Azért engedd meg, hogy hozzá tegyek pár adatot:
A gazdaság technikai recesszióban van, és az idei GDP növekedés is 1% alatt marad
Ha lesz növekedés, az gyakorlatilag megfelel a kormány prognózisának, amivel a költségvetést számolta. A tavalyi növekedés EU átlag fölött volt és a kilátások is pozitívak, nem a kormány, hanem az Unió szerint.
Az MNB hiányát egy kreatív megoldással egyszerűen nem kezelik. Ez idén 400 Mrd. Ft, jövőre pedig 2000Mrd.-rá fog rúgni
Ezzel a papíron létező hiánnyal semmit nem kell a kormánynak kezdeni. Bevezeti az Uniós elszámolást.
A pénzügyminiszter bejegyzéséből az nem derül ki, milyen megoldásban gondolkodnak, de vélhetően az Európában több helyen meglévő negatív saját tőke lehet a kiút a helyzetből.
Vagyis vélhetően a probléma áthidalása azzal történhet meg, hogy az MNB saját tőkéje tartósan negatív lesz, így nem kell a költségvetésnek kipótolnia azt. Ilyenre több példa is van Európában, úgy tudjuk, hogy minden esetben az Európai Központi Bank (EKB) jóváhagyása szükséges hozzá, erre várhatnak esetleg még a hazai hatóságok.
Ez a gyakorlati tapasztalatok alapján a kamatok és az infláció csökkenésével magától megoldódik.
Az idei hiány eddig 9% felett van
Ami semmit nem jelent. Mert mindig az első félévben keletkezik a hiány 85%-a, mivel a kormány adóbeveteleinek többsége a második félévre, kiadasainak többsége az első félévre esik Költségvetési évtől függetlenül minden évben eljátszuk ugyanezt a játékot.
Idén 1 alapja van, hogy a bevetelek alacsonyabban alakulnak eddig.
Az infláció messze a legmagasabb az EU-ban, 20,1%
Infláció tekintetében azért sokan megjárták a hadak útját, csak hamar felejtünk.
Tavaly június.
Hozzánk jelentős késéssel jött és jó magasra kúszott. De gyakorlatilag ha semmit nem csinálunk év végére egyszámjegyű lesz. Pont az áfabevételek elmaradása a visszaeső kiskerforgalom csillapítja, vmint a tavalyi magas bázishatás.
Akár még jó is lehet a kormanyzat tavalyi 14-15%-os éves infla becslése.
Igazad van, ezek az adatok nem adnak okot kapkodásra, cselekvésre annál inkább. Ezek tükrében sztem itt senki se várjon semmi bejelentést a közeljövőben.
Cselekvés volt.
Kötelező akciózás a görög példa alapján hatékonyabb az élelmiszerárak tartós csökkentére mint az árstop.
Idén idáig kedvezőbb az időjárási helyzet, nem volt aszály, kiemelkedő az árpa és búzatermés, ami lenyomja az árakat.
Pörgetni próbálják a fogyasztást, lakásépítést a CSOK és a babaváró belengetett szigorításával. Ezek előrehozott hitelfelvételeket generálhatnak. A babaváró gyakorlatilag nulla kamatú fogyasztási hitel. És jövőre csak szavakban szigorodik.
A banki és lakossági megtakarítások állampapírba terelése lenyomta az államkötvény kamatokat, így az MNB megkezdte a kamatcsökkentési periódust.
De valszeg ez kevés lesz. További intézkedés szükséges, de az hogy nem csinálnak semmit nem igaz.
Hogy mire lesz pénz passz. Hadiipari beruházásra biztosan, mert múlt hónapban tolták a várpalotai védelmi komplexum építésébe 22 mrd-ot.
Igazából bármit bejelenthetnek, mert az valszeg nem az idei hanem a következő éveket terheli. Jól látszik, hogy a jövő évi rekord védelmi büdzsé már teljesen átalakult a korábbi évekhez képest. Nem a beszerzendő haditechnika torlesztőrészlete a tétel, hanem a beérkező fenntartása.