A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
522
2 764
93
Ha már 2030 sokszor volt említve min. elnök urunktól mint valamiféle fordulópont, vagy akár mégnagyobb konfliktus is lehet. A hazai honvédelmi modernizáció, és beszerzések folytatásával, addigra mit tud majd felmutatni 2% gdp arányos költésből? Vagy benne van a pakliban ennek az aránynak a növelése?
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 418
7 953
113
Ha már 2030 sokszor volt említve min. elnök urunktól mint valamiféle fordulópont, vagy akár mégnagyobb konfliktus is lehet. A hazai honvédelmi modernizáció, és beszerzések folytatásával, addigra mit tud majd felmutatni 2% gdp arányos költésből? Vagy benne van a pakliban ennek az aránynak a növelése?
Kb semmit a fehér zászlót ha így halad és sok halottat…az az ábránd higy meghatározó haderő leszünk ilyen sebességgel.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 546
14 785
113
Ha már 2030 sokszor volt említve min. elnök urunktól mint valamiféle fordulópont, vagy akár mégnagyobb konfliktus is lehet. A hazai honvédelmi modernizáció, és beszerzések folytatásával, addigra mit tud majd felmutatni 2% gdp arányos költésből? Vagy benne van a pakliban ennek az aránynak a növelése?
Kb 1 nehèz dd-t.
Meg esetleg pár löv zászlóaljat itt,ott.
Nem túl komoly felszerelèssel.(szittya?)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Kb semmit a fehér zászlót ha így halad és sok halottat…az az ábránd higy meghatározó haderő leszünk ilyen sebességgel.

Kb 1 nehèz dd-t.
Meg esetleg pár löv zászlóaljat itt,ott.
Nem túl komoly felszerelèssel.(szittya?)

2030 még igen messze van. 4 év alatt is igen komoly mennyiségű fegyver szerezhető be. Szerintem egy 3%-os éves költéssel 2030-ig igen tisztességesen felszerelhető lenne a Honvédség. Ráadásul jelentős mértékig hazai gyárakból. A 3% jelenleg nagy ugrásnak tűnik, de 2 év múlva - amikor már javába termelnek a jelentősebb gyárak -, már nem.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 546
14 785
113
2030 még igen messze van. 4 év alatt is igen komoly mennyiségű fegyver szerezhető be. Szerintem egy 3%-os éves költéssel 2030-ig igen tisztességesen felszerelhető lenne a Honvédség. Ráadásul jelentős mértékig hazai gyárakból. A 3% jelenleg nagy ugrásnak tűnik, de 2 év múlva - amikor már javába termelnek a jelentősebb gyárak -, már nem.
Ha a piac engedi igen. Azaz lessz elèg gyártó kapacitás.

De ha lesznek löv zászlóaljak, nem hiszem, hogy nagyon lessz idő felszerelni őket.

Sajna látva a gidrán/nms brazil szappanoperát.

Szóval valós harcèrtèke(naton kívül) nem sok lessz.
Mert mondjuk a mostani 3000 harcolót felnyomjuk 6000-re. o_O

Számottevő lègierő(főleg ha mèg szopózunk a svèdekkel),lègvèdelem, tüzèrsèg nèlkül.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 484
76 233
113
Közbeszerzési értesítőből...

Tájékoztató a szerződés módosításáról

A módosítás oka:
A módosítás szükségességét indokló körülmények ismertetése, és e körülmények előre nem látható jellegének magyarázata:
A közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 141. § (1) bekezdésének első fordulata szerint ezen alcím rendelkezéseit alkalmazni kell a szerződés felek - vagy az erre jogosult valamelyik fél - általi módosítására. A Kbt. 141. § (2) bekezdés b) pont első fordulata alapján a szerződés - a (4) vagy (6) bekezdésben foglalt feltételek vizsgálata nélkül - új közbeszerzési eljárás lefolytatása nélkül módosítható, ha a módosítás eredményeként az ellenérték növekedése - vagy több módosítás esetén azok nettó összértéke - nem éri el szolgáltatás, árubeszerzés és építési vagy szolgáltatási koncesszió esetén az eredeti szerződés értékének 10%-át, valamint a módosítás nem változtatja meg a szerződés általános jellegét és illeszkedik az eredeti szerződés jellegéhez. A Kbt. 141. § (3) bekezdés első mondata szerint a (2) bekezdést arra a szerződésmódosításra lehet alkalmazni, amely a szerződés értékének változásával jár, a szerződéses jogviszony több elemét érintő módosítás esetén a módosítás azon elemeire, amelyek az érték változásával összefüggenek.

