A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aviation_shootdowns_and_accidents_during_the_Iraq_War

Itt az szerepel, hogy Irakban mennyi vesztesége volt az amerikai légierőnek és szövetségeseinek.

Nem hiszem, hogy megrázta Amerikát a veszteség, de nem igaz, hogy még Irak is egy sétagalop volt.

A Horvátoknál MIG-21-gyel harcoltak a Szerbek ellen és sikerrel.

Mind Indai és Horvátország felújítja a MIG-21 szériát. Lengyelország a MIG-29-eseket felújítja.

Nem igaz, hogy Magyarországnak szüksége van drága repülőgépekre. Azt gondolom, hogy inkább legyen 50 felújított MIG-29 és 100 felújított MIG-21, mint 20 Grippen. A CAC/PAC JF-17 Thunder korszerű repülőgép.

A futballstadionok helyett a katonaságra menne a pénz és a közigazgatás nem a "Dávid" kör eltartásánál szólna, akkor lenne pénz katonaságra és gyárakra is. A multiktól ötöd annyi adó is elég lenne. Ezt kizárólag az iparosodásra kell fordítani.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 114
82 857
113
Mind Indai és Horvátország felújítja a MIG-21 szériát

 

Horvátország Mig-21 gépeit Ukrajna újítja fel. India pedig 2017-tol kivonja a Mig-21 -et .
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@csaba77

Mit is írtam? "csak azért repül, mert nincs pénz a leváltásukra."

http://htka.hu/2013/06/11/ukran-ceggel-vegezteti-mig-21-eseinek-modernizaciojat-horvatorszag/

Első mondat: "nem áll rendelkezésre megfelelő anyagi háttér."

Illetve:

http://htka.hu/2011/08/11/2017-ig-kivonjak-a-mig-21-eseket-indiaban/

“A MiG-21-eseket 2015-16 folyamán kivonjuk a szolgálatból. Véleményem szerint az utolsó gépek legkésőbb 2017-ig maradnak hadrendben.”

Emellett a bolgárok és a románok is szabadulnának a típustól, csak úgy kell kifacsarni a gazdaságból a pénzt váltótípusra. Te meg kidobnád a környék egyik legmodernebb vadászbombázó típusát, hogy helyette vegyél 100 legalább 30 éves vadászgépet (kb. ennyi éves a legfiatalabb 21-es), amit milliárdokért felújítanak és további milliárdokért kiépítik hozzá a hátteret, hogy aztán egy évtized múlva leváltsuk azokat, mert már annyira elöregednek? Hogy ha 150 évre lízingelnénk a 50 Gripent, még akkor is olcsóbban kijönnénk.

csaba77 said
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_aviation_shootdowns_and_accidents_during_the_Iraq_War

Itt az szerepel, hogy Irakban mennyi vesztesége volt az amerikai légierőnek és szövetségeseinek.

Nem hiszem, hogy megrázta Amerikát a veszteség, de nem igaz, hogy még Irak is egy sétagalop volt.
Te el is szoktad olvasni azt, amit linkelsz?

"29 helicopters and 24 fixed-wing aircraft have been reported by media to be lost in Iraq since the 2003 invasion till February 2009. 46 of these incidents have been attributed to hostile fire"

7 év alatt 46 gépet lőttek le, ebből az alábbi négy volt merevszárnyú (ha jól számoltam), a többi helikopter:
- RAF C-130K  - iraki légvédelem lelőtte
- USAF A-10A - iraki légvédelem lelőtte (valószínűleg Rolanddal)
- USAF F-18C - amerikai Patriot tévedésből lelőtte
- RAF Tornado - amerikai Patriot tévedésből lelőtte

És nem MiG-21 lőtte le, hanem a légvédelem.

Azt meg azért már nézzük már meg, hogy mikor a szerb-horvát háború, közel 15 éve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
<a title="" rel="nofollow">weyoun</a>

 

Miért ne engednék?Nekünk ajánlották fel először a Leopardjaikat...Honnan szeditek ezeket a sületlenségeket?

 

<a title="" rel="nofollow">csaba77</a>

"kizárólag az iparosodásra kell fordítani."

Az első gondolat amivel teljesen egyet tudok érteni!!!

