A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 897
5 204
113
És Irán hányadik volt, az Irak - Iráni háborút megelőzően ?

Irak sikeresen leharcolta Iránt, nem kis fegyvertény lett.

Az USA-nak meg totál mindegy, hogy Irak / Török / Irán / Szaúd, akit épp szét kell verni.
Azért az finoman túlzas hogy sikeres volt az Irakiaknak az Irak-Irani háboru.Eggyik célt se teljesült amiért elindította szaddam a háborút(határvita rendezése,siíta Iszlám állam "megbuktakása"Iránban).Annak ellenére hogy Irán ellen fegyverembaró volt érvényben korlározottak voltak a forrásaik a nyugati eredetű fegyverrendszereik üzemeltetéséhez.Miközben ők rengegeg fegyvert kaptak persze nem ingyen a Szovjetektől nyugati állakoktól(leginkább Franciáktól)és támogattákaz Irakiakat igaz hogy nagyrészt "hitelekkel" a töbi arab állam.Háború végére Irak pénzügyi összeomlás szélére került kőolajtermelése is "padlón" volt es ez vezetett közvetve Kuvait lerohanásához es utána a Sivatai viharhoz.Iráni Iszlám köztársaság meg azóta is fentvan és hatalmi "tényező" a térségben.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 280
14 193
113
Ha belegondolok hogy le voltunk ugatva páran, akik azért pedzegettük, hogy 2016 és 2026 közé is kéne valami. Akár valami moderniztált keleti, akár valami használt nyugati, akár valami lízing.

Lehet így kellett volna.
De akkor mèg kevesebb pènz lenne az új dolgokra.

Amit èn most már nagyobb problémának látok.

Pl a Gidran/nms páros 4 ève lett bemutatva budaörsön!
Ezalatt a 4 èv alatt 0 nms került a csapatokhoz.
Gidránból 10, ès a többi 40? kèszülget.
Lassan megèrkeznek.

Ez retek lassú.

Nms-ről azt sem tudjuk mennyi az annyi.

Èrtem covid/èrtem háborús infláció/èrtem a gonosz únió visszatartja a jussunkat.


Ès itt áttèrnèk egy másik problèmára ami nagyon felbaszott.

Bobo!

Ez az ember nem azèrt jön mindíg az őseivel,huszárokkal mert úgy oda van èrtük.
Hanem mert mêg mindíg fogalma sincs a seregről.
Èrtem azt is, hogy ő a politikai vonal,de akkor is.

Pár hete volt az őőő őőő őőöőzős videó.
Ahol egy papírlapról leste milyen beszerzèseink voltak.

Azt hittem fáradt.

Most a Bayernes idiotizmusban mit művelt?? :eek: :mad:


Èrtem èn, hogy jól hangzik, hogy a gidránokat itt szereljük össze,de ez kurvára túlzás.
Rakunk bele ezt,azt.
Azt is nyögvenyelve.

Lynxet már itt gyártjuk.
Fasza. De eddig 2 db(ról tudunk)van az országban.
Mert a Nèmetek sem haladnak a gyártással.
Akkor majd mi fogunk.
Szerinte ez jó?

Vannak(jelenidőben)sugárhajtású kikèpző gèpeink!
Tènyleg?
Mutasson már egyet.

Híres a gripen flottán.
Mi a fasztól híres?


Az egyenruhája biztonságos/jól nèz ki/a mozgást is lehetővè teszi a katonák számára?:eek::eek::eek:

Basszus ez autista?:eek:

Fegyverère optika kerül.
Már nem csak a különlegeseknek, hanem az átlag lövèsznek is.
Tènyleg.:mad:
2020 után?
Steyr AUG/SA 80.
Mond ez neki valamit?
Dehogy.

Visszaèrtünk Szekeres ès Hende szintjère.

Ettől èn nem is várok semmi pozitívat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 051
113
Írd már le egyszer te miket vásároltál volna hasonló keretből egy 2016ban kezdődő haderőfejlesztéshez ugyanekkora keretből?

Hát ha százszor nem írtam le, akkor egyszer sem...
2016-2022 között kb. 7 milliárd Euró értékben szerződtünk.
Elköltve kb. 3 milliárd lett.

