A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 497
39 493
113
Sok az ellentmondás a nyilatkozataiban! Pl hazai drón stratégiáról is beszélt békéscsabai gyártással! Hát szerintem azért az sem kis volumenű beszerzés lesz! HX3, Skyrange az oké! De itt van pl a teherautók cseréje! Rohadt sok kell belőle és ezt is csak úgy tudnám elképzelni, ha itthon gyártanánk! De nagy a csend!
Valaki itt írta múltkor, hogy a Rábánal most nagy felújítások, beruházások zajlanak, szóval lehet hogy a teherautó projektet készítik elő...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 497
39 493
113
Maróth is megmondta, hogy ez a 2% nagyon-nagyon kevés, hogy 0-ról új képességeket húzzunk fel, főleg a mostani drágulás mellett.
Ez az interjú sajnos ügyesen helyre tett minket, hogy "nagy" beszerzésekre ne is számítsunk.
Drón, skyranger, HX beszerzése elvileg biztos, de mégis lassan évek óta húzódik mindegyik. Rakétatüzérségről említés szintjén sem beszélünk, új vadászszázadról lassan álmodni sem merünk. De ha kisebb tételekről beszélünk, én már annak is örülnék, ha pl. komolyabb mennyiségű MANPAD (gondolom a Mistral játszik nálunk) beszerzését be tudnánk jelenteni. Fontos, de mégis olcsóbb képességről van szó.
Ez a rohadt covid+háború kombó sajnos nagyon betett a zrínyinek.
Abban viszont végre lehet pozitív változás, hogy a személyi felszerelés és a szervezeti felépítés terén előre tudunk lépni. Hátha Krisssnek lesz végre gatyája :)
Kérdés hogy MG-nél mi a nagy volumen...
24-48 HX3 löveg, ami elvileg PZH árának felébe kerül és részben itt készülne lehet, hogy nem "nagy" bejelentés.
12-24 Skyranger sem biztos hogy az...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 497
39 493
113
Amúgy zárójelbe megjegyzem a tisztelt egybegyűlteknek, hogy jövögetni fognak a bejelentések a "gyorsításról" folyamatosan innentől.
@krisss továbbra is fenntartod, hogy lesz témánk ősszel az újra és újra előjövő "barkácsoláson" kívül? :)
Szerintem mi lehet MG értelmezésében a "nagy bejelentés" és mi nem?
"Mire gondolt a költő"? :D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 997
35 700
113
Oké, azt a hozzászólást nem olvastam ahol konkrét számot írtál. Nem kötözködni szeretnék. Valóban, 1500 konténer nincs kéznél, piszok nagy szám.
igen a teljes seregnek cca 10.000 koténerre lenne igény. a meglévőek melett... de ebbe a számba benne van a járási kis helyőrségek igénye is. (ami egy kb családiház méretű helyőrség egy nagyobb udvarral "kertel" ami konténerekkel meg van bővítve. az épületben történne a napi munkavégzés a konténerekbe raktározás történne és különleges esetekben használatba vétel igény szerint időszakosan. de egyenlőre a megyeszékhelyek nagyobb helyőrségei sem épűltek ki...
megkezdeni jók lennének a tranzit konténerei de a teljes igény kielégítésére kevés.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and PFZ

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 863
19 584
113
@krisss továbbra is fenntartod, hogy lesz témánk ősszel az újra és újra előjövő "barkácsoláson" kívül? :)
Szerintem mi lehet MG értelmezésében a "nagy bejelentés" és mi nem?
"Mire gondolt a költő"? :D
Ha a költő egy csillagromboló flotta felállítására érti, akkor ezek mind kis volumenűek! Nyilván :eek: :rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
40 296
77 686
113
"Ezt a bizonyos arányt (GDP 2%, saját megj.) ugyanis alapvetően jó technológiai alappal rendelkező hadseregekre találták ki, ahol időről időre pótolni kell a kifutó-kipontozódott modelleket, de nem nulláról kell felépíteni egyes képességeket, mint itthon. Ez is csak arra világít rá, hogy a 2000-es évek baloldali kormányzatai alatt történt brutális leépítéseknek – mint régi bűnöknek – hosszú az árnyéka. Az akkori honvédelmi vezetők döntési inkompetenciájának eredményeit még nagyon sokáig szenvedjük majd."