 

A többi persze nem jó mert azok a háborúk amiket 21-esekkel vívtak 20 éve voltak és azóta fordult egy "kicsit" a világ kereke.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
dudi said
<a title="" rel="nofollow">therob</a>

 

Maga az ARMY a legnagyobb felhasználója a bizonyítéka annak,hogy nem jó hisz lecserélik egy hagyományosabbra(abban az értelemben,hogy nem lesz "mindenhová használható").
Lehet kevered a mintákat? A szürke digitminta bukutt azt helyettesítették a multicammel (ami elbukott az eredeti 1 ruha mindenhova versenyen) Afganisztánban, és most ha minden igaz megint több egyenruhája lesz az armynak. Viszont a multicam nagyon jól rejt itthon is (a mostaninál csak jobb lehet) erről írtam eddig. A DPM-et válta a brit sereg is egy multicam színeiből készültre. Azért megnéznélek DPM-be mondjuk ősszel vagy akár nyáron is. Mint mondtam túl élénk az a minta a hazai környezethez/évszakokhoz csak egy hosszú kiadós eső után olyan zöld a táj. Nálunk (ahol én voltam) a mesterlövészek álcaruhája is fakó régi anyagokból készült pont azért, mert az olvad bele a környezetbe.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Nem keverem.A mostani Multicamet váltja le az ARMY mert nem jó.És az ACU(szürke digit)nem bukott meg a Multicammel szemben(amúgy igen mert a Multicammel együtt le fogják cserélni) hisz az van rendszeresítve mindenhol kivéve Afganisztánt mert ott Multicambe járkálnak a katonák hisz ahogy már írtam a Multicamet Afganisztánra rendszeresítették ezért is volt az eredeti neve OEFFRACU (Operation Enduring Freedom Flame Retardant Army Combat Uniform).
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
dudi said
Nem keverem.A mostani Multicamet váltja le az ARMY mert nem jó.És az ACU(szürke digit)nem bukott meg a Multicammel szemben(amúgy igen mert a Multicammel együtt le fogják cserélni) hisz az van rendszeresítve mindenhol kivéve Afganisztánt mert ott Multicambe járkálnak a katonák hisz ahogy már írtam a Multicamet Afganisztánra rendszeresítették ezért is volt az eredeti neve OEFFRACU (Operation Enduring Freedom Flame Retardant Army Combat Uniform).
Huh most nagyon megkevertél már
sf-laugh.gif
 A szürke digit bukott mivel rájöttek, hogy egy mintával nem tudnak mindenhol jól rejtőzni és helyette elővették a korábban elbukott multicamet, mert az jó afgánba. És most ha minden igaz újra lecserélik a ruhatárat és megint több szín/minta lesz. Tehát részben igaz, hogy Afganisztánra rendszeresítették a multicamet, de csak azután, hogy a szürke digit nem vált be. Talán 2007-ben kezdődött a nagy "beszürkülés" ami mára elbukott. Végülis leváltják a multicamet is, mert lesz egy új, ha lesz pénzük rá.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
therob

 

" A szürke digit bukott mivel rájöttek, hogy egy mintával nem tudnak mindenhol jól rejtőzni és helyette elővették a korábban elbukott multicamet, mert az jó afgánba. És most ha minden igaz újra lecserélik a ruhatárat és megint több szín/minta lesz."

 

Gyakorlatilag pont ez történt.Annyi csavarral a dologban,hogy a Multicam is ugyan az az elv azaz egy mintával mindenhol...Az történt,hogy a nyilvánvalóan totálisan szar ACU(amit a világ nem is ért,hogy hogy gondolhatták komolyan)totális csőd lett,de nem volt pofájuk ezt beismerni(valaki nagyon el akarta kerülni a korrupciós botrányt) és visszatérni a régihez(Woodland és a Desert változata) ezért Afganisztánra rendszeresítették a korábban az ACU-val szemben rosszabbnak ítélt(valójában mindenhová jobb de nem jó!) Multicamet azért mert elkezdtek lázongani a katonák,hogy úgy világítanak az ACU-ban mint fény az éjszakában és kiírtak egy minden eddigi mintát leváltó trendet ahol visszatérnek a Woodlandes hagyományhoz azaz mindenhová más szín(ezzel beismerve az ACU és a Multicam alkalmatlanságát).
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm...

nemrég beszabadultam itt egy turkálóba, és sikerült egy rakás érdekes BDU-t bevásárolnom, fillérekért.

Akadt ACU, fhanszia, ausztrál, brit, erdő-sivatag, kanadai..

nos málhamellénnyel a szabása miatt az ACU nyert, de világít mint citrom a szenespincében.

viszont csókoltatom a magyar illetékeseket, mert vettem valami piaci Multicam klónot is - valami barnásabb tónusú izé- de még az is kenterbe verte a honvédségben rendszeresítettet.  A többiről nem is beszélve.

