A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 211
38 758
113
Nem az egyes alegységeknek kell CREAVAL minősítésűnek lennie, hanem a határidőre összeállt egységnek kell egy egész CREVAL-t megcsinálnia.
A felajánlás pedig úgy szól, hogy 2023-tól egy közepes dandárt, míg 2028-tól egy nehéz dandárt kell kiállítanunk.
A nehéz dandára közepes helyett vagy mellett lett felajánlva NATO-nak 2028-ra?
Tehát 2028-ra egy közepest és nehéz dandárt vár tőlünk a NATO vagy akkor már elég "csak" a nehéz dandár nekik?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 997
8 598
113
Nem az egyes alegységeknek kell CREAVAL minősítésűnek lennie, hanem a határidőre összeállt egységnek kell egy egész CREVAL-t megcsinálnia.
A felajánlás pedig úgy szól, hogy 2023-tól egy közepes dandárt, míg 2028-tól egy nehéz dandárt kell kiállítanunk.
A közepes dd-nak nem lesz elég hiúza amelyre meglenne a megfelelő kiképzés, tehát marad a BTR-s képsség, a többiről nem is beszélve.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 752
4 171
113
gondolom amik eddig onnan jöttek azok nem voltak gyártva...o_O
Szia,

Igen, a gyartas es az osszeszereles 2 kulon fogalom.

Nagyon sokaig a cseheknel gyartott alkatreszek osszeszerelese tortent csak meg (szerintem a konkret datumban teved Kovacs Gyula, es mar 2022-ben megindult a gyartas).
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 752
4 171
113
és 2028-ig mit nem tudunk ezekből biztosítani?!?
Ha csak az érkezik be amiről most tudunk, akkor minden meglesz, ami kellhet egy ilyen zászlóalj harccsoporthoz - sőt, akár kettő-háromhoz is!
Szia,

Kicsit kevered az igeidoket: amit 2028-ig kell biztositani, oda jelen idot kell irni, es nem jovot ("minden meglesz").
Jovo idot oda kell irni, ahol az van, hogy 2028-tol kell biztositani, de Pisti nem ezekrol irt.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 950
7 725
113
Szia,

Igen, a gyartas es az osszeszereles 2 kulon fogalom.

Nagyon sokaig a cseheknel gyartott alkatreszek osszeszerelese tortent csak meg (szerintem a konkret datumban teved Kovacs Gyula, es mar 2022-ben megindult a gyartas).
Hali ,

Szerintem a bácsi a nem régiben kötött közös gyártós szerződésre gondol mint gyártás megkezdése ...de már előtte is ment a gyártás a saját 250 ezres licencből
 