Tömören:

2016-tól:
Kézifegyver:
Opció 1: FN Scar
Opció 2: Beretta ARX-160
Opció 3: CZ 805 BREN
(Amelyik előbb szállít és olcsóbban, az nyer)

Kézi páncéltörés:
Opció 1: AT-4
Opció 2: Matador
(Az első az olcsóbb, arra szavazok)

ATGM:
Opció 1: Akeron MP
Opció 2: Spike LR
(Amelyik előbb szállít, és olcsóbb)
+1 Opció: Használt Milan ER vagy VAB Mephisto HOT-3-al átmenetileg, főleg ha olcsó


Harckocsi beszerzés:
Opció 1. : Merkava IVM: kb. 10 millió darabja, kb. 100 db beszerzése 1 milliárdért.
Opció 2.: Letárolt Leclerc S2-es. kb. 5 millió lehet darabja, olyan 160-200 db beszerzése. Keret továbbra is 1 milliárd.
Opció 2: Használt Merkava III BAZ. 2-3 millió lehet darabja+ felújításra ugyan ennyi. 160-200 db beszerzése, keret 1 milliárd.

Lövészpáncélos:
Opció 1.: K21 -es: 4 millió dolláros darabára van, ebből is 200 db kellene. Lőszer+Spike miatt itt is a keret összeg 1 milliárd.
Opció 2.: CV90MK III-as (2018-tól elvileg MK IV is van): 5 millió dollár körül volt akkoriban daranja, 160-200 db, kb. 1 milliárdos keret összeg.

2020-tól:
Légvédelem:
Opció 1. Iron dome . 4 üteg, ütegenként kb. 50 millió dollár + 150, ezer dodó/rakéta. Keret összeg kb. 0.5 milliárd dollár

Tüzérség:
Opció 1. Accular 160, precíziós rakéta sorozat vető. Ár ismeretlen.

Drónok:
Opció 1+2: IAI Harop kamikaze és Bird Eye UAV-k. Ár ismeretlen.

Repülők:
Opció 1: Gripen C 4-8 db
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 650
14 625
113
Lehet így kellett volna.
De akkor mèg kevesebb pènz lenne az új dolgokra.

Amit èn most már nagyobb problémának látok.

Pl a Gidran/nms páros 4 ève lett bemutatva budaörsön!
Ezalatt a 4 èv alatt 0 nms került a csapatokhoz.
Gidránból 10, ès a többi 40? kèszülget.
Lassan megèrkeznek.

Ez retek lassú.

Nms-ről azt sem tudjuk mennyi az annyi.

Èrtem covid/èrtem háborús infláció/èrtem a gonosz únió visszatartja a jussunkat.


Ès itt áttèrnèk egy másik problèmára ami nagyon felbaszott.

Bobo!

Ez az ember nem azèrt jön mindíg az őseivel,huszárokkal mert úgy oda van èrtük.
Hanem mert mêg mindíg fogalma sincs a seregről.
Èrtem azt is, hogy ő a politikai vonal,de akkor is.

Pár hete volt az őőő őőő őőöőzős videó.
Ahol egy papírlapról leste milyen beszerzèseink voltak.

Azt hittem fáradt.

Most a Bayernes idiotizmusban mit művelt?? :eek: :mad:


Èrtem èn, hogy jól hangzik, hogy a gidránokat itt szereljük össze,de ez kurvára túlzás.
Rakunk bele ezt,azt.
Azt is nyögvenyelve.

Lynxet már itt gyártjuk.
Fasza. De eddig 2 db(ról tudunk)van az országban.
Mert a Nèmetek sem haladnak a gyártással.
Akkor majd mi fogunk.
Szerinte ez jó?

Vannak(jelenidőben)sugárhajtású kikèpző gèpeink!
Tènyleg?
Mutasson már egyet.

Híres a gripen flottán.
Mi a fasztól híres?


Az egyenruhája biztonságos/jól nèz ki/a mozgást is lehetővè teszi a katonák számára?:eek::eek::eek:

Basszus ez autista?:eek:

Fegyverère optika kerül.
Már nem csak a különlegeseknek, hanem az átlag lövèsznek is.
Tènyleg.:mad:
2020 után?
Steyr AUG/SA 80.
Mond ez neki valamit?
Dehogy.

Visszaèrtünk Szekeres ès Hende szintjère.

Ettől èn nem is várok semmi pozitívat.