Nálam csak a zárszó maradt meg a 'sok politikából',...abban pedig teljesen korrektül utal az egykori 'balos' ámokfutásokra. Ezen szerintem nem kellene rágódnod, hogy rendre szóba hozza, hiszen nem a korábbi kormányok munkáját hivatott dicsérni a cikk, hanem a sajátját.
Azt meg letagadni, hogy Ő legalább tényleg kitartóan dolgozik a Z2026 projekten szerintem badarság... (nem azt mondom hogy tökéletes a munkája, de nagyon kellett már egy MG a honvédelem ügyének.)
Nem erre gondoltam. Hanem arra, hogy az egész interjú inkább (védelem)politikai államtitkári megközelítésű.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Venom85

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Nem figyelitek MG bejelentéseit, az a baj.
Talán tavaly mondta valamelyik interjúban, hogy a lövészek személyi felszerelését rendbe kell rakni és rá kell állni komolyabban a BMS-re. És lesz egy ilyen időszak, amikor majd a fórumlakók azt fogják észrevenni, hogy mintha megállt volna a bejelentés dömping, pedig dolgoznak, csak ez nem lesz látványos.

Hogy hol hangzott ez el, nem tudom visszakeresni. De a jelenlegi helyzet épp rímel arra, amit akkor mondott. Vegyük számba! Jelenleg fut a közepes helikopter program, a PZH-k, a Leopárdok, NASAMS és más radarok, török kocsik, idén vártunk volna Lynxet.
Ez ha jól számolom 7 program, melyre komoly pénzeket kell kiadni. Vagy valamit kihagytam?
És akkor ehhez jön hozzá a műhold program és az egyéni felszerelés. Gondolom Dudi bakancsát nem 6 évre elhúzva akarják kifizetni, mert lerohad a lábáról akkor.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 997
35 700
113
Nem figyelitek MG bejelentéseit, az a baj.
Talán tavaly mondta valamelyik interjúban, hogy a lövészek személyi felszerelését rendbe kell rakni és rá kell állni komolyabban a BMS-re. És lesz egy ilyen időszak, amikor majd a fórumlakók azt fogják észrevenni, hogy mintha megállt volna a bejelentés dömping, pedig dolgoznak, csak ez nem lesz látványos.

Hogy hol hangzott ez el, nem tudom visszakeresni. De a jelenlegi helyzet épp rímel arra, amit akkor mondott. Vegyük számba! Jelenleg fut a közepes helikopter program, a PZH-k, a Leopárdok, NASAMS és más radarok, török kocsik, idén vártunk volna Lynxet.
Ez ha jól számolom 7 program, melyre komoly pénzeket kell kiadni. Vagy valamit kihagytam?
És akkor ehhez jön hozzá a műhold program és az egyéni felszerelés. Gondolom Dudi bakancsát nem 6 évre elhúzva akarják kifizetni, mert lerohad a lábáról akkor.
és apróságok folyamatosan vannak amik már fel sem tünnek. 34 ranger 3 nyerges agusztusba 30 VW kisbusz 8 Man billencs júliusba.
Ezek nem orbitális dolgok de szükséges fejlesztések amire azért jut pénz több pénz jut mint jópár éve amikor ezek a beszerzések bizony jelentős képességfejlesztés címszóval futottak vólna. Ma max fél óráig téma a fórumon annak a fél órának is a vége VÓTMÁ
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
40 296
77 686
113
Nem figyelitek MG bejelentéseit, az a baj.
Inkább az a baj hogy figyeljük...
Jelenleg fut a közepes helikopter program, a PZH-k, a Leopárdok, NASAMS és más radarok, török kocsik, idén vártunk volna Lynxet.
Ez ha jól számolom 7 program, melyre komoly pénzeket kell kiadni. Vagy valamit kihagytam?
Kb. ezeket ígérték még 2022-re: RGW-110 gyártás megkezdése, UA mesterlövész fegyver gyártás megkezdése, 120 mm-es vontatott aknavetők rendszeresítése, H145M fegyverzet (?) , Várpalotai lőszer és robbanóanyaggyár építésének elkezdése, infrastruktúra és laktanyafejlesztések, drón beszerzés és hazai drón gyártás, Skyranger és HX3 alapú önjáró löveg megrendelése, helikopter karbantartó központ építésének bejelentése...
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 791
6 026
113
Inkább az a baj hogy figyeljük...

