A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 518
72 518
113
Hivatalában fogadta dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke Claire Legras-t Franciaország budapesti nagykövetét, és Stéphane Loechleiter ezredest francia véderőattasét.

A találkozón elhangzott, hogy Franciaország hazánk fontos szövetségese és stratégiai partnere, így a biztonságpolitika és a védelmi együttműködés terén is szövetségesek vagyunk. A Honvéd Vezérkar főnöke hangsúlyozta: Magyarország határozott szándéka, hogy a jövőben tovább mélyítsük és erősítsük együttműködésünket Franciaországgal. Dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy ennek kapcsán elmondta, hogy hazánk nyitott a közös Különleges Műveleti Erők képzésének kialakítására mind a szárazföldi, mind a légi műveletek terén.

Az altábornagy a magyar légierő jövőbeni technikai beszerzésére – H-225M helikopterek érkezése – való tekintettel hangsúlyozta, hogy a közös légi hadműveleti képzés magába foglalja majd a helikopter személyzetének különleges műveleti bevetésekre vonatkozó egyéni képzését, valamint a különleges műveleti operátorok képzését a légi személyzettel való együttműködésre.

A megbeszélésen szó volt még a két ország közötti katonai oktatás területén zajló együttműködésekről, ahol a szakmai képzések és tanfolyamok, illetve a tudományos együttműködés terén a közelmúltban mind a francia, mind pedig a magyar fél részéről több példa is volt a kapcsolatok kiszélesítésére irányuló kezdeményezésekre.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 518
72 518
113
Magyarország számos területen bővítené együttműködését Indiával - hangzott el az Aero India 2023. rendezvény alkalmából Bengaluruban, ahol Gion Gábor, védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkár képviseli hazánkat.

A meglévő kereskedelmi, gazdasági és társadalmi kapcsolatokon túl országaink további, még szorosabb együttműködésre törekednek, leginkább a kül- és biztonságpolitika területén, valamint a fegyveres erők humánerőforrás-fejlesztési és modernizációs kérdéseiben.

Végezetül a felek megállapodtak abban, hogy a jövőben több találkozó szükséges, különösen a védelmi ipar területén, melynek célja az erőteljes együttműködés előre mozdítása.


330969693_498623612440197_6285850838023662342_n.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 349
35 205
113
Magyarország számos területen bővítené együttműködését Indiával - hangzott el az Aero India 2023. rendezvény alkalmából Bengaluruban, ahol Gion Gábor, védelmi stratégiáért és humánpolitikáért felelős államtitkár képviseli hazánkat.

A meglévő kereskedelmi, gazdasági és társadalmi kapcsolatokon túl országaink további, még szorosabb együttműködésre törekednek, leginkább a kül- és biztonságpolitika területén, valamint a fegyveres erők humánerőforrás-fejlesztési és modernizációs kérdéseiben.

Végezetül a felek megállapodtak abban, hogy a jövőben több találkozó szükséges, különösen a védelmi ipar területén, melynek célja az erőteljes együttműködés előre mozdítása.


330969693_498623612440197_6285850838023662342_n.jpg
Múltkor Pakisztán, most meg India...kétféle atombombánk is lesz? :)
Esetleg Arjunt veszünk? :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 518
72 518
113
Parancsnoki látogatás és éves értékelő és feladatszabó értekezlet Tatán

Lőrincz Gábor dandártábornok, a Magyar Honvédség Szárazföldi Parancsnokság parancsnoka tett látogatást 2023. február 14-én az MH Klapka György 1. Páncélosdandárnál.
Az értekezlet elismerések átadásával kezdődött, majd Tóth István ezredes a dandár parancsnoka által a 2022. év értékelésére, és a 2023. év feladatainak meghatározására került sor. Az állománygyűlés zárásaként Lőrincz dandártábornok, a szárazföldi alakulatok előtt álló kihívásokról tartott tájékoztatót a tatai dandár katonáinak. A látogatás, a laktanyában folyamatban lévő infrastrukturális fejlesztések állapotának megtekintésével zárult.