Ígyvan, viszont annyi pénz van új dolgokra, amennyit szánnak rá.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 020
113
Azért az finoman túlzas hogy sikeres volt az Irakiaknak az Irak-Irani háboru.Eggyik célt se teljesült amiért elindította szaddam a háborút(határvita rendezése,siíta Iszlám állam "megbuktakása"Iránban).Annak ellenére hogy Irán ellen fegyverembaró volt érvényben korlározottak voltak a forrásaik a nyugati eredetű fegyverrendszereik üzemeltetéséhez.Miközben ők rengegeg fegyvert kaptak persze nem ingyen a Szovjetektől nyugati állakoktól(leginkább Franciáktól)és támogattákaz Irakiakat igaz hogy nagyrészt "hitelekkel" a töbi arab állam.Háború végére Irak pénzügyi összeomlás szélére került kőolajtermelése is "padlón" volt es ez vezetett közvetve Kuvait lerohanásához es utána a Sivatai viharhoz.Iráni Iszlám köztársaság meg azóta is fentvan és hatalmi "tényező" a térségben.
Akkoriban az volt a mondás, hogy az Irak-Irán háborúban a magyar fegyverek győzedelmeskednek. (De ezt korábban már írtam valahol.)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 106
31 050
113
Olajinfrastruktúra, szállítási infrastruktúra fenntartása, nemcsak a kitermelt anyagoké, de a kitermelési eszközöké is, azok meg amúgy nagyok, nehezek, drágák. Hogy áll Kuvait fém nyersanyaggal, meg termőfölddel amúgy?

lehet magyarázgatni összevissza, kisebb ország, kisebb lakosság, közel sem egy Kárpát-medencében és erre tádáám, hol a munkaerőhiány ami miatt a kínálat elszívja a katonát és izé...?
Mennyit költünk mi ahoz,hogy kitermeljük a GDP-t,és mennyit Kuvait?Merthogy a mi GDP-kből evonod a kitermeléséhez szükséges importot,akkor egy igencsak szerény számot kapsz.Ez a droidköztársasági lét átka-qrvaalacsony a helyben hozzáadott érték.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and alali77

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 020
113
Hát ha százszor nem írtam le, akkor egyszer sem...
2016-2022 között kb. 7 milliárd Euró értékben szerződtünk.
Elköltve kb. 3 milliárd lett.

Tömören:

2016-tól:
Kézifegyver:
Opció 1: FN Scar
Opció 2: Beretta ARX-160
Opció 3: CZ 805 BREN
(Amelyik előbb szállít és olcsóbban, az nyer)

Kézi páncéltörés:
Opció 1: AT-4
Opció 2: Matador
(Az első az olcsóbb, arra szavazok)

ATGM:
Opció 1: Akeron MP
Opció 2: Spike LR
(Amelyik előbb szállít, és olcsóbb)
+1 Opció: Használt Milan ER vagy VAB Mephisto HOT-3-al átmenetileg, főleg ha olcsó


Harckocsi beszerzés:
Opció 1. : Merkava IVM: kb. 10 millió darabja, kb. 100 db beszerzése 1 milliárdért.
Opció 2.: Letárolt Leclerc S2-es. kb. 5 millió lehet darabja, olyan 160-200 db beszerzése. Keret továbbra is 1 milliárd.
Opció 2: Használt Merkava III BAZ. 2-3 millió lehet darabja+ felújításra ugyan ennyi. 160-200 db beszerzése, keret 1 milliárd.

Lövészpáncélos:
Opció 1.: K21 -es: 4 millió dolláros darabára van, ebből is 200 db kellene. Lőszer+Spike miatt itt is a keret összeg 1 milliárd.
Opció 2.: CV90MK III-as (2018-tól elvileg MK IV is van): 5 millió dollár körül volt akkoriban daranja, 160-200 db, kb. 1 milliárdos keret összeg.

2020-tól:
Légvédelem:
Opció 1. Iron dome . 4 üteg, ütegenként kb. 50 millió dollár + 150, ezer dodó/rakéta. Keret összeg kb. 0.5 milliárd dollár

Tüzérség:
Opció 1. Accular 160, precíziós rakéta sorozat vető. Ár ismeretlen.

Drónok:
Opció 1+2: IAI Harop kamikaze és Bird Eye UAV-k. Ár ismeretlen.

Repülők:
Opció 1: Gripen C 4-8 db
Értem én, de nem gondolnám, hogy a katonáink (és a honvédelmi tervezők) csak úgy, zsigerből meggondolatlanul rendeltek.
Várjuk már meg, mi lesz a jövőben. (Bár sok jót ebből az itt "Bobo" fedőnéven futó NER lovagból nem nézek ki. Legfeljebb rendel még pár, a katonáknak nem kellő repülőt korábbi magától....)
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Akkoriban az volt a mondás, hogy az Irak-Irán háborúban a magyar fegyverek győzedelmeskednek. (De ezt korábban már írtam valahol.)
Ehhez egy érdekesség. Keresztapám a Ganz Mávag kereskedelmi igazgatója volt. Az irak iráni háború alatt kiküldték az egyik emberüket teheránba üzletelni (fegyver eladás) Az embert és a feleségét is meggyilkolták a szállodai szobájukban. Máig nem tudják melyik ország tette (na meg persze meg sem írták itthon az újságok)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 280
14 193
113
Szerencsésebb helyeken felmérik,hogy mire van forrás,és úgy terveznek.Mégszerencsésebb helyeken esetleg több változatban,hogy legyen hogyan alkalmazkodni,ha változás van a forráshelyzetben.Akár pozitiv,akár negativ irányba
Most én az utóbbi 1 évre gondolok, hogy nem úgy van pénz.

