
  • Tetszik
Reactions: kelepisti

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 892
35 373
113
Azert ez nem ilyen egyszeru allami szinten. Mert egy csalad eseteben mukodik az, hogy az igyis-ugyis fix havi jovedelembol megveszik az eurot akkor amikor ugy erzik hogy olcso, majd azt koltik amikor eljon a nyar, Olaszorszagban. De egy allamnak szamolnia kell a belso kamattal is. Egy gazdasag eseteben nem ugy megy, hogy tudom, hogy majd 1-3 ev mulva kell nekem euro, de akkor valoszinuleg draga lesz, ezert most veszek. Mert egyreszt ezt ugyan megteheteik, valoszinuleg meg is teszik, es ennek megvan a nyilvanvalo elonye, de van par hatranya is:
  • addig is kell valamit csinalni azzal az euroval, amig "varakozik". A kapott kamat erte meg alacsonyabb mintha forintban maradt volna.
  • a forint eladassal lenyomtam a forint erteket, ami pont a problemam volt.
  • nekem (amig nem kell fizetni 1-3 ev mulva a fegyverekert) pont forintra lenne szuksegem, mert a fizetnivaloim tulnyomo resze forintban van (pl.: az allamadossagom), de en eladtam a forintot.
Nyilvan ki lehet szamolni (es ki is szamoltak gondolom), hogy meg igy is megeri idoben eurot venni az allamnak, ha tudom hogy szuksegem lesz ra, es most "relative" olcso, kesobb meg draga lesz. De akkor sem ilyen egyszeru a dolog, mint egy csaladi kasszanal, hogy ha euro kell, akkor semmi gond, akkor az eurot veszem le a "polcrol".
Tehat ha fel is keszul az allam idoben, akkor is bizony komoly gond, ha devizaval kell fizetnie a fegyverekert, mikor az o devizaja gyengul. (Tobbek kozott ezert is jo a hazai hadiipar)
ezt nem kell magyarázni ezért dolgoznak szakemberek. vannak fix deviza bevétel és van ami nem annyira fix. ezzel tervezni kell terveznek is. Varga ezt a 2 kasszát deviza és valuta már évek óta sorolja hogy nálla ez jól müködik gondolom ez most sem változott
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
9 210
31 047
113
Mivan a képen?

MG face, új borítókép.
H145M, Lynx

302090422_130067943096042_8893564945757456807_n.jpg
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
"Ezt a bizonyos arányt (GDP 2%, saját megj.) ugyanis alapvetően jó technológiai alappal rendelkező hadseregekre találták ki, ahol időről időre pótolni kell a kifutó-kipontozódott modelleket, de nem nulláról kell felépíteni egyes képességeket, mint itthon. Ez is csak arra világít rá, hogy a 2000-es évek baloldali kormányzatai alatt történt brutális leépítéseknek – mint régi bűnöknek – hosszú az árnyéka. Az akkori honvédelmi vezetők döntési inkompetenciájának eredményeit még nagyon sokáig szenvedjük majd."

Nálam csak a zárszó maradt meg a 'sok politikából',...abban pedig teljesen korrektül utal az egykori 'balos' ámokfutásokra. Ezen szerintem nem kellene rágódnod, hogy rendre szóba hozza, hiszen nem a korábbi kormányok munkáját hivatott dicsérni a cikk, hanem a sajátját.
Azt meg letagadni, hogy Ő legalább tényleg kitartóan dolgozik a Z2026 projekten szerintem badarság... (nem azt mondom hogy tökéletes a munkája, de nagyon kellett már egy MG a honvédelem ügyének.)
Ez a baloldalazas egy baromság. 1990tol mind szartak a honvédséget 25 évig, legdurvabban a Viktor 2015ig. Mind, egyformán. Meg a jugo háború miatt Hornnak volt egy fellángolása, de a Bokros elvette tőle a t72 maketteket. A honvédelmi miniszteri meg államtitkári pozíciót a legalkalmatlanabb szarjankok töltötték be, és igen, Benkő toronymagasan lógott ki közülük felfelé. (Jó, a részeg miniszter a Gripen átadáson mindent visz, baszna bele egy gombvillam)
Ez a visszafelé mutogatás elég gáz és undorító amit csinálnak/tok, nem lenne az ukrán háború már csak a GDP fel százaléka menne a honvédségnél. Igen, az excalibur az elmúlt 12 évben is hordta el a harcjárműveket, t72 meg bmp meg gvozdika, részben ezért is felesleges már felújításról beszélni. Pár hónappal később vígan lehetett velük Afrikában harcolni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 761
113
Mindkettő nagy bejelentés lenne.
Akkor ilyenből kevéssel is beérem! :D
MG azt mondta hogy kevesebb, de nem nulla.