Kb. ezeket ígérték még 2022-re: RGW-110 gyártás megkezdése, UA mesterlövész fegyver gyártás megkezdése, 120 mm-es vontatott aknavetők rendszeresítése, H145M fegyverzet (?) , Várpalotai lőszer és robbanóanyaggyár építésének elkezdése, infrastruktúra és laktanyafejlesztések, drón beszerzés és hazai drón gyártás, Skyranger és HX3 alapú önjáró löveg megrendelése, helikopter karbantartó központ építésének bejelentése...
A fenti interjúban említette a nehéztüzérség visszaállítását, mint látványos elemet; szerintem ez a pzh mellett a teherautóra szerelt löveget (praktikusan HX3) és a rakétatüzérséget jelöli.

Szerintem az RGW, UA, Hirtenberger 120 sztori a “nem látványos” kategória, mint ahogyan az infra építés sem az.

Én most leginkább a drón-beszerzés elnapolásától tartok és azt gondolom, hogy légierő-fejlesztés sem lesz mostanában.
De ami a legjobban fáj, hogy láthatóan a teherautó-gyártás és -beszerzés sincs a küszöbön (pedig annak a HX3 tüzérséggel kellene egyidőben bejelentődnie) és valszeg a raksi-gyár sem.

Btw Várpalotán még kapavágás sem történt, pedig konkrétan az a Z26 gerince.

Szóval nem nagyon pozitív a kép. A gyorsítás - az interjú olvasatában - negatív vektorúnak tűnik.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 968
95 322
113
A fenti interjúban említette a nehéztüzérség visszaállítását, mint látványos elemet; szerintem ez a pzh mellett a teherautóra szerelt löveget (praktikusan HX3) és a rakétatüzérséget jelöli.

Szerintem az RGW, UA, Hirtenberger 120 sztori a “nem látványos” kategória, mint ahogyan az infra építés sem az.

Én most leginkább a drón-beszerzés elnapolásától tartok és azt gondolom, hogy légierő-fejlesztés sem lesz mostanában.
De ami a legjobban fáj, hogy láthatóan a teherautó-gyártás és -beszerzés sincs a küszöbön (pedig annak a HX3 tüzérséggel kellene egyidőben bejelentődnie) és valszeg a raksi-gyár sem.

Btw Várpalotán még kapavágás sem történt, pedig konkrétan az a Z26 gerince.

Szóval nem nagyon pozitív a kép. A gyorsítás - az interjú olvasatában - negatív vektorúnak tűnik.
Igazat adva, hogy vannak erős kérdőjelek, ahogy a fenti nyilatkozat tükrében én is feldobtam, 1 pozitív nyilatkozatot hallottam. Lázár, akinek miniszterként most a feladata 2.100 mrd-nyi idei meg nem kezdett beruházás átütemezése, konkrétan kivételként a hadiipari beruhazasokat említette, amire lesz pénz.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 863
19 584
113
A fenti interjúban említette a nehéztüzérség visszaállítását, mint látványos elemet; szerintem ez a pzh mellett a teherautóra szerelt löveget (praktikusan HX3) és a rakétatüzérséget jelöli.

Szerintem az RGW, UA, Hirtenberger 120 sztori a “nem látványos” kategória, mint ahogyan az infra építés sem az.

Én most leginkább a drón-beszerzés elnapolásától tartok és azt gondolom, hogy légierő-fejlesztés sem lesz mostanában.
De ami a legjobban fáj, hogy láthatóan a teherautó-gyártás és -beszerzés sincs a küszöbön (pedig annak a HX3 tüzérséggel kellene egyidőben bejelentődnie) és valszeg a raksi-gyár sem.

Btw Várpalotán még kapavágás sem történt, pedig konkrétan az a Z26 gerince.