„175 éves a Magyar Honvédség emlékévhez kapcsolódó rendezvényszervezési feladatok ellátása a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum részére”

A közbeszerzés mennyisége:
A műszaki leírásban részletesen meghatározott rendezvényszervezéshez kapcsolódó feladatok, valamint kiegészítő szolgáltatások ellátása legfeljebb
nettó 236 200 000,- Ft + Áfa, azaz nettó kettőszázharminchatmillió-kettőszázezer forint + általános forgalmi adó keretösszeg kimerüléséig.

A nyertes ajánlattevő neve:
Visual Europe Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Lounge Event Korlátolt Felelősségű Társaság

A szerződés végleges összértéke: 236 200 000.00 HUF (áfa nélkül)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Ha a piac engedi igen. Azaz lessz elèg gyártó kapacitás.
Emiatt nem aggódom. A hazai kapacitás az alap dolgokból elegendő lesz arra szerintem, hogy a saját igényeket még intenzív tempóban is biztosítsa.
A nem itthonról érkező dolgok esetén pedig olyan tempójú kapacitásbővítésben vagyunk így 2023-ban az egész világon, hogy 30-ig az is megérkezik, amit csak 2028-ban rendelünk meg.
De ha lesznek löv zászlóaljak, nem hiszem, hogy nagyon lessz idő felszerelni őket.

Sajna látva a gidrán/nms brazil szappanoperát.

Szóval valós harcèrtèke(naton kívül) nem sok lessz.
Mert mondjuk a mostani 3000 harcolót felnyomjuk 6000-re. o_O
Egyrészt ez jelenleg sem 3000. Ne csak a lövész zászlóaljakat számold, de a tüzéreket, műszakiakat, felderítőket, különlegeseket, légierős alakulatokat.
Szerintem ha sikerül a profi haderő létszámát feltornászni, akkor kábé 15-18.000 harcolóval számolj!
Szerintem a profi haderő hívei már 45-50 ezres teljes Honvédségi létszámmal már boldogok lennének. (tartalékosok nélkül!)
Nálam ez úgy nézne ki, hogy kb.: 30-35.000 profi, kb.: 18-21.000 sorállományú, és végüé kb.: 10.000 szerződött tartalékos. Ez azt jelentené, hogy helyzet esetén olyan 80-90.000 fő lenne azonnal bevethető, mert vagy még aktív, vagy pár éve leszerelt kiképzett katona lenne.
Számottevő lègierő(főleg ha mèg szopózunk a svèdekkel),lègvèdelem, tüzèrsèg nèlkül.
Igen, a légierőre mindenképpen kellene költeni, azonban egy 3 Gripen százados, 1 helikopter dandáros (2 közepes, 2 könnyű, 2 harci, 1-1 kiképző és nehéz helikopter század), 1 teherszállító ezredes hajózó légierőhöz nem kellene ANNYIRA sokat költeni. Gyors tippre, ez olyan 7-8Mrd USD-ből már megoldható lenne.
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: J.G. and Kim Philby

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Jelenleg úgy néz ki, hogy lesz 2-3 ezer hivszer és 10 ezer fegyvertelen területis. Ez a realitás amióta fegyverkezés véget ért és már csak laktanyákat nevezgetünk át. Nincs többé Zrínyi, meg jövőkép, ez kábé tiszta.

A nehézdandár se lesz így feltöltve. Vége a bulinak.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
Jelenleg úgy néz ki, hogy lesz 2-3 ezer hivszer és 10 ezer fegyvertelen területis. Ez a realitás amióta fegyverkezés véget ért és már csak laktanyákat nevezgetünk át. Nincs többé Zrínyi, meg jövőkép, ez kábé tiszta.