Azért Skyrangert vagy a HX3-at csak leszerződik idén - pláne hogy 2-3 évig alig kerülne pénzbe, mivel mindkettő fejlesztés alatt van még: 2024 előtt egyik sem érkezne meg, de inkább 2025- öt mond az RM mindkettőre...
Ha a NATO-ba felajánlott nehéz dandár kompletté tétele a kiemelt cél, akkor ahhoz már "csak" a csapat légvédelem hiányzik a harcjárművek közül. A többi már gyártás vagy leszállítás alatt áll. 12-18 Skyrangerrel meg is lehetne oldani ezt a feladatot - nyilván a több az jobb lenne, de mint minimum mennyiségnek ez is elég lehet...
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
556
1 571
93
A fenti interjúban említette a nehéztüzérség visszaállítását, mint látványos elemet; szerintem ez a pzh mellett a teherautóra szerelt löveget (praktikusan HX3) és a rakétatüzérséget jelöli.

Szerintem az RGW, UA, Hirtenberger 120 sztori a “nem látványos” kategória, mint ahogyan az infra építés sem az.

Én most leginkább a drón-beszerzés elnapolásától tartok és azt gondolom, hogy légierő-fejlesztés sem lesz mostanában.
De ami a legjobban fáj, hogy láthatóan a teherautó-gyártás és -beszerzés sincs a küszöbön (pedig annak a HX3 tüzérséggel kellene egyidőben bejelentődnie) és valszeg a raksi-gyár sem.

Btw Várpalotán még kapavágás sem történt, pedig konkrétan az a Z26 gerince.

Szóval nem nagyon pozitív a kép. A gyorsítás - az interjú olvasatában - negatív vektorúnak tűnik.
Szubjektív érzés, de a Hirtenberger 120 szerintem jelentős beszerzés lenne, már ha nem 10 db cső érkezik. A teherautó ügyet pedig azért nem értem, mert a Rábával volt egy szerződés, amit egyszerűen folytatni kellene. Tudom, sok kritika éri a H14-18-okat, de mégis hazai gyártás, nem kell más országra várni (na jó, motorban, alkatrészben kell), és mivel a teherautóból rengeteg kell és folyóeszköz kategória, ezért legalább ezt nem kellene évekig húzni. A Rába is elmegy, az is elviszi a rakományt A-ból B-be.
A Carl Gustafból már megvan a rendes darabszám, vagy abból is csak mutatóban van egyelőre?
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
556
1 571
93
(Jó, a részeg miniszter a Gripen átadáson mindent visz, baszna bele egy gombvillam)
Nevezzük nevén, Szekeres Imrének hívták a szerencsétlent. Azt is elmondta annó a TV-ben, hogy ne csak a harcoló dandárokat nézzük, mert ott van pl. a pápai szállító dandár a c-17-esekkel, ami nagy harcértékkel bír.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 672
113
Ki kell vetni az összes újságíróra és média munkatársra különadót és be kell szedni tőlük 5,46 milliárd USD-t. Szerintem arra van pénz, amire költünk, csak akarni kell.

(Bocsi ezt az utolsót, meleg van. Bár ha népszavazásra bocsátják, én megszavazom.)
De akkor a focisták adómentességi alapját is vegyük vissza az őstermelőkkel egy szintre (~ évi 5millió forint bevételig adómentesek), akkor én is megszavazom :cool:
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 138
10 471
113
Nevezzük nevén, Szekeres Imrének hívták a szerencsétlent. Azt is elmondta annó a TV-ben, hogy ne csak a harcoló dandárokat nézzük, mert ott van pl. a pápai szállító dandár a c-17-esekkel, ami nagy harcértékkel bír.
A fasz az fasz, lássuk be. Mellé meg ott volt szakértőnek Vadai Ágika.
Amúgy hány harcoló zászlóalj volt mondjuk 2004ben feltöltve és mennyi van most?
Mert Tatárol azt hallottam hogy kb 1000fos sincsen az a dandár...
Gondolom a többi hasonló mára, akkor még talán még nem volt ilyen szar a helyzet.