A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 915
38 133
113
A kérdés mint mindig most is az, biztos jó lesz az nekünk...
Műszaki oldalról nézve ha nem flancolnak ki nem próbált technológiákkal és leklónozzák a Leopard-2-est APS-sel meg automata töltővel (minden másban kb. egy Leopard-2A5/A6), akkor szerintem az nem lenne rossz. Ez lehetne egy Phase I, aztán a TAPS meg a többi extra a Phase II ami utólag az első szériára is felkerülhet ha már tényleg jól működik. (Panther A1, majd A2 :) )
Gazdaságilag talán jó lesz - ezen a téren én már be érem azzal a ha végén elmondhatjuk, hogy nem lett drágább darabra visszaosztva a költségeket mintha A8-ast vettünk volna. Ha kb 4 év múlva lesz már széria gép, akkor az nem olyan rossz mert A8 sem biztos hogy előbb tudna jönni..
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 393
67 546
113
Műszaki oldalról nézve ha nem flancolnak ki nem próbált technológiákkal és leklónozzák a Leopard-2-est APS-sel meg automata töltővel (minden másban kb. egy Leopard-2A5/A6), akkor szerintem az nem lenne rossz. Ez lehetne egy Phase I, aztán a TAPS meg a többi extra a Phase II ami utólag az első szériára is felkerülhet ha már tényleg jól működik. (Panther A1, majd A2 :) )
Gazdaságilag talán jó lesz - ezen a téren én már be érem azzal a ha végén elmondhatjuk, hogy nem lett drágább darabra visszaosztva a költségeket mintha A8-ast vettünk volna. Ha kb 4 év múlva lesz már széria gép, akkor az nem olyan rossz mert A8 sem biztos hogy előbb tudna jönni..
Innovációellenes eretnek!

Azt akarod mondani, hogy modernizáljanak egy Leopard 2-t, ami nem feltétlenül éri el legmodernebb passzív védelmi szintet és működő technológiákkal szereltetnéd és mindezt évtizeddel később, mint amikor lehetett volna KMW-vel ugyanezt és még csak nem is új méretű csavarokat használnálnál hozzá?

A hozzáadott értékkel mi lesz így? Alkotmányos költséggel? Ebben küldenéd meghalni a katonákat? :D
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
Milyen új löveg?!
120-assal kértük, semmi új nincs benne! Az automata töltő is egy megvásárolt licenc-termék (ha jól tudom).
Toronyban sincs nagy titok: eleve nem is akarnak akkora passzív védelmet mint az A7-nél, szóval nem kell "anyagtudományi nobel-díjat" érő felfedezésre sem várni.


Pedig az a mondás hogy KODIAK (ergo Leopard-2) alvázon lesz és "ez tök jó mert nagyban egyezni fog a Leopard-2-vel"
Nincs is értelme egy tök új alváznak: a Leo2 bőven elbírja a tank kb. 60 tonnáját - ahogy az A7-esnél látjuk akár 10 tonnával többet is.


Egy automata töltős APS-sel szerelt Leopard 2A5-A6 védettési szintű harckocsival gyorsan elő lehet állni: erre bőven elég a 4 év szerintem - még ha két munka folyamat között megiszogatják Brazila egyhavi kávé termelését is.
Drón meg TAPS meg AI stb. csillivilli cuccot meg meg majd utólag bele teszik ha már elkészült, de addig is nem 44 Leo2-essel kellene csak bohóckodni. Egy ukrajnaihoz mérhető konfliktusban ezek 2-3 hét alatt elfogynának: kell a mennyiség minél előbb.
Ezek alapján én szkeptikus vagyok. Nem látom hova megy az a 300-400 millio euro, mire ebből lenne valami. Helyesebben látom, hogy egy rohadt drága valamire, amelynek a 90%-át egy leo2a7+ /a8 tudja.
Ne legyen igazam.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 915
38 133
113
Ezek alapján én szkeptikus vagyok. Nem látom hova megy az a 300-400 millio euro, mire ebből lenne valami. Helyesebben látom, hogy egy rohadt drága valamire, amelynek a 90%-át egy leo2a7+ /a8 tudja.
Ne legyen igazam.
A8 is k. drága: már lassan 30 millió is lesz darabja és 2028 előtt nem is kaphatnánk meg. Ha ez mindennel együtt olcsóbb lesz (mert egy upgradelt Leopard-2 klón valójában) és magunknak gyárthatjuk, akkor megéri.