A nehézdandár se lesz így feltöltve. Vége a bulinak.
Ma nagyon negativ vagy. :cool:
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Ma nagyon negativ vagy. :cool:
Te látsz valahol lóvét virítani? Már be kellett volna jelenteni a századtüzérséget, a zászlóaljtüzérséget, két új dandár tüzérségét, valamit a leendő 8x8-ról, meg mi lesz ez a szittya és a területvédelem hogy lesz felfegyverezve. Sehogy nem állunk tíz éve és az elmúlt évek tempója vészfékezett. Sehogy nem állunk tavalyhoz képest sem. Nincs semmi. Ugyanaz a helyzet most, mint 2010-ben alapjábanvéve. Amit eddig bejelentettek az is csak majd a jövőben, ráadásul aktív védelem nélküli A7HU-t láttunk a napokban. Tehát ha jön is valami, harcolni azzal se lehet majd. Látott bárki Lynx-et lőni? Hagyjuk, csak blöff mindenhol és már nem is ruházkodunk, csak alakulatokat nevezünk át!

Zéró lóvé. Vége a bulinak. Ez az év az álmok összetöréséről szól. Mntha direkt csinálnák, hogy örökre elrettentsenek mindenkit a seregtől. Az utolsó mozgósítható generáció fog csalódni most. Olyan Orbán, mint Putyin, amikor azt felételezik az oroszok, hogy CIA ügynök, akit Oroszország tönkretételére küldtek a tettei alapján. Nem látom a sereg jövőjét, mert nem látom, hogy lenne kanyi lóvé bárhol erre. SzBK egy bohóc és arra van tartva, hogy valami cirkusz legalább legyen, de más nincs. Maróth Gáspár ideje véget ért, beszerzések már nem lesznek.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
4 485
7 945
113
Te látsz valahol lóvét virítani? Már be kellett volna jelenteni a századtüzérséget, a zászlóaljtüzérséget, két új dandár tüzérségét, valamit a leendő 8x8-ról, meg mi lesz ez a szittya és a területvédelem hogy lesz felfegyverezve.
Acsi, amit megrendeltunk, az meg fog jonni es ki lesz fizetve. Ennyit azert elmondtak mar parszor, meg az itteni hivatasosok is.

Sehogy nem állunk tíz éve. Ugyanaz a helyzet most, mint 2010-ben alapjábanvéve. Amit eddig bejelentettek az is csak majd a jövőben, ráadásul aktív védelem nélküli A7HU-t láttunk a napokban.
Ez egyszeruen nem igaz. Az aprobb dolgok - normalis szemelyi fegyverek stb - mar jonnek a PzHk, generacios helikoptercsere zajlik, vegre lesz legalabb valamifele utokepes, bar csak lokalis legvedelmi kepesseg, uton vannak az uj rampas szallitogepek, a Lynx teljesen uj generaciot kepvisel es helyreallitja a 20 eve eltunt lancos kepesseget, erkezik mar a next-gen hk is, lassan talan az uj radarok is elkezdenek becsorogni. A Gidran sem rossz valasztas, bar ott megint a penzhiany miatt egyelore a 300 helyett max 40-50 lesz keszen ev vegeig, aztan ki tudja, mikor jon a kovetkezo adag.


Ez teny, az most nincs. De ha vigasztal, semmire sincs, nemcsak erre.

Vege nincs, csak fuggoben van.

Ez az év az álmok összetöréséről szól. Mntha direkt csinálnák, hogy örökre elrettentsenek mindenkit a seregtől.
Hat, ez nem is annyira extrem gondolat, bennem is felmerult, hogy amikor a dekasok es hasonlo hazaarulok az EU-ban torpedozzak a penzeket, kozben otthon meg a katonai beszerzesek ellen agalnak, akkor azert egyertelmuen ossze tudjak kotni a ket dolgot magukban... es siman el tudom kepzelni, hogy akik sugnak nekik kulfoldrol, azoknak ez is bizony celja.

