A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 738
68 670
113
És még:

- Harckocsiágyúkból létrehozott RCWS páncéltörő ágyúk, konténerizált vezetési pontokkal, kitelepített szenzorokkal. Ehhez bázisjárműnek sima teherautópark is megfelelő.

- Szárazföldi szenzorkészletek a teljes spektrumú észlelés biztosítására háború esetére.

- Ugró harckocsi elleni aknák.

- Használt/új német, vagy új frank pontonok, uszályok beszerzése a nagytömegű páncélosok vízi átkeléséhez.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 778
2 346
113
Ha nem lett volna valami gond nem kapott volna azonnali menesztést máról holnapra nem? Hanem megmondják milyen másik posztot kap és pl január 1-el átadja a helyét ennek és annak. Ehelyett gyors menesztés és kurva nagy csend.
Szerintem a te és huszár írása jó összefoglalója a dolgoknak.Viszont én nem szetetnèm megtudni hogy miért történt !A mosónők korán halnak
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
Amik most jönnek új beszerzések, az még mind Maróth melója. Majd 1-2 év múlva fogjuk látni, mi SzBK elképzelése. Nem 1-2 hónap tárgyalás 1 beszerzés.
Ez szerintem csak részben igaz.
Szerintem ennyi idő alatt azért már mindenkivel - akivel kellett - fel kellett hogy tudja venni a kapcsolatot.
Prof. Demir és a törökök kapcsán pedig elmondható, hogy gyakorlatilag egy emberrel kell csak letárgyalni a dolgokat, és az árlistában, meg a katalógusban rá kell bökni a szívünk vágyaira.
Szóval, ha nagyon szorít a cipő, akkor pillanatok alatt viszonylag nagy tételű felszerelést tudunk beszerezni.
Ha van benne valami, amit @Szittya leírt, akkor az azt jelenti, hogy a lowend, mennyiséget igénylő dolgok (tömeghadseregnek, tartalékos rendszernek) nem haladtak.
Ebben mondjuk benne van az a "csak semmi használtat" hozzáállás is, amit Maróth képviselt.
Olyan lehetőségek vesztek ködbe mostanra, amelyek a tartalékosok, vagy a nagy tömegű tüzérség olcsó felszerelését lehetővé tette volna.
Persze ezek meg nem illettek bele a hadiipar fejlesztésébe.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
Sztem sem ok nélkül, de sztem SzBK-val személyes nézeteltérés vagy stratégiai nézeteltérés a haderőfejlesztési irányban volt az ok. Mondjuk letették a kövi 10 év haderőfejlesztési progiját, de SzBK-nak, esetleg Porkolábnak, más elképzelései voltak.

Valószínűleg Maróth a saját gyerekének érezte a Zrínyit, így nem vette szívesen ha más, akár a főnöke beleugat. Ugye 22-ig Maróth önálló volt és csak május óta van napi szinten közvetlen főnöke, aki valszeg kezdő miniszterként lelkes, tele ötletekkel.

Mivel Orbán valóban szereti a versenyt, ezért lehet nem bánta, ha Maróthnak is lesz kis pajtása, nem érzi magát megkerülhetetlennek. Itt lett egy kis döccenő. Ha majd mki lenyugszik, valszeg mkinek megtalálják a helyét.

Mindenesetre több mint érdekes hogy a miniszterelnöki katonai iroda vezetői poszt ennyi idővel a hivatalos bejelentése után nincs betöltve. Valszeg hatásköri alkudozás megy a háttérben.

De mindez csak konteo az én fejemben
Ahogy meg is jelent, az nem Maróthnak való pozíció. A nevében is benne van "katonai"!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 903
95 112
113
Ahogy már korábban leírtam, Orbánnál a kritikus projektek minimális problémái is selyemzsinórt érnek. Erre céloztam a kerités üggyel is.
Szerintem a "gyorsítás" utasításnak nem volt meg az eredménye. Még ha sejthető is, hogy gőzerővel folyt az előkészítő munka, lennie kell összefüggésnek aközött, hogy most készült el a program továbbgondolása, és hogy közvetlen azután menesztették.
A másik opció, hogy Maróth túl önjáróvá vált, és ez kiverte a biztosítékot Bobónál. Esetleg valamilyen üggyel megkerülte, vagy kimondottan annak utasítása ellenére.
Senkibe nem akarok belegázolni a találgatásommal, de ugye ez egy eléggé belsős szitu. Talán csak annak van rálátása (vagy annak sem), aki a HM-ben a közvetlen közelükben dolgozik.
Ezért írtam azt is korábban, hogy nem biztos, hogy megérdemli Bobó azt az utálatot, amit itt kapott, csak a Aero felvásarlása miatt. (Mert masunk nincs vele kapcsolatban)
Van aki duzzog a NG miatt, van aki a pártállása miatt NERezik. De gondoljuk végig, hogy ebben az ügyben még Hernadi is be volt vonva strómannak.
Elég fontosnak érezték, hogy legmagasabb körök is részt vegyenek az államnak való átjátszásban.
Ha pedig Orbánnak valamilyen projekt kiemelt, ott nem nagyon tűr el hibákat.
Az utolsó tippem meg pont ehhez a "bakihoz" kötődik. Erre utalhat, hogy mennie kellett a beszerzéseket előkészitő államtitkár helyettesnek is.
Ha utólag derültek ki a szerződésekről, hogy mondjuk nem elég kemények a késések szankcionálásában, akkor én pont ezeket az embereket bocsátottam volna el.
Mindenesetre a tehetséges embereket gyakran csak parkolópályára pakolják (Navracsics, Lázár, Vitézy, stb.)