Szóval nem nagyon pozitív a kép. A gyorsítás - az interjú olvasatában - negatív vektorúnak tűnik.
Egy biztos nagy a csend! Viszont nem olyan régen nyilatkozott a drónokkal kapcsolatban, hogy lesz hamarosan nemzeti drónstratégia, ami azért nem arra fele mutat, hogy napolnák! Mikor Békéscsabán járt az év utolsó felére ígért részleteket! Még lehet belőle valami! HX3 is be lesz húzva szerintem! Esetleg Skyrange! Ami engem is aggaszt a teherautók kérdése! Rohadt sok kell belőle és minden féle! Ha lesz is valami az tuti nagy beruházás lesz!
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 511
11 677
113
Maróth úr nyilatkozata


 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 699
113
Kb. ezeket ígérték még 2022-re: RGW-110 gyártás megkezdése, UA mesterlövész fegyver gyártás megkezdése, 120 mm-es vontatott aknavetők rendszeresítése, H145M fegyverzet (?) , Várpalotai lőszer és robbanóanyaggyár építésének elkezdése, infrastruktúra és laktanyafejlesztések, drón beszerzés és hazai drón gyártás, Skyranger és HX3 alapú önjáró löveg megrendelése, helikopter karbantartó központ építésének bejelentése...

Ezeket értem, hogy jó lenne (bocs, mindjárt összeszámolom) 9 tényleg nagy beruházás a meglévő körülbelül ugyan ennyihez. És ezt csak idén.

1, 120 mm-ből én úgy emlékszem, hogy idén volt a Gidrán platós bemutatója. Ha jól rémlik, akkor az pipa. Haladtak vele, ahogy ígérték, az egy másik kérdés, hogy mi úgy csináljuk, mint a lengyelek, 1 héten belül kérjük mérnökölni és legyártani, de aztán nekem az utolsó csavarig hazai gyártást, nem összeszerelő üzemet! Ne vedd magadra, csak a meleg miatt nem bírom néha ezt a mikor lesz már bejelentést.

2, Tatán nem azt mondtátok, hogy még dicséretes is a felújítás? Ha nem haluztam, hogy még az első PZH-k megérkezéskor is valaki büszkén mondta, hogy hónapokon belül elkészül a javító műhely új épülete, addig meg legalább kipróbálásra kerül a tábori karbantartó sátor, akkor ez is pipa. (Most még fel sem hozom, hogy Szittya mit szenved a honvéd sportközpontoknak álcázott laktanyákkal, amit neki sem egy hét volt kiszenvednie, és még nem is végzett minden új helyőrséggel.)

3, Nem akarok a teljes listán végig menni, de a nagy részében történt előre lépés.

4, Az interjút végig olvastad? Nem emlékszem szó szerint, de valami olyasmi részt, hogy a NATO 2% miatt nagyra nőtt a presztízsünk, bár ezzel Varga Misi nem értene egyet, viszont ez csak egy jól felszerelt, korszerű haderőnek ideális szám.
Mondom magyarul. Pár ígéret arra is vonatkozott, hogy lengyel mintára felmegyünk utánuk 5%-ra. Ezt a pénzügy és más miniszterek nem támogatják. Mondjuk én ma támogatnám. Ki kell vetni az összes újságíróra és média munkatársra különadót és be kell szedni tőlük 5,46 milliárd USD-t. Szerintem arra van pénz, amire költünk, csak akarni kell.

(Bocsi ezt az utolsót, meleg van. Bár ha népszavazásra bocsátják, én megszavazom.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 968
95 322
113
Ezeket értem, hogy jó lenne (bocs, mindjárt összeszámolom) 9 tényleg nagy beruházás a meglévő körülbelül ugyan ennyihez. És ezt csak idén.

1, 120 mm-ből én úgy emlékszem, hogy idén volt a Gidrán platós bemutatója. Ha jól rémlik, akkor az pipa. Haladtak vele, ahogy ígérték, az egy másik kérdés, hogy mi úgy csináljuk, mint a lengyelek, 1 héten belül kérjük mérnökölni és legyártani, de aztán nekem az utolsó csavarig hazai gyártást, nem összeszerelő üzemet! Ne vedd magadra, csak a meleg miatt nem bírom néha ezt a mikor lesz már bejelentést.
Nem ugyanarról beszéltek. A vontatott 120-as Hirtenberger aknavetőről volt. Ott nem történt semmi.
2, Tatán nem azt mondtátok, hogy még dicséretes is a felújítás? Ha nem haluztam, hogy még az első PZH-k megérkezéskor is valaki büszkén mondta, hogy hónapokon belül elkészül a javító műhely új épülete, addig meg legalább kipróbálásra kerül a tábori karbantartó sátor, akkor ez is pipa. (Most még fel sem hozom, hogy Szittya mit szenved a honvéd sportközpontoknak álcázott laktanyákkal, amit neki sem egy hét volt kiszenvednie, és még nem is végzett minden új helyőrséggel.)
Nem sztem még ez sincs kész. Bár ha idén sok Pzh jön, akkor valszeg ez meglesz év végéig.