Olyan Orbán, mint Putyin, amikor azt felételezik az oroszok, hogy CIA ügynök, akit Oroszország tönkretételére küldtek a tettei alapján.
Ez mondjuk hulyeseg. Errol Orban max annyiibol tehet, hogy a NER parazitait eteti, de minden politikusban az ujravalasztas az elso szamu tulelesi parancs, ami iranyit, minden mas utana jon. Es a NERnek mennie kell, maskulonben szethullik minden es megy Orban es rendszere a levesbe... szerinted miert anyagi uton probaljak megfojtani...?

Nem látom a sereg jövőjét, mert nem látom, hogy lenne kanyi lóvé bárhol erre. SzBK egy bohóc és arra van tartva, hogy valami cirkusz legalább legyen, de más nincs. Maróth Gáspár ideje véget ért, beszerzések már nem lesznek.
Fel a fejjel, lesz ez meg igy se... :D Komolyan, sok mulik azon, hogyan alakulnak jovore a nemet (junius) es amerikai (november) valasztasok (az EUsok kevesbe szamitanak, de azok is a nemettel egyidoben zajlanak.) Ha a piaci nyomas enyhul, akkor a gazdasag is felporog, akkor azonnal tobb penz lesz mindenre, es a hadsereg perpillanat mar az elsokoros prioritasok kozott van. Mar ez utobbi is elkepzelhetetlen lett volna 10-15 evvel ezelott...
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 546
14 785
113
Egyrészt ez jelenleg sem 3000. Ne csak a lövész zászlóaljakat számold, de a tüzéreket, műszakiakat, felderítőket, különlegeseket, légierős alakulatokat
Én úgy számoltam. o_O
Csak én nagyjából tisztában vagyok az alakulat létszámokkal.

Bár abban lehet különbség a számolásban mint másokkal is volt.

Én azt számolom harcolónak, aki efektív résztvesz egy összecsapásban.

Szóval a gripen pilótát igen.
A műszakit aki rárak fegyverzetet nem.(kivéve ha fegyverrel védik a repteret)


Amúgy te hogy számolsz hány fő egy löv zászlóalj hogy 3000 lett a létszám?:rolleyes:

Igen. Azt a 100egynehány tüzért is beleszámoltam aki van tatán.

Na de mindegy is.
Ez a fizuemelès remèlem/szerintem helyre rakja a lètszámproblèmát.
Meg esetleg más más pènzügyi motívációt is kaphatnak.:oops:

De ki a faszomok lessznek olyan bátorak hogy tűzoltó legyen meg rendőr.:confused:
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 418
7 953
113
Én úgy számoltam. o_O
Csak én nagyjából tisztában vagyok az alakulat létszámokkal.

Bár abban lehet különbség a számolásban mint másokkal is volt.

Én azt számolom harcolónak, aki efektív résztvesz egy összecsapásban.

Szóval a gripen pilótát igen.
A műszakit aki rárak fegyverzetet nem.(kivéve ha fegyverrel védik a repteret)


Amúgy te hogy számolsz hány fő egy löv zászlóalj hogy 3000 lett a létszám?:rolleyes:

Igen. Azt a 100egynehány tüzért is beleszámoltam aki van tatán.

Na de mindegy is.
Ez a fizuemelès remèlem/szerintem helyre rakja a lètszámproblèmát.
Meg esetleg más más pènzügyi motívációt is kaphatnak.:oops:

De ki a faszomok lessznek olyan bátorak hogy tűzoltó legyen meg rendőr.:confused:
Meg pénzügyőr :oops: Ja és bv-s
 
  • Tetszik
Reactions: Bubu bocs

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 703
5 187
113
Ha már 2030 sokszor volt említve min. elnök urunktól mint valamiféle fordulópont, vagy akár mégnagyobb konfliktus is lehet. A hazai honvédelmi modernizáció, és beszerzések folytatásával, addigra mit tud majd felmutatni 2% gdp arányos költésből? Vagy benne van a pakliban ennek az aránynak a növelése?
Nemrég mondták, hogy ez az alja, több is lesz.
Aztán azóta egy szó se esett róla.