 

ja... és az első helyezett az angol.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="Profile" rel="nofollow">csaba77</a>

Te kedvenc típusú emberem vagy :)

Van a buta aki hallgat és van a Buta aki hangoskodik. Te második fajta vagy :) 



 

Grippenek OFF és helyette vegyünk és újítsunk fel közel 40 évestech ? ! ? :D

Szóval Te és 10 db barátodnak adunk egy átlagos AK-47 gépkarabélyt , kirakunk egy mezőre és egy profi mesterlővésznek GEPÁRD puskát meg 10 db hullazsákot, hogy takarítson el maga után. 

Kb ez lenne röviden a Grippen vs MIG-21 találkozó. 


Amíg hülye vagyok egy témához kussolok és figyelek, nem okoskodok.


Tudod nem ugyan az mikor egy okos hülyéskedik vagy hülye okoskodik.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
nekem a belga színkiosztás mindig olyan furcsa volt, feltűnően eltér minden minta színkiosztásától, lehet tudni valamit a "hatékonyságáról"?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Sziasztok!

 

Közel 10 év fegyvercipelés van mögöttem és egy jó ideje figyelem már a Htka-t. Gondoltam felvázolom a saját véleményemet.

Saját tapasztalat hogy a 82M ruha és mintája (legalábbis a színkombináció) mennyire megfelel a magyar viszonyokra. Volt hogy 3! méterről se vettek észre a gibbonok mikor felém sétafikáltak. Persze a ruha anyag modernizálás meg némi átszabás itt ott ráférne.

 

Sereg létszám összetétel:

Kb 50000 fő

2 gldd. -  hkz 2x12 hk ( T-72 vagy T 90) + 2x 4 Bmpt + a zászlóalj törzsnek 4 hk.

             A lövészszázadoknál 2 hk+2 bmpt támogatásként. (Bmp-2 beszerzés vagy ha van még 1-es átalakítani modernizálni)

             A felderítő századnál Vpk Volk + ami kell.

             Légvédelem Buk, 6 indító jármű + 3 pancír. Valahol már láttam ilyet. :)

            Tüzérségnél 3 század. 2x 8 2s3 Akác féleség ( jobb újabb stb)+1 aknavetős vagy 16 2B11 sani-val.

            Dandáranként.( + Rpg , Igla / vállról nem Unimog :DD/ rengeteg)          

2 "könnyű" lövész dd. - Stryker típusú századokkal. Btr -80 van rengeteg csak MODERNIZÁLNI kellene /motor-torony-célzórendszer

                               Tüzérség 2x8 öreg D-20 (feljavítani amit kell)+1 aknavetős  16 2B11 sani

                               Légvédelem ua mint fenn.

                               Sok-sok rpg és gepárd mivel a mai mellények elég felylettek

 

2 városi harc dd. (mivel a mai harcok főként ott folynak.)

                         hkz 2x12 hk + 2x 4 Bmpt + a zászlóalj törzsnek 4 hk.( a külváros miatt )

                        lövészeknél   gránátvetős Ak, gepárd, rpg, saiga (jobb mint az az ami xar amit mi szereztünk.)

                        Légvédelem ua.

                        Tüzérség 2x16 2B14 Podnos + 8 db 2s4 tulipan :D

 

1 spéci felderezred:  1 zászlóalj ranger féle rajban harcoló

                           1 zászlóalj deltás féle beszivárgásra akár 100-200 km a front mögött. Speckó feladatokra. ;)

                           Helivel szállítható, ernyővel ugratható + a felszerelés is

                           Jármű ami kell, a katonák kiképzése sok-sok feladatra

 

Heli ezred. - 1 század, 12 Mi 171 mert a legjobb nekünk. Nem kell átállni a rendszer miatt. És igénytelen + fegyverezhető.

              - 1 század 6 mi 171 + 6 Pzl W3 erre arra

              - 1 század 12 mi 24 (Van valami Denel tuning amivel elég ütős)

 

Szállító rep: kb 4-5-6 An 32 ha még gyártják ( szintén a korábbi üzemeltetés miatt) vagy C 295.

                + 1-2 utasszállító An 140 a missziókra meg a politikusoknak Malév hiány miatt.

Harci rep 2x 14 gripen kp ra kifizetve pár év alatt minden fegyverrel bőven ellátva nem évek alatt.

            1x14 L-159 légirendészetre készültségre,kiképzésre stb.

            1x14 Orlik

Esetleg 1 műszaki zászlóalj a rendszeres árvizek miatt. Ez lehetne tartalékos is.

Ha jól utánaszámoltam van még kb 50-60 T-72 a selejtezésen felül talán az M1 verzióból amit modernizálni kellene amíg van mit. Elég jó upgradek vannak hozzá és nekünk ide tök elég lenne még kb 15-18 évig. Mtu meg Brem alvázakat is felhasználhatnánk a Bmpt-hez. Talán nem a lengyel sorozatból valók. Hogy miért maradjon a 72? Mert van, nem kell újra rendszeresíteni és hamarosan itt a környékünkön vagy Leo-2-k lesznek vagy semmi. Kivéve ukrajnát.

Kb ennyi.

                 
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Te Rommel,

Minek AK-47 a kezükbe, ha a mesterlövész profi. Ez elég aránytalan. Amúgy az AK val is simán le lehet szedni az álló alakot 400 m-ről. A gepárd pedig nem a legpontosabb és nehéz vele pozíciót váltani.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
<a title="Profile" rel="nofollow">ijasz</a>

 

Jó de minek a mig21 ? Amikor a modernizál Lancer 30 km észleli a célt radarral kb ?a Gripp meg 60 km. 
 Kb ugyan ez a helyzet ott is . minek szál fel a MIG-21 ? :D
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
Írtam én is, más is, a területen alapuló alakulatok felállítását. Nevezzük Nemzeti Gárdának az egyszerűség kedvéért.
Írtam, hogy katonai feladatok mellett kaphatnának rendészeti és katasztrófa védelmi feladatokat.
Erre mások írták (nincs humorom visszakeresni...) hogy minek legyen a katona rendőr, meg tűzoltó.
Nos, ez ordas csúsztatás.
Valaki konkrétan azt kérdezte, hogy minek értsen a nyomrögzítéshez.
Nevetséges.
A rendészeti feladat nem ujjlenyomat nézegetés, stb.
Rendészeti feladat pl. a tömegkezelés, áteresztő pontok felállítása.
Pl.: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=475738695846856&set=a.475738639180195.1073741995.203389926415069&type=1&relevant_count=21&ref=nf
Eufor, Opfor, KFOR, tökömtudja még milyen feladatok, missziók során már találkoztak ezzel a feladattal.
Ész meg nem sok kell hozzá, lsd.: Készenléti Rendőrség.
Egy volt főtiszt mondta róluk: Feljönnek Szabolcsból magyart verni 120ért, mert nem akarnak otthon 90ért kapálni.

A katasztrófa védelem sem tűzoltásból áll.
Volt valaki mondjuk idén védekezni az árvíz ellen?
Ha csak egyenruhások(akármilyen) vannak, fejetlenség van, demotiváltság, meg keresztbeparancsolgatás.
Kataszrófavédelmisnek nevezett tűzoltók, rendőrök, BV-sek, katonák, pénzügyőrök, meg franc tudja még kik.
Onnan meg hiányoznak, ahonnan elhozták őket.
Ha jönnek az önkéntesek, motiváció van, de még nagyobb a fejetlenség.

Lenne megyénként mondjuk 500 ember, egyetlen szervezetben. Gyors átlagszámítással meg legyen egy megyében fél millió fő lakosság. Így Bp. jól kilóg a sorból, mindegy. Elenyésző része a lakosságnak.
Azért írtam árvizet, mert viszonylag aktuális, sajnos gyakori is. Bár inkább ez legyen, mint atomkatasztrófa.

Így már érthető?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Én nem értem azt,hogy minek két spec. alakulat helységharcra(azt minden harcoló katonának tudnia kell) meg minek egy ezrednyi felderítő?<a title="" rel="nofollow">Antigonosz csak nem felderítő voltál?</a>
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Nem is igazán tudok példát arra,hogy akárhol lennének városi harcra specializált dandárok?Mondjuk nincs is rá szükség mert az mint írtam minden harcoló katonának tudnia kell mint ahogy a városi területen kívüli harcot is.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Én a BTRfelújítást nem értem. Hiába költesz rá egy vagyont, hogy motort váltót, tornyot, fegyverzetet cserélj rajta,attól még a lövészek ugyan olyan védtelenek lesznek,ha  kilépnek oldalt.Az összes korszerű pszh-n elöl van a motor és hátul a deszant ajtó. Így védettséget nyújt maga a gép takarása ki- és beszálláskor. Nem mellesleg pedig, sokkal gyorsabb az egész egy rámpaként lehajló hátsó ajtón.

Ezért is írtam az egyik hozzászólásomban, hogy csak sebesült szállító, vagy aknavetős feladatkörben tudnám elképzelni a btr-ket.