Persze elötte meg volt covid.

Amit akartam, hogy a Gidran/nms páros retek lassú.

A cz is akadozva indult. Közben belengettek egy gestament is.

ZEG?
Mikor gurul ki az első lynx?
Bobo szerint már gyártják.

Lehet én vagyok a hülye de szerintem illenék pár képet erről posztolni.

Na nem ami hadititok.
De valami kis fotócskát,videót amit más gyárakban is csinálnak.
Lassan március.

Másrèszt ha a nèmet a rá eső darabokból sem tudja hozni a penzumot, akkor mennyit gyárthatnak zalában.

Persze lehet zegen ott áll már 5 db különböző készültségi fokon.
De valljuk be ez nem valószínű.

Szóval vagy tudatosan hazudik vagy hülye. Melyik a jobb?

Ráadásul az RM oldalán még mindíg az van kiírva, hogy a 46db 23 elejére le lessz szállítva. o_O

Az embernek a kedve is elmegy mèg olvasni is róla.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 106
31 050
113
Most én az utóbbi 1 évre gondolok, hogy nem úgy van pénz.

Persze elötte meg volt covid.

Amit akartam, hogy a Gidran/nms páros retek lassú.

A cz is akadozva indult. Közben belengettek egy gestament is.

ZEG?
Mikor gurul ki az első lynx?
Bobo szerint már gyártják.

Lehet én vagyok a hülye de szerintem illenék pár képet erről posztolni.

Na nem ami hadititok.
De valami kis fotócskát,videót amit más gyárakban is csinálnak.
Lassan március.

Másrèszt ha a nèmet a rá eső darabokból sem tudja hozni a penzumot, akkor mennyit gyárthatnak zalában.

Persze lehet zegen ott áll már 5 db különböző készültségi fokon.
De valljuk be ez nem valószínű.

Szóval vagy tudatosan hazudik vagy hülye. Melyik a jobb?

Ráadásul az RM oldalán még mindíg az van kiírva, hogy a 46db 23 elejére le lessz szállítva. o_O

Az embernek a kedve is elmegy mèg olvasni is róla.
Hát,szerintem a Zplan alapvetően NEM honvédelmi tervezet.Legalábbis nem ÖNÁLLÓ országvédelmi célú.NATO követelmény kielégitése a cél,maga a védelmi doktrina továbbra is a NATO majd megvéd.(ezzel alapvetően nincs baj-de azért lehetett volna némi önálló országvédelmi képességet is jobban beletervezni,szerintem.Bár a megitélésem értékét azért erősen rontja,hogy nincs nyilvános tervezet,hogy mi is a végső hadszervezeti cél-csak azt véleményezem,amit látok)
Én spec ezeket a hadiipari fejlesztéseket sem látom különösebben honvédelmi célzatunak.Döntően kihelyezett gyártás,leginkább összeszerelés.A magas technológiájú részek nem nálunk készülnek,önálló kapacitást nem adnak.Egy részükről ordit,hogy hatalompolitikai célzatú megrendelések (rajzasztalrol történők egyértelműen).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 051
113
Értem én, de nem gondolnám, hogy a katonáink (és a honvédelmi tervezők) csak úgy, zsigerből meggondolatlanul rendeltek.

Pedig ez történt...

Várjuk már meg, mi lesz a jövőben. (Bár sok jót ebből az itt "Bobo" fedőnéven futó NER lovagból nem nézek ki. Legfeljebb rendel még pár, a katonáknak nem kellő repülőt korábbi magától....)

Eddig is sok szar döntés volt, és folytatni fogják a megkezdett utat :(
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 105
93
Félévente megkérdeztem: "Yörük lesz?"
És jött is mindig a rövid válasz: "Lesz!"

Már meg se merem kérdezni és csak az érdekelne, hogy még mindig "lesz" vagy lesz valamikor, amikor "már van is" vagy esetleg "már nem lesz"?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 701
113
Most láttam, hogy a Csehek felfújható Himarst gyártanak :) , amiről eszembe jutott van nekünk van idehaza ilyen szintű "kamu" képességünk? Komolyan kérdem!
szerintem ez olyan cseh kínai mint a gyoda meg nagyon sok minden más ami "cseh" néven fut... értik megkerűlni a kína elleni szankciókat...