  • Tetszik
Reactions: bel

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 055
124 178
113
Nekem két kérdésem is van a nálam tájékozottabbak felé,
1. Felajánlott zlj minősítésekor a zászlóaljat megerősítő egységenek is rendkezni-e kell e minősítéssel, vagy a megerősítő erőkkel együtt kapja meg a zlj. a minősítést?
2. A keleti pajzs során a magyar zlj harcsoport az NATO által minősített volt-e?
A minősítést a vizsga alatt minden FELAJÁNLOTT erő megkapja ha sikeres a vizsga.
Vagyis: ZHCS-nál ha egy HK századot+légvédelmi üteget+ tüzérüteget hozzácsapnak a zászlóaljhoz, az a minősítési folyamat során az anya alakulatoktól függetlenül le kell vizsgázni és a felajánlott erő önmaga kapja a minősítést.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 997
8 598
113
A minősítést a vizsga alatt minden FELAJÁNLOTT erő megkapja ha sikeres a vizsga.
Vagyis: ZHCS-nál ha egy HK századot+légvédelmi üteget+ tüzérüteget hozzácsapnak a zászlóaljhoz, az a minősítési folyamat során az anya alakulatoktól függetlenül le kell vizsgázni és a felajánlott erő önmaga kapja a minősítést.
Köszönöm szépen.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Ha jól értem akkor ez az orosz BTG megfelelője - ami nem volt túl sikeres 2022-ben...
Mivel az orosz BTG logisztikai része (szállító kapacitás) siralmasan alul méretezett (minimum kellene egy 3x szorzó a tehergépkocsik mennyiségére), ezen nem is lehet csodálkozni. A harckocsik és az alkalmazott IFV korszerűségébe is bele lehet kötni (máig nem értem, hogy a BTR mit keres még az első vonalban bevetett alakulatoknál 2022-ben, persze azon kívül, hogy olcsó és egyszerű, mint egy faék).
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Aladeen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 349
113
Hazánk 2028-ig egy zászlóalj harccsoportot ajánlott fel a NATO-nak, ez nem került visszavonásra. A zászlóalj harcsoport viszont nem csak a gépesített lövészekből áll (akik jelenleg vannak), hanem a megerosítő alegységekből is amelyet más magyar alakulatok tudnak jelenleg csak biztosítani. Pld. a hódmezővásárhelyieknek is szükséges lenne egy tatai harckocsiszakasz, győri lérakos alegység stb. és most csak a harcoló erőket nézen.
Tudtommal a zlj (harcsoport) a legkisebb összfegyvernemi magasabbegység a NATO-nál is.
1 szakasz? Az milyen zászlóalj harccsoport amiben 1 szakasznyi harckocsi van? 1 század akar az lenni.
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Mivel az orosz BTG logisztikai része (szállító kapacitás) siralmasan alul méretezett (minimum kellene egy 3x szorzó a tehergépkocsik mennyiségére), ezen nem is lehet csodálkozni. A harckocsik és az alkalmazott IFV korszerűségébe is bele lehet kötni (máig nem értem, hogy a BTR mit keres még az első vonalban bevetett alakulatoknál 2022-ben, persze azon kívül, hogy olcsó és egyszerű, mint egy faék).
Lehet, hogy az elsőre az a válasz, hogy alapvetően az oroszok logisztikája a vasútra támaszkodik. Talán Negan rakott be róla tanulmányt.
A BTR-ek kapcsán azt figyeltem meg, hogy a tél beálta óta szinte nem is látni a zónában btr-t, legalábbis nekem elég marginálisan tűnedezik fel, esetleg másod vonalban, vagy speciális feladatra átalakított. Hogy ez most a talajadottságok, vagy a hozzáállás miatt alakult így (azt kizárnám, hogy elfogytak) nem tudom. Leginkább Belorussziában vonatoztatják őket, meg talán a hadműveleti zónától Északra eső határszakaszon lehetnek, de én a front közelében nem látom őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 797
80 349
113
Lehet, hogy az elsőre az a válasz, hogy alapvetően az oroszok logisztikája a vasútra támaszkodik. Talán Negan rakott be róla tanulmányt.
A BTR-ek kapcsán azt figyeltem meg, hogy a tél beálta óta szinte nem is látni a zónában btr-t, legalábbis nekem elég marginálisan tűnedezik fel, esetleg másod vonalban, vagy speciális feladatra átalakított. Hogy ez most a talajadottságok, vagy a hozzáállás miatt alakult így (azt kizárnám, hogy elfogytak) nem tudom. Leginkább Belorussziában vonatoztatják őket, meg talán a hadműveleti zónától Északra eső határszakaszon lehetnek, de én a front közelében nem látom őket.
Tele vannak BTR-el, mert a BTG-k minimum fele BTR-es. Ez az orosz hadosztályok felépítéséből adódik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Kopi2000

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Lehet, hogy az elsőre az a válasz, hogy alapvetően az oroszok logisztikája a vasútra támaszkodik. Talán Negan rakott be róla tanulmányt.
A BTR-ek kapcsán azt figyeltem meg, hogy a tél beálta óta szinte nem is látni a zónában btr-t, legalábbis nekem elég marginálisan tűnedezik fel, esetleg másod vonalban, vagy speciális feladatra átalakított. Hogy ez most a talajadottságok, vagy a hozzáállás miatt alakult így (azt kizárnám, hogy elfogytak) nem tudom. Leginkább Belorussziában vonatoztatják őket, meg talán a hadműveleti zónától Északra eső határszakaszon lehetnek, de én a front közelében nem látom őket.
BTR nem álló harcra való,hanem intenzív manőverező harcra az ellen mélységében.Az áttörés a BMPs gyalogság feladata