329430698_1153156602035662_7772312039857660577_n.jpg
329256884_2471633946317761_1693186788305258803_n.jpg
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Különben azt sem értem, hogy miért baj az, hogy azt kommunikálja a HM, hogy meghatározó haderőt akarnak építeni?
Attól jobb lesz, ha becsméreljük ezen kijelentést? És azért valljuk be, hogy nem olyan magas a léc itt a Kárpát-medencében.
Hogy ezt végül hogyan fogjuk elérni, arra vannak elképzeléseim, de egy biztos: a fő probléma nem a pénz, vagy a technika hiánya, hanem az önkéntes haderő társadalmi korlátai. Ha ezen túl tudunk lépni, akkor lesz meghatározó haderő. Különben meg nem.
Ez így ahogy van marhaság. Utolsó magyar meghatározó haderő Mátyás fekete serege volt. A környező országok emberanyag (kivéve Szlovákia) és GDP tekintetében is megelőznek, ráadásul az Ő seregük nem volt annyira leépítve mint a mienk. Az elbocsájtott tisztikat ténylegesen méltósággal megy el, ment el, (ehhez egyébként a 70%-os illetmény is kicsit segíit, a hivatástudaton kívül). Azért az roppant cinikus volt amikor Bobo és szövegíró kitalálták, hogy 40+ évesen kapnak egy esélyt a civil szférára.. A civil körökben elég nehezen találnak már 40+ os emberek munkát, még diplomások is (sőt fizikai munkásnak talán könnyebb is, mert sok szakmában hiány van)..
Én még mindig ott tartok, hogy szinte semmilyen képességünk nem nőtt 2018 óta, csak elemeket és nem képességeket vettünk. Egy mai konfliktus idején (ha nem számolok NATO-val ), akkor a CG-n és egyéni felszerelésen kívül, ua BTR-eken indul harcba a gépesített gyalogság, egy tucat minimális fegyverzetű elavult Leo2A4-el, és egy század T-72-vel, amivel nem is tudom, volt éleslövészet az előző évben? Igen fél tucat Pzh2000 támogatná Őket, bár szerintem lőszer ezekhez is minimális, egyébként maradnak a vontatott tarackok. Páncétörő raktánk a Grifferek AGM-65 rakétáin kívül a Metyisz-M, és néhány régebbi. A helikoptereinknek nincs fegyverzete, a gépágyún és az MI-17/24 üzemidőn kívüli nem irányított rakétákon kívül.
Nos ez a meghatározó haderő 2023-ban, öt évvel a modernizálás kezdete óta. És mire elérjük a műveleti képességet addigra szerintem a környező országok programjai is haladnak... Szóval a NATO erők a meghatározók amelyek közül egyik a mienk.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Hány darab van már jelenleg is az országban? 6? :D
A kormányellenes kirohanásaidat, - ügyesen - tájékozatlansággal kompenzálod.
Nem a száma érdekes... lehet 5 és lehet 12 is, kvázi lényegtelen.. Nem tudom, ki gondolja, hogy azért olvasgatok itt, hogy azzal foglalkozzak, hogy mit ront el a kormány.. Ez hazánk védelméről szól. (akárkik is vannak hatalmon). Ráadásul itt, a nagy többségban, a hip-hip hurrá, vegyünk 80 ilyet, 100 olyat, ja és atomtengot is, erős vár a mi istenünk stb. mellet, azt hiszik, hogy a második svájc lesz a haderő tekintetében hazánk, pedig Ők az egyetlenek akik függetlenek és erős hadseregük van, amelyik elrettentő erővel bír és ezt a második vh volt ahol utoljára minden hadviselő ország tudta (+ ott is volt komoly politikai és más aspektus). Ráadásul nekik ez nem is lét érdek a szomszédaik miatt majd 80 éve. A közép európa meghatározó fegyveres ereje az egy szlogen..
 