Még egyszer:
Távol álljon tőlem, hogy vádaskodjam, mert nagyon nem ismerem a hátteret. Mindesetre azt is meg tudom érteni, ha meg akarunk csípni egy RM szintű céget, akkor nem akadékoskodunk nagyon a szerződések megkötésekor.
Az az igazság, hogy SzBK stílusa, kiállása elég irritáló. Ettől még dolgozhat faszán, amit mutat a londoni nagyköveti pozija, Magyarország legnagyobb exportszerződése, és hogy rábízták a katonai repülőgépgyár vételét. Viszont ez az arisztokrata stílus, meg a múltba révedő hagyományörzés inkább a nyugdíjasklubokat hozza lázba, mint a haderőfejlesztéshez fontos fiatal célcsoportot. Szal azért szólhatna neki vki, hogy erre is koncentráljon és a haderőfejlesztéshez baráti sajtót kezelje partnerként. Marothéknál is hosszú volt az út ez utóbbi terén, de mire révbe értünk arrébb pakolták...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
:rolleyes: :rolleyes:o_O
Szárazfődet tudok. Amiket évekkel ezelőtt lehetett/kellett volna, vagy manapság lehetne.

- 2 zlj. Leopard 2A5+-ig felhúzva, ezekbe élesítve az INIOCHOS opciónkat, hogy hálózatban tudjanak működni. Van ennyi átalakítható A4 a németeknél. L44A1 ágyú az RM-től, vagy a lengyelektől bele, hogy tudjon azonos lőszert tüzelni az A7HU-val. Akár önálló zászlóaljakként létrehozva, amíg nem tudják beleszervezni valamelyik dandárba. Így 3 zlj. nehéz harckocsi tudna (már) a rónán ütőerőt biztosítani.

- Német modernizáció után maradt Leopard 2 alvázon vagy a fenti harckocsi és/műszaki járművek, vagy pedig és/vagy Gepard SPAAG modernizáció az alvázakon, ABM képes csapatlégévdelemhez, ami ezáltal most létező lehetne. A finneknek megérte a 18 db Marksman toronnyal.

- 2 zlj. AMX 10 RCR, a pár napos eszmefuttatásom szerint, stabilizátorral, Strykeshielddel a hegyvidéki területeink harckocsibiztosítására, valamint bázisjárműnek majdani Skyranger, aknavető, műszaki verziókhoz.

- A nem használt, harci tartaléknak sem tekintett BTR-80 terepes/úszóképes logisztikai járművekké alakítása.

- Marder 1A3 mint létező, roncstelepen heverő jármű. A torony leszedésével kialakítható egy APC/IFV szintű jármű, 2+8 fővel, 30x113 mm ABM RCWS-sel, Strykeshielddel. Már lehetne gyakorolni az IFV harcászatot, Lynxre cserélve majd a zászlóaljaknál, lehetne általuk további zászlóaljak alapjárműve, vagy tartalékos APC/IFV, vagy harci tartalék.

- MARS II, egy üteg beszerzése nem vitte volna tévútra sem egy jövőbeli beszerzés lehetőségeit sem, de már lehetne régóta fegyvernemi alapokat általa. A piackutatás nem képzi ki a legénységet amiképp azok nem csak 500 km-es hatótávú fegyverzetet használhatnának.

- Egy esetleges lehetőség a raktárakban rohadó nagykaliberű fegyverzet felülvizsgálata, MT-12, D10T, páncéltörésre, D20 tüzérségnek, a rendelkezésre álló lőszerek felülvizsgálata. Olcsó, hordozni képes bázisjármű kiválasztása, a fenti eszközök önjárósítása tartalékos egységek részére.

- Ami megkezdődött elméletileg, kislaktanyák által diszlokációk kialakítása a rugalmasabban működő humán logisztika érdekében, ami később előnyös lehet műhelyek, lerakatok által minden fegyvernem kiszolgálásában. Járási szintű kialakításban ugyanezen elven tüzértelepek kialakítása vontatott vagy önjáró fegyverekkel. D-20, FH70, M109Ax.

- T-72 megfontolások. Gyalogságtámogató harckocsi, önjáró löveg, MLRS bázis, műszaki vontatók, aknaszedők, hídvetők bázisjárműveként.

- Belga kivonásra ítélt Piranha III készlet megvizsgálása modernebb APC-nek, akár tartalékosoknak is.

Ezek csak használt dolgok, amikből lehetett volna gondolkodni.
Már megint képzeletbeli roncsvadászatot tartasz a MÉH telepen?o_O:rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 154
113
Az az igazság, hogy SzBK stílusa, kiállása elég irritáló. Ettől még dolgozhat faszán, amit mutat a londoni nagyköveti pozija, Magyarország legnagyobb exportszerződése, és hogy rábízták a katonai repülőgépgyár vételét. Viszont ez az arisztokrata stílus, meg a múltba révedő hagyományörzés inkább a nyugdíjasklubokat hozza lázba, mint a haderőfejlesztéshez fontos fiatal célcsoportot. Szal azért szólhatna neki vki, hogy erre is koncentráljon és a haderőfejlesztéshez baráti sajtót kezelje partnerként. Marothéknál is hosszú volt az út ez utóbbi terén, de mire révbe értünk arrébb pakolták...
Ebből te ennyit látsz. Kétségtelen, hogy a hagyományőrző vonal nem előnyös.

Nekem meg Porkoláb tűnik igen problémásnak. Azok a TED ( meg hasonló) előadások azt sugallják nekem, hogy ez a csávó minden förtelmes dologra is képes lehet. Szerintem külön embert tart az olyan szavak kimondasára, mint Nicaragua! :D

Aztán lehet, hogy mindketten tévedünk (szerintem én nem de mindegy :rolleyes:), mert egyik sem jutott volna oda ahova....