A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 316
55 694
113
Egy lőtérbe ha legalább egy kicsit félreeső helyen van, a terület a legolcsóbb. Ha már van ott klubház, meg közösségi tér meg ilyenek, akkor szinte semmibe nem kerülne venni még 5 hektár területet és megtoldani 500x100 méterrel az egészet, így lenne egy 5-600 méteres lőtered. Hülyeség ekkora befektetésekkel ekkora lőtereket csinálni, ráadásul 197 darabot. Legalább néhány közülük nagyobb kellene legyen. És főleg a fegyvertartáson kell majd egyszerűsítsenek. Közben megfuttatam, ez lőterenként átlagosan 435000 euró, ez még telekkel, épülettel, fegyverekkel, tereprendezéssel, engedélyekkel együtt is jó nagy költségvetés.


75% a politikusoké,akkor már nem is olyan sok.:mad:
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
75% a politikusoké,akkor már nem is olyan sok.:mad:
Én 2-3 éve készítettem egy pénzügyi tervet egy nyitott és egy zárt lőtérre, mondjuk a klubházas közösségi teres részt kihagytam a dologból, inkább a lőtér részre koncentráltam meg a fegyverekre, célokra, stb. Lényeges különbség még, hogy a területet bérelni akartam és nem megvenni, de nagyon más árkategóriába esett az enyém, mint ez a félmilló eurós beruházás, sokkal kevesebb volt. Ha belegondolsz az egésznél a terület lehet nagyobb tétel, de ha jól kiválasztod és a várostól 10-15km-re van akkor már sokkal olcsóbb, 100k euróból komoly épület(ek)et fel tudsz húzni ha már nagyon akarsz ilyensmit, a fegyverek ezek után pár ezer eurós tétel, a célok még kevesebb, korongdobó gépet ha akarsz az sem annyira vészes, pár nagyobb munkagéppel egy hét alatt meg olyan tereprendezést csinálsz, hogy átépíted a tájat, ezenkívül céget kell hozza alapítani, engedélyeket kiváltani, oktatókat kiképezni, cégautó fegyverek meg lőszer szállításra és kiszállásra, a terület elkerítése. Kb ezek a nagyobb tételek, feléből meg lehetne csinálni, tizedéből is ha csak lőtér lenne és a klubházas részt kihagynák.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
Joker

" ha jól kiválasztod és a várostól 10-15km-re van akkor már sokkal olcsóbb, 100k euróból komoly épület(ek)et fel tudsz húzni ha már nagyon akarsz ilyensmit,"

1. Gondolom nem a városoktól távol akarnak lőteret, hanem a városokon belül.
2. Egy 150 méter X 50 méteres telek, a mi környékünkön önmagában több, mint 100 ezer Euró, ami kb. 30 millió forint. És akkor még szar helyen van a telked, meg külterületi.
És hol van még ehhez a az infrastruktúra? Egy sima 100 négyzetméteres, modern családi ház, anyagárban legalább 20 millió forint.
Egy elég nagyméretű, zuhanyzós, WC-s, büfés, stb... kb. 400 négyzetméteres közösségi ház , legalább 50 millió forint, anyagárban!

Szerintem a hivatkozott 435000 Euró, ami jelenlegi árfolyamon kb. 135 millió forint, elég reális árnak tűnik. Önmagában a telek és az épület simán megvan 80 millió. Bp-n több, nagyon vidéken kevesebb. És akkor még nincs ott semmi csak egy telek meg egy üres épület.
Persze ettől a pénz 10-20%-át még ellophatják, de azért az ilyen 75%-os lopásokat feltételezni elég meredek.

Aki meg nekem nem hisz annak itt vannak lőtérhez elegendő méretű telkek: Nézzétek meg mennyibe kerülnek!
http://ingatlan.com/szukites/elado+...i-ker+xxii-ker+xxiii-ker+10000-m2telek-felett
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros and zeal

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
A telekárak nagyon változnak, ez az átlagár amit kiszámoltam, pontosabban az átlag költségvetés. Városba be nem tudod tenni, hely sincs, horror telekárak, szomszédok hiszije és emiatti perek, esélyed nincs, max kültelekre. 10km-re meg el tud menni aki lövöldözni akar, kocsival nem távolság, nyáron biciklivel is megoldható, nem lesz szomszéd akit zavarjon sokkal olcsóbb a telek, biztonságosabb is. 500 euró / m2 áron családi házat lehet építeni jó minőségben, lakhatóan, kicsempézve készen, Groehe csaptelepekkel meg kazánnal, stb. Egy ilyen klubház inkább a 350-400 euró / m2-es kategóriába tartozik, persze elszállhatnak az igények a csillagos égig, de ha reális igényeknél maradunk akkor ez a valóság. A 400m2-es közösségi ház meg nem tudom minek kellene egy 100 méteres lőtér mellé, az egy bazinagy épület lenne egy hangyafasznyi lőtér kiszolgálására, teljesen irreális, akkora, hogy akár abba is lehetne egy 30 méteres zárt lőtér.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
Joker