3, Nem akarok a teljes listán végig menni, de a nagy részében történt előre lépés.
Alapvetően látványos előrelépés egyik ügyben sem történt. Sőt több helyen csúszás szaga van, már ha néhány nem futott lukra.
4, Az interjút végig olvastad? Nem emlékszem szó szerint, de valami olyasmi részt, hogy a NATO 2% miatt nagyra nőtt a presztízsünk, bár ezzel Varga Misi nem értene egyet, viszont ez csak egy jól felszerelt, korszerű haderőnek ideális szám.
Mondom magyarul. Pár ígéret arra is vonatkozott, hogy lengyel mintára felmegyünk utánuk 5%-ra. Ezt a pénzügy és más miniszterek nem támogatják. Mondjuk én ma támogatnám. Ki kell vetni az összes újságíróra és média munkatársra különadót és be kell szedni tőlük 5,46 milliárd USD-t. Szerintem arra van pénz, amire költünk, csak akarni kell.

(Bocsi ezt az utolsót, meleg van. Bár ha népszavazásra bocsátják, én megszavazom.)
Az a helyzet, hogy kb. másfél hónapja rendezték az idei költségvetést, de azóta újra megduplázodott a gázár, hála az orosz - EU vitának.

Miközben a decemberi határidős gázár 1400, a jövő évi 1300 forint, Magyarországon a lakosság 102, az átlagon felüli fogyasztásért 747 forintot fizet.

Az oroszok a finn határon fákylaként égetik, de nem küldenek eleget. Persze mert a Nyugat fegyvereket küld és a németek nem nyitják meg az NS2-őt.

Ez évi 3-4.000mrd-os többletkiadást jelent a magyar költségvetésnek. 2.100 mrd-al számolták másfél honapja, azt rendezték.

A lényeg az európai és magyar költségvetés előtt 2 út áll. Vagy elengedik újra a hiányt az államadósság terhére, vagy újabb adóemelés, kiadáslefaragás. Ráadásul nekünk várnunk kell Brüsszelre ha a hiány elengedése mellett döntünk, kben +450 lehet az euro.

Ha van habozás, akkor ezért a haderőfejlesztési, hadiipari oldalon.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 497
39 493
113
Nem ugyanarról beszéltek. A vontatott 120-as Hirtenberger aknavetőről volt. Ott nem történt semmi.

Nem sztem még ez sincs kész. Bár ha idén sok Pzh jön, akkor valszeg ez meglesz év végéig.



Alapvetően látványos előrelépés egyik ügyben sem történt. Sőt több helyen csúszás szaga van, már ha néhány nem futott lukra.

Az a helyzet, hogy kb. másfél hónapja rendezték az idei költségvetést, de azóta újra megduplázodott a gázár, hála az orosz - EU vitának.

Miközben a decemberi határidős gázár 1400, a jövő évi 1300 forint, Magyarországon a lakosság 102, az átlagon felüli fogyasztásért 747 forintot fizet.

Az oroszok a finn határon fákylaként égetik, de nem küldenek eleget. Persze mert a Nyugat fegyvereket küld és a németek nem nyitják meg az NS2-őt.

Ez évi 3-4.000mrd-os többletkiadást jelent a magyar költségvetésnek. 2.100 mrd-al számolták másfél honapja, azt rendezték.

A lényeg az európai és magyar költségvetés előtt 2 út áll. Vagy elengedik újra a hiányt az államadósság terhére, vagy újabb adóemelés, kiadáslefaragás. Ráadásul nekünk várnunk kell Brüsszelre ha a hiány elengedése mellett döntünk, kben +450 lehet az euro.

Ha van habozás, akkor ezért a haderőfejlesztési, hadiipari oldalon.
+ Bár jól hangzik a mega-giga 1000+ mrd forintos védelmi költségvetés, de a fegyvereket nem forintért adják, hanem leginkább dollárért. A forint és a dollár viszonya egymáshoz képest eléggé nagyot változott - akár csak az euró-forint árfolyam.
Szóval fegyver beszerzési szempotból csökkent ez erre fordítható pénzünk értéke. Ez is okozhat csúszást.