Szerintem ezzel a 288 millióval licenc gyártási jogot veszünk hozzá, bele szólhatunk a végső konfigurációba és ha lesz export (ebben kevésbé hiszek), akkor valami vissza csurog.
Pappi szerint 20 millió körül tudják majd adni darabját (ha jól emlékszem). Ha nem túl ambiciózus 2x44 Panther harckocsival számolom MH igényeit akkor 3,27 millió euró harckocsinként a fejlesztési költség. Ezek alapján mondjuk (kerekítve) 25 millióból kijönne nekünk egy harckocsi, miközben addigra a A8 ára már szinte biztos, hogy 30 millió fölé kúszik a túlkereslet és az infláció miatt.
Tehát várhatóan olcsóbb lesz és passzív védelmét leszámítva majdnem ugyan olyan jó is. Utobbit meg kompenzálja a StrikeShiled körkörös védelme, ami sokkal több bejövő löveídéket képes elhárítani mint az izraeli "gránátvető típusú" APS-ek, amiknek 180 fokos ívre van 2-4 elhárító lövedéke.

Az elérhetőség és a saját logisztikai háttér fontosabb mint a harckocsi egyes műszaki paraméterei: ukránok is azt mantrázzák hogy nekik nem kell a legmodernebb cucc, csak legyen belőle minél több. Nyilván nem kell visszatérni a T-55-höz, de a Panther és Leo2A8 között messze nem lesz akkora műszaki különbség.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 804
6 864
113
Nem tudom mi franc tart annyi ideig abban hogy rátegyék egy Kodiak (A4) alvázra azt a 120-as tornyot autotöltővel meg StrikeShileddel. Egy ilyet kellene tudni produkálni gyorsan.
Drága Admirális Generálisom,

először is Büffel az a Kodiak alváz

másodszor is a Panther ( már hivatalosan is amúgy) kimondva egy 3 fázisú project , amit Te leírtál, az kb az első fázis és olyan 28-29 felé várható HA lesz rá igény
nem hittetek nekem , sőt, mint boszorkány voltam üldözve mikor leírtam hogy ennek a vasnak még BŐ 10 év kell
most leírom újra, ( és ne vedd magadra Drága Admirális Generálisom) de ha tetszik nektek, ha nem:

1.) ez a vas protó fázisban sincs és sokáig nem is lesz
2.) ez a vas jelen állásában kuka, nekünk nem ez kell
3.) nekünk arra lesz szükségünk, ami JÓ és/vagy IDEÁLIS esetben, a Pantherből lesz olyan 2030-32 környékén
4.) abban a pillanatban amint második fázisba kerül a project, a "Leo2 klón" dolgot el lehet felejteni
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 756
15 687
113
A8 is k. drága: már lassan 30 millió is lesz darabja és 2028 előtt nem is kaphatnánk meg. Ha ez mindennel együtt olcsóbb lesz (mert egy upgradelt Leopard-2 klón valójában) és magunknak gyárthatjuk, akkor megéri.

Szerintem ezzel a 288 millióval licenc gyártási jogot veszünk hozzá, bele szólhatunk a végső konfigurációba és ha lesz export (ebben kevésbé hiszek), akkor valami vissza csurog.
Pappi szerint 20 millió körül tudják majd adni darabját (ha jól emlékszem). Ha nem túl ambiciózus 2x44 Panther harckocsival számolom MH igényeit akkor 3,27 millió euró harckocsinként a fejlesztési költség. Ezek alapján mondjuk (kerekítve) 25 millióból kijönne nekünk egy harckocsi, miközben addigra a A8 ára már szinte biztos, hogy 30 millió fölé kúszik a túlkereslet és az infláció miatt.
Tehát várhatóan olcsóbb lesz és passzív védelmét leszámítva majdnem ugyan olyan jó is. Utobbit meg kompenzálja a StrikeShiled körkörös védelme, ami sokkal több bejövő löveídéket képes elhárítani mint az izraeli "gránátvető típusú" APS-ek, amiknek 180 fokos ívre van 2-4 elhárító lövedéke.

Az elérhetőség és a saját logisztikai háttér fontosabb mint a harckocsi egyes műszaki paraméterei: ukránok is azt mantrázzák hogy nekik nem kell a legmodernebb cucc, csak legyen belőle minél több. Nyilván nem kell visszatérni a T-55-höz, de a Panther és Leo2A8 között messze nem lesz akkora műszaki különbség.
Tisztára, mintha kammot olvasnám :eek::rolleyes:

Azért árakat tippelgetni szerintem még bőven korai (üzemeltetésről nem is beszélve), főleg a mostani világgazdasági környezetben.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Gondolom nem viccből vagy a Hadtörténeti Múzeumnak fejlesztjük majdnem 300 millió EUR-ért.
Szinte kizártnak tartom hogy valamennyit ne rendeljenek belőle a Honvédségnek.
Ezt az evidenciát miélt kell most egyáltalán bizonygatni? Ez nem úgy lesz, hogy mivel közös fejlesztés, ezélt a honvédség fogja az esetleges vevők kiképzőinek képzését elvégezni?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 915
38 133
113
Ezt az evidenciát miélt kell most egyáltalán bizonygatni? Ez nem úgy lesz, hogy mivel közös fejlesztés, ezélt a honvédség fogja az esetleges vevők kiképzőinek képzését elvégezni?
meg kell egy első rendszeresítő - anélkül nehéz is eladni. Az első felvetés az lenne az RM értékesítőkhöz: "ha Magyarország sok százmillióért kifejlesztette és aztán egy sem kellett neki belőle, akkor valami nagyon nincs rendben ezzel a harckocsival."
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 197
113
az eredeti bejelentés szerint a torony küzdőtér része 1/3 a lessz az eredeti leo toronynak . a pk és az irányzó állása megmarad (egymás mögött) inéttől kezdve lehet fikázni de hogy a túlélőképessége hatalmasat ugrik az garantált. az eggyik oldalról kvázi hába lövik a tornyot ott ember nem fog csücsülni. Ez ráhatással lessz a tömbegre hisz a legnehezebb elem a torony könyíthető ki ezáltal olyan színten hogy a kisebb kapszula védelmi értéke jóval magasabb lehet az eredetihez képest és még ígyis komoyl súly takarítható meg... a kisebb felületű kitettség meg tovább növeli páncél nélkül a túlélőképességet.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 915
38 133
113
az eredeti bejelentés szerint a torony küzdőtér része 1/3 a lessz az eredeti leo toronynak . a pk és az irányzó állása megmarad (egymás mögött) inéttől kezdve lehet fikázni de hogy a túlélőképessége hatalmasat ugrik az garantált. az eggyik oldalról kvázi hába lövik a tornyot ott ember nem fog csücsülni. Ez ráhatással lessz a tömbegre hisz a legnehezebb elem a torony könyíthető ki ezáltal olyan színten hogy a kisebb kapszula védelmi értéke jóval magasabb lehet az eredetihez képest és még ígyis komoyl súly takarítható meg... a kisebb felületű kitettség meg tovább növeli páncél nélkül a túlélőképességet.
egymás mellett fognak ülni köztük a löveg... :oops:

Lásd alábbi ábra

Rheinmetall-Talks-22-KF51-Panther-12.jpg


KF51-Panther-MBT-tank-from-Rheinmetall-925-004.webp
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 985
32 928
113
Azt már pedig kikérem magamnak! :D

Én amúgy úgy vagyok ezzel a projekttel, hogy akár még jó is lehet - ahogy angolul mondják "fence sitting" az álláspontom.
Csak addig utáltam, amíg úgy tűnt hogy 130-assal akarják esetleg ránk nyomni. 120-assal már emészthetőbb...
Helyükben lekoppintanám a LIW GT/ koncepcióját.Csináljanak egy váltócsövű löveget,120/130/140 milis csőválasztékkal,és mindenki olyan csővel rendelheti,amilyennel akarja.Illetve később,ha növelni kellene a kalibert,könnyedén megoldható (ehez a lőszertárolót és a töltőautomatát is persze modulárisra kell tervezni,nem elég csak a lövegcső cserélhetősége)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 915
38 133
113
Helyükben lekoppintanám a LIW GT/ koncepcióját.Csináljanak egy váltócsövű löveget,120/130/140 milis csőválasztékkal,és mindenki olyan csővel rendelheti,amilyennel akarja.Illetve később,ha növelni kellene a kalibert,könnyedén megoldható (ehez a lőszertárolót és a töltőautomatát is persze modulárisra kell tervezni,nem elég csak a lövegcső cserélhetősége)
Hát ez aztán ténxleg 2045-re lenne kész! :D

Amúgy ha már csövet cserélsz, akkor nem nagy mutatvány a komplett löveget kicserélni.