Én nem tudom, hogy te milyen országgal áraival számoltál, de mifelénk egy sima ház is 200 ezer Ft/négyzetmétertől indul és akkor az építőnek még nincs haszna....
Azért számolt ki légyszíves azt is négyzetméter árban, hogy mekkora összeget írtam a 400 négyzetméteres közösségi házra ;-)
Lehet "fúj , ellopja a Zorbán a zsét"-ezni (tudom, nem írtál ilyet) , de kb. 2 perc googlel, ki lehet deríteni, hogy minek mi a valós ára.
(oké, én előnyből indulok, mert a jó barátom építési vállalkozó és bizniszelek vele :) )
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
A építőanyagok ára nem nagyon tér el Romániában és Magyarországon, építkezési vállalatnál dolgozom és vállalati pénzügyekkel foglalkozom, rálátok a számokra. Az állami beszerzések költségkeretei meg ÁFA nélkül vannak mindig kiírva, legalábbis nálunk, emiatt én is így számolok.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 341
113
260000 ft/négyzetméterrel lehet számolni ma Magyarországon + telek, közmű és ez semmi divatos extrát nem tartalmaz. Belekezdtem egy bővítésbe épp, így első kézből tudom. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Az 650 euró + áfa / m2, mondjuk kisbb épületeknél, amilyen a bővítés is nagyobb a négyzetméterár, mint egy hasonló nagyobb épületnél, de így is drágán jöttél ki.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 787
113
Joker

Nem bántásból, de te romániában vagy, Én meg Magyarországon. És nem a netről tudom az árakat, hiszen van némi közöm olyan céghez amely házakat épít, illetve értékesít :)
Hidd el nekem, 10-20%-nál biztosan nem lehet jobban túlárazni ezt a lőteres dolgot, ha az összeg/darabszám+elfogadható minőség hármasát nézzük.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 915
113
Ha az az összeg reális amit ott leírtak, akkor nagyon nagyon más elképzelés van a részükről, hogy milyen egy lőtér és a kiszolgáló épülete, mint nekem. Akkor ott a lőtér csak egy kis részét képezi az egész projektnek, egy jó nagy klubház lesz mindenfélével, ahol többekközt célbalőni is lehet annak aki akar. Persze kiváncsi lennék a tervekre amik még sehol nincsenek, de így nagyon drágának tűnik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 872
35 255
113
Jó de szamoljatok bele kozmuvesitest a lako ovezeten kívül (villanyoszlopok bizony pénzbe kerül a bekottetonek) szenyviz víz gáz... parkoló az se filléres ha minőségi bekötőút (magan) a klubbhelyuseg berendezése. Fegyverek loszerek őrzése... légtér használaton kívül helyeztetese... azért meg sok egyéb költség van a loveszetvezetok a klubepulet tereprendezes fegyver és lőszer mellett... és nem biztos hogy mindenhol annyiba fog kerülni...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 872
35 255
113
Biztos lessz benne lopás mert állami de nem hiszem hogy autópálya arányú (szerintem inkább az üzemeltetés téren lessz sógor koma jobarat)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 170
15 844
113
A lőtérépítés kb. egyike azon kevés tevékenységnek, melyekkel úgy növelhetőek a honvédelmi kiadások, hogy a mészáros és Mészáros Kft is jól járjon.

+ emellett nyilván a kiszemelt telkek tulajdonosai is jól fognak járni, szóval az erre költött pénz jelentős része körön belülre kerül, miközben a honvédelmi képességek javításához legfeljebb jelképesen járul hozzá.
 