  • Tetszik
Reactions: bel

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Baszki azt azért nem gondoltam, hogy a belpesti bőcsészek már az alapvető földrajzot és számolást sem tudják abszolválni!! :rolleyes:
Te elmehetnél az észbontókba szereplőnek.:D
Jó, tedd félre az első felét a hozzászólásának.
Van a 20mm gépágyún kívül új helikopter fedélzeti fegyver a 2010 óta? Nincsen, és a MI-24 irányított rakétáit is eladták, tehát igazat írt.
A gyalogságunknak van új harcjárműve a BTR-80-on túl? nincsen, és abból is kevesebb lett 2010 óta, láttuk az irányvonatokat amik hordák a elmúlt években a lerothadt technikát a raktárba tovább rozsdásodni. Tehát igazat írt.
Több Gripen lett, több és jobb fegyverzettel? Nem igazén, tehet igazt írt.
A tüzérség erősödött valamivel a 12 darab öreg orosz ágyúhoz képest a 6 darab PZH-n kívül? Hát, nem fél tucat hanem egy tucat jött PZH-ból, meg van új időjárás figyelő állomása a tüzérségnek. Tehát részben igazat ír.
A harckocsizók kaptak új tankokat a 12 Leopard2a4-en túl? Nem, nem kaptak, igazat írt. Meg vannak a T-72-ök, amit viszont lőttek szerintem tavaly, itt tévedett kicsit.
A páncéltörő képesség erősödött-e a CG-ken túl? Nem tudunk róla, bár kriss mintha írta volna hogy a Spike-ból jött már pár darab. Viszont 2010 óta biztos vagyok benne hogy vontunk ki régi orosz rakétákat a koruk miatt, tehát nagyon nagy előrelépés itt sincsen, igazat írt.
Eddig a pillanatig a Zrinyiben jöttek még buszok, Zlinek, kézifegyverek, meg ruházat, mobil hangát, légi irányító központ, 10db Gidrán(ami minden megmozduláson szerepel a Keleti pajzstól kezdve a bajai teafőző versenyig, gondolom lassan mehet nagyszervízre), 20 könnyű helikopter.
Tehát a honvédség fegyverzete szinte teljesen megegyezik a 2010-es fegyverzetével. Igazat írt.
Én még hozzáteszem hogy az infrastruktúra építésével sem haladtak valami nagyot.
Vagy nem látok valami titkos anyahajót a Dunán?
Nagyon drukkolok a fejlesztésnek, tényleg.
Sajnos Pistinek két kormánygyűlőlő dühöngése közben igaza van abban hogy elég lassan haladunk. És abban is hogy az új honvédelmi miniszter kibaszott unszimpatikus, karizma nélküli valaki, nem szimpatikus ember. És több nyilatkozatát is úgy lehet értelmezni mintha a fejlesztést ő indította volna el, miközben mióta odakerült nem tudunk semmilyen új beszerzésről.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 455
113
Nem a száma érdekes... lehet 5 és lehet 12 is, kvázi lényegtelen.. Nem tudom, ki gondolja, hogy azért olvasgatok itt, hogy azzal foglalkozzak, hogy mit ront el a kormány..
Akkor már végképp nem tudom, hogy miért olvasgatsz itt....
Mert látszólag az olyan tényszerű információk sem mennek át, hogy nem 6 PZH érkezet meg. Vagy hogy van már itthon Spike is - mégha csak kiképzési mennyiségben is.
Azt sem értem, hogy mi az, hogy minimális fegyverzetű A4!
Így érted, hogy minden 120-as ágyú ki van öntve betonnal, és csak a párhuzamosított géppuskát tudja csattogtatni? :rolleyes:
Ezekre nem kell válaszolni. Mert tudom, hogy csak a jó szándék vezéreli a megjegyzéseidet. :cool:

Nekünk az We Are NATO a szllogenünk ami mellé kell a kibontott zászlóval állni és ez szavatolja az ország békéjét. Fontos a We are!!!!
Hangsúlyozzuk: Neked!
Írd fel gondosan a "Merjünk kicsik lenni!" mellé!
Tudod, nekem a gyerekkorom folyamatosan arról szólt, hogy mindig a nagyobbak között kellett kiverekednem magamnak, hogy ne kötözködjenek velem.
Ha 3 másik gyerek kezdett el szekírozni, akkor csak az egyiket kellett a méreteimet meghazudtoló módon (erőn felül) csúnyán megverni. Nem az volt a lényeg, hogy én győzzek, csak hogy - legalább annyira, mint én - érezze a fizikai fájdalmat. A legközelebb már nem volt olyan nagy a lelkesedés.
Akár milyen furcsa, a geopolitika nem sokban különbözik a taknyos kölykök grundon való verekedéseitől.
Szóval a "Merjünk kicsik lenni!" szlogen egy ordas nagy ostobaság. Helyesen úgy hangzik "Merjünk nagyobbnak látszani!".
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Jó, tedd félre az első felét a hozzászólásának.
Van a 20mm gépágyún kívül új helikopter fedélzeti fegyver a 2010 óta? Nincsen, és a MI-24 irányított rakétáit is eladták, tehát igazat írt.
A gyalogságunknak van új harcjárműve a BTR-80-on túl? nincsen, és abból is kevesebb lett 2010 óta, láttuk az irányvonatokat amik hordák a elmúlt években a lerothadt technikát a raktárba tovább rozsdásodni. Tehát igazat írt.
Több Gripen lett, több és jobb fegyverzettel? Nem igazén, tehet igazt írt.
A tüzérség erősödött valamivel a 12 darab öreg orosz ágyúhoz képest a 6 darab PZH-n kívül? Hát, nem fél tucat hanem egy tucat jött PZH-ból, meg van új időjárás figyelő állomása a tüzérségnek. Tehát részben igazat ír.
A harckocsizók kaptak új tankokat a 12 Leopard2a4-en túl? Nem, nem kaptak, igazat írt. Meg vannak a T-72-ök, amit viszont lőttek szerintem tavaly, itt tévedett kicsit.
A páncéltörő képesség erősödött-e a CG-ken túl? Nem tudunk róla, bár kriss mintha írta volna hogy a Spike-ból jött már pár darab. Viszont 2010 óta biztos vagyok benne hogy vontunk ki régi orosz rakétákat a koruk miatt, tehát nagyon nagy előrelépés itt sincsen, igazat írt.
Eddig a pillanatig a Zrinyiben jöttek még buszok, Zlinek, kézifegyverek, meg ruházat, mobil hangát, légi irányító központ, 10db Gidrán(ami minden megmozduláson szerepel a Keleti pajzstól kezdve a bajai teafőző versenyig, gondolom lassan mehet nagyszervízre), 20 könnyű helikopter.
Tehát a honvédség fegyverzete szinte teljesen megegyezik a 2010-es fegyverzetével. Igazat írt.
Én még hozzáteszem hogy az infrastruktúra építésével sem haladtak valami nagyot.
Vagy nem látok valami titkos anyahajót a Dunán?
Nagyon drukkolok a fejlesztésnek, tényleg.
Sajnos Pistinek két kormánygyűlőlő dühöngése közben igaza van abban hogy elég lassan haladunk. És abban is hogy az új honvédelmi miniszter kibaszott unszimpatikus, karizma nélküli valaki, nem szimpatikus ember. És több nyilatkozatát is úgy lehet értelmezni mintha a fejlesztést ő indította volna el, miközben mióta odakerült nem tudunk semmilyen új beszerzésről.
A második fele azért nem érdekes mert itt nincs olyan tagtárs aki ezzel nincs tisztába és ne hozná elő ezeket a problémákat és hajtaná a dolgokat. De azért a katona kollégák folyamatosan írják a szomszédos seregek sincsenek valami fasza állapotban.
Tehát a második fele az írásnak kb olyan szintű itt, mintha azt írnám az emberi élethez kell a levegő !;) :D
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 097
113
Akkor már végképp nem tudom, hogy miért olvasgatsz itt....
Mert látszólag az olyan tényszerű információk sem mennek át, hogy nem 6 PZH érkezet meg. Vagy hogy van már itthon Spike is - mégha csak kiképzési mennyiségben is.
Azt sem értem, hogy mi az, hogy minimális fegyverzetű A4!
Így érted, hogy minden 120-as ágyú ki van öntve betonnal, és csak a párhuzamosított géppuskát tudja csattogtatni? :rolleyes:
Ezekre nem kell válaszolni. Mert tudom, hogy csak a jó szándék vezéreli a megjegyzéseidet. :cool:


Hangsúlyozzuk: Neked!
Írd fel gondosan a "Merjünk kicsik lenni!" mellé!
Tudod, nekem a gyerekkorom folyamatosan arról szólt, hogy mindig a nagyobbak között kellett kiverekednem magamnak, hogy ne kötözködjenek velem.
Ha 3 másik gyerek kezdett el szekírozni, akkor csak az egyiket kellett a méreteimet meghazudtoló módon (erőn felül) csúnyán megverni. Nem az volt a lényeg, hogy én győzzek, csak hogy - legalább annyira, mint én - érezze a fizikai fájdalmat. A legközelebb már nem volt olyan nagy a lelkesedés.
Akár milyen furcsa, a geopolitika nem sokban különbözik a taknyos kölykök grundon való verekedéseitől.
Szóval a "Merjünk kicsik lenni!" szlogen egy ordas nagy ostobaság. Helyesen úgy hangzik "Merjünk nagyobbnak látszani!".
A We Are azt jelenti, hogy Mi. Ahogy a csehek is. Ők is kicsik. Ezért a szövetségi rendszer keretein belül képzelik el a jövőképüket biztonságpolitikai szempontból de nem hanyagolják el a haderő fejlesztését. Nos a jelen hazai program is ennek keretében indult, lényegében a 2%-al kellett valamit csinálni, és az is indukciót adott a haderő fejlesztéshez. (Illetve a NATO országok és saját szolgálatok felderítő jelentései, hogy mi várható a közeljövőben). Nos előbb jött a keleti fenyegetettség - akármelyik hadviselő fél által, mint ahogy a program haladna.. A program gyorsítása fiskális okok miatt nem látható. A 120mm-es lövedékeket úgy kellett a németektől kérnünk, de mennyisége igy is kevés. Ezt jelenti a minimális. Az összes kvázi nyugati fegyverrendszerünkre ez egyébként igaz, a CG municióból érkezett nagyobb mennyiség, de itt is diverzifikált melyik típusokból.
Egy 8 milliós ország, nem álmodhat meghatározó haderővé válni, mert ehhez nincsenek meg az erőforrásai. A közgadaságtant, és a gepolitikát szlogenekkel nem lehet átverni..
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: bel and alfa74