galland

Well-Known Member
2012. szeptember 21.
354
344
63
Most olvasom a lengyel önjáró löveg beszerzéséről a cikket. Mivel ugye van ez a Lengyel-Magyar 2 jó barát dolog, én ráfeküdnék erre a vonalra.
Harckocsik terén jó a Leo2A4-5. Ebből mondjuk egy 50 darab. (Lengyeleknél van.)
Önjáró tüzérséghez jöhet a Krab. Monjuk úgy 20-30 db közötti példánnyal. (Lengyeleknél van)
Rakéta sorozatvető, szintén Rába alvázas. Úgy 60-100 darabos mennyiségben.
Szállító jármű természetesen a Rába.
Úgy gondolom, a Btr-ek, még megfelelőek nekünk. Esetleg beszerezni melléjük jobb IED és akna elleni védelmű járműveket.
Helikopter: Legyen mondjuk 10-20 darab Blackhawk (Lengyeleknél gyártás)
Harci Heliből azt mondom legyen vagy 10 db. Ah-1z, vagy a Török heli, nem jut eszembe a neve. Ez legyen költséghatékony választás.
A légierőnél Maradjon a Grippen, de legyen hozzá fegyver. Mindenből elég.
Szállítóknál legyen egy vegyes század. 2-3 C-130, 4-5 C-27, plusz ugye használhatjuk a közös C-17-ket.
Légvédelmi rakétából én nem tartanám meg a Kubot, de Mistralt se. Nem értek a témához, de valami potensebb kellene.
Nem ártana rámenni szerintem sem az egyéni felszerelésekre. Éjjellátó, Repesz-golyóálló mellények, egyenruházat.
A honvédségi struktúra átalakítása elengedhetetlen. Onnan jönne hely a harcoló alakulatoknak. A honvédségi költségvetés megemelése alap dolog.
Úgy vélem, ezek a beruházások, egyszeri költségek. Mármint ha veszel új gyártású Krabot, az a Magyar viszonyokat nézve, vagy 40 évre biztosítaná az önjáró tüzér képességét. Hasonló a helyzet minden képesség terén. Hogy miből? Stadion pénzből, segélyből, stb. Ismétlem,egyszer kell megvenni, a karbantartás, javítási költségek már töredéke a beszerzési árnak, az üzemeltetés pedig lehet költséghatékonyabb, mint a régi orosz technikánál.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 534
113
Most olvasom a lengyel önjáró löveg beszerzéséről a cikket. Mivel ugye van ez a Lengyel-Magyar 2 jó barát dolog, én ráfeküdnék erre a vonalra.
Harckocsik terén jó a Leo2A4-5. Ebből mondjuk egy 50 darab. (Lengyeleknél van.)
Önjáró tüzérséghez jöhet a Krab. Monjuk úgy 20-30 db közötti példánnyal. (Lengyeleknél van)
Rakéta sorozatvető, szintén Rába alvázas. Úgy 60-100 darabos mennyiségben.
Szállító jármű természetesen a Rába.
Úgy gondolom, a Btr-ek, még megfelelőek nekünk. Esetleg beszerezni melléjük jobb IED és akna elleni védelmű járműveket.
Helikopter: Legyen mondjuk 10-20 darab Blackhawk (Lengyeleknél gyártás)
Harci Heliből azt mondom legyen vagy 10 db. Ah-1z, vagy a Török heli, nem jut eszembe a neve. Ez legyen költséghatékony választás.
A légierőnél Maradjon a Grippen, de legyen hozzá fegyver. Mindenből elég.
Szállítóknál legyen egy vegyes század. 2-3 C-130, 4-5 C-27, plusz ugye használhatjuk a közös C-17-ket.
Légvédelmi rakétából én nem tartanám meg a Kubot, de Mistralt se. Nem értek a témához, de valami potensebb kellene.
Nem ártana rámenni szerintem sem az egyéni felszerelésekre. Éjjellátó, Repesz-golyóálló mellények, egyenruházat.
A honvédségi struktúra átalakítása elengedhetetlen. Onnan jönne hely a harcoló alakulatoknak. A honvédségi költségvetés megemelése alap dolog.
Úgy vélem, ezek a beruházások, egyszeri költségek. Mármint ha veszel új gyártású Krabot, az a Magyar viszonyokat nézve, vagy 40 évre biztosítaná az önjáró tüzér képességét. Hasonló a helyzet minden képesség terén. Hogy miből? Stadion pénzből, segélyből, stb. Ismétlem,egyszer kell megvenni, a karbantartás, javítási költségek már töredéke a beszerzési árnak, az üzemeltetés pedig lehet költséghatékonyabb, mint a régi orosz technikánál.


Amióta létezik a v4, azóta rengeteg közös beszerzés ötlet volt, mégse lett egyikből se semmi. A legutóbbi, radar beszerzés kb 3 hétig élt.... A4-A5 Leót már nem igen kapsz, németek növelik a számot, plusz eladtak lengyeleknek, hollandok is kipucolták a készletet, A4-et amúgy se érdemes már venni. Amikor lehetett volna beszerezni, akkor egyszer sem kellett a HM-nek.... Önjáróból valószínűleg kerekes teherautó-féle lesz, azt tudná a Rába